صفحه نخست > حقوق بشر > انتشار مشخصات 4785 قربانی؛ جلاد اگسا اسدالله سروری از زندان آزاد شده است!

انتشار مشخصات 4785 قربانی؛ جلاد اگسا اسدالله سروری از زندان آزاد شده است!

کابل پرس
چهار شنبه 18 سپتامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

فهرست قربانیان را می توانید از اینجا دانلود کنید. دری| انگلیسی

کابل پرس?: در ماه اکتبر سال 2008 میلادی، دادگاه استیناف نظامی در کابل حکم به 19 سال حبس اسدالله سروری جلاد اگسا داد. درست در همان ماه دادگاه استیناف در کابل برای یک روزنامه نگار جوان بنام پرويز کامبخش که مقاله ای درباره ی حقوق زن در اسلام را از اینترنت دریافت و با دوستان خود شریک کرده بود، حکم 20 سال زندان را صادر کرد. مقایسه ی همین دو حکم کافی بود تا اوج بی عدالتی را در دستگاه قضایی که وابسته ی مستقیم مافیای حامد کرزی است مشاده کرد. دو سال قبل از آن دادگاهی در کابل اسدالله سروری را به اعدام محکوم کرده بود اما دو سال بعد این حکم بر اساس روابط بیشتر حزبی- قومی به 19 سال زندان تغییر پیدا کرد. از آن پس دیگری خبری از اسدالله سروری در دست نیست و او در زندان هم نمی باشد.

اسدالله سروری یکی از نزدیکان دیکتاتور محمد داود خان بود که در کودتا علیه حکومت پادشاهی محمد ظاهر در سال 1973 شرکت کرد و پنج سال بعد در سال 1978 همراه با نور محمد تره کی، در کودتا علیه محمد داود سهم گرفت. او در همان سال به ریاست سازمان جهنمی استخباراتی افغانستان موسوم اگسا رسید. در یک سالی که او ریاست را بر عهده داشت، هزاران تن جان خود را با فرمان مستقیم مقامات از جمله شخص اسدالله سروری از دست دادند. فهرست 4785 قربانی که بتازگی منتشر شده، مربوط به دوره ریاست اسدالله سروری می باشد. اسدالله سروری به دلیل کودتا به کشور شوروی سابق رفت و در آنجا پناهنده شد. پس از سقوط رژيم حفیظ الله امین و روی کار آمدن ببرک کارمل دوباره به افغانستان بازگشته و در پست معاون کارمل و سپس سفیر افغانستان در مغولستان فعالیت کرد. در این فاصله، دستگاه جهنمی "اگسا" که بعد به "کام" و "خاد" تغییر نام یافت، پس از ریاست سروری بین حفیظ ‌الله امین، اسدالله امین، محمد نجیب‌الله و غلام‌ فاروق یعقوبی دست به دست گشت. در سال 1992 میلادی با فروپاشی رژيم محمد نجیب الله، گویی اسدالله سروری به مدت 13 سال در بازداشت نیروهای احمد شاه مسعود بسر برد.

در ماه دسامبر سال 2005 او به شکنجه و کشتار صدها تن متهم شد که دادگاهی در کابل در سال 2006 برای او حکم اعدام صادر نمود. پس از دو سال دادگاهی نظامی در کابل حکم اعدام اسدی را به 19 سال کاهش داد و ظاهرن دادگاه 16 سال پیش از آن را یعنی از سال 1992 را نیز جزو همین 19 سال حبس در نظر گرفت. پس از آن مشخص نشد جلاد اگسا اسدالله سروری چه شد. طبق رای دادگاه او باید در سال 2010 یا 2011 از زندان آزاد می شد و منابع کابل پرس می گویند او اکنون در زندان نیست.

انتشار نام و مشخصات 4785 قربانی جلادان اگسا، ذهن ها را متوجه اسدلله سروری و عدالت بی جای و مکان در حکومت قومی، طالبانی حامد کرزی می کند.

فهرست قربانیان را می توانید از اینجا دانلود کنید. دری| انگلیسی

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بعد از ۳۴ سال انتظار نام جوان رشید و با همت فامیلم را در این لیست یافتم تا هنوز هم باورم نمیشود مگر این شمه بسیار کوچک از جنایات این ادمکشان حرفوی اگساه و خاد است هنوز ادمکشان انزمان در دولت سهم دارند و افتخار هم میکنند من خودم در دهه هشتاد در دولت کمونیستی کار میکردم و جنایات خادیست ها در راس ان نجیب گاو و ببرک به مراتب بیشتر است زیرا نجیب افراد زیر سن را زندانی نیمکرد دستور داده بود در هر کجا مظنونین را دستگیر کردید همانجا تیر باران کنید تنها کارمل ۱۰هزار نفر را به امضای خود اعدام کرده بود بعد از خروج روسها تنها خاد ۲ماه تمام اسناد جنایات خود را در بالاحصار کابل حریق کرد زیرا جنایات خاد و نجیب به مراتب بیشتر و وحشتناک است به امید انکه گاوپرست ها و کارملیست ها مثل من جرحت کنند و جنایت این جانیان را برای مردم افشاه کنند

 • معادل جرم و جنايت ووطن فروشي مجاهدين از جمله نوكر روسها و فرانسه و ايران مسعود نيست.

 • تا احمقهایی مثل جناب بخمن نام هستند ،کشتار و قتل عام هم خواهد بود. از برادران ناراضی اگر هستید بروید در همان سایت های خود و پیام تبریکی کشتار مردم را به برادرانتان بدهید. قتل عام برای شما مردم مثل اب خوردن است. وحشی گری و خون ریزی در خونتان بود و هست و خواهد بود. شاید قانون طبیعت قومتان باشد؟! خدا کند که طبیعت شما را به انسانیت نزدیک تر کند.

 • سلام : بله اسدالله سروری که درزمان قدرتشان هزاران نفررا زنده زیر خاک کرده بود بعد از تحولات کودتای 8 ثور توسط سردسته ملیشای شوروی(احمدشای مسعود) درلباس اسلام . سروری هم زیر بغل همفکر وهم کیش خود (مسعود) پناه برد وسالها مهمان سردسته ملیشای روسها بود وبعد از آمدن امریکاییها باداران رده دوم مسعود ربانی سروری محاکمه نمایشی شد . البته همفکرانش برایش دلداری داده بودند که ماپهلویت هستیم بگذار که مردم به ما شک نکنند تا امروز درلباس مجاهد مردم را فریب دادیم نکنه امروز نقاب از چهره های کثیف ما بیفتد وهویت اصلی ما آشکار شود آنوقت کار همه ما زار میشه . بله برادران مسعود عبدالله قانونی وفهیم بسم الله ربانیها .هنوزهم باهمکاری مستقیم روسها فعال هستند مگر کسی میتواند سروری را بگوید که بالای چشمت ابروست .

 • برای معلومات بیشتر سروری توسط نجیب زندانی شد و بعد از به قدرت رسیدن اشرار این سوروری در دست انها افتاد اما برایتان بگویم سروری نه برای روس اهمیت داشت یا دارد و نه به اشرار این جنایتکار(سروری) توسط همفکران ورفقای حزبی اش مثل بیناموس تنی قاتل مردم افغانستان گلاب زوی ها علومی ها ووو که تعداد شان در دولت کرزی کم نیست حمایه و مانع اجرای حکم اعدام وی شدن به امید روزیکه لیست جنایات نجیب و کارمل نیز نشر شود زیرا این دو اظافه پنجصد هزار نفر را بدون محکمه و شبانه دستگیر و بعد از شکنجه تیرباران نمودن باید یک کمیته حقیقت یاب تاسیس شود و گور نجیب و نجیب پرستان که هنوز به خود میبالند محکمه شوند و روی کسانی که میخواهند حقیقت را پنهان کنند در نزد ما سیاه است و درپیش مردم ستمدیده ما نیز سیاه گردد

 • marg ba communistha wa tarafdarani zaleele shan.

 • او برادر بخمن راجع به موضع صفحه چیزی بنویس چی در همه صفحه های کابل پریس تو بد بخت نام خود را تغیر میدهی و راجع به مسعود که فعلاً زنده هم نیست قصه های عقده شخصی خود را میگی، جان برادر کی در افغانستان خوب بوده و است? عبدالعی مزاری میخ به سر مردم زد سر مردم را برید رقص مرده را به مردم نشان داد مردم غرب کابل را بی خانمان ساخت بالای زن ها تجاوز کردند و یا سیاف به عین شکل و یا نجیب گاو پکتیاوال را جنرال میساخت مردم دیگر را قتل عام میکرد. ویا طالب ها من فکر میکنم که تو همان بچه حمال های سر چوک استی که کدورت همیش در قلب کثیفت جای همیشگی دارد

  آنلاین : http://.

 • ناباور
  باور کن که اسدالله سروری بدست کرزی -مزدور آی اس آی تحویل داده شد- و آی اس آی - مانند دیگر مزدورانش - سروری را سرور ساخته -ممکن از قید و محاکمه رها ساخته باشد- مانند هزاران طالب بیفرهنگ و القاعده که امروز حتی انتاریها یا خود مرداریها از بند توسط مزدران آی اس آی - مانند کرزی - استانکزی و وردکیها رها میشوند - اگر مسعوود زنده میبود - امروز کشور ما بدست پاکستان نمی افتاد.
  ا

 • سلام . چرا اینقدر هذیان گویی میکنید؟؟؟ شما بپرسید که سروری درطول 20 سال کجا زندگی میکرد؟؟؟ معلوم است که دپنجشیر با مسعود سرروی یک بالشت میگذاشتند . چرا مسعود هزاران نفررا کشت واین قاتل ملت را تا امروز حمایت کرد . بله اینجا آفتاب از زیر ابر آمد بیرون . شعله یی هم کمونیست است وخلق وپرچم هم کمونیست هستند درهمچون مواقع کمونیست چین (شعله یی) که احمدشاه مسعود درلباس اسلام وکمونست روس درلباس خلق وپرچم از همدیگر دفاع میکنند چون هردویشان عقیده ضداسلامی دارند وتحمل اینرا ندارند که توسط مسلمانان یکیشان کشته شوندیا جزاببینند این دوگروه هدفشان جلوگیری از پیروزی مسلمانان درافغانستان بود وبه مقصد خود رسیدند .

 • be mas,aulin kaboulpris - enjaneb chand roz ast koshesh kerdam kay esm ha wa nam ha ra metala konam baz na mi shawad. enjaneb dar berun uropaa astam. moshkel az kaboulpris ast ya az destgah in molk ka enjaneb zandaganee me konam daneste nist- roz awel az 8 sob dar keset khod zabt kerdam-8 sob nagozashta ast mesl kaboulpris ke merduman ba khod zabt namayand-ba angarezey ham baz na meshawad.

 • به زودی لست ده هزار نفری را که هزاره ها میخ به فرق کوبیده بودند هم نشر میشود

  آنلاین : http://youporn.com

 • اسدالله سروری این جلاد تاریخ باید اعدام شود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس