صفحه نخست > حقوق بشر > سلیمان خیل بصورت محرمانه به سفارت آمریکا: بیشتر از نیم طالبان کوچی هستند

سلیمان خیل بصورت محرمانه به سفارت آمریکا: بیشتر از نیم طالبان کوچی هستند

کابل پرس خبری
دوشنبه 14 جولای 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

نشر نخست در کابل پرس?: جمعه 24 می 2013
تنها در سال های 2007، 2008 و 2009، حداقل 6 هزار و 53 غیر نظامی کشته شده اند./ کوچی های طالب تنها تهدید امنیتی برای باشندگان غزنی و میدان نیستند و در نقاط مختلف افغانستان آنان می توانند جان مردم را بگیرند.

کابل پرس?: تنها مقایسه ی دو سند نشان می دهد که محمود خان سلیمان خیل یکی از رهبران کوچی، سابق رئیس مستقل انسجام امور کوچی ها و در حال حاضر وکیل از ولایت پکتیکا در پارلمان ، به افکار عمومی و خبرنگاران در جریان جنایات کوچی ها در بهسود و دایمیرداد می گوید کوچی ها مسلح نیستند و از سوی دیگر به مقامات سفارت آمریکا در کابل می گوید که بیش از نیم گروه طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند. سند محرمانه ی افشا شده از سفارت آمریکا توسط ویکی لیکس می گوید او حتا نمونه ای از ولایت خود پکتیکا می آورد که بیشتر فرماندهان طالب در این ولایت کوچی می باشند.

سند محرمانه منتشر شده از سفارت آمریکا مربوط به آگوست سال 2009 می باشد، از هنگامی که او دوبار مخفیانه در این ماه در روز های 4 و 9 آگوست با مقامات این سفارت ملاقات داشته است. ویدئویی که در آن سلیمان خیل مسلح بودن کوچی ها را رد می کند مربوط به ماه جولای سال 2008 می باشد، از هنگامی که کوچی های طالب در حملات خونین خود به مردم در بهسود و دایمیرداد، چندین تن را کشته، هزاران خانواده را ناچار به ترک خانه هایشان کرده و به چپاول، غارت و تخریب اموال مردم پرداختند. آنان به وحشیانه ترین شکل ممکن ابتدا قربانیان را سنگسار کرده، بر جنازه های آنان با اسب تاخته و سپس جنازه ها را آتش زده اند. البته اگر همین اکنون نیز خبرنگاران از هر کدام از سران کوچی از جمله سلیمان خیل، غنی احمدزی، گلاب کور یا ملا تره خیل بپرسند، آن ها باز هم به افکار عمومی می گویند که کوچی مسلح نیست. اگر سند محرمانه ی سفارت آمریکا در کابل را نیز نادیده بگیریم، اسناد و شواهد کافی مبنی بر هجوم خونین کوچی ها با حمایت کامل طالبان وجود دارد.

در سند سفارت آمریکا نام محمود خان سلیمان خیل رئیس مستقل انسجام امور کوچی ها عبدالوهاب سلیمان خیل آمده است.
اگر گفته های رهبر کوچی سلیمان خیل را که بیش از نیم طالبان کوچی هستند را با دقت بررسی کنیم می بینیم، کوچی های طالب تنها تهدید امنیتی برای باشندگان غزنی و میدان نیستند و در نقاط مختلف افغانستان آنان می توانند جان مردم را بگیرند.
نگاهی به آمار رسمی دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل، از کشتار غیر نظامیان تنها در سال های 2007، 2008 و 2009 می اندازیم. همانگونه که همه می دانیم، بیشتر این غیر نظامیان در بمب گذاری ها و حملات انتحاری کشته می شوند و حتا طالبان رسمن انجام این حملات را بر عهده می گیرند. تنها در همین سه سال حداقل 6 هزار و 53 غیر نظامی کشته شده اند. بخش از غیر نظامیان توسط نیروهای بین المللی کشته شده اند و بخش زیادتر نیز توسط طالبانی که آقای سلیمان خیل می گوید بیشتر آنان کوچی هستند. در هر صورت حمله به غیر نظامیان و کشتار آنان جنایت جنگی محسوب می شود چه از سوی نیروهای بین المللی باشد و چه از سوی طالبان و کوچی طالبان.

نکته ی بسیار مهم دیگر که هیچگاه نباید نادیده گرفت، نقض گسترده ی حقوق زنان و کودکان کوچی بويژه دختران می باشد. در سند سفارت آمریکا آقای سلیمان خیل اشاره می کند که سنت کوچی ها و پشتون ها مانع بیرون آمدن زنان از خانه می شود و همین یکی از دلایل اصلی سطح بالای بی سوادی آنان می باشد. این واقعیت که نقض حقوق زنان و دختران در جامعه ی کوچی گسترده است را باید با دقت و جدیت دنبال کرد. چرا که تغییر در جامعه چه کوچی و چه غیر کوچی و گام زدن به سمت مدنیت، نیاز به تغییر جایگاه زنان می باشد. با این حال در هنگام توجه به حقوق زنان و دختران کوچی دقت لازم را باید داشت که منابع احتمالی مالی و معنوی توسط مردان کوچی برای همان سنت های ضد حقوق بشری به مصرف نرسد، بلکه بتواند تغییرات بنیادینی را برای تحول وضعیت زنان کوچی بوجود آورد.

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • این هم نمونه های خیانت دایمی پشاتنه این قوم مزدور به بیگانگان
  با ادای حرمت و احترام به تمامی آزادی طلبان وطن
  پرویز "بهمن"

 • این عکس را نیز به خوبی بنگرید و خود قضاوت کنید که خاین و وطن فروش و معامله گر کیست.

 • پشتون ها= پشانته= حیوانات زمان ما

 • این هم رئیس قبیله پشاتنه که یک روز نان سیر نداشت، امروز رئیس مملکت شده است.

 • این قوم خدا نشناس چیزی جز آدم کشی، خیانت، قتل، بی ناموسی و غارت بلد نیست.

 • درباره جنایات این بیناموس ها هرقدر بگوییم باز هم کم است
  دنیا در فکر چیست و پشاتنه بیغیرت فقط و فقط به فکر تبه کاری و قتل و کشتار

 • دست آقای بختیاری درد نکند با این کاریکاتورهای زیبایشان ازاین قوم دردسرساز و بی ناموس

 • از تاریخ تاسیس اوغانستان سیصد و چند سال زیاد تر نمیشه
  لیکن این قوم یهود تا بحال اضافه تر از بیست بیرق بدل کدن

 • کرزی چوکره گیلانی

 • بر پدر این نماینده بی ناموس پارلمان لعنت - در لنگی برنگ گوه ان شاشه کنم.

 • هرکه به پشتون اعتماد کند - به سرنوشت - مسعود- ربانی و مزاری گرفتار میشوند.
  پشتونها خیلی نامرد و وحشی صفتند- در وقتیکه زور شان نرسد- بنده -بنده اند- ولی زمانیکه بالای شان اعتماد نمایی و از راه برادری وهموطنی پیش رفتی-
  نامردانه از پشت خنجرت میزنند.

 • ba arz salam
  man az shoma ke kar farhangi mikonin in entezar namire ke inqadar rajebe kasi bad goi konin shoma behesab az farhangian in mamlakat hastind agar shoma in raqam hasin az on bisawada che gelehi hast ????
  ona ke hamash da koh wa biaban hastand
  ba tashjakor

 • بهمن صاحب عکس های گویا ماندی اما همان عکس تفدانی این پدر لعنت بیخی روزم را خراب کرد !! این مردم واقعا که بی عقل و غول هستند. اما غصه نخورید. سه چهار “هزار” سال طول می کشد، بعد متمدن می شوند و آن وقت از هموطن بودن با اینها می توانیم لذت ببریم !!

 • برایی خاینان وطن دشمن های ملت و سایت کابل برس که آتش در دست دربین افغانها نفاق را شعله میزند : از برادران افغان که دست به دشمنی با برادر افغان روادار است گیله از پشتونها میکند و با خودخواهی وخود بینی خود اقوام دیګر راه هم ازخود دانسته نیمی افغانستان را از نیمی دیګری جدا مسارد از یک دوستم پرسیدم به نظر شما مشکل فعلی افغانستان چیست ؟ ګفت همه چیزهل میشود به شرط اینکه پشتونها از غرورخود بګزرد وبه قوم هایی دیګراحترام بګزارند.
  برایم سوال پیدا شد که غرور پشتونها چیست بغیر ازوطن دوستی وملت دوستی ........؟
  سوال کردم میدانی شما چه میګوید.
  ګفت: بلی پشتونهاهمیش ودرهمه جوانب دشمن همه اقوام دیګری درا فغانستان .... هستند .
  ګفتم درست است شما حق به جانب اما امکان دارد برایم د ر پشتو بګوید( نوشته کنید) که ( من فرد فرد..... یکایک افغانها را دوست دارم)؟
  میګویم که دوست آن است که در وقت مشکل به درد آید .........

 • کوچی غنی سردسته ازینها میباشد.

 • میرحسین تلاش
  پاکستانی ها همواره یک قوم خاص را در برابر سائیر اقوام تحریک کرده و آن راحمایت می کند. برای این قوم سران مختلفی را تربیه می کند تا حکومت اربابی و رعیتی (بردگی) را در افغانستان ایجا کند. تا زمانیکه در کابل حکومت پاکستانی ایجاد نشود و سیاست های پاکستان در این کشور عملی نشود در نا امنی این کشور نقش کلیدی را بازی می کند. از طرف دیگر، هدف پاکستان جنگ اندازی زبانی و قومی و هدف سعودی ترویج جنگ مذهبی با تربیه سلفیت وها بیت در این کشور میباشد.

 • بهمن کثیف، اول برو، چتلی را که عبدالله جان به روی هواداران مانند تو کرد،بخور،
  بعد (ک و ن ت) را در تفرقه اندازی پاره کو.

 • گوشهء از سخنرانی در کنفرانس مطبوعاتی، که عبدالله و غنی بعد از اینکه هردو از جانب
  کری بادارامریکائی شان یک پسگردنی خوردند:
  غنی:
  جای خوشبختی است که جناب داکتر صاحب عبدالله و من توافق کردیم،
  که بعد از اعلام نتایج یک حکومت وحدت ملی تشکیل خواهد شد،
  تا خدمت تمام مردم افغانستان را انجام دهیم.
  عبدالله:
  با تاکید بر ایجاد حکومت فراگیر ملی پس از شمارش آرا،
  ما وعده سپردیم که پس از تکمیل بازشماری آرا درصدد ایجاد حکومت ملی برآییم.
  من امیدوارم که این به خیر و به نفع وحدت ملی کشور باشد.

  ائتلاف عبدالله با محمود کرزی یکی دیگر از چتلی هایست که عبدالله بروی
  هواداران خود مالید، که افراد مانند بهمنک باید این چتلی را بلیسند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس