در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > نقدی بر بیرقی برای هزارستان

نقدی بر بیرقی برای هزارستان

بیرق طراحی شده توسط آقای کامران میرهزار
مجتبی هاشمی
شنبه 9 نوامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

بیرق طراحی شده توسط آقای کامران میرهزار

باید اول انتقاد کنم از کامران میرهزار چرا که در این وضع بسیار شکنند که افغانستان دارد بحث این چنین موردی بسیار از نظر مردم افغانستان فقط به دامن زدن به اختلافات قومی هست و بس.

و اما در مورد بحث بیرق برای هزارستان

بیرقی برای هزارستان
جوامع مردمی همیشه دارای نشان هایی بوده اند که وضعیت تاریخی و معاصر آنان را بازگو کرده و در جامعه ی مدرن امروزی نیز داشتن نشان و سمبول جمعی اهمیت خاص دارد.

۱ آیا درطول تاریخ کشوری بنام هزارستان وجود داشته که بسیار بعید هست این موضوع

۲ اگر به مسائل حقوقی هم واقف باشین میبینین تنها جای که بتوانین بیرق درست کنین باید یا خودمختار باشد یا فدرال و وگرنه قیام بر علیه حکومت افغانستان هست این موضوع

۳ در مورد حکومت خود مختار باید بگم که هروقت منطقه ای از افغانستان توانای‌ ایستادن بدون کمک حکومت مرکزی باشد میتواند که درخواست خودمختاری کند

این در حالیست که هیچ یک از مناطق که مردم هزاره زندگی‌ می‌کنن بدون کمک حکومت مرکزی و یا کمک خارجی توانایی برای حکومت داری ندارن

پس این رویا و یا فتنه هست که تنها به دامن زدن به اختلافات قومی دامن میزند و انتظار از شما به عنوانه انسانی‌ روشن فکر بعید هست
http://afghanlion.blogspot.se/2013/11/blog-post_8313.html

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • تو اول درست نوشتن دری را درست یاد بگیر٬بعد بیا در باره این مطالب که از سویه تو خیلی بالا تر است مطلب بنویس!!!!

 • فدرالیسم بهترین راه حل مشکلات افغانستان است. در کشوری که تنوع قومی زیاد باشد هر قوم میتواند بیرق و نشان خود را داشته باشد. بطور مثال هزاره ها بیرق خود را دارند و اقوام دیگر نیز هر یک بیرق خود را. این اقوام بعدش زیر بیرقی مرکزی گرد هم بیایند. نه تنها هزاره ها بلکه هر قوم در مرزهای خود باشد و با انتخاب خود والی و وکیل خود را انتخاب کنند. اقتصاد و فرهنگ خود را هم خودشان رشد دهند.
  اما در حال حاضر یک قوم خود را از قوم دیگر برتر میگیرد و نقش صاحب خانه و اکثریت را بازی میکند. تا این طرز فکر از افغانستان گم نشود به زودی تجزیه خواهیم شد و به همان دوران هرج و مرج خواهیم پس امد. پس بهتر این است که هر قوم والی خود را داشته باشد و بودجه خود را داشته باشد و بیرق خود را. این بهترین راه است تا از تجزیه افغانستان جلوگیری شود.

 • بسیار بیرق عالی. صدها بار زیبا تر از بیرق زشت و تهوع آور اوغانستان

 • آقای نویسنده

  آیا در طول تاریخ کشوری به نام سودان جنوبی و یا امارات متحده عربی و یا کویت و یا کزوو و یا افغانستان وجود داشته است؟ نه.

  دوست عزیز، هر وقتی مردمان ساکن یک سرزمین تصمیم گرفتند که مستقل باشند و حاضر شدند که برای این استقلال قربانی بدهند ان وقت کشور درست می شود. اکثریت کشور های جهان در تاریخ وجود نداشته اند به شمول افغانستان. تاجیکستان هم قبلا وجود نداشت اما تاجیک ها وقتی تصمیم گرفتند توانستند کشور خود را بسازند. همچنان ازبکستان و ترکمنستان و پاکستان.

  در مورد کمک های دولت، خدمت عرض کنم که تمام هزاره جات سال گذشته فقط دو درصد از بودجه ای دولت را به خود اختصاص داده بود. حالا شما فکر کنید که با کل بودجه ای ناچیز افغانستان این دو درصد چه مقدار پول است؟ چرا هزاره ها در صورت استقلال نمی توانند از کشورهای خارجی بیست برابر این مقدار را گدایی کنند؟ مگر دولت افغانستان منبعی به غیر از گدایی برای بودجه ای خود دارد؟ دولت افغانستان یکی از وامانده ترین دولت های جهان است که حتی معاش پولیس خود را داده نمی تواند و حتی پارلمان و رییس جمهور اش از پول خیرات حقوق می گیرند.

  در مورد حقوق بیرق درست کردن، خدمت عرض کنم که عصر جدید امکانات خاص خودش را دارد و برای دولت افغانستان که تقریبا ناممکن است که کسی را به خاطر بیرق درست کردن و بیرق بالا کردن تحت تعقیب قرار بدهد. طالبان هر روز عساکر اردو را علنی و بدون ترس اعدام می کنند اما تنها واکنش دولت همین است که امریکایی ها نباید از قوای هوایی بر علیه طالبان استفاده کند و از هواپیماهای بدون سر نشین هم نباید استفاده کند در خاک پاکستان بر علیه طالبان.

  همچنان می خواهم خدمت عرض کنم که دولت ها و کشورهای فعلی در سنگ نوشته و حک نشده است. کشورهای موجود جهان حاصل دگرگونی های قرن هجده و نزده و بیست هستند و قبل از آن جهان یک نظم کاملا متفاوت داشت و هزاره جات در این جهان متفاوت همیشه خود مختار و حتی مستقل بود به مانند بدخشان و نورستان و ترکستان .

  با این همه، من مخالف تجزیه طلبی هستم و حتی خود مختاری خواهی را کار بی حاصل و نادرست می دانم. اما اگر دولت افغانستان می خواهد که فکر جدایی طلبی و خود مختاری خواهی و فدرالیسم و این چیزها بر سر مردم نزند باید واقعیت های افغانستان را در نظر بگیرد و به درد و غم مردم رسیدگی کند. یکی از این درد و غم ها همین برتر و زیاده خواهی پشتونها است. امار و احصاییه نشان می دهد که در دوازده سال گذشته اکثر مطلق کمک های بین المللی در مناطق جنوب و شرق مصرف شده است و در مناطق مثل شمالشرق، مرکز و شمالغرب کمترین کار صورت گرفته است. مثلا در بدخشان که بیش از یک ملیون نفر دارد یک شفاخانه وجود دارد و اکثریت مطلق زنان در خانه وضع حمل می نمایند. یا مثلا در ولایت دایکندی حتی یک متر سرک پخته و یا یک دانه ساختمام اساسی که برای اراکین دولتی باشد وجود ندارد و والی و شهروال تا یک سال پیش در خانه های کرایی قرار داشتند. و یا در تمام هزاره جات نه تنها برق وجوئد ندارد بلکه حتی دولت فکری به حال برق دادن به این مردم را نکرده است.

  اگر دولت افغانستان به مانند سالهای حکومت های خاندانی همچنان به برتری قومی و چور و چپاول یک قوم میدان بدهد بدانید که هزاره ها اخرین مردمی خواهند بود که به استقلال خواهی و خود مختاری خواهند پرداخت. استقلال خواهی و خود مختاری از جاهای نزدیکتر به ازگ شروع خواهد شد. از کابل جان. از شمالی. از مزار شریف. از هرات.

  فکر می کنید مردم این مناطق منتظر می نشینند که فرزندان فلان زی و بهمان زی چه وقت برای شان یک متر سرک اجازه می دهند و یا چه وقت اجازه ساخت یک مکتب را می دهند؟ در حالیکه در قندهار شهرک سازی می کنند و در جلال اباد سرک های دو طرفه و ساختمانهای اخرین سیستم برای مقام ولایت و .... ساخته می شود؟

  اما من از هزاره ها یک خواهش دارم و ان این است که باید به خراسان هم فکر بکنند. بدیل افغانستان باید خراسان باشد. اگر چه معلوم است که خراسان درست کردن مشکل است چون که مردم تاجیک تاجیکستان را دارند و ازبک ها هم ازبکستان را دارند پس هزاره جات و یا هزارستان می ماند و هزاره ها.

  اگر دولت افغانستان عدالت و برابری را در نظر نگیرد باور کنید که تجزیه و بر بادی افغانستان خیلی طول نخواهد کشید. حتما به زودی اتفاق خواد افتاد.

 • dar javabe علدالله
  shoma behtar hast kami be andishidan va fkr kardan vaghte khor begozaranin chera ke sarihe ghoran hast ensani ke danesh darad vali estfade nakond mamande hamari hast ke ketab bar posht darad.

  آنلاين بنگريد : http://http://afghanlion.blogspot.se/

 • dar javabe بوسيله‌ى مه
  bale ba nazare shoma movafegh hastom vali age tavajo konin in emkan baraye hame vlayate afghanistan emkan nedare pas behtar nist ke hame dar kenare ham keshvari besazim ke hame baham pishraft konim

  آنلاين بنگريد : http://http://afghanlion.blogspot.se/

 • dar javabe صمیم خراسانی

  dar javabe aval bayad beoyam aya hazrin ba jang va ghat be khodmokhtari bersin chera ke har mantghi ke

  nam bordin ke dar hale hazer keshvari ya fedral hastan babatesh hezran khon dadan?

  dar morde tajiekestan bayad goft ke in mardome az keshvar nabodan in dolate vaghte shorvi bod ke manateghi baraye behtar khontrol kardane mardom taghsim kard.
  dar javabe komak keshvarhaye bigane bayad begam besyar jaye tasof darad ke manatghe dir afghnistan gdai mikonan vali hazarjat migin komak .
  bale harfe shoma besyar drost hast ke dolate hale hazre afghanistan tavanai nadard baraye roye pa estadan vali fkr mikonid ta che vaght mitanin az dige keshvara pol begirin bedone azadi haghe tamim dar keshvaretan

  dar morde natvani dolate markazi dar natvan bodan hagh bashomast vali be che mani faghad biragh boland kardan mohem hast ? agar in bashd dar har zyartgah 100 biragh hast ? ya manzortan az bitagh bala kardan mantghi hast tahte hakmyate mardome hazare ?
  dar morde torkestan va badakhshan nyaz be manba darom ke asle sohbate shomar taid konad.
  va dar akhar arz konam hamchena k emidanin hich keshvari vojod nadarad ke az 1k nezhad 1 ghom, 1 mazhab, bashan hame keshvarha aghvame mokhtalef,nzhadhaye mokhtalef, baham zendgi kionan chera faghad be in kfr mikonin ke bayad tajzye shavad afghanistan magar mardome hazare dar herat helmand ghandehar zendgi nmikonan ? chi baes mishavad ke ba tafrghe be kasai khedmat konim ke salhast az ma mardom behar jor ke shode estfade kardan? chera kami taghat nmyarim ? chera kami sabr nedarin? age mosalan hastin pighambari ke amad hame dar kenare ham goft bashin? age ghire mosalman ham bashin baz ham tafrghe nahi shode? age bidin ham bashin baz ham ba ethad be moshklat piroz mishim?

  mofagh bashid mojtaba hashemi

  آنلاين بنگريد : http://http://afghanlion.blogspot.se/

 • څو چې پاتې یو افغان وي
  تل به دا افغانستان وي

 • حاکمان پشتون = جعل واقعیت, دروغ هاى پى درپى, نيرنگ , فريب, چال, بازى دادن, جهل ودرجهل نگاشتن مردم شريف پشتون, شادى بازى فرهنگى, تخريب , ويرانى, آوارکردن آبادى ها, کشت نفرت, جنگ انداختن بين ملتها, سوزاندن, تاخت وتاز, کشتن حيوانات, ريش کن جنگلها, کاريدن نباتات براى مواد, کاشت نباتات براى مواد مخدر, آزاردادن, زنستيزى, غارت , غصب چمندزارهاى غير پشتون بويژه درهزارستان , ونسل کشى

  وحدت ملى در ستان افغان سراب است
  حاکمان اوغان در پشت آن دوان دوان است

  تغيرنام افغانستان ضرور است
  تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

جستجو در کابل پرس