صفحه نخست > دیدگاه > وزارت معارف سنگر کارزار انتخاباتی

وزارت معارف سنگر کارزار انتخاباتی

م. ج
شنبه 16 مارچ 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

از چندی به این سو عده ی از کارمندان حکومتی و افراد مستقل در تلاش هستند تا با استفاده از امکانات دست داشته برای انتخابات آینده ریاست جمهوری به نفع خود و هم گروهشان زمینه سازی نمایند.

زلمی خلیل زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان و فاروق وردک وزیر معارف افغانستان نیز در کنار قیوم کرزی، فوزیه کوفی، عطا محمد نور و عده ی دیگر از سیاست مداران فرسوده کشور تلاش دارند تا سر از همین حالا از بعضی امکانات وظیفوی و ارتباطات عمیق گروهی ایشان سوی استفاده را به خاطر فریب مردم افغانستان به راه بیندازند.
چندی قبل سخنگویی وزارت معارف افغانستان آقای امان الله ایمان نیز از این کاروزار پرده برداشت.
آقای ایمان در گفتگویی با یکی از چینل های خصوصی گفت که فاروق وردک یکتن از کاندیدان مطرح و پرقدرت ریاست جمهوری آینده افغانستان است.
موصوف در پاسخ به این سوال خبرنگار که آیا فاروق وردک میتواند در مقابل رقبای قدرت مندش به پیروزی نایل آید گفت:
(( بلی ما کسی را نه میبینم که از وی پر قدرت تر، محبوب تر، و دارای دانش بیشتر باشد و از این رو فاروق وردک میتواند برنده حتمی انتخابات ریاست جمهوری آینده کشور باشد)).

نظر به قانون اساسی افغانستان هیچ فرد حکومتی نه میتواند تا زمانیکه کرسی دولتی را در اختیار دارد خود را کاندید نماید و از امکانات دولتی به نفع خود استفاده نماید.

از گفته های آقای ایمان بر میاید که فاروق وردک به گمان اغلب یکی از کاندیدان حزب اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری آینده کشور خواهد بود.

امان الله ایمان سخنگویی وزارت معارف افغانستان که خود از هم زبانان اقای وردگ به شمار میاید شاید با این گفته هایش حیثیت وزارت معارف افغانستان را صدمه زده باشد و همچنان شفافیت انتخابات را از همین حالا مورد سوال قرار داده است چون این خود یک تخطی بزرگ آقای ایمان است که به صفت یک مامور دولتی اظهاراتی را بیان میدارد که دلالت به نافهمی و حماقت وی مینماید.
شاید آقای فاروق وردگ تا حال در مورد کاندیداتوری اش صد در صد تصمیم نه گرفته باشد اما سخنان بی مسولیت سخنگویی این وزارت حیثیت وزارت معارف و غیر وابسته بودن و غیر سیاسی بودن این وزارت را تحت شعاع قرار داده است .
تا هنوز راه دراز برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در پیش است .
ثبت نام رای دهنده گان آغاز نه شده است کاندیدان احتمالی اعلام آمادگی نه کرده اند و همچنان تا حال برگزاری صد در صدی انتخابات نیز به صورت کامل تضمین نه شده است .
وزارت معارف افغانستان اگر چه در چند سال اخیر پیش رفت های قابل ملاحظه ی داشته است و در جلب و جذب شاگردان و آموزش دهی معلمین به موفقیت های نایل آمده است ، اما با چینین اظهارات که سخنگویی این وزارت به مطبوعات بیان داشته است خود غیر سیاسی و غیر حزبی بودن این وزارت را تحت اثر قرار داده است .
سال های قبل هنگام انتخابات ریاست جمهوری نیز گزارشات به نشر رسید که گویا ا ز مکاتب و دارالمعلمین های مختلف در سرتاسر کشور به نفع کاندیدان مشخص که از سوی رهبری وزارت معارف حمایت میشدند کار گرفته شده است و آن زمان فاروق وردگ این مسله را به شدت رد نموده و تمام شکایت کننده گان را به چالش گرفت که میتواند در این مورد شواهدشان را با مطبوعات شریک سازد که هیچ رسانه ی این شایعات را به اثبات رسانیده نه توانست.
اما امروز که سخنگویی وزارت معارف آقای ایمان از کاندیداتوری آقای وردک پرده می بردارد و او را کاندید محبوب و با استعداد کشور میخواند خود یکی از دلایل اثبات دست برد در انتخابات گذشته میتوان شمرد.
آقای ایمان چندی قبل در یکی از محافل در هوتل انترکانتیننتال نیز بیان داشت که آقای فاروق وردک بعد از اینکه سخنان در مورد کاندیداتوری اش به مطبوعات درز کرد با مخالفت شدید ایتلاف شمالی به رهبری حزب جمعیت اسلامی مواجه شده است.
آقای ایمان گفته بود که این ایتلاف از آقای وردک خواسته است تا در مقابل کاندید آنها از کاندیداتوری اش صرف نظر نماید و این سخنان آقای ایمان میرساند که اعضای بلند رتبه حکومت افغانستان حتی به سطح وزرا دست خوش مخالفت های جدی ذات البینی شده اند.

واژه های کلیدی
انتخابات در افغانستان
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

 • دوستان در افغانستان هر کی پول داشت قدرت داشت از پول های دزدی صاحب چندین قصر و خانه های همچنانی بود وجیب فقرا را خالی کرد همان در انتخابات اینده برنده خواهد بود برای هر نفر تنها 300 دالر بدهی جندین بار برایت ملاق می زند و از طرف دبگر وقتی مربی داشتی فول مرحا می خوری هر قدر که اشتها داشتی . و هم اجنیت یکی از کشور های همسایه هم باشی نور اااله نورو

  repondre message

 • فردی رئیس جمهورِ آینده افغانستان میشود که با تار پود وجود خود در خدمت برای دولت امریکا صادق باشد و نیز مهارت آنرا داشته باشد که برای رقبای امریکا بطور مثال انگلیس نیز مورد اعتبار باشد. جنگسالاران ما داری هردو صفت اند. فلهذا یکی ازین جنایتکاران جنگی رئیس جمهور خواهد شد. اگر مردم برای شان رای کافی نداد، حامیان شان مانند دوره قبلی صندوق ها را پُر از رای میکنند. شما بیجا سر تانرا به درد نیاورید.

  repondre message

 • برادران و خواهران ! هرکسی که سن قانونی اش تکمیل شده باشد و شرایط کاندیداتوری را داشته باشد میتواند خود را کاندید نماید. هیچکس حق ندارد که بگوید که مثلآ فلان کس یا فلان شخص حق ندارد که خودش را کاندید نماید. مگر انکه شکایتی از وی داشته باشد باید از طریق مراجع عدلی اقدام نماید. اما اگر فاروق وردک میخواهد خودش را به بخاطر رسیدن به این سمت و مقام کاندید نماید باید مطابق قانون انتخابات در موقع معین شده از پست وزارت معارف استعفا بدهد و بخود اجازه ندهد که از امکانات وظیفوی اش به مقصد پیروزی در انتخابات استفاده سئو نماید. اگر هم این شخص مرتکب تخلفی گردد باید با ارائه شواهد و اسناد جلو کار های غیر قانونی اش گرفته شود. بدون ارائه اسناد و وشکایت رسمی زدن تهمت نیز در مورد هرکسی که باشد کار درستی نیست.
  من میگویم که فاروق وردک حق دارد خودش را کاندید نماید. کمیسیون انتخابات حق دارد از اعمال غیر قانونی این شخص در صورتی که مرتکب گردد و شکایت موجود باشد جلو گیری نماید و مردم ما هم حق دارند تا رئیس جمهور اینده خودشان را با ارائه رای هایشان انتخاب نمایند.
  با وجود همه بدبختی های که ما در وطن خود داریم اما باز هم جای شکر است که مثل کشور ماتم زده ایران، حتمی نیست که کاندید بیچاره از دهها فلتر و چلو صاف اسلامی و امامی و غیره تیر شده و مورد تائید مقام بیت معظم و مفلوک رهبری بوده و به ارمان های انفلاق اسلامی پابندی داشته باشد. شکر است که با وجود همه بدبختی ها از این قسم فجایع اخندی بی غم میباشیم. بجای اینکه وقت خود را به انتظار امام موعود ضایع کنیم به اینده ارام و اسوده مملکت خود فکر میکنیم. زنده باد دموکراسی.

  repondre message

  • شکایت از این وحشی در جنگلی به نام اوغونستان امکان ندارد. از کدامین خوکها شکایت شد و شکایت به کجا رسید؟ که حالا از این خوکچه شکایت کنیم؟؟؟

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس