IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > اعتصاب غذایی دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه کابل وارد چهارمین روز خود (...)

اعتصاب غذایی دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه کابل وارد چهارمین روز خود شد

جاوید ناطق
چهار شنبه 22 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

دانشجویان: الی برآورده شدن تمام خواسته های قانونی ما و اعلام آن از طرف وزارت تحصیلات عالی در حضور نمایندگان مردم در شورا و رسانه ها به اعتصاب غذایی خود پایان نمی دهیم!

با سپری شدن سه روز از اعتصاب غذایی دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه کابل هیچگونه پاسخ قانع کننده ای از طرف وزارت تحصیلات عالی به دانشجویان داده نشده است. اعتصاب این دانشجویان بازتاب گسترده ی در رسانه های اجتماعی داشته و تقریبا تمام صفحات این شبکه ها را در داخل افغانستان بخود اختصاص داده است. شمار اعتصاب کنندگان در حدود هشتاد تن رسیده و باگذشت هر روز بر تعداد دانشجویان اعتصاب کننده افزوده می شود. دلیل اصلی پیوستن دانشجویان که جدیدا اعتصاب غذا می کنند حمایت از خواست های دانشجویان معتصب، متحصن و معترض وهم چنان بی تفاوتی وزارت تحصیلات عالی در این راستا می باشد.

در سومین روز اعتصاب غذایی این دانشجویان که برابر با روز چهارشنبه اول جوزای سال روان می شود بیش از دو هزار تن از دانشجویان دانشگاه کابل به نمایندگی از تمام دانشجویان این دانشگاه از اعتصاب کنندگان دیدار و حمایت قاطع شان از آنان را اعلام نمودند. در همین حال شماری از نمایندگان حوزه های علمیه شهر کابل که تعداد شان به بیشتر از صد و پنجاه تن می رسید در دیداری با دانشجویان معتصب و متحصن به نمایندگی از تمام طلاب حوزه های علمیه شهر کابل حمایت جدی شان از خواست های آنها اعلام داشتند. در همین روز وکلای گذر و تعدادی از باشندگان نواحی ششم، سیزدهم و دهم شهر کابل نیز از این دانشجویان دیدار و از وزارت تحصیلات عالی خواستند برای پیشگیری از یک بحران هر چه زودتر به مشکل این دانشجویان رسیدگی کنند، آنها می گویند اگر به زود ترین فرصت به خواسته های این دانشجویان رسیدگی صورت نگیرند، به حمایت از این دانشجویان تظاهرات و راهپیمایی خواهند نمودند.

هم چنان نمایندگان شورای علمای شیعه افغانستان، تعدادی از اساتید دانشگاه ها و چندین تن از نمایندگان نهاد های مدنی و فعالان جامعه مدنی و حقوق بشر در این روز از دانشجویان دیدار و از نهاد های مسئول خواهان حل فوری و رسیدگی به خواسته های انها گردیدند. نمایندگان معاونیت دوم ریاست جمهوری، نمایندگان کمیسیون دینی و فرهنگی مجلس سنا، بکتاش سیاووش، عارف رحمانی، رضا خوشک وطندوست هم چنان از این دانشجویان دیدار نموده و وعده نمودند که در جهت حل این معضل نهایت تلاش شان را خواهند نمودند.

در همین حال شمس الله احمدزی رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر که از این دانشجویان دیدار نموده بود به نمایندگی از این کمیسیون در گفتگوی با رسانه ها از وزارت تحصیلات عالی خواست، هر چه عاجل تر مشکلات دانشجویان را مورد بررسی قرار داده و به خواست های دانشجویان رسیدگی صورت کند.

با ادامه این اعتصاب غذایی مقابل شورای ملی، مجلس نمایندگان افغانستان هیئت با صلاحیتی را از کمیسیون های تفتیش مرکزی و تحصیلات عالی برای حل این موضوع تعیین نموده و به هیات متذکره وظیفه سپردند که باید موضوع را بصورت فوری بررسی نموده و در صدد حل آن برآیند. این هیئت در دیداری با اعتصاب کنندگان به دانشجویان متذکر شدند که چون وزیر تحصیلات عالی در سفر میباشد، وعده نمودند که به خواسته های شان به محض برگشتن وزیر تحصیلات عالی رسیدگی صورت خواهد گرفت لذا از آنها خواستند که به اعتصاب غذایی شان پایان داده و به دروس شان حاضر گردند؛ اما در پاسخ دانشجویان می گویند الی تحقق خواسته های شان و اعلام ان از طرف مقامات وزارت تحصیلات عالی درحضور نمایندگان مردم در شورا و رسانه ها دست از اعتصاب غذایی نخواهند کشیدند.
گفته می شود که وضعیت چندین تن از اعتصاب کننده به شدت رو به وخامت بوده و اگر این روند ادامه یابد آنها با خطرات جدی صحی مواجه خواهند شدند.

آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

  • اگر حق خواهی و عدالت طلبی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی قوم گرای باشد من هم ادعای وزیر تحصیلات عالی و رئیس دانشکده علوم اجتماعی و استاد متعصب مهر تائید می زنم زیرا ادعا این ها ثبوت می کند که در افغانستان بجز از هزاره ها کسی دیگر نبوده و نیست که برای عدالت و حق طلبی جان نثاری نماید.
    و ای بد بختی های چندین صد ساله این کشور هم بخاطر همین است که در این قطعه خاکی به نام افغانستان همه بجز از هزاره ها عدالت و حق طلبی نا شناخته است و دلیلی که چندین صد سال فاشیستی و استبداد هم ریشه عمیق در این کشور روانده است هم می تواند همین باشد.

    آنلاين بنگريد : http://khaliqsherin.wordpress.com

جستجو در کابل پرس