کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > فعالان مدنی دایکندی: کرزی ثابت کرده که نه رییس جمهور افغانستان بلکه نماینده یک قومیت (...)

فعالان مدنی دایکندی: کرزی ثابت کرده که نه رییس جمهور افغانستان بلکه نماینده یک قومیت خاص است

بیانیه فعالین مدنی دایکندی در حمایت از دانشجویان معترض در کابل

جمعه 24 می 2013, بوسيله‌ى فعالان مدنی دایکندی

بسم الله الرحمن الرحیم
هموطنان عزیز و مردم افغانستان!
همان گونه که در جریان قرار دارید بیش از پنج روز است که جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل در دروازه پارلمان کشور که خانه ملت خوانده می شود، در اعتراض به برخوردهای تبعیض امیز در این دانشکده دست به اعتصاب غذایی زده اند. در این چند روز برای چندمین بار تعدادی از محصلین به دلیل ضعف ناشی از گرسنگی و تشنگی به شفاخانه منتقل شده و دوباره به جمع همراهان شان پیوسته اند. هم اکنون نیز تعدادی از آنان به لحاظ صحی در حالت وخیم به سر می برند. با توجه به این که خواست های دانشجویان خواست هایی نیستند که از توان دولت و نهادهای قدرت خارج باشند و نتوانند بدان ها پاسخ دهند، پس چرا هیچ توجهی به اعترضات برحق آنان نمی شود؟ آیا واقعا پارلمان کشور و حامیان محصلین توانایی اقناع حکومت را در برآورده ساختن خواست های اندک دانشجویان معترض ندارند؟ این بزرگ ترین پرسشی است که هم اکنون در برابر نهاد قدرت که میراث دار سیاست قومی و تبعیض آلود نفرت انگیز تاریخ معاصر است، قد کشیده است. به نظر می رسد در این مورد هیچ کسی دیگر به شمول وزارت تحصیلات مقصر اصلی نیست، بلکه مقصر اصلی و سردمدار تبعیض شخص رییس جمهور است. او در طی ده سال گذشته ثابت کرده است که نه رییس جمهور افغانستان بلکه نماینده یک قومیت خاص است. بنابراین برخورد کرخت و سرد رییس جمهور و حلقات قومی اطراف وی چندان هم دور از انتظار نیست.

بدون شک چنین اعتراضی در دنیای متمدن نه تنها باعث استعفای مسولین دانشگاه بلکه حتی وزیر و احیانا تمام کابینه می گردد ولی اینجا افغانستان است! جان شهروندان برای رییس و اعضای کابینه و حتی مسولین تحصیلات عالی کشور مهم نیست. مهم نیست که دانشجویان آرام آرام جان عزیز شان را از دست دهند، مهم این است که در این کشور سریر قدرت با سرشت فاشیسم سرشته شده و آن را حتی به بهای جان آدم ها رها نمی کند.
فعالین مدنی ولایت دایکندی موارد زیر را در حمایت از دانشجویان معترض اعلان کرده و تا تحقق همه خواست های آنان از آن ها حمایت خواهد کرد:

1- از شخص رییس جمهور وزیر تحصیلات عالی کشور می خواهیم که اگر به مردم و خواست های برحق آنان باور دارند، به خواست های منطقی و مدنی دانشجویان پاسخ مثبت داده و فضای کشور را بیش از این آلوده نکنند. در غیر این صورت مطمین باشند که حرکت های مدنی در حمایت از محصلین در سراسر کشور به راه خواهد افتاد.

2- از تمام بزرگان قومی، نمایندگان شورای ملی و تمام دلسوزان خواهش می کنیم که از دانشجویان تا تحقق خواست های شان حمایت کنند و از هرگونه تفرقه و پراکندگی پرهیز نمایند.

3- از تمام مردم افغانستان به خصوص نهادهای مدنی در سراسر کشور می خواهیم که از دانشجویان حمایت کرده و به صورت عملی دست به اقدام مشابه بزنند. ما تا آخرین لحظه در کنار شما خواهیم بود.

4- از دانشجویان معترض نیز می خواهیم که تا تحقق کامل خواست های شان دست از اعتراض برندارند و بر خواسته های شان پافشاری کنند. زیرا اگر این با نیز تمامیت خواهان موفق شوند و از زیر بار خواست های منطقی شما شانه خالی کنند، دیگر به هیچ صدایی گوش فرا نخواهند داد. بدون تردید این حرکت یک آزمون تاریخی است هم برای کسانی که به حرکت های مدنی باور دارند و هم برای کسانی که بر طبل جهل می کوبند.

5- یک بار دیگر ما نیز بر خواست های برحق و مشروع دانشجویان تاکید کرده و از تمام نهادهای مربوط می خواهیم که به هر شکل ممکن زمینه تحقق خواست های مطرح شده را فراهم کنند و نظام تحصیلات عالی کشور را از دام جهل، بی سوادی، نفرت، خشونت و تفکرات فاشیستی نجات دهند.

فعالین مدنی ولایت دایکندی
4/3/1392
دایکندی/ شهر نیلی
Share

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


57 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > فعالان مدنی دایکندی: کرزی ثابت کرده که نه رییس جمهور افغانستان بلکه نماینده یک قومیت (...)

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.