IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > خاکسپاری خبرنگار بی بی سی در هلمند

خاکسپاری خبرنگار بی بی سی در هلمند

بیانیه ی گزاشگران بدون مرز بدون مرز در محکومیت قتل صمد روحانی
دوشنبه 9 جون 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

اشاره: کابل پرس ضمن محکوم کردن مورد هدف قرار دادن خبرنگاران، با خانواده، دوستان و همکاران خبرنگار کشته شده صمد روحانی ابراز همدردی می کند.

قتل عبدالصمد روحانی خبرنگار افغان در هلمند را محکوم می کنیم

گزارشگران بدون مرز

گزارشگران بدون مرز نهایت تاسف خود را از قتل عبدالصمد روحانی گزارشگر بی بی سی و آژانس خبری پژواک در هلمند اعلام می‌کند. پیکر این روزنامه نگار در روز ١۹ جوزا در هديره بولان در نزديکى لشکرگاه به دست آمد. شنبه ١٨ جوزا ناسته داهیر فراح خبرنگار دیگری از بی بی سی در سومالی به قتل رسیده بود.

گزارشگران بدون مرز مراتب تسلیت خود را به خانواده و دوستان و همکاران عبدالصمد روحانی اعلام می‌کند. این خبرنگار نمونه ای از بی‌شمار همکاران بی بی سی است که خطر را قبول می‌‌کنند تا استقلال و کثرت‌گرایی اطلاع رسانی را در کشور خود تضمین کنند. در جنوب افغانستان علیرغم وجود خطر اما می‌مانند تا منازعه و قربانی شدن غیر نظامیان را شهادت دهند. "

عبدالصمد روحانی شنبه ١٨ جوزا هنگامی که اتومبیلش در جاده‌ی ولسوالى ناوه هلمند از سوی افراد مسلح متوقف شد، ناپدید شده بود. پیکر این روزنامه نگار که بنا بر اظهارات شاهدان شدیدا شکنجه شده و آثار سه گلوله بر آن هویدا بود روز بعد در هديره بولان در نزديکى لشکرگاه پیدا شد.

عبدالصمد روحانی ٢٥ ساله، گزارشگر بخش فارسی و پشتو بی بی سی و همکار آژانس خبرى پژواک بود. همکاران این روزنامه نگار به گزارشگران بدون مرز اعلام کرده اند که وی بارها از جمله از سوی برخی فرماندهان محلی طالبان که وی را به "طرفداری از دولت و عدم انتشار خبرهای آنها" متهم می‌کردند؛ مورد تحدید قرار گرفته بود. دو سال پیش نیز مردان مسلح به خانه‌ی این روزنامه نگار جوان حمله کرده بودند که در آن زمان وی در منزل حضور نداشت.

دانش کروخيل، رئيس آژانس خبرى پژواک با اعلام نگرانی برای امنیت خبرنگاران به گزارشگران بدون مرز در این باره گفت " این قتل اعمال فشار بر خبرنگاران است که به شکل مستقل به انجام وظیفه خود مشغول هستند."

لطف الله لطیف سردبیر برنامه های بی بی سی برای افغانستان در باره همکار خود می‌گوید " صمد روحانی یک از بهترین خبرنگاران ما بود، من فکر می کنم که با کشتن خبرنگاری همچون روحانی ضربه بسیار بزرگی را به آزادی مطبوعات و حق و حقانیت وارد کردند. اما فکر نمی‌کنم با این کارها زبان همه مردم بتوانند بسته بکنند." از سوی دیگر وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در همین روز با انتشار اطلاعیه ای قتل عبدالصمد روحانی را محکوم کرد.

در سال گذشته اجمل نقشبندی و سید آقا دو همکار مطبوعاتی افغان بدست طالبان در همین منطقه ربوده و سپس کشته شدند.

شنبه ١٨ جوزا ناسته داهیر فراح خبرنگار دیگری از شبکه تلویزیون بی بی سی در سومالی با شکلیک چند گلوله در نزدیکی خانه اش توسط افراد ناشناس به قتل رسید.

خبری که بی بی سی در مورد کشته شدن صمد روحانی به نشر رسانده چنين می باشد:

خاکسپاری خبرنگار بی بی سی در هلمند

جسد عبدالصمد روحانی، گزارشگر بی بی سی در هلمند، یک روز پس از آنکه به دست افراد مسلح کشته شد، با حضور صدها تن در هلمند به خاک سپرده شد.
آقای روحانی روز شنبه این هفته در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند ربوده شد و جسد بی جان او بعد از ظهر یکشنبه پیدا شد.

بی بی سی با ادای احترام به گزارشگر خود در هلمند گفت "شهامت و تعهد روحانی، نقش مهمی در گزارشدهی بی بی سی از افغانستان در سالهای اخیر داشته است."

روحانی از سه سال پیش، در بخش های فارسی، پشتو و انگلیسی بی بی سی در هلمند کار می کرد.

او در زمان مرگ، بیست و پنج سال داشت.

ولایت هلمند، محل کار عبدالصمد روحانی، شاهد خونین ترین حملات از سوی گروه طالبان بوده است.

شجاعت

جسد روحانی برای اجرای مراسم تدفین، از لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند به ولسوالی مارجه منتقل شد.

صدها نفر، به شمول والی هلمند در مراسم به خاک سپاری روحانی شرکت کردند.

دولت افغانستان کشته شدن عبدالصمد روحانی را محکوم کرده و گفته است که او به دلیل اجرای وظیفه مقدس گزارشدهی "به شهادت رسید."

مسئولان دولتی در افغانستان می گویند در مورد چگونگی این حادثه تحقیق می کنند اما تا حالا در مورد هویت عاملان این قتل ابراز نظری نکرده اند.

در اعلامیه بی بی سی به مناسب قتل عبدالصمد روحانی آمده است "شجاعت او زمینه را فراهم کرد تا بتوانیم گزارشهای مهمی را برای مخاطبان ما در بریتانیا، افغانستان و سراسر جهان تولید کنیم."

اعلامیه افزوده است "مرگ او ضایعه ای بزرگی است و ما مراتب همدردی خود را با دوستان و اعضای خانواده او ابراز می کنیم. ما با خانواده او در تماس نزدیک هستیم تا از آنان در این شرایط دشوار حمایت کنیم."

روزنامه نگاران در افغانستان اخیرا هدف حملات فزاینده ای بوده اند.

کمیته رسانه های جنوب آسیا که مرکز آن در کابل است می گوید در سال گذشته، پنج روزنامه نگار در افغانستان کشته شدند.

عبدالصمد روحانی، دومین خبرنگار بی بی سی است که در چند روز اخیر کشته می شود.

روز شنبه مردان مسلح در جنوب سومالیا نیز یک گزارشگر بی بی سی را که همزمان برای خبرگزاری آسوشیتد پرس نیز کار می کرد، به قتل رساندند.

اولين خبر بی بی سی در اين مورد

جسد آقای روحانی که از روز شنبه (7 ژوئن) مفقود شده بود، روز یکشنبه (8 ژوئن) در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند پیدا شد.

مقامات بی بی سی از کشته شدن آقای روحانی، گزارشگر بخش فارسی و پشتوی بی بی سی در افغانستان اظهار تاسف کرده اند.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان نیز در اطلاعیه ای کشتن آقای روحانی را بشدت محکوم کرده است.

در این اطلاعیه همچنین آمده است که بر اساس گزارشهای رسیده به آن وزارت، افراد ناشناس روز شنبه آقای روحانی را از منزلش بیرون بردند.

مقامات امنیتی در محل از بی بی سی برای کمک به شناسایی جسد پیدا شده، درخواست کمک کردند.

همکاران محلی بی بی سی تایید کرده اند که جسد پیدا شده در لشکرگاه متعلق به آقای روحانی است.

نشانه ها بر جسد حاکی از اصابت گلوله به اوست.

آقای روحانی از خبرنگاران مستعد و پرتلاش بی بی سی بود که با شجاعت همواره تلاش داشت که حوادث و رویدادها را با واقع بینی و بی طرفی کامل در اختیار مخاطبین قرار دهد.

بهروز آفاق، رئیس بخش آسیا و اقیانوسیه سرویس جهانی بی بی سی می گوید: "شجاعت و از خودگذشتگی آقای روحانی یکی از خصیصه های اصلی پخش خبر بی بی سی از افغانستان در سالهای اخیر بوده است. به دلیل شهامت روحانی و همکارانش بوده است که ما توانسته ایم خبرهای مهم را به اطلاع شنوندگان و بازدیدکنندگان سایت بی بی سی در بریتانیا، افغانستان و سراسر جهان برسانیم. کشته شدن وی فقدان دردناکی است."

آندرس ایلوس، رئیس بخش فارسی و پشتوی بی بی سی نیز گفت: "کشته شدن آقای روحانی خبر غم انگیزی برای خانواده، دوستان، همکاران و میلیونها نفر از شنوندگان بی بی سی است که گزارشهای بیطرفانه آقای روحانی را شنیده و یا خوانده اند."

بر اساس گزارشها از افغانستان هنوز هیچ فرد، افراد و یا گروهی مسئولیت کشته شدن آقای روحانی را برعهده نگرفته است.

آقای روحانی به هنگام مرگ 25 سال داشت. از او یک دختر به جا مانده است.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • lanat ba qatelene farzandane mazlome in watan rohani aziz rohat shad bad

 • مراتب تسلیت خود را حضور فامیل وهمکاران صمد روحانی بعرض رسانده برای بازماندگان موصوف صبرجمیل ارزو مینمایم .روحش شاد ونامش گرامی باد .

 • شهادت روزنامه نگار جوان وپرتلاش افغان صمدروحانی رابه تمام دستندرکاران رسانه ئی رادرداخل وخارج افغانستان تسلیت گفته برای فامیل ارجمندی صبرجمیل ازدرگاه خداوند(ج)می خواهم .دشمنان آزادی وحقیقت یک باردیگربه عمل وحشیانه خودادامه دادندوگلویک جوانی که درشرایط سخت پابند حرفه وفعالیت خویش بودخفه کردند.ازنهادهای ملی وبین المللی حامی ژورنالیستسی میخواهم صداهای خودارابلندکرده وبه دولت افغانستان فشار بیاورندتامانعی خطراتی شوندکه برجان خبرنگاران صورت میگیرد هرچندوزارت اطلاعات وفرهنگ این عمل راتقبح کرده است اما تا آن جای که دیده شده این وزارت نتنها که هیچ فعالیتی درحمایت ازروزنامه نگاران انجام نداده است بلکه خودیک مرجع بازدارنده فعالیت های ژورنالستی درکشوربوده است .

  • شهادت این خبرنگار جوان و با شهامت یک ضایع بزرگ برای جهان مطبوعات بوده و برای ایشان طلب مغفرت مینمایم.
   باید دولت اقدامات جدی را روی دست گیرد زیرا با گذشت هر روز زنده گی خبرنگاران به خطر روبرو شده و هیچ گونه تضمین امنیتی برای آنها وجود ندارد.

  • This is clear who killed we all know the dark ages and dirty taliban not only they killd this young man Ajmal Naqshbandi killed by them they are killing all good poeple only they want to support those dirty killers like them so no wounder taliban with thier pakis friends together killing afghans destroying afghanistan burning the flag of afghansistan so such poeple who are united with the number first enemy of afghanistan pakistan no wounder to kill to destroy schools killing teachers killing even the mullahs for the benefit of panjabies and criminals arabs. maarg ba taliban wa tamame pakis

   rohee Rohani wa Naqshbandi shaad

   Fahim Ludin

 • من هم مراتب تسلیت خویش را حضور بازماندگان و کارمندان بی بی سی تقدیم داشته از بارگاه خداوند متعال برایش بهشت برین آرزو میکنم. واقعا به شهادت رسیدن آقای روحانی یک ضایعه بزرگ برای کشور ماست.

 • در اغاز شهادت نا به هنگام برادرعزیز و همکار دوست داشتنی اقای روحانی را به خانواده محترم شهید روحانی ، ژورنالستان و اتحادیه های ژورنالستی درافغانستان و سایت فارسی و پشتوی بی بی سی تسلیت عرض میدارم .
  جامعه ژورنالستان افغانستان با شهادت نا بهنگام ژورنالست جوان اقای عبدالصمد روحانی زخم عمیق دیگری را بر پیکرخود متحمل شده است .
  ارزومندم که خون روحانی همانند خون دیگر ژورنالستان کشور که در سالهای اخیر قربانی جنایت باندهای مختلف بنیادگراها شده اند هدر نرود و مردم ما حساب هرقطره خون این شهدا را از این باندهای پلید بگیرند.
  درود و سلام بر روان پاک شهدای گلگون کفن ژورنالستان کشور هریک شیمارضایی، شکیبا اماج ، زکیه زکی ، اجمل نقشبندی و عبدالصمد روحانی وغیره .

  آنلاين بنگريد : تسلیت

 • ضمن اینکه به فامیل عزیز این عزیز تسلیت می گویم، مطلبی را برگردان نموده ام که به روح پاک صمد تقدیم می دارم.

  آنلاين بنگريد : سیاهی، صمد را ربود

 • بنده به نوبه خودشهادت خبر نگار جوان را به اعضای خانواده وفامیل شان تسلیت عرض نموده وصبرجمیل برایشان ارزودارم دشمنان دین ووطن نمی تواند با کشتن روحانی ها واجمل ها صدا های حق وعدالت وازادی را خاموش نمایند. نفرین بر شما وحشی های قرون وستای ودشمن اینسانیت وخوک صفتان تاریخ حیف از انسانیت که شماه در قطارش حساب شوید ارزو دارم که این جانییان به دست عدالت سپرده شود . وخون این جوانان سیلی شود وریشه گندیده وکثیف انها را نا بود نماید..

 • دوستان گرامی سلام

  من هم شهادت محترم روحانی را به تمام جامعه مطبوعاتی افغانستان تسلیت میگویم.

  دوستان گرامی از اینکه اطلاع رسانی یک رسالت انسانی انسان های باوجدان است جای شک و تردید نیست ولی یادم ما باشد که دست گاه های که قسم خورده ترین دشمن مردم افغانستان از خبرنگاران ما به شکل بی رحمانه استفاده سوئ نموده و خیلی از این دلیر مردان را به کام مرگ فرستاده اند, یاد ما باشد که شبکه بی بی سی خیلی از جوانان مملکت ما را اجیر کرده و اکنون در صدد بزرگ نمائی طالبان هستند تا ازین طریق انتقام زخم کاری که از مردم افغانستان در گذشته خورده بگیرد, اکثر بد بختی های مردم افغانستان از این شبکه مذدور است گاهی این را به نظر مردم بزرگ میکند و گاهی انرا به جان ان دیگری میاندازد اکنون دستگاه اطلاعاتی انگلیس در صدد است که طالبان را دوباره به گرده مردم افغانستان مسلت کند البته این بار با جملات زیبای که در دهن کرزی گذاشته واین رئیس جمهور مذدور دقیق حرف های دیکته شده انگلیس هارا برزبان میراند امید وارم که در اینده شاهد این گونه فاجعه نباشیم و جامعه مطبوعاتی خود به شکل مستقل اخبار کشور را انعکاس بدهد .....

  • من هم برای باقی فامیل عزادار مرحوم روحانی ابراز تسلیت عرض مینمایم وبرای شان صبرجمیل واجر جزیل را ازبارگاه الهی تمنا دارم ودرضمن بر قاتلان وعاملان این جنایت نابخشونی لعنت میفرستم.

   کشتن این جوان 25 ساله که دارای فرزند وعیال بود و ازیک اقتصاد ضعیف فامیلی برخوردار بود درعین حال چشم امید پدر ریش سفید ومادر سرسفید خود بودو شغل روزنامه نگاری رادر بدترین منطقه کشور بعهده گرفت واقعا خیلی درد آور است

 • شهادت اندوه ناک عزیز از دست رفته، خبرنگار شجاع و برادر دلبند صمد روحانی را به فامیل نجیب شان، دوستان و اقارب شان تسلیت عرض نموده روحش شان را شاد و یاد شان را زنده می خواهم.

 • درود به روان پاک و روشن شهید صمد روحانی. چنین است که جرثومه های ظلمت و جنایت، زبان های گویای حقیقت را بدون تاًمل و تحمل خاموش می سازند تا چند صباح دیگر به حیات پر از ننگ و رذالت خود ادامه بدهند. این تاریک نهادان تاریخ زده و ولدان جهل هرگز نمی توانند با کشتن و سوختن و سربریدن جلو تلالوً حقیقت انسانی زیستن و پایان دریده شدن پرده های پوشندۀ بنیاد زشت شان را بگیرند. از صمیم قلب به خانواده و بازماندگان و دوستانش تسلیت می گویم. صمد روحانی در راه روشن شدن ذهن انسان ها شهید شد. روحش شاد.

 • in nearly accurate calculate , I saw that this young man should knew the risk of joining one of the worst news agency in the world . specially in war zone like Afghanistan , in a places that from each hundred citizen fifty of them Taliban , and the rest are mentally the follower of Taliban . he should knew that this job is not a fashion or not pay it by gold . he should knew that , BBC have more then hundred thousand reporter around the world ( and then why BBC tray to used a young man with “ at least knowledge of journalism “ in a area who few month ago British trooper was handcuffed by NATO military for catching up with Taliban ) , he should remember that nick Robertson was kick out from Afghanistan because he was BBC corresponded and Christian amen poor is ban to inter Afghanistan by BBC and more then 1000 of BBC reporter poll out there leg from Afghanistan . because Taliban knew that , in back of head of BBC reporter MI6 fix there device , and they magnifying the cases and matter who pick up from the fields by BBC reporter and turned back to strategy and target against our own people . you have to understand that war is not fight with Gun only . they can turn any one of you , in matter of few minute like a loaded gun against your own people . I am deeply sad and we all are lost one other innocent afghan . .

  آنلاين بنگريد : afghanistan

 • مراتب تسلیت و همدردی عمیق خود را نسبت به شهادت نابهنگام عبدالصمد روحانی به خانواده ی داغدارش ابراز می دارم و بر دشمنان اش نفرین و لعنت می فرستم.

  آنلاين بنگريد : د اغیار د سترګو خار

 • مراتب تسلیت خویشرا به فامیل ودوستان روحانی شهید تقدیم نموده وازبارگاه خداوند متعال صبر جمیل به بازمانده گان ایشان میخواهم .
  قرار شایعات روحانی توسط عمال مافیا بین المللی به شهادت رسید نزد ایشان اسناد مبنی بردست داشتن نیرو های انگلیس وامریکا در قاچاق هیروئین موجودبود که عامل شهادت مرحوم شد.فقط میگویم که از نظر من شباهت نزدیک بین شهادت نقشبندی وروحانی موجود است.

 • مه هم به نوبه خودقتل مرحوم روحانی را یک ضایعه بزرگ می پندارم.غم شریکی خودرااظهارنموده بازماندگان و سایرژورنالیستان افغانستان راصبرجمیل ازیزدان پاک خواسته وخواهانم.روحش شادویادش گرامی باد.

جستجو در کابل پرس