صفحه نخست > دیدگاه > آقای رحمانی! فرق شما و تره خیل در چیست؟

آقای رحمانی! فرق شما و تره خیل در چیست؟

مطمئن باشید این نسل در مقابل تهدید و زورگویی های شما، از اعتراض و فریادی برای دفاع از انسانیت و عدالت و احترام به کلمه انسان و آزادی، دست برنخواهند داشت. پس امیدواریم بی خود خودتان را در میدان لخت نکنید و آن تن مملو از فساد و بد اخلاقی را که زیر لباسی پنهان کرده اید، به مردم رو نکنید.
مهدی زرتشت
يكشنبه 8 سپتامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بارها خبرهای نظیر لت و کوب و قانون شکنی و قوماندان سالاری و زورگویی در مقام افراد ضعیف و شهروندان بی دفاع از سوی افراد زورگو که چمچه شان در کاسه دولت دخیل است، شنیده شده است. افراد بی دفاع زیادی تااکنون توسط رئیس جمهور، برادر و رئیس و وکیل، مورد حمله قرار گرفته است.

با این حساب، حمله گروهی بالای عزیز سیرت از یکسو به عنوان یک هنرمند و از سوی دیگر به عنوان آدم کاملاً بی غرض از سوی برادر آقای رحمانی و حلقه اطرافش به حمایت سیاسی خود جناب وکیل، تازگی ندارد و غیر منتظره هم نیست. ما مطمئن ایم که تا حال همه مطلع شده اند، عزیز سیرت و برادرش توسط افراد مسلح و زورگو در دفتر فرهنگی اش مورد حمله قرار گرفته و پس و از جرح و زخمی، راوی شفاخانه شدند.

هم اکنون نیز حال عزیز کاملاً بهبود نیافته و در تماسی که امشب با ایشان حاصل شد، می گفت «سرم گیج می رود و به شدت احساس ضعف می کنم.»؛ به مجرد نشر خبر لت و کوب عزیز سیرت و برادرش توسط افراد مذکور در سایت های اجتماعی، عده ای از اطرافیان آقای وکیل عارف رحمانی دست و پا برهنه به پرونده سازی و شایعه پراکنی اینکه این قضیه صحت ندارد و «توطئه» است، شروع کردند. آنها با هزار افترا به این و آن و سیاسی کردن قضیه و کتمان جرم و تجاوز شان، عزیز سیرت را محکوم به دروغ پراکنی کردند.

حال حرف اینجاست که همانگونه که لت و کوب مردم بی غرض در افغانستان از سوی زورمندان و دولت مداران غیر منتظره نیست، شایعه پراکنی و اخطار و تهدید کردن نیز، غیر منتظره نیست. پس از رسانه ای شدن این قضیه، چه حلقه اطراف آقای وکیل رحمانی و چه خود او بصورت مستقیم به تهدید جماعتی از فرهنگیان پرداختند که فقط از سر درد و دغدغه انسان دوستی، خبر ناگوار لت و کوب شدن عزیز سیرت به عنوان یک هنرمند بی غرض را محکوم کردند.

اما ادعاهای آقای رحمانی مبنی بر دخیل نبودن و شایعه انگاشتن و توطئه تلقی کردن این موضوع، هیچ مبنای منطقی ندارد و تنها تلاشی است دوباره با استفاده از زور و اخطار برای خاک پوشی عملی که توسط او و برادرش با چند قبضه اسلحه انجام شده است؛ زیرا قضیه به خوبی معلوم است و هیچ چیزی پوشیده نیست و آقای رحمانی اگر شب و روز تلاش هم بکند، تهدید هم بکند، لت و کوب هم بکند، آدم هم بکشد، ولی نمی تواند ثابت کند این قضیه حقیقت ندارد و توطئه است.

اما مسأله ای که باقی می ماند، این است که واقعاً تا چه وقت شهروندان افغانستان می توانند این رفتار ناسالم دولت مداران را قبول کنند؟
ملا تره خیل کوچی در مسیر راه اش (؟) سر قضیه خیلی اندک دست به اسلحه برد و چند شهروند بی گناه را به سادگی آب خوردن کشت و از دم مرمی گذراند. منطق زورگویی و قوماندان سالاری در افغانستان از سالهاست که مد شده است؛ به این جهت، خیلی موجه است که عمل آقای رحمانی رحمانی، با عملی که تره خیل کوچی انجام داد مقایسه شود. به اعتقاد ما و ملت پر از درد، عمل آقای عارف رحمانی با ملا تره خیل چه فرقی می تواند داشته باشد؟

هردو با استفاده از زور و موقف سیاسی، دست به لدت و کوب و زورگویی بلند کرده اند، هردو ملا و عالم دین اند و هردو عضوی از پارلمان کشور. اگر آقای تره خیل چند شهروند بی گناه را به مرمی بست، آقای رحمانی نیز چند شهروند بی گناه دیگر را زیر لت و کوب گرفت و با اسلحه گرم تهدید کرد، مجروح کرد و مجروحین هنوز در شفاخانه بودند که دوباره آقای رحمانی به تهدید افرادی که در این راستا اطلاع دهی و خبررسانی و نقد و تفسیر نوشتند، پرداخت و در صفحه فیس بوک اش با شرم آورترین کلمات که هیچ در شأن یک وکیل و عالم دین و طلبه آیت الله هایی که حرف شان همه از خدا و آخرت و اخلاق است نمی گنجد، افراد فرهنگی را «ارازل و اوباش» خطاب کرد*. شاید هم آقای رحمانی به فرهنگی ها به چشم توده هایی نگاه می کند که زیر وعظ و ثنای افرادی مثل او گوش لم می دهند و به خدا فروشی و اخلاق فروشی آنها گوش می سپرند.

لازم است به آقای وکیل رحمانی از همین جا یاد آوری گردد، تهدید کردن افراد، اخطار دادن آنها و هرگونه توسل به زور و خشونت و اسلحه و موقف سیاسی، دیگر فکر نکنم به حال شما سودی جز رسوایی بیشتر داشته باشد. و فکر هم نکنید تره خیل وار با یک سبزی فروش و کچالو فروش طرف هستید که می توانید به سادگی تیری به تن آنان شلیک کنید و صدای شان را در گلو خفه کنید.

مطمئن باشید این نسل در مقابل تهدید و زورگویی های شما، از اعتراض و فریادی برای دفاع از انسانیت و عدالت و احترام به کلمه انسان و آزادی، دست برنخواهند داشت. پس امیدواریم بی خود خودتان را در میدان لخت نکنید و آن تن مملو از فساد و بد اخلاقی را که زیر لباسی پنهان کرده اید، به مردم رو نکنید. مطمئن ام روزی توده ها نیز به هویت واقعی شما پی خواهند برد و دیگر شما را به عنوان مبلغ اخلاق و آخرت و خدا و... نخواهند پذیرفت و خواهند فهمید شما و افرادی مثل شما که به سادگی از کلمه زور و تهدید استفاده می کنید، در طول سالها خدا فروشی و اخلاق فروشی کرده اید که در حالی که خود، همه ی اینها را در درون خود به معنای واقعی کلمه، کشته اید و دفن نموده اید.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام .
  شما واغای جعفری ا یینه تمام نمای رحمانی شدید حال ما فهمیدیم که رحمانی چه نوع ادم است وهم موضوع بارالمان ان مارا به بر داشت های رساند ولی سوال اینجا است که قضیه از چه قرار بوده .
  ایا رحمانی نوبت ملایی دارد برای ازار واذیت ویا. . . توقع ما ازشما قلم بدستان این ملیت مظلوم اینست اطلاع رسانی درست نمایید شما رسالت دارید به اساس دانش ومسلک تان از شرایط بسیار وبسیار بیچیده راه بیرون رفت را بیشکش نمایید این سایت غنیمت است وشما ها غنیمت بزرګ نه عقده مندانه ونه از حقیقت چشم بوشی .

 • عرض سلام و درود
  همیشه گفتن از حقیقت، تلخ است. بدیهی است که به مزاق خیلی ها، جور در نمی آید. زیرا ارزش ها و باورهای گمراه کننده و کاذب، به انسان فرصت داوری بی طرفانه نمی دهد.
  به دو دوستی که با چنین منطق نظر داده اند: شما واقعاً نشان دادید که مخلص های آقای وکیل هستید. با خواندن نظرات شما، همه خواهند فهمید که دور و بر آقای وکیل رحمانی، چه قسم ادمهایی جمع است. آفرین بر شما که خودتان را نشان دادید. گرچه لازم به شرح نیست؛ اما بنده هیچ مشکل شخصی با عارف رحمانی ندارم و اصلاً کاری به کارش ندارم. من عملی را تقبیح می کنم که انسانی نیست و کسی را نقد می کنم که به یک انسان بی ضرر تاخته و آسیب رسانده است. ضمناً دشنام دادن من، هیچ سودی به حال شما ندارد جز اینکه همه ی خوانندگان، همان حرف ها را به خواهر و مادر خودتان نسبت بدهند. برای کسی که خواهر و مادر بی معنا می شود، آن وقت به دو و دشنام از خواهر و مادر کسی شروع می کند. امیدوارم همین قدر حرف را بفهمید ای آقایی که مطمئن ام کم و بیش سواد دارید و تحصیل هم کرده اید.

 • آقای نعیم و امیری؛ برای تان متأسف ام. خوب می دانم شما چه کسی هستید. باکی نیست. ایکاش همینقدر مرد هم بودید که با نام اصلی و نه مستعار دشنام نامه تان را می نوشتید.

 • دوستان عزیز سلام.
  من از نخستین روزی که این خبر را در فیس بوک دیدم و از صفحه یکی از دوستان شیر شده بود، در جستجوی برآمدم که آیا قضیه چه است
  سرانجام به یک نتائجی رسیدم. و فهمیدم که برادر آقای رحمانی با زور به کسی به نام عزیز سیرت حمله کرده است. با اسلحه. این در قانون یک کشور، جرم بزرگ است. البته دلیلی این کار واضح است. چون یک فرد عادی این کار را نمی تواند. این کار به حمایت رحمانی صاهب شده است. ما نمی دانیم این وکیل ها به جای خدمت به مردم، چرا به مردم آزاری و استفاده از زور می پردازند. طرفداران آقای رحمانی هم به تهدید می پردازند و آدم ها را تهدید می کنند. این خود نشانگر خطای بزرگ رحمانی است. طرفداران رحمانی با دو و دشنام به جان مردم می تازند. و کلماتی را بر زبان می آورند که اگر خواهر و مادر شان بشنوند خجالت خواهند کشید. شرم شان باد

 • فرق رحمانی و ملا تره خیل تنها در ریششان هست. هر دو سگهای هار هستند.

  داکتر نعیم!!!! هههههههه حتمن به کسی گفتی اسپرین بخور سرت خوب میشود و از ان وقت به بعد شما را داکتر خطاب میکنند. و شما نیز ارام ارام فکر میکنید که داکتر هستید. هههههههه

 • اینکه یک تعداد از فرصت ها و موقعیت سیاسی و اجتماعی شان سوء استفاده میکنند جایی شک و شبه ای نیست، این سوء استفاده ها تعداد زیادی از مردم بی دفاع را مجبور به سکوت و پذیرفتن ظلم میکند، به ندرت پیدا میشود کسانی که صدای فریاد درد شان به فضای مجازی و بعضی مراکز دادخواهی میرسد ولی آنچه از پیام های دو نفر بنام های امیری و داکتر نعیم پیداست اینست که با بودن چنین افرادی با چنین منطقی دور از انتظار نیست که ما هر روز شاهد بد بختی، ظلم، اهانت از طرف زور داران به مردم خود باشیم و چنین برخورد و منطق گمان انسان رابه حقیقت موضوع که نویسنده مطرح کرد است به حتم تبدیل میکند و باید بحال وکلای که دور و اطرافش را چنین انسانهایی گرفته تاسف خورد.

 • متاسفم برای آقای رحمانی. از اینکه خودش این گونه است و چنین افرادی را دور و برش جمع کرده. فحش دادن و برخورد این چنینی با یک مطلب یا خبری که خوش ما نمی آید، خیلی نا مردی است. آنها با این دو و دشنام ها شخصیت واقعی خود را نشان دادند.

  آنلاین : http://www.hadisadiqi.blogspot.com

 • من این خاندان رحمانی و رحمانی ها را خوب می شناسم. اینها همان سگ های مزدور و نوکر شیخ آصف حرامزاده است. دور و بر این آدم نیز یک تعداد سگ و روباه جمع است. توصیه ی من به رحمانی و رحمانی خیلا این است که بیشتر از این، سگ سگ نشوند وگرنه کاری با اینها شود که درس عبرت شود برای این سگ های کثیف و بی مقدار.

 • من با فامیل ام به رحمانی رای دادم و او را احترام میگذاریم او در اینده شخصیت بزرگ خواهد شد حسودان شیطنت نکنند بگذارند یگ جوان مسوولیت پذیر از مردم هزاره مشکلات ما را حل کند مرگ بر حسودان و عقده ای ها خبیث زنده باد رحمانی عزیز

 • عجب منطق، صبر و حوصله ای دارند این رحمانی خیلا. همه اش تهدید کردن افراد. گویا اینها هیچ چیزی از پول و دزدی و چاپلوسی یاد نگرفته اند جز تهدید کردن. وای بر بیچارگی رحمانی که چنین افرادی به دفاع از او برخواسته اند. همان ملا همین رعیت. می خواهم مطمئن باشید، شما دیگر هیچ جایی ندارید. پس خفه شوید بهتر است.

 • اقای زرتست به عنوان یک جوان محصل حق دارد برتمام رویداد ها نقدبگذارد و نظردهد. ازهمین منظرایشان حق داشتند تا درباره شایعه لت و کوب اقای عزیز سیرت نظر ودیدگاه خود رابه اطلاع عموم برسانند.اما انصاف وعدالت ایحاب می کند که یکبار به دیدگاه های استاد رحمانی نیز توجه می کردند. ایشان صریحاو به شدت همه خبرهای منتشره را دراین باره که گویا خودش؛برادرش ویا بادیگاردان اش عزیز سیرت را لت وکوب کرده است را مردود دانسته است.ولی عده اصرار دارند که این قضیه را با استفاده از شبکه های اجتماعی وحتی روزنامه جامعه به ایشان منسوب نمایند وایشان رامقصربدانند. این کمال حق کشی و بی انصافی اقای زرتشت واین دسته به شمار می رود.این نشان گر همان گرایش افراطیی هست که هیچ گاه حق مخالف مخالف را به رسمیت نمی شناسد....

 • افای علی عادل در متن بالا گفته که عده ای میخواهند رحمانی را به قتل برسانند اما در عین حال تذکر داده که دوستان رحمانی کسی را تهدید نمیکنند و بد دهن نیستند تعجب در این جاه است که دوستان رحمانی قبل از شما موضوع را درک کرده بودند و به تهدید باند مهدی زرتشت شروع کردند....... به گمانم در راه و روش علی عادل باید مقابل کسی که به صورت شما سیلی نواخت طرف دیگر صورت خود را بگیرید تا سیلی دیگر بزند .... عجب روشی مسالمت امیزی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اینها به جای خود .... ما عملا علیه مهدی زردشت یا زرتشت اقدام میکنیم چه او وباندش رحمانی را بقتل برساند و یا نرساند .... همین نوشته های او کفایت میکند که علیه رحمانی پخش کرده ما او را بحال خودش رها نمیکنیم و در اولین فرصت ممکن کار خود را عملا انجام میدهیم .... به زودی خواهیم دید تا این فاسد را مردار خواهیم کرد

 • همه میدانند که نماینده های پارلمان از خود گارد دارند همان گارد رحمانی کفته میشه که ان نوازنده را زده ولی خبیث های لومپن از جمله مهدی زرتشت رحمانی را نشانه گرفته چون مزدور است ووظیفه گرفته است و البته رحمانی هم طرفدار دارد همان مردم که به او رای داده اند یقینا ارام نمینشینند و جواب سیلی را با مشت میدهند این حکم عقل است

 • این رحمانی کدام خری است دیگر که این همه افراد داکو و لچک دور خود جمع کرده و مردم را تهدید به مرگ میکنند؟
  جناب عباس ناهور آن موقعیکه خبر حمله کوچی ها در ناهور در همین کابل پرس? نشر شد و طالبان شما را مانند سگ میکشت و شما ها مانند خر خانه های تان را رها کرده و فرار کرده بودید کجا بودید که جواب سیلی کوچی ها را به مشت میدادید، که الان هنرمندان و نویسندگان تهدید میکنید؟

 • رحمانی یک عنصر بی ادب؛ قلدور؛مرده گاو و مزدور است. تا شاخ وریشه نکشیده باید فررندان بابه مزاری کار این نوکرمحسنی را بسازند.. این سگ هار قلدور رادباید از جامعه هزاره گم کرد....

 • عرض ادب و سلام
  محض اطلاع؛ من هیچ لازم نمی بینم با نام مستعار نظر بدهم. اگر من اهل نام مستعار بودم، مطلب ام را در نقد از عمل آقای رحمانی، با نام مستعار می نوشتم. من در سراسر زندگی ام آدم یک رو و رک خواهم بود و برایم هیچ چیزی و هیچ کس هم مهم نیست. فقط تعجب می کنم دوستان آقای رحمانی، چطور با چنین بی خردی و چنین پاچه برزده، زبان به تهدید و انسان کشی دراز می کنند. گرچه موقع من را همه می داند و کسانی که من را از نزدیک می شناسند، حتماً یک قضاوت واقع بینانه تر نسبت به من دارند؛ اما بازهم اعلام می کنم، من هیچ کینه یا عداوت و یا حساب شخصی نه با رحمانی دارم و نه با خاندانش. درد من اعمال زور و فشار است و سوء استفاده از موقف سیاسی و مذهبی. بالاخره همه ی ما انسان هستیم و اگر خود را از درد انسانی خالی کنیم، که دیگر بی مسئولیت ایم. من این درد را در وجودم احساس می کنم و پر واضح است که نقد من بالای رحمانی، تنها به حمله به عزیز سیرت به عنوان یک هنرمند، خلاصه نمی شود. فقط یک نقد کوچک دیگر نیز دارم و آن، سوء استفاده ها از احساسات دینی و مذهبی مردم است. من یک عضو از پیکر جامعه ی خود هستم و هرگاه عضوی از این پیکر دردمند می شود، من دردمند می شوم. با این حال، امیدوارم- واقعاً امیدوارم- روزی مردم ما به یک حدی از آگاهی برسند و آن وقت خود، راه خود را انتخاب کنند و بدانند که خدا و اخلاق شان، هیچ ربطی به یک نماینده شیخ آصف قندهاری یا به ملاها و آیت هایی ایرانی ندارد. این آخرین نظر من است و دیگر نظری نخواهم نوشت.

 • افرین زرتشت عزیر!رحمانی بسیار نامرد و مردگاواست. فردا جنازه اش را روی زمین می اندازیم. زنده باد عزیز سیرت زنده باد مهدی جان رزتشت.کونی های طرف دار شیخ قنداری بدانند ما توهین به هنر واب وفرهنگ را تحمل نمی کنیم. ما جنازه رحمانی ودار ودسته های شیخ قنداررا درکوچه رسالت به زمین می اندازیم.مرگ بر رحمانی بی غیرت قلدر.زنده باد عزیز سیرت و مهدی جان زرتشت. مالستانی سرفراز.

 • ....این قصه را تمام کنید. بی غیرت ها شما هزاره بودن تان را فراموش کرده اید،کجا رفته هزاره بودن تان. هرکسی که دراین جا موضع می گیرد به نفع یا ضرر رحمانی خیانت به هزاره است. فردا اگر خونی به زمین بریزدمسول مستقیم همه شما هستید.

 • سلام. من همه این پیام هارایک یک خواندم. برخی منطقی وبرخی زشت وغیراخلاقی است. یک نفر دوپیام متضاد گذاشته است. به نظر می رسد بازی دارد خراب می شود کسانی هستند که ازماجرای سیرت هرچه بوده یا نبوده برای منافع خود استفاده می کنند.حواس سیرت وهواداران شان باشند که توسط رندان سیاست استعمال نشوند.

 • سلام دوستان عزیز
  من با آ[رین نظر، موافق هستم. بسیاری از کمنت ها، از ادب و اخلاق دور شده اند و خیلی های شان با یک نام، دو نظر مخالف داده اند. این خیلی بد است و به نظر می رسد فضا به شدت آلوده شده است. ضمناً من خودم را بی طرف می دانم. اما واقعاً وقتی به نظرها نگاه می کنم، از سوی طرفداران رحمانی، چیزی جز تهدی و بی ادبی و فحاشی، نمی بینم. واقعاً شرم آور است.

 • واقعا هم زشت است هر دو طرف هزاره اما بر علیه همدیگر عربده کشی بس است دیگر همین حالا کسی از امنیت ملی بمن زنگ زد وگفت که نیروهای مخصوص امنیت ملی حفاظت رحمانی را بر عهده گرفته اند و در عین حال تحقیقات از جانب اداره 33 ان نهاد در مورد اصل قضیه یعنی مضروب گردیدن سیرت اغاز شده است. طبیعی است که دولت طرفدار رحمانی است و موضوع به نفع او خاتمه خواهد یافت اما باید به شکلی از جانب رحمانی از سیرت دلجویی بعمل اید ما مشکلات دیگر نداریم که مسایل کوچک را دامن میزنیم ؟ من از هر دو طرف به نام انسانیت و اخلاق انسانی میخام که حتی یگ کلمه نه به ضد و نه به نفع دو طرف منتشر نکنند . اگر انسان هستید و شیر انسان خورده اید از همین حالا سکوت کنید . برویم به معضله طالبان و گلبدین که هزاره ها را تهدید کرده اند بپردازیم. تشکر از هر دو طرف قضیه که سکوت را مراعات خواهند نمود

 • اقای باقرجان صالح! ایا تو واقعا فکر می کنی این ها که به نام دفاع از رحمانی به فحاشی وبی ادبی اقدام می کنند؛واقعا طرفدار اوهستند؟من یکی که باورم نمی شه. گمان ام کس یا کسانی هستند که می خواهند با گل الود کردن اب ماهی مقصود خودرا بگیرند.حواس تان باشه که بنام طرفداری از سیرت واقدامات خطرناک مثلا قصد ترور رحمانی توسط یک عده ادم نماهای احمق یا شیادان هوشیار بلای به سرسیرت ؛رحمانی وهمه کسانی که دراین ماجرا درگیرند نیاید. ازما گفتن ....

 • افرین به زرتشت شجاع! که برای ما این مار خوش خال وخط را شناساند ما ممنون مهدی هستیم. ولی نظرم این است که انگل ها از جامعه پاک شوند. یک روز استاد سلطانی می گفت که رحمانی برای ما هزاره ها بسیارخطرناک تر از محسنی وسید جاوید و محقق قلدور است.من که تصمیم دارم وقتیدکسی این خاین بی رحم ضدهنر وفرهنگ را بکشد برایش یک جایزه خوب بدهم. البته پنهانی..

 • ای طره خیل هزاره را بکشید. نام هزاره را بد ساخته ای بی فرهنگ وحشی....

 • از مدیران کابل پرس? سوالم این است که چرا کامنت دیروز من را از شمار کامنت ها برداشتید؟ من دران کامنتم عمق این پروژه رحمانی ستیزی ونهایتا رحمانی کشی را به همگان نشان دادم.حالا که شما ان کامنت را که مفصل ترین وافشاگرترین کامنت بود؛حذف کردید دریافتم که سایت کابل پرس یکی از حلقه های اجرایی این پروژه است.پروژه رحمانی کشی. شما شخصیت های پیشتازهزاره را قربانی اهداف ونیت های پلید واستخباراتی تان میف کنید.امیدوارم ان کامنت را گردانیدتامردم دربی طرفی شما شک نکنند.وفضای تحلیل های عقلانی حفظ گردد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس