در همین بخش

صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > نمایشگاه یادبود: یادی از کله منارهای فراموش شده دوره عبدالرحمان

نمایشگاه یادبود: یادی از کله منارهای فراموش شده دوره عبدالرحمان

علی پرستو
پنج شنبه 18 آپریل 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

حدود بیش ازیک قرن پیش، درسرزمین ما، مردمان خاصی را قتل عام نمودند و از سرهایشان کله منارها ساختند.
از آن پس تا امروز، چه درکتاب ها و مراجع رسمی تاریخ و چه درکتاب های آموزشی درمکاتب همواره کوشش شده است این فاجعه ننگین پنهان نگهداشته شود و یادی ازآن نشود.

امروز بیش ازیک قرن بعد ازآن قتل عام، هنوزهم همان جنایات ضد بشری علیه همان قشرخاص جریان دارد، اما اینباربه اشکال گوناگون و بعضاً نامرئی.

این جنایات که شامل کشتارجمعی، تبعیض نژادی و کوچ اجباری میگردند، هرچند اینبار تاجایی به گونه غیرآشکار و نرم صورت میگیرند اما بازهم همان قشرخاص هدف قرارگرفته است، درحالیکه بسیاری هایی که یا شاهد این جنایات اند و یا ازآن آگاهی دارند، زبان شان را بسته اند و هیچ نوع واکنشی درباره آن ازخود نشان نمیدهند.

اخیراً هنرمند جوان، دلیر و با استعداد افغانستانی "محسن وحیدی تاشه" با برگزاری نمایشگاه نقاشی و مینیاتور زیر عنوان "یادبود"، یاد آن کله منارهای فراموش شده را زنده نموده وبا لطافت هنرش کله منارهای یک قرن پیش را به طورسمبولیک و با ترکیب ساده رنگها به تصویرکشیده است.

محسن تاشه، با بیست و چهاراثر نقاشی و مینیاتوردراین نمایشگاه از یکسو کمالش را به نمایش گذاشته و ازسویی دینش را برای همنسلانش ادا نموده است و تاریخ فراموش شده را برای آنها بازگویی نموده است.

سرهای بریده و گلگون که درجای جای انباشته شده اند، کفن های سفید اما لکه دار و پرده های مخملی سرخ رنگ، ترکیب جالبی ازاصل سوژه و نمادهای بازگوکننده فاجعه را میسازند که ظریفانه طراحی و نقاشی شده اند. دراین آثاررنگ سرخ نقش خاصی دارد.

آثاراین هنرمند، تا کنون درفرانسه، جمهوری چک، سویس و ایتالیا به نمایش گذاشته شده اند.

این هنرمند جوان سال گذشته با شرکت دریکی از بزگترین نمایشگاه پنج سالانه هنرمعاصرجهان، "داکومینتا" درشهر کاسل آلمان پرچم افغانستان را برافراشت و جوانترین هنرمند تاریخ آن نمایشگاه شناخته شد.

قابل یادآوریست که پارسال، پس ازبرگشت ازآلمان و شرکت دریک نمایشگاه دیگر درکابل، اثری ازاین هنرمند به فرمان وزیراطلاعات و فرهنگ ضبط شد و آثارش برای مدتی درکابل ممنوع النمایش شد.

نمایشگاه "یادبود" اولین نمایشگاه این هنرمند پس ازممنوع النمایش شدنش است که ازتاریخ 13 اپریل سال جاری میلادی به مدت دوهفته درمرکز فرهنگی فرانسه درافغانستان (لیسه استقلال- کابل) برگزار است که علاقه مندان میتوانند درساعات مختلف ازآن دیدارنمایند.

قراراست، این آثار"کله منارها" اواخرسال جاری میلادی درشهرونیزایتالیا نیز به نمایش گذاشته شوند.

آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

 • از وقتی که نام این سرزمین بلادیده درسال 1893 افغانستان شد با جنایات بیشماری روبرو شده وهمه جنایات مورد پیگیری قانون وعدالت اجتماعی قرارنگرفته یعنی جرم وجنایت دراین سرزمین معاف است. شما میدانید که عبدالرحمن خان بخاطر همان جنایاتش که از هزاره ها کله منار ساخته بود بحیث پدر افغان ملتی ها یاد میشود وآنقدر پیش افغان ملتی ها گرامی است که شاید خاک گورش را به چشمان خود بمالند. معافیت جرم وجنایت از عبدالرحمن خان شروع تابه نادرخان وهاشم خان وشاه محمودخان وداود خان وتره کی وامین وببرک وتره کی و ملاعمر کور وتا به امروز به انواع ونام های گوناگون عملی میشود یعنی خر همان است مگر پالانش نوشده است. تلاش همه جانبه لازم است تا ازاین نوع جنایات بوسیله افغان ملتی ها وطالبان علیه مردم هزاره جلوگیری شود.

 • سلام خدمت دوستان بعد اینکه خانم زیرک اززدن میخ بر فرق انسانهای بی گناه رقص مرده و غیره ظلم ها یاد میکنند من سالهای 92 را درغرب کابل بودم . ظلم های را ( کشتن افراد بی گناه به نا م این یا ان به زور گرفتن موتر باسکیل اموال خا نه ) که قوماندانان رواه داشتن در ان شکی ندارم و باز هم این ظلم ها هیچ کدام شان قابل توجیه نیست اما در مقابل ظلم های که بالای ما صورت گرفته %2 هم نیست اما هیچ وقت از کسی نه شینیده ام که شاهد میخ زدن بر سر کسی یا رقص مرده یا نگهداشتن زنان برهنه در غرب کابل بوده باشد این ها همه تبلیغات بدون پایه برای بد نام ساختن یک حزب یا یک قوم بود مصاحبه چکری در باره جنگهای سالهای 92 را بیبینید اعتراف بر چنین تبلیغات میکند . وسلام

 • بگذارید نخست از همه از زحمات آقای تاشه صمیانه تشکری نمایم و درضمن برایش از بارحق استدعای موفقیت و توانامندی بیشتری را دارم!
  *****************************************************************************
  سپس خطاب به خانم فریده! از ظلم های تاریخ یاد کردید از شما می خواهم که از ظالمان تاریخ که زیر نام دولت به هیولا های قدرت طلب و قلاده های جاده گیر مبدل شده بودند نیز چیزی های می نوشتید این دور از وجدان انسانی است که از ظلم چیزی بنویسید ولی از ظالم نه
  امروز هر ادعا بر اساس مدرک قابل قبول است نه بر حرافی و تولید لغات های کنار هم جا سازی شده, جنایات شورای نظاری ها در افشار و چنداول کابل محدود نمیشود مسعود بخاطر اینکه کاروانش در شمالی برای حق العبور توسط یک فرمانده شمالی توقف شده بود تاکستان های شمالی را در جنگ های با طالبان به سرزمین سوخته مبدل ساخت و شخصی را تحت نام منصورک که خون آشام ترین فرد در جمع افرادش بود برای سر به نیست کردن آن شخص از پنجشیر دوباره عازم شمالی کرده تا وی را به قتل رساند. در مورد کاروان مسعود به سمت پنجشیر بیشتر بگویم این همان کاروانی بود که افراد مسعود به فرمان خودش از چپاول دیپو های دولت نجیب تشکیل داده بود.
  افغانستان سرزمینی که اسمش معنی همه چیز را می رساند خران چون نویسنده پیام "شوی خواهران هزاره" را هم در آغوش خود دارد از این روست که نمی شود برای آینده این قطعه خاکی خوش بین بود.
  برای اینکه افغانستان را زا دشواری های کنونی برای همیشه رهایی بخشیم نیاز مبرم بر اعلام قتل عام خران است در دفاع از شورای نظار برخاسته اند..
  شورای نظاری ها یا همان سفاکان اصلی تاریخ نیمه دوم قرن چهاردم هجری در اصل مهد چون فردی است که در دفاع از آن برخاسته است لهذا نیازی برایم رهایی از چنگال خران چنین همان نظریه نخستم است.

 • آدینه جان غزنوی من همین حالا میفهم که توکون داده ازکونت دارالامان معلوم میشه یک کم درباره رهبرخود بگو نی که وقت که ازاحمدشاه مسعودشکست خورد پای لچ از افشار تا به کارته سه دوید وبه این فکر که طالبان رشد سریع داشتند طالبان را به قلب کابل راه دادوطالبان بود که گرفتش وکشتش
  هرکس ویاهرگروهی که ازشخص ویا گروهی شکت بخورد کینه بدل میداشته باشند مثل که شما هزاره ها ازشورای نظارومسعود این مسعودبود که ازخود بزرگی نشان داد وشماهزاره هاراکمک کردتاازدست طالبان نجات بیابید واگر نی حالا ما نسل چشم تنگک نمیداشتیم همگی تان را طالبان ازبین میبرد بجای اینکه مشهد به زیارت میروید باید به سرقبر مسعود بروید وزیارت کنید آیا کدام سند درباره مسعود دارید که کدام کارغیر قانونی کرده باشد ؟
  من چندین سند برایت میکشم ازنسل چنگیزی ها
  afshar operation را انگلیسی اش را بخوانید که عبدالعلی مزاری درخانه خودلوازم داشت که مردم غیر هزاره را عذاب کش میکرد این مطلب ازطرف یک خبرنگار خارجی نوشته شده که درصحنه جنگ حاضر بوده است
  دوم کتاب رزاق مامون <<احمدشاه مسعودویک فرمانده طالبان نامش فراموشم شده که نوشته این دوشخص افغانستان را ازتجزیه نجات داد>> نوشته که وقت طالبان نمایند های خودرا بخاطرگفتگو پیش هزاره هافرستادند هزاره ها آنهارا با اره های برقی توته وپارچه کردند وهمین عمل باعث حمله طالبان به بامیان شد
  درآخر میشه درمورد شیعه چراغ گل معلومات بدهید؟

 • اول خدمت تمام دست اند کاران سایت کابل پرس وبیننده گان سایت سلام عرض می کنم. بعد این مردارخواری که خودرا شوی خوارهزاره نام نهاده نمی فامم که تاحال چند تا شوی هزاره را خورده ودلیل خوردنش چی بوده ویا بهتر بگویم که این شوهران وی چه کاری درحقش کرده وشاید هم به حد کافی نتوانسته ....... . (چون خوار باخواهر ازنظرکتبی کاملاً فرق دارد) وبعد اینکه درقسمت کون دادن نوشته ومن فکر میکنم که این بی عقل خود درقسمت کون دادن تجربه کافی دارد. ودرقسمت شورای نظار ومسعود خائن باید گفت این همان مسعود بود که با همکاری سیاف وهابی فاجعهء افشار را آفرید. درقسمت Afshar Operation باید به عرض تان برسانم که اگر مزاری وسایل شکنجه هم داشته است از اجداد ونیاکان شما مردم وعبد الرحمن ملعون بجا مانده است زیرا آنها بودند که درزمان پادشاهی شان مردم هزاره را نه تنها به بردگی وغلامی فروختند بلکه برای اعدام شان اول آنهارا سر بریده وبعد تاوه را سرخ نموده بالای گلوی بریده آنها فشار می دادند که خون ریزی را قطع نموده ومقتول را شاید دقایق بیشتر بیازارند وازاین نوع زجرکشی لذت می بردند. این همه کشفیات ازشما است نه ازمردم هزاره. درمورد رزاق مامون یاد آورشدید آری رزاق مامون مرداری های زیادی را دراین کتاب که نامش هم رد پای فرعون است خورده وکدام مدرکی دراین مورد نیز ارائه نکرده است اگردلیل حمله طالبان به بامیان کشتن نماینده گان طالبان بوده پس دلیل نسل کشی های عبد الرحمن وفاجعه افشار چه بوده است؟ ودراخیر ازشیعه چراغ گل سوال نمودید سوال تان بجاست. شیعه ای چراغ گل همان مردمی از شیعه را می گویند که بعد از خاموش کردن چراغ ودرتاریکی زن، خواهرومادرتان را یکجا....... وبعد چراغ را روشن کرده اند.

جستجو در کابل پرس