صفحه نخست > دیدگاه > رادیو آشنا بلندگوی تبعیضات قومی در افغانستان

رادیو آشنا بلندگوی تبعیضات قومی در افغانستان

بشیر بختیاری
جمعه 29 مارچ 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

روز های قبل در سایت VOA رادیو آشنا گزارشی تحت عنوان " چرا حکیم شجاعی دستگیر نمیشود " به نشر رسیده بود که گویا توسط شخصی بنام ظفر بامیانی از داخل کشور ارسال گردیده باشد

این گزارش و اخبار این چنینی که گاهن ازین سایت نشر میگردند اغلب منبع داخلی و ریشه خبری نداشته بلکه توسط یک تعداد چرک اندیشان متعصب که در رادیو صدای امریکا به چرا مشغول اند ساخته پرداخته و به نشر میرسند.

رادیو صدای امریکا که سابقه نشراتی 71 ساله را داشته و روزی منبع موثق تحیل امورات روز مره ی جهانی بود ، امروز "سرویس دری " این رادیو به چانده قومی بین تعدادی فاشیست های افغانستانی قرار گرفته است که از افغانستان هنوز تصویر 45-50 سال قبل را دارند.

جلیل غنی و تعداد دیگر که با استفاده از امکانات آن رسانه ی امریکایی درین ده سال اخیر یگانه منبع کمپاین تورن اسماعیل هراتی (نفر اول در ایجاد تشتت های قومی شهر هرات) در بخش های مالی خبری و سیاسی بوده اند امروز از اراکین این رادیو بشمار میروند که به احتمال زیاد جعل نمودن این گونه خبر ها نیز از نو آوری های ایشان یا هم تیم های فاسد وی میباشد.

حتا اگر Sydney morning Herald نیز این خبررا به نشر سپرده باشد بحتم منبع اصلی آن گزارش افراد گماشته شده همین تیم قومگرای افغان ملتی ها یا باند های نظیر تیم تورن اسماعیل هراتی اند.

حتا طالبان و تعدادی از پشتون های ارزگانی که با حکیم شجاعی سالهای اخیررا به نبرد های سنگین گذرانده اند شجاعی را با این خبرهای شرم آور متهم نمی نمایند اما منابع جلیل غنی و باند خبر ساز ایشان با نشر این گونه اخبار مسموم تشتت های قومی را درین سرزمین ترد دامن میزنند هرچند که در طول تاریخ حاکمان فاشیست درپناه این گونه توطعه ها به حکومت خویش استمرار بخشیده اند

ازین جا باید به تمامی تبعیض منش های فاسد و فاشیست گفت که شجاعی تنها یک سرباز ساده فدا کاریست که برای احقاق مردمش بپا ایستاده است و دریا را بااین شلاق ها نمیتوان به آرامش دعوت کرد.

ارزگان خاص: فرمانده ی ضد طالب هدف حمله ی طالبان، قاچاقچیان مواد مخدر و حکومت کرزی
دو شنبه 7 ژانويه 2013, نویسنده: کابل پرس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به جای نوشتن در کابل پرس?، بروید به مدیریت صدای امریکا، نامه و یا ایمل بفرستید. باید از راههای پیش رفت که نتیجه می دهد.
  باور کنید اگر صد ایمل به صدای امریکا فرستاده شود، مدیریت ان در زمینه تحقیق خواهد کرد و اگر دغل بازی را کشف کند، در زمینه اقدام خواهد کرد.
  مشکل ما این است که با جهان ارتباط نداریم و از دور دور شکایت می کنیم. ما باید از پوسته ای قومی خود خارج شویم. به نظر من قضیه ای شجاعی را هم باید با دید باز بنگریم. اگر واقعا این مرد خطایی کرده است نباید به نام قوم از او حمایت کرد اما اگر کار درست کرده است باید از او به خاطر کار درستش حمایت کرد نه به خاطر اینکه مربوط به قوم ما است.

 • aghaae sharan shama az koja midanid ka 100 e-mail ba sada amrika ferastade shawad raside ge khahad shod. 10000 e-mail ham shama agar ba sada amrika bafarastid-kasi ba sham shalgham ya moli post namiekonand.hame chiz dar amrika zir control FBI ast.hame bernaame haa-ye radio haa wa telvision haa ba khaast FBI ast -au khob medanad ka kargeran ash chekar mekonanad.ma baayed hoshiar shawim-az hagh khod defa konim.khodavend shama ra hefz kooned

 • 1- جلیل غنی باثر دسیسه های فاشیست های رخنه کرده در رادیو صدای امریکا و رادیو آزادی از آن رادیو کنار زده شده.
  2- رادیو آزادی در پراگ هم به اشغال فاشیست ها درآمده است.
  3 - لطفا به اداره کنندگان امریکایی هر دو رادیو ایمیل روان کنید از همین حالا این مبارزه را شروع نمایید.
  شماره تلفون وایمیل های مختلف هر دو رادیو در پایین اضافه شده است از آن کار بگیرید.
  صدای امریکا تلویزیون آشنا:
  VOA Public Relations: (202) 203-4959
  Human Resources:(202) 382-7500
  English website: (202) 203-4757
  News coverage requests: (202) 203-4302
  Development & Media Training: (202) 382-7164
  Africa Division: (202) 203-4019
  East Asia & Pacific Division: (202) 382-5867
  Eurasia Division: (202) 382-5300
  Latin America Division: (202) 382-5933
  Near East & Central Asia Division: (202) 203-4817
  Persian News Network: (202) 203-4940
  South Asia Division: (202) 203-4167
  رادیو آزادی در پراگ:
  MEDIA & EVENTS:
  Joanna Levison (in Prague)
  Deputy Director of Communications
  Telephone: +420.602.612.705
  Fax: +420.221.123.010
  Email: levisonj rferl.org
  Please direct inquiries in Czech to:
  Jana Hokuvova
  Telephone: +420.221.122.072
  Email: hokuvovaj rferl.org
  Martins Zvaners (in Washington, DC)
  Deputy Director of Communications
  Telephone: +1.202.457.6948
  Fax: +1.202.457.6992
  Email: zvanersm rferl.org
  Karisue Wyson (in Washington, DC)
  Senior Press Officer
  Telephone: +1.202.457.6917
  Fax: +1.202.457.6992
  Email: wysonk rferl.org

 • سید خدایداد برادر فکر کنوم تو خودت یکی از افرادی استی که همرای اسماعیل خان هراتی بین مردم ما کار میکنی.راستش بپرسی ما تا هنوز چندین تا از جاسوسهای دیگرا از جمله جاسوس گلبدین .چمعه خان همدرد و بعضی های دیگه را دستگیر کردیم که تو هم بیشک یکی از همان ها استی.
  از نوشته تان معلوم اس که تو نه هزاره استی نه از این منطقه استی بلکه از همو مادرگای های کوس مذهبی استی که میخواهی نام شجاعی را بین مردم شان بد کرده و مقاومت ارزگان را بشکنانی.چندین بار از همی راه وروش علیه شجاعی عملیات صورت گرفته پول های کلانه داده ولی همه شان مثل تو رسوا شده مادر شان گایده شده و رفته پی کار شان.ولی مردم ما بحول و قوت الهی آنقدر هشیار هستند که تو واری آدما را میشناسه و قوم و طایفه ترا کون میکنه اگر بخواهی علیه این مردم کاری کنی.
  ده حلق مذهب خرت شاشه کنوم اگر غیرت داری آدرس اصلی تانه بته باز همرایت گپ میزنیم تا دیگه ازین گوه های ننه خوده نخوری.
  محب الله باشنده غزنی
  شماره تلفن هم دارم ایمیل هم دارم آدرس هم دارم بیا که ببینمتانه

 • بنظر مه هرکسی که علیه شجاعی نوشته میکنه برای دشمنان این مردم کار میکنه.شما کسی که بنام خدای داد نوشته کردی فکر تان باشه که کار تان ازروی منطق نیست.

 • دشمنان این مردم یکی از راه های میده کردن مقاومت مردم مارا که توانست مقتومت را بکشند همین تبلیغات سو علیه قهرمانان و بزررگان ما بوده است
  کسی که بنام خدای داد این جا زهر خود را پاشیده درست که نه آدرس داره نه نام داره ونه هیچ نجاست خورده میتواند ولی بیدار باشین اینها درخط دشمن قرار داره و نباید توجه مردم را به طرف منفی منحرف کنه اگر چه که آدمهای مثل خدایداد احمق های بیش نیست ولی مردم باید متوجه این گونه حرکت های دشمن هم باشد.بیشتر سادات نقش ستون پنجم را برای دشمنان این مردم بازی میکنند .

 • البته همین گزارش را بخاطر حساسیت نشان دادنهای مردم از ویب سایت خودپاک کرده رادیو امریکا
  مگر بعضی آدمای نظیر آقای خدایداد چرا اینقدر نجاست خواری کرده؟ شجاعی به کوری چشم های ناپاک شما سگ جوجه های طالبا تا آخر خواهد ماند . کارتونهای آغای بشیر بختیاری پشت یک عده آدمای مثل شما سگ جوجه های شیخ محسنی ومزدورای ایران و خمینی سفاک را تا هفت پشت تان را شکستانده.چه بخواهید چه نخواهید مردم ما ازین نیرو های قلمی و سنگری خود دفاع خواهد کرد.شما بهتر خواهد بود که بجای این سگی و پلیدی بسوی انسان شدن قدم بردارید این به سود شماست. این خدایداد بگفته ی شما حتمی سید است نه آدم.

 • آقای گلشن
  نظر شما درست نیست. اف بی ای یک پولیس ملی است که وظیفه اش مبارزه با جرم و جنایت است و نه کنترول اطلاعات و رسانه ها. هدف از تشکیل اف بی ای این بود که برای تعقیب مجرمین در سراسر امریکا عمل کند چرا که پولیس هر ایالت فقط می تواند در داخل همان ایالت و نه بیرون از ان عمل کند.
  امریکا یک کشور دیکتاتوری نیست که کار پولیس در ان کنترول رسانه ها باشد. در امریکا همه حق ازادی بیان دارند و تنها کشور دنیا است که در ان شهروندان امریکا حق بیان نفرت انگیز دارند که همان hate speech است.
  همین تصورات توطیه انگارانه ای شما است که باعث شده مردم را همه چیز را اذلی و ابدی فکر کنند و دست به اقدام های عاقلانه و خلاق نزنند. همیشه برای هر کاری راه حلی وجود دارد و مطلع کردن مسوولین صدای امریکا از قومگرایی در بخش دری و پشتوی ان یکی از راه حل ها است. باور کنید که امریکا نه با هزاره دشمنی دارد و نه با پشتون دوستی. اما هر رسانه ای بین المللی طبق منطق نفع جویی، در تلاش است که اعتماد شنونده و یا بیننده را جلب کند و به همین خاطر به نظرات بینندگان و شنوندگان اهمیت می دهند.
  اگر شما به ازادی رسانه ها در امریکا باور ندارد می توان در این زمینه بیشتر صحبت کرد. اما نباید به جای رجوع به واقعیت ها به گمانه زنی پرداخت.

 • اقای خدایداد
  من نمی دانم که شجاعی چه قسم ادمی است. و لذا قضاوت نمی کنم.
  اما نظر شما کاملا مغرضانه و خالی از انصاف است. به این خاطر که شما شجاعی را به همکاری با امریکا متهم می کنید. اما شما از یاد می برید که تمام دولت ، به شمول اردوی ملی، پارلمان، کابینه و حتی خرج شهروالی ها و ... را امریکا و یا متحدانش می دهند.
  اگر یاد تان باشد، رییس جمهور کرزی را یک پشتون است، امریکایی ها به ریاست جمهوری رساندند و حتی تا سالها امنیت فامیل اش را هم می گرفتند. همچنان اگر به یاد داشته باشید اولین سفیر امریکا در افغانستان یک پشتون بود که همه چیز دولت هم در دست اش بود. اقای خلیل زاد را می گویم. همچنان شما بهتر می دانید که اکثر تکنوکرات های صاحب قدرت در دولت از برادران پشتون تبار ما هستند که از امریکا تشریف اورده اند و همه ای شان تابعیت امریکا را دارند. این حرفها را به این خاطر نمی گویم که به این برادران توهین کنم. این حرفها را به این خاطر می گویم که برای تان توضیح داده باشیم که همکاری با امریکایی ها در مقابل طالبان که مزدوران ای اس ای پاکستان هستند جرم نیست و یک کار ملی است.
  اگر شما همکاری با امریکایی ها در مبارزه با طالبان را درست نمی دانید در این صورت شما یک طالب هستید و از طالبان و ای اس ای پاکستان حمایت می کنید.
  اگر واقعا جرم شجاعی ان باشد که با امریکا یی و اردوی ملی در سرکوب طالبان هکاری کرده است در این صورت باید گفت که وی کار درستی کرده است و دقیقا کار ملی کرده است که با دشمنان ملت افغانستان جنگیده است. برای من طالبان و پشتونها یکی نیستند. هزاران هزار پشتون هستند که با طالبان می جنگند و از طالبان و افکار عقب مانده ای شان بیزار هستند. پس نگویید که شجاعی با پشتون می جنگد. همه ای پشتون ها طالب نیستند و طالبان بیشترین تعداد مردم عادی و بیگناه پشتون را کشته اند. کشتار مردم بی گناه پشتون در ان بانک در جلااباد را به یاد دارید؟

 • آقاي خدايداد من اگر چه شجاعي را تازه شنيدم وزياد شناخت ندارم ولي در باره بختياري صاحب خيلي حماقت كرده يد چون هر چيز كه درباره شان نوشته كرده ييدنشان ميدهد كه خيلي از دست شان درونسوز هستيد
  هميشه بايد در گفته هاي خود خدارا در نظر بگيريد اگر نه نقص ميكنيد. 

 • Hazaras must know that the crimes committed by them in the last three decades will not be forgotten or forgiven and Hazaras will have to pay for it soon or later

 • bad boy
  HAZARAS have done no crimes but defending themselves and civilized ways of life and values
  you sound pathetic and ridiculous and HAZARAS are more than capable to defend themselves against lunatics and GOZUKS like you. remember this and don’t bark as a mad dog

 • خدايداد برادر توي كه نام خوده دروغي و از روي ترس ماندي و نتوانستي نام خود تان را بنويسي نميفامم كه مقعد جده مطهر شما از روي چه ميسوزد؟
  كمي بهوش بياييد براي تان خوب است و شخصيت هاي مردم مارا ناسزا نگوييد لطفاهر پدر لعنتي خودرا در ملاي عام نمانيد. بفكر من شجاعي يا آقاي بختياري صاحب ماده هاي خاندان تان راسخت و خشك فلان كرده كه ايقدر نالش داري

 • کسی که خدایداد نام خودت را گذاشتی کاشکی همرای نام اصلی خود میامدی تا همرا ی شما گپ میزدیم شاید از عقده تان کم میشد.شما چه خواسته باشید چه نخواسته باشید مردم بجای زانو زدن پیش سیاسرای که از قم و تهران برای جاسوسی میایند دوست دارند پشت سر شجاعی ایستاده شوند.شما سیاسرا تمام عمر تان به دریوزگی و کونیگری گذشت شما خودرا نتوانستید که همرای این مردم وفق بدهید پس بیجا گوزتان را خالی نکنید .
  بانید تا این مردم بیخی از محمد و اولادش بجان نرسیده زیاد تر ازین مردم را شور ندهید.

 • صدای امریکا از حکیم شجاعی معذرت خواهی نمود !
  خبرگزاری صدای آمریکا از نشر مطلبی قبلی اش در مورد حکیم شجاعی که وی را یک جنایت کار توصیف کرده بود معذرت خواهی نمود. متن معذرت خواهی این خبرگزاری را که در صفحه اصلی ویب سایت قرار دارد خدمت خواستم باشما شریک نمایم.
  «به تاریخ ۲۴ مارچ ، سرویس افغانستان صدای امریکا گزارشی را در بارهٔ تلاش های دولت افغانستان برای توقیف قوماندان محلی حکیم شجاعی به نشر رساند.
  این گزارش توسط خبرنگار آزاد صدای امریکا ظفر بامیانی تحت عنوان «چرا حکیم شجاعی دستگیر نمی گردد» شامل نقل قولی از روزنامهٔ سیدنی مارننگ هرالد بود.
  مامی خواهیم توضیح دهیم که گزارش اصلی آقای بامیانی شامل این نقل قول نبود و آن توسط یک ایدیتور صدای امریکا در واشنگتن اضافه شده بود.
  درحالیکه صدای امریکا اطمینان به دقت این گزارش دارد، ما از این سهو نشراتی و هرگونه سو‍ٔ تفاهم که این نقل قول به بارآورده ابراز تأسف می کنیم .
  صدای امریکا متعهد به ارایهٔ اخبار دقیق، متوازن و جامع می باشد»

 • کسی که علیه اسماعیل خان نوشته یکی از فاشیست زاده های است که هم دشمن آقای شچاعی و از اسماعیل خان است، این احمق از نسل طالب است که می خواهد بین مردم شریف هزاره و تاچیک تفرقه بی اندازد، صدای آمریکا و صدای آزادی در دست افغان ملتی های فاشیست است، کاشک اسماعیل خان آنقدر درایت می داشت که می توانست در چنین دستگاه های افراد خود را چای دهد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس