صفحه نخست > خبر و گزارش > جهان > تجلیل از کشتار و پاکسازی قومی

تجلیل از کشتار و پاکسازی قومی

نامه سرگشاده کاتلین . اِم . بَری به "نانسی پیلوسی" رئیس " کنگرس " امریکا/ ترجمه از: مهدی نیک آیین
شنبه 31 می 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

" نانسی پلوسی " عزیز ،

به کتاب های تاریخ نظر بیاندازید .

جشن گرفتن به خاطر شصتمین سالگرد دولت اسرائیل به مفهوم جشن گرفتن کشتار و پاکسازی مردم عرب و اخراج شان از فلسطین می باشد، به مفهوم جشن گرفتن اخراج جبری هفتصد و پنجاه هزار عرب های می باشد که هنوز هم کمپ های پناهندگان در لبنان ، سوریه و اردون از آنها پُر است و هنوز هم در سوگ فامیل های خود به سر می برند که توسط صهیونیست ها به قتل رسیدند و قریه های شان کاملا منهدم و ویران گردید، اینها کسانی اند که هنوز هم کلید های خانه های غضب شده ای خود را بدست دارند که توسط دولت اسرائیل در سال 1948 به زور گرفته شده بود .

من با یهود ها ، با فلسطینی ها و با هر مردم مظلوم و تحت ستمی که به حمایت و پشتیبانی نیاز داشته باشند یکجا می ایستم ، اما نه با آنانی که بر دیگران ستم می کنند و کسانی که به خاطر دست یابی به امنیت خود نابود سازی دسته جمعی یک قوم دیگر را پیشه کرده اند . با وصف اینکه اسرائیل در مدت شش دهه جنگ ها براه انداخت و کشتار و پاکسازی قومی را انجام داد ، هیچگاهی نتوانست امنیت را برای مردم اسرائیل به ارمغان آورد .

من از " جورج بوش " توقع داشتم که خود را در صف دولت راستگرای افراطی و جنگ طلب اسرائیل قرار دهد . چون او کسی است که بیشترین تعداد از ملیون ها بمب هوشمند رهنمایی شده با شعاع لیزر را در اختیار دولت اسرائیل قرار داد که به وسیله آنها منازل و ساختمان ها و مناطق هدف قرار داده شد و هنوز هم در جنوب لبنان باعث قتل انسان ها می گردد. اما از خودت خانم نانسی پلوسی این توقع را نداشتم که با دولت اسرائیل در یک صف قرار بگیری .

جالب اینکه جنایات اسرائیل علیه بشریت در جریان جنگی که اسرائیل با لبنان در سال 2006 براه انداخت ، از نگاه خودت و هیات همراه تان پوشیده میماند چون تنها تشویش شما از خطری است که از جانب " حزب الله " متوجه اسرائیل میباشد ، یعنی همان مساله ء اختطاف سه سرباز اسرائیلی. در آن جنگ ، در فاصله ء روز های دوازدهم جولای تا چهاردهم اوگست (12 جولای – 14 اوگست 2006 ) ، قوای هوایی اسرائیل بیشتر از هفت هزار ( 7000) حمله ء هوایی بالای تقریبا هفت هزار (7000) هدف در لبنان انجام داد که همزمان با آن قوای دریایی اسرائیل دوهزارو پنجصد هدف اضافی دیگر را بمباردمان نمود. آیا این به هیچصورتی میتواند یک واکنش مناسب در مقابل اختطاف سه سرباز اسرائیلی تلقی شود ؟ اگر از منطق کار بگیریم خشونت اسرائیل به هیچ صورت قابل توجیه نیست . اما تعهد و تعصب شخصی شما منطق را زیر پا میکند و این امر شما را که در رهبری یک کشور قرار دارید ، یک شخص بسیار خطرناک می سازد.

آیا آن " نشان " های که شما به قسم یادگار جنگ لبنان با خود میگردانید همان هایی اند که تصویر های سربازان اختطاف شده ای اسرائیلی را نمایش میدهند ؟ آیا یکبار هم در باره ء فامیل های یکهزار و دوصد نفر کشته شدگان لبنانی اندیشیده اید در حالیکه به خاطر آن سه سرباز اسرائیلی نگران می باشید ؟ به جزئیات آمار و ارقام نگاه کنید " نانسی" جان . خشونت اسرائیلی درمناطق مرزی لبنان خیلی بیشتر از خشونت حزب الله علیه اسرائیل می باشد.

وقتی شصتمین سالگرد اسرائیل را ازجانب خود تجلیل نمودید و از جنایاتی که صهیونیست ها در حق مردم فلسطین در " نقبه " کردند یاد نکردید ، به من و همه امریکایی ها به روشنی فهماندید که به صفت " سخنگو " و رهبر پارلمان شما نماینده واقعی همه امریکایی ها نیستید . شما از دولت فعلی اسرائیل نمایندگی می کنید و جنایات ضد انسانی آن دولت را مورد سوال قرارنمی دهید . شما در واقع بر روی جنایات ضد بشری دولت اسرائیل پرده می اندازید و آن را نادیده میگیرئید .

برای یک مدت طولانی ، بسیاری از ما دلسرد بودیم وقتی میدیدیم که تعداد زیاد سناتور ها و وکیل ها توسط " گروه فشار" اسرائیلی در امریکا خریده شده اند .ما گمان نمی کردیم که شما هم یکی از آن ها باشید. اما کانفرانس مطبوعاتی شما به روز بیستم ماه می ، هنگام بازگشت تان از تجلیل شصتمین سالگرد دولت اسرائیل و تجلیل کشتار دسته جمعی و پاکسازی عربها از فلسطین ، برای ما ثابت ساخت که ما چقدر در مورد شما اشتباه میکردیم . تعهد و وفاداری شخصی شما به اسرائیل خیلی بیشتر از تعهد و وفاداریی است که جورج بوش مسیحی و بنیادگرا به اسرائیل دارد. مردم امریکا باید شایسته گی شما را به حیث کسی که از همه ای ما نمایندگی میکنید مورد سوال قرار دهند.

از آنجایی که شما بیشتر از سه دهه به خاطر حقوق زنان رزمیده اید و در سرتاسر جهان برضد استثمار جنسی زنان مبارزه نموده اید ، من به عنوان یک زن افتخار میکردم که شما بالاترین مقام کنگرس ایالات متحده امریکا را بدست آوردید . از آنجایی که با جنگ عراق مخالفت میکردید و در باب جنگ و مردنمایی ( مسکولینیتی ) می نوشتید ، من احساس راحتی کردم وقتی دیدم که سال 2007 شما و دیگر اعضای "حزب دیموکرات" کنگرس را باز تحت کنترول خود آوردید. اما وقتی امشب شما را در کنفرانس مطبوعاتی تان تماشا می کردم که بازگشت تان از جشن اسرائیل را تجلیل میکردید ، من دیدم که - با وصف آنکه جورج بوش کنگرس را به خاطر براه انداختن یک جنگی که نباید براه اندخته میشد در سال 2003 فریب داد – امروز برای پیشبرد یک جنگ دیگر خودت با جورج بوش در یک صف ایستاده ای. همراهی خودت با جنگ ضد تروریزم جورج بوش ، شاید بزرگترین خطر برای صلح در خاور میانه باشد .

در این تقریبا هشت سالی که گذشت شاهد بوده ایم که جورج بوش هیچ ارزشی به زندگی انسان ها قایل نیست مخصوصا به زندگی انسان ها در جهان عرب آنجایی که او تصمیم دارد که جنگ بیافریند و جنگ را حمایت کند. وقتی این را می بینم ، خجالت می کشم که امریکایی هستم . وقتی به سخنانی که خودت در مجلس پارلمان اسرائیل بیان کردی گوش میدهم ، عمیقا متاثر می شوم که خودت نیز باعث شدی که من از مریکایی بودنم یک بار دیگر خجالت بکشم .

من آن امریکا را دوست میدارم که ظلم وستم بر هیچ مردمی را توجیه و تایید نمی کند ، آن امریکا که حقوق بشر را برای همه انسان ها میخواهد . من نمیتوانم که پس از این خودت را به مثابه بخشی از آن امریکای دلخواهم تصور کنم .

با احترام
کاتلین بری ، پی اچ . دی .
Kathleen Barry, Ph.D.

متن انگلیسی نامه ء فوق در نشریه ء " کونتر پنچ " قابل دسترسی می باشد.
www.counterpunch.com

An Open Letter to Nancy Pelosi on Israel
Celebrating Ethnic Cleansing

کاتلین بری ، پروفیسور دانشگاه " امریتا آف پن ستیت " است . او یک فیمینیست و جامعه شناس می باشد که چندین کتاب درمسایل حقوق زنان نوشته است . شما می توانید با " کاتلین بری " از طریق ایمیل ذیل تماس گیرید.
kathy.barry comcast.net

loading...
loading...

جستجو در کابل پرس