کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > کارتون > طنز روز > دیمــوکــراسی غــربی به شــیوه افغــانی

دیمــوکــراسی غــربی به شــیوه افغــانی

چــــرا کــــرزی قــــوم ســــالاری را در دیمــــوکــــراسی افغــــانی جــــاگزین شــــایســــته ســــالاری کــــرد ؟

يكشنبه 13 اكتبر 2013, بوسيله‌ى شمس الحق حقانی

آنانیکه انگشت انتقاد بسوی کرزی و سیاست قوم سالاری او دراز کرده و خواب پیاده شدن دیموکراسی غرب را در سرزمین شیران داشتند و یا هنوز هم دارند و این برایشان یک سوال است که چرا حتی در کشور های همسایه افغانستان چون پاکستان و هند دیموکراسی ، آزادی مطبوعات ، انتخابات آزاد و دیگر دست آورد های جامعه مدنی جاگزین قبیله گرایی ، قوم سالاری و تفنگ سالاری شده اما در ملک ما با وجود مساعدت پیگیر جامعه جهانی ما سالهای نوری از چنین چیزهایی فاصله داریم !؟

اگر شما یک بوتل خالی را در حوض پر از آب پرتاب کنید بوتل مذکور در اندک زمان لادرنگ با محتوی حوض با هر رنگ و بوی و طعم که باشد پر خواهد شد ولی اگر بوتل دیگری که مملو از روغن یا تیل و یا مایع دیگری باشد در داخل حوض بیاندازید مدت را در بر خواهد گرفت تا محتوی آن بوتل خالی شده و آب حوض بتواند در آن جا بگیرد.

تاثیر گذاری فرهنگ غرب بر کشور های شرقی خیلی شباهت به همین مثال بالا دارد و کشور پاکستان که در حقیقت فرزند ناخلف نیم قاره هند است و عمری بیشتر از هفتاد سال ندارد طبعاً که برای پذیرفتن هر پدیده غربی و انگلیسی مانند همان بوتل خالی آمادگی عام و تام دارد و نه تنها انتخابات و آزادی مطبوعات که حتی زبان انگلیسی و شکل لباس اردو و مکاتب پاکستان و صد ها موارد دیگر بدون هیچ ممانعت مورد قبول جامعه پاکستان قرار گرفته است.

اما کشور افغانستان که افتخار میراث تمدن کهن پنجهزار ساله آریایی را دارد طبعاً که نمی تواند یک شبه ره صد ساله طی کرده وبه یکبارگی به همه سنت های بومی و عنعنات دیرینه خویش چون قوم سالاری ، مرد سالاری ، تفنگ سالاری و شاخسالاری پشت پا زده و آن ها را با پدیده های بیگانه و نامانوس غربی چون آزادی بیان ، تساوی حقوق زن و مرد و شایسته سالاری جاگزین سازد.

تحقق آرمانهای جامعه مدنی چون تساوی حقوق زن و مرد ، انتخابات آزاد و شایسته سالاری به یقین که در جامعه افغانی با چنین تمدن کهنی به صد ها سال نیاز دارد و طبیعیست که در سده های اول فرهنگ بومی و پدیده های جامعه مدنی دوشادوش هم به حیات شان ادامه داده از یکسو زنان افغان به پارلمان و مناسب دولتی راه یافته و از سوی دیگر دختران افغان با سگان جنگی تبادله می گردند که این امری کاملاً طبیعی و نورمال است و انشاالله نسل های آینده شاهد افزایش تعداد زنان در پارلمان و کاهش فروش و تبادله دختران با سگان جنگی خواهند بود.

با تقديم حــــــــــــــــــــــــــرمت
حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی

http://haqani.funpic.de

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


55 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > کارتون > طنز روز > دیمــوکــراسی غــربی به شــیوه افغــانی

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.