صفحه نخست > دیدگاه > نشر ارقام واهی از جمعیت پشتون کشور همزمان با جنجال ها بر سر درج نام اقوام در شناسنامه (...)

نشر ارقام واهی از جمعیت پشتون کشور همزمان با جنجال ها بر سر درج نام اقوام در شناسنامه برقی

انجنیر نثار احمد راسخ
سه شنبه 11 جون 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

این روز حرف وحدیث داغ بر سر درج نام اقوام در شناسنامه های برقی است .

یک تعداد فاشیستان ، نشنلستان و کثرتگرا ها از درج نام اقوام در شناسنامه های برقی سخت در هراسند. این هراس نه نتها در حد فکر و اعتقاد باقی نمانده است ، بلکه در عمل همیشه سعی کردند و دارند هویت دیگران را هم زیر سوال ببرند و هویت زدایی میکنند و آمارهای پوچی از اکثریت و اقلیت ارایه میدارند که اصلا بنیاد علمی ، تحقیقای و حقیقی هم در حقانیت آن وجود ندارد .

قبل از اینکه به جزییات موضوع وارد شوم ، باید به اطمئنان و افتخار کامل بگویم که این گروهک نفاق افگن ، مجهول الهویه و فراشوتی به ارگ ؛ هیچ گاهی نماینده قوم شریف پشتون نبوده و نیستند و همیشه از سیاست های خصمانه شان به ضد و تخریب این قوم بهره برداری کردند بدون اینکه یک ذره به عزت و احترام و حرمت این قوم توجهی داشته باشند .
حال به اصل بحث بر میگردم و به این پرسش شروع میکنم که آیا این دلهره ها ، هراس و ترسها از چه و کجا سرچشمه میگیرد و کی در پشت این جریان است که هر زور به بهانه های آتش نفاق را دامن میزند در حالیکه درج هویت در شناسنامه ها هیج ضرر به ایشان ندارد و تازه ادعای های بی اساس کنونی شان را که بزعم خود اکثر یت هستند ، مهر تایید میگذارد و اکثریت خیالی شان را به حقیقت انکار نا پذیر تبدیل میکند که ما هم به آن آفتخار میکنیم . اما این چنین نیست بلکه در پشت صحه این حرکت ها دست های آلوده به خون ملت نهفته است .

با این حال اگر این ادعایشان واقعا اصل خود خواهی و تعصب ندارد، پس دلهره از درج نام اقوام از چه منشآ میگیرد و ریشه منطقی اش در کجاست و چه فلسفه در بطن دارد که باعث این همه اصرار میشود ؟
آماری های بی اساس که از سوی بعضی حلقات کثرتگرا و نشلیست طی این سالهای اخیر به نشررسیده است ، هیج اصل ثابت نداشته است تا بتواند قناعت بخش همه باشد که یکی از آنها دانشنامه اکادمی علوم افغانستان بود که درآن بجای اینکه ارایه جمعیت اقوام و احصاییه درستی باشد ، به توهین و تحقیر اقوام دیگر پرداخته شده بود . این جریان و روند خیالی از ارایه ارقام واهی با هزاران دلهره همچنان ادامه دارد در ضمن به بهانه های گوناگون و خلاف منطق و عقلانیت که ربطی به اکثریت و اقلیت ندارد ، همیشه به تبلیغات توهین آمیز به رهبران جهادی ، سیاسیون و فعالان مدنی دیگر اقوام پرداختند و یکی را غلام و دگری را جاسوس و غیره برچسپ زده ، ترور شخصیت کرده و تعدادی زیادی از آنها را توسط برادران راضی و نا راضی خود هدف قرار دادند و شهید کردند بدون اینکه کمی منطق بکار ببرند که در حقیقت همین مردم که به آنها توهین میکنند ، در راه آزادی و تمامیت ارضی این خاک زجرها کشیدند خون هزاران جگر گوشه خودرا ریختند و یا بعباره دیگر اگر همین ها نمی بودند ، همین کشور به اندازه یک کفگیر که فعلا باقی مانده است ، مدیون مجاهدت های این شیر مردان است و گرنه حال این کشور یا به یک ایالت پاکستان و یا یک استان ایران تبدیل شده بود و هیج جای نبود که شما حاکمیت کنید و آنها رابه توهین و تحقیر بکشید.
اگر همین "اقلیت ها" که شما حق همه چیز را از آنها سلب میکنید نمی بودند ، امروز این کشور نبود و همه آنرا شما ها به اربابان شرقی و غربی خود فروخته بودید چنانچه تاریخ گواه عالی بر این مدعاست .
حال آنکه این آقایون کثرتگرا که بخاطر منافع شخصی و مرض تعصب که دچارش هستند با آب و آتش سازش میکنند و با دشمنان قسم خورده این خاک کنار می آیند تا به اهداف شوم خود برسند.

این آقایون این قدر به مرض نفاق سر درگم هستند که حتا هیبت و قدرت عقلانیت خود را باخته اند که هیج ، در پهلوی آن دیگران را هم از زمره خود می پندارند که عبارت از ارایه آمارهای بی مفهوم جمعیت کشور است که هیج اصل ملی و بین المللی نداردو به هیج معیار برابر نیست .
این ارقام در حالی به نشر میرسد که از ز دهه ها به این سو هیج آماری دقیقی از نفوس کشور وجود ندارد و آدم حیرت زده میشود که این کار پر هزینه و مدت دار چطور به این آسانی و زودی بدست آمده است کاری که سالهاست دغدغه دولتها بوده از ترس زیر بار سروی و تعین نفوس نرفته و شانه خالی کردند پس چطور شد که یک تعداد افراد غیر مسول به این ارقام بزرگ دست یافتند ؟

به ارقام ارایه شده زیر نگاه کنید که همین تازگی از سوی این حلقات در فیسبوک " افغان یون" نشر شده است تا به میزان منطق و درایت این گروه پی برده و بی منقطی شان را با اسناد بپذیرید:

دا د افغانستان د پشتنو د نفوسو فیصدی د ولایاتو په کچه اوس عطامحمد نور ته ووایی
چی دا وطن د چا دی خاینه ؟؟؟

قندهار- %99
زابل. -%100
فراه. %92
هرات. -%53
هلمند %98
پکتیا. %98
پکتیکا. %95
خوست. %98
غزنی. %80
میدان وردگ. %80
ننگرهار. %93
کنر. %99
لغمان. %85
نورستان. %27
کاپیسا. %41
پروان. %35
پنجشیر. %6
دایکندی. %17
بامیان. %8
کندز. %53
بغلان. %48
جوزجان. %25
بلخ. %38
بدخشان. %5
تخار. %30
سمنگان. %36
غور. %42
لوگر. %91
بادغیس. %40
ارزگان. %99
فاریاب. %35
سرپل. %32
کابل. %74
نیمروز. %56

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

 • بیشک والا آفرین فیس بوک افغان یون! بلا کده
  ازین ارقام فیصدی عالی جنابان که حتی پنجشیر. %6 پشتون داشته وما بیچاره ها تا کنون از آن بی خبر بودیم فوق العاده شوکه شدم. ازموجودیت هزاره ها درپنجشیر اطلاع داشتم ولی از این قدر فیصدی پشتونها واقعا اطلاع نداشتم. مولف کتاب سقاوی دوم که بالای مردم پنجشیر درزمان طالبان خیلی خشمگین بود که این مردم چرا درمیان خودشان پشتون ندارند وبه همین سبب آنها را درماده های قانون کتاب خود مستحق تبعید وتصفیهء قومی دانسته که باید به مناطق مختلف جنوب پراگنده شوند تا درمیان پشتونها حل گردند ودیگر ازموقعیت جغرافیوی شان علیه حاکمیت ملی اوغانها استفاده ننمایند ولی حالا نمیدانم که شش فیصد پشتون ازکجا به آنجا ساکن گردیدند.
  ازیکطرف ایل جلیل اوغان طرفدار سرشماری نفوس نیست ولی ازطرف دیگر ارقام فیصدی را بزبان پشتو تحویل خواننده گان میکنند، واقعا باید انسان فوق العاد بی حیا وچشم پاره باشد که چنین ارقام واعداد من درآوردی را ازشکم ننه جان خود بیرون نماید.
  با احترام
  پرویز بهمن

  repondre message

 • این مردم بسیا رجاهل هستند متاسفانه که دیگر پیامبرنمی آید , واین مردم کاملا وشدیدا به یک پیامبر دیگر نیاز دارند که تا روش انسان بودن را یاد بگیرند, انسانی زندگی کنند و به هم نوعان خود احترام بگذارند , ولی متاسفانه که دیگر پیامبر نمی آید!!! واینها چیزی که ازاسلام برداشت کرده اند فقط فکر می کند که اسلام دین خشونت و ادم کشی است و فقط اگر ایمان هم دارند مثل معتادین به نماز وروزه معتاد شده اند و به فلسفه و معنوی بودن انها پی نبرده است اگر پی می برد خداوند در قران کریم صریحا بیان کرده که کشتن انسان بی گناه برابر با کشتن تمام انسان ها است ., خدا باقی ملت افغانستان را از دست این قوم جاهل و ازخدا و از دین بی خبر نجات بدهد واگرنه سرنوشت مردمان باقی مثل گذشته ها خواهد بود, واین مردم چنانچه گفتم که به پیامبر نیاز دارند ولی آن دیگر آمدنی نیست ! ومیماند که انسان های دیگر یا به روش عقلانی این مردم جاهل را آگاه سازند که زندگی انسانی و احترامانه داشته باشند و به حقوق دیگران احترام بگذارند وبدانند که این قوم جاهل تنها درکره زمین زندگی نمی کنند 7 میلیارد انسان دیگر هم حق زندگی دارد , ویا اینکه امریکا می خواهد که از شر ترور و جاهلیت رهایی یافته و تمام این انسان نما ها البته جانور هستند را به کره ماه و مریخ انتقال داده که هم انسان های روی زمین چند روز زندگی بدون خشونت داشته باشند هم خودآنها در کره ماه و مریخ به جان هم بیافتند وتا توان دارند خون خودرا بریزاند و زن سیتزی کند و پیپسی سیتزی کنند وغیره... ودیگر راه تعامل بااین جاهلین از قدرت بشر خارج است ... خدا خودش یک چاره ای برای باقی بندگانش که در اطراف این جانوران زندگی می کنند پیدا نموده واز شر جهنمی اینها رهای دهد. امین یارب العالمین.
  وکشور که بنام اوغانستان است از همه است نه از این جانوران انسان نماها.

  repondre message

 • ارقام از پته خزانه و از دفتر یادداشت های ادم های مریض مثل لایق یون احدی و غنی احمد زی خرم و وردک ............ گرفته شده است .
  همین ارقام هاست که همه ملیت ها را وا میدارد تا به سر شماری دقیق از راه توزیع سند شناخت با ذکر و ثبت دقیق اقوام و ملیت ها تاکید نمایند زمانیکه ارقام کوچی بی هویت را دوملیون ذکر نمایند بعید است که اقوام غیر ناقل هرات را بیشتر از پنجاه جلوه دهند .

  repondre message

 • فکر می‌کنم جناب نویسنده با به کار بردن واژه «کثرت‌گرا» در باره این فاشیستان دچار اشتباه شده باشند. فاشیستان قبیله نمی‌توانند کثرت‌گرا باشند. کثرت‌گرایی و یا پلورالیسم به چم پذیرش باورها و علایق گوناگون در میان مردم است و یکی از ویژگی های مردم سالاری به شمار میرود.

  repondre message

 • دوستان چقدر سر شماری جالب , چطور این را تهیه نموده اند به این شرایط خفقان وحشت اور از کجا و توسط کدام اجنت تهیه شده , این بی سواد ها چه استعداد دارند که چنین برنامه را ارایه نموده اند .کشور بریتانیا افغانستان را بوجود اورد و از کوه های سیلمان یه تعداد مردم محلی زندگی می کردند و انرا دیدند که انسان های عقب مانده ذهنی هستند و در چادر ها زندگی می کند و فکر به سر شان زدند که از این این ها چه بهتر , هم جاهل و هم بی سواد , از همان زمان انها را به تربیت گرفتند و کشور را بنام افغانستان نام نهادند و نفوس شان را به گفته انها زیاد کردند اگر این سر شماری اگر صحت داشته باشد , درست است . و از طرفی دیگر می خواهند اقلیت های قومی دیگر را از صحنه دور نمایند قسم که معلوم است تفرقه زبان را به
  وجود اورند و هفته ها ست دعوا های پوهنتون کابل , استادان محصیلین جریان دارند تبعیض قومی زبانی منطقه و.و.و.و شما خود فکر کنید مردم را به جان هم دیگر انداختند و خود شان ؟؟؟؟؟؟؟

  repondre message

 • کابل 74% پشتون داره؟ درصد به زبان بدوی و پشتو چه معنی داره؟
  انتحاری پدر لعنت اگه کابل 74% غول می داشت نام شه غولتیا می ماندن.

  repondre message

 • وقتی اقایانبه ان قناعت نه دارند می توانند انرا منتقا رد کنند اما به همه قوم پشتو ن دشنام کدام درد این دشمنان افغانستان را دوا می کنند زمانیکه انسانها مانند این نویسندگان محترم فاقد سواد باشدد به دو ودشنام توصل می ورزد همین اقایان از هر قوم که هستید اکثریت باشید ارقام را ایرایه کنید هیچ کس حق نه دار د واکنش نشان دهد اما معلوم است که دشمنان مردم این سرزمین به شکل از اشکال عقده زهراگین خود را خالی می کند بفرماید شمایان اگر اسناد داشته باشید که این ارقام را از ادرس رسمی بدست اورده باشید به نمایش بگذرید فسبوک دراختیارهمه اشخاص که از ادرس دیگران مطالب به تشر برسانند می توانند انرا انجام دهند بروید لشکر عظیم از معتادان خود را که درزیر پل سوخته پودر مصرف می کنند تداوی کنید بروید به ان خانم ها که تن فروشی می کنند کمک و مساعدت کنند به تخریب چیزی ساخته نه میشود چند نفر اوباش ولومپن مانند پرویز بهمن بیکار مانده وبادارشان پول میدهد که به تخریب پشتونها مبادرت ورزد مرگ به دشمنان سرزمین افغانستان

  repondre message

 • به نظر من هر قدر این ارقام دقیق نیست ، ولی تخمینی میتوانیم این ارقام را به واقعیت نزدیک بدانیم ، گر چی در ولایت خوست اصلا یک فرد غیر پشتون هم وجود نداره ولی اینجا دو فیصد اقلیت ها را گرفته است ، خوب به هر حال طوری که پیشتر گفتم این احصائیه دقیق نیست، حتما اشتباهات خودرا داره ... ولی از زحمت کشی این دوستها قدردانی میکنم ، تاکه احصائیه دقیق در کشور نداشته باشیم ، بسیاری مشکلاتها لا ینحل باقی خواهد ماند ... کسایی که به تفاهم و قناعت باور نداره اگر هم خودش احصائیه را بگیره شاید قناعت نکنه ، ولی حقیقت چیزی دیگری هست که همه باید به ان احترام داشته باشیم ... تعصب خشک و تعصب کور، اولا به خود ما ضرر میرسانه ، این اغای بهمن که از بس تعصب نزدیک است بکفه ، تا به حالی از پشتون ستیزی چی فایده بدست اورده است که دیگرا بیاره، شاید هم به دیدن این احصائیه از بس قهر و زهر کمپیوتر خود را دندان گرفته باشه ... ولی چی فایده .

  repondre message

 • please do not lie it is not good at all, you know it could not be possible and further you are khain not Ata Mohamad Noor as he never sold his land to froginer like dost mohamamd Khan!!!!!!!!!!!!!

  repondre message

 • Dear Admin, do not refelect the word such Khain and like this, it means that you are in obvious dishonesty

  repondre message

 • امرالله صالح در رکاب اشرف غنی در انتخابات آینده
  تاریخ انتشار: ۱۶:۲۳ ۱۳۹۲/۳/۲۱
  منبع: افغان پیپر
  قرار است امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی طی یک معامله در بدل کرسی معاونت اول ریاست جمهوری در انتخابات آینده ریاست جمهوری در پهلوی اشرف غنی احمدزی قرار بگیرد.
  امرالله صالح در بین منابع استخباراتی امریکایی چند تن را قانع کرده تا از وی حمایت کرده و برای وی لابی گری کنند.
  فعلا وی مورد اعتماد ترین شخص سازمان سیا می باشد، اما آمریکایی ها در مورد اشرف غنی تردید دارند و هنوز مطمین نیستند که اشرف غنی شخصی است که بتواند همه گروه ها را راضی کنند و به بهترین وجه منافع امریکا را تامین کند.
  گفتنی است که ارتباطات اشرف غنی و امرالله صالح از چندی به این سو آغاز شده است و امرالله صالح به اشاره اشرف غنی در موضوع تذکره الکترونیکی نیز جانب پشتون ها و ارگ را گرفت و گفت اقوام در تذکره ذکر نشود و فقط افغان
  خطاب شویم.
  چند روز قبل امرالله صالح برای تجلیل از شخصیت اشرف غنی احمد زی محفلی ترتیب داده بود که در آن محفل از اشرف غنی به الفاظ بسیار چرب یاد آوری کرد و در توصیف های بیش از حد وی را ملی ترین شخصیت افغانستان لقب داد. اینکه این جوره کامیاب خواهد شد و یا نه حرف بعد...
  محمد طریق

  repondre message

 • بنظرم در ای وطن فقط پشتون ها و هندو ها زندگی میکنند با این ارقام دروغ که نوشته شده.یا از چشم کور ملا عمر دیده شده که پیکره بزرگ و اصلی مردم این کشور را ندیده.

  repondre message

 • پس اگر اینطور است که همه نفوس ای کشور پشتون است ترس ننوشتن قوم در شناسنامه های جدید از چیست ؟ خایین خایف , شما که مانند کرگس ها زیاد هستین بگذارید که روشن شود /

  repondre message

 • سلام خدمت تمام بازدیدکنندگان کابل پرس.
  بعضی انسانها انقدر بی وجدان تشریف دارند که حتی از گه که خوردند هم خجالت نمی کشند. اینها مانند امیر المومنین تک چشم شان تمام دنیا را از یک چشم می نگرند. این بی وجدانها به دیگران چه که به اطفال و زنان خود شان هم رحم ندارند. شما اگر مواد منفجره را به جان خر بسته کنید. خر وحشت می کند. این بی وجدانها به جان خود و اولاد خود مواد بسته مردم را به خاک و خون می کشاند. می شرمم از اینکه با این بی وجدانها هم وطن شدم.

  repondre message

 • Kandahar 99% Bacha Baz dara? lol
  Paktiya 99% Entehari?lol
  Helmand 99% Heroini?lol

  repondre message

 • گو خوردی با ارقام خود سگ فاشست.
  از سگ های دنیا معذرت میخواهم ار اینکه به سگ توهین شده است .

  repondre message

 • این ارقام درست نمی باشه. ده افغانستان نفوس قوم نامدار پشتون از این کده بسیار زیاد اس. در هرات زیاده تر از 67 فی صد پشتون اس. در بغلان زیاده تر از 71 فی صد اس. در بلخ که همه می فامه زیاده تر از 65 فی صد قریه جات و شهرها پشتون اس. همچنان در غورات 70 فی صد پشتون است. پنجشیر الی بدخشان سابقه وطن ابایی و چراگاه مردم مشرقی مخصوصا مردم قهرمان احمدزی بوده اس. به همه فرزندان صادق این مملکت معلوم اس که ساکنین فعلی پنجشیر و بدخشان از مهاجرین جنگ های روس در اسیای مرکزی بوده که به صفت مسلمان دولت افغانستان به اینها پناهندگی داده. کسی منکر تابعیت اینها نیس. هرچند که مهمان حق ندارد صاحب خانه را بیرن کنه. یک روز نه روزی مسایل و حقوق سر جای خودشان قرار می گیره. پشتونها زیاده تر از اینها مشکلات دیده. ولیکن هر بار قوی تر سر بلندتر بر امده بر دشمنان فایق امده
  ما طرفدار وحدت ملی بوده ولیکن وحدت ملی به معنی بد حقوق صاحبان یک ممکلت بوده نمی تانه. خارجی رفتنی اس. وقت برای این مسایل بسیار اس. باز دیده خواد شد

  repondre message

 • دختران پشتون را خیلی زیادتر از آنکه فکر میشود تاجیک ها گائدند. حالا پشتون ها فکر میکنند که نسل هایکه ازین ماچه خر ها پیدا شده هم پشتون اند. اگر چنین باشد سالانه هزاران زن پشتون را در پشتوخوا به اعراب و سرمایه داران پنجاب هم میفروشند پس پنجابی ها اعراب و اروپایی ها هم پشتون هستند. کوسفروش های مثل اسماعیل یون انورالحق احدی و دیگران باید بدانند که کار از کیر است نه کوس.

  repondre message

 • آقای رفیع سرشار!
  پیام جناب عالی واستفاده ازچنین ادبیات ازقلم شما بمراتب آزار دهنده تر وتهوع آورتر از جعلکاری آن اوغان است که از شکم خودش فیصدی های قومی را بیرون آورده است. شما می توانستید که باعبارات ومنطق عالی، نظرتان را بدون استعمال چنین کلمات رکیک وتوهین آمیز به آدرس یک قوم مشخص ابراز نمائید. امیدوارم که درآینده شاهد خواندن همچو کلمات ازقلم شما نباشیم.
  با احترام
  پرویز بهمن

  repondre message

 • شاغلی رفیع سرشار، تاسو د داسې الفاظو په کارولو نه یوازې ځان شرمولی بلکه مونږ هم چې درسره په یوه وطن کې اوسو د داسې الفاظو په لوستلو او د داسې یوه ناروغ وطندار په لرلو سره شرمیږو. خدای دې درته هدایت وکړي.

  repondre message

 • من از سمنگان هستم در سمنگان یک الی دو قشلاق پشتون است که هیچ یک فیصد برابر نیست هر کی باور ندارد ببینید یک قشلاق حسن خیلی است که ده خانه نمانده همگی شان در پاکستان است وعمر خیل است که نهایت 50 خانه باشد .
  توبه کنید برادران

  repondre message

 • همگی تان از پشت پشتونها می باشین. یاد تان اس که شمالی بگرام این مناطق برای تفریح به توسط شاهان سرداران پشتون بوده اولادهای زنا استین به همی خاطر اس که به پدرتان لعن کنین پدران تان دخترای 14 ساله خوده بری پادشاه پشتون می داد باد ازو او ره عروس می کرد فعلا هم که معلوم اس زن و مرد تانه اردوی 40 کشور می کنه شب و روز برو ده بگرام ببین که چه گپ اس او بی غیرت او بی ناموس شرم اس به تو از زیر سایه افغان بالا شد زیر لینگای غربی رفتی ناموس فروش بر امدی

  repondre message

 • اگر ارقام د ر و غی و ساخته کاری بعضی پشتون ها د ر مورد براکثریت بودن نفوس پشتون ها د ر ولایات افغانستان د رست باشد ، چرا ا ز د ا خل شد ن نا م اقوام
  بومی افغانستان د ر تذ کره نفوس الکترونیک جد ید ، این پشتون ها ترس و واهمه د ا رند ؟؟؟ این پشتون ها را روح شا ن ا ز بد ن شا ن کوچ کرده به لرزیده افتیده
  ا ند . حتی ا ین پشتون ها ر ا فکرشان هم خرا ب شده خود را کنترول کرده نمیتوانند چتی یات میگویند به ولد زنا بود ن شا ها ن و سرداران قبیله شا ن را اعترا ف
  میکنند این قد ر بی حیا گشته اند.
  اما درمورد ارقام ساخته کاری شان
  باشنده اصلی و بومی قندهار، هلمند ، فراه ، زابل تورک و تاجیک بود ند آنها کجا رفتند ؟؟؟ د ر صدی پشتون نا قل د ر هرات ، بادغیس ، کندز ، بغلان ، جوزیجان ، بلخ ، سمنگان ، فاریاب ، سرپل ، تخار، کابل کم ا ست . طورمثال زمانیکه من د ر ا ند خوی بودم د و فامیل پشتون بود نام یکی آ ن رمصا ن اوغان
  دیگری را عبد الله اوغان میگفند ارزگان منطقه
  هزاره نشین بود والسلام

  repondre message

 • هموطننان عزیز! هر مجادله و هر درگیری بالآخره با عقلانیت و انصاف و عدالت به انجام خود خواهد رسید. فکر میکنم برای رسیدن به یک سلسله حقایق و واقعیات در کشور نیازی بر دشنام زدن همدیگر نیست ، بلکه تحمل و سعه صدر و ارایه دلیل و برهان معقول در کار است ،مثلی که من الآن به آن برادر ارایه دهنده آمار نفوس هموطننان پشتون مان پاسخ میدهم: بغلان چهارده واحد اداری دارد که واحدهای چون (بنو، پلحصار،ده صلاح، خوست، فرنگ، گذرگاه نور، نهرین ، برکه، جلگه ،بغلان مرکزی، دهنه غوری، دوشی ، تاله و برفک و خنجان را شامل میشود، اما حضور برادران پشتون مان در این واحدها به استثنای بغلان مرکزی،بخشی بزرگی از دند غوری پلخمری وقسمتی از آبخانه نهرین ، در دیگر حکومتی های این ولایت ، بسیار کمرنگ و اصلا بیرنگ است لذا تحریر 48٪ نفوس اقوام پشتون در ولایت بغلان اساسأ غلط ،غرض آلود و به دور از شأن نویسندگی می باشد... مثلیکه چندی قبل از حضور فیصدی اقوام پشتون در نشرات اکادمی علوم مطلع شدم که واقعأ برایم شگفت انگیز بود ، زیرا همین حالا در سطح کل خوست و فرنگ که فعلأ به سه ولسوالی تقسیم شده است، حتی تا یک خانواده هم حضور و زندگی ندارد! این حرف معنای حساسیت را ندارد، یعنی در این مناطق واقعأ حضور ندارند و اگر میداشت به کمال میل به آن اشاره و اذعان میداشتم... ای کاش همه گویندگان و نویسندگان مان واقعیتگرا و حقبین میبودند!!

  repondre message

 • وقتی انگلیسها -روسها وکرنیل مشرف بگوید که پشتونها 90 فیصد است -پس آیا برای ما قابل قبول نیست__
  بروید به سخنرانی کرنیل مشرف و فیصدی نفوذ را از زبان او بشنوید در یوتیوب - سرزنش نمودن وی را علیه مسعود یزرگ مخالف دموکراسی پنچابی علیه ملا عمرکور یا آدمک خیالی ترسیم شده - امریکا -انگلیس و پاکستان.

  repondre message

 • اگر این احصایه را که کدام اوغان ملتی متعصب نوشته درست باشد پس او به این سوال هم باید پاسخ بگوید که پس چرا در ولایات شمالی، شمال شرقی، مرکزی و غربی کشور وحتی غزنی وکابل با وجود موجودیت این همه اوغان که وی احصایه داده است پیشتر از ۲۰۰ سال قبل کدام قبر، آثار ونام نشانی از کدام پشتون یعنی اوغان دیده نه می شود? محمد

  repondre message


 • 14 جون, 22:25, بوسيله‌ى محمد
  ا گر پرسند جاهل ترین قوم و د روغ گوی ترین قوم ، متعصب ترین مردم ، بی حیا ترین د ر جها ن کی ها ا ند ؟؟؟ چه جوا ب د ا رید ؟؟ البته قومی به نام پشتون
  <:forum:form_

  repondre message

 • این یک حقیقت است که پشتونها اززمان به قدرت رسیدن شان در این کشور در پی نابود ساختن دیگر اقوام بودند و هستند. این که چرا اینها میخواهند که دیگر اقوام را از بین ببرند این است که بزرگان اینها میدانند که درصدی پشتونها در افغانستان 25% است و اگر فقط یکبار دیگر اقوام به قدرت سیاسی دست پیدا کنند هرگز پشتونها دوباره نمیتوانند که بر مسند قدرت تکیه کنند. بنابرین اینها این سیاست را به پیش گرفتند که از یک طرف خود را اکثریت میگویند و از طرف دیگر اقوام پشتون را از مناطق قبایلی پاکستان بنام ناقلین به مناطق غیر پشتون نشین میفرستند و بهترین زمینها را به انها داده و تمام چوکی های دولتی در ولایت را هم برای انها میداد همین پروسه تا بحال ادامه دارد. اما خوشبختانه که حالا یک تعداد مردم از اقوام اصیل افغانستان بیدار شده اند و تا جایی مانع این کار های پشتون ها شده اند. در حقیقت بخاطر همین خود خواهی ها و جا طلبی های پشتونها درین کشور این همه بدبختی به بار امده است و دیر یا زود این پشتونها مجبور خواهند شد که سر تعظیم و تسلیم پیش اقوام اصیل ای سر زمین بگذارند و از صحنه سیاسی کشیده شوند. و اینها خوب از این موضوع با خبر هستند و همین قدر که داد اکثریت میزنند فقط و فقط از همین ترس است. حال این مسئو لیت دیگر اقوام افغانستان است که با هم متحد شوند و نگذارند که این قوم فاسد و خائن دیگر در صحنه سیاسی وجود داشته باشند. بهترین راه حل هم اشتراک در انتخابات است

  repondre message

  آنلاين بنگريد : http://www.3rdlinecorp.com

 • محترم ولید رحیمی سلام
  شما موضوع را د رست تحلیل فرمود ید اما صد ا فسوس که ( حال این مسئو لیت دیگر اقوام افغانستان است که با هم متحد شوند و نگذارند که این قوم فاسد و خائن دیگر در صحنه سیاسی وجود داشته باشند. بهترین راه حل هم اشتراک در انتخابات است ) د یگر ا قوا م افغانستان متحد نمیشوند . شما ملاحظه فرما یید نقشه
  ا قوا م ا فغا نستا ن را د ر این مقاله کشیده ا ند . اما یک قوم عمده با شنده 10 ولایت ا کثریت تورک تبا ر ا فغا نستا ن را ا ز قلم ا ند ا خته ا ند ا ین خود خواهی
  ها ا ز جها لت و ا ز بی ا تفا قی نیست ؟؟؟ د ر مورد د ا خل شد ن نا م ا قوا م د ر تذ کره برقی ( ا لکترونیکی ) برادرهای تاجیک د ر گذ شته ها بسیا ر با تمتراق د ا د و فریا د میکردند ا ما حالا خا موش ما نده ا ند سیل د ا رند و من الله توفیق

  repondre message

 • ۱*-(۱کندهار(۹۳ ٪پشتون)*۲- هلمند(٪۸۵ پشتون)۳*- فراه (۵۵٪ پشتون)*۴-نیمروز(۴۰٪ پشتون) *۵- هرات( ۱۰٪ پشتون) *۶-غور*(۵٪ پشتون)*۷-غزنی (۳۰٪ پشتون) *۸-فاریاب(۲٪ پشتون ۹)*-جوزجان(۱٪ پشتون) ۱۰*-بلخ(۲ ٪ پشتون)* ۱۱-سمنگان( ۱٪ پشتون) ۱۲*-(کندز۵٪پشتون*۱۳-بدخشان۰۰۱٪ پشتون۱۴*-تخار۱٪ پشتون *۱۵-بغلان ۵٪ پشتون*۱۶- پنجشیر۰۰۱ ٪ پشتون) ۱۷*- کابل( ۱۳ ٪ پشتون)***۱۸-نورستان(۲٪ پشتون) ۱۹*-پروان( ۴٪پشتون)۲۰—کاپیسا( ۲٪پشتون )۲۱*-ننگرهار(۸۵٪پشتون)*۲۲لغمان( ۹۰٪پشتون)۲۳-*لوگر(۰۸٪پشتون)۲۴-*خوست( ۹۸٪پشتون)*۲۵-پکتیا(۹۸٪پشتون)*۲۶-پکتیکا(۹۹٪پشتون)**۲۷-وردک(۴۰٪ پشتون)*۲۸---بامیان(٪۳پشتون)*۲۹-دایکندی(۲٪ پشتون)*۳۰-سرپل(۲٪پشتون)*۳۱-زابل(۴۵٪پشتون)*۳۲-ارزگان(۶۰٪پشتون)*۳۳-کنر(۸۵٪پشتون)

  repondre message

 • نرکوف شمالی وال

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس