IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > نامه سرگشاده به حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان

نامه سرگشاده به حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان

گزارشگران بدون مرز
چهار شنبه 11 جون 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

جناب آقای حامد کرزی رئیس جمهور محترم افغانستان

در آستانه کنفرانس بين المللی کشورهای کمک کننده به افغانستان در پاريس، گزارشگران بدن مرز شما را به اتخاذ تعهدادت روشن در دفاع از آزادی بيان و مطبوعات که در حال حاضر مورد تهديد قرار گرفته اند، فرا مي خواند. هفت سال پس از سقوط طالبان افغانستان امروز دارای بيش از ٣٠٠ نشريه، ١٤ روزنامه، بيش از ده شبکه راديو تلويزيوني و ٧ آژانس خبری است. در کشور هيچگاه به اين تعداد رسانه و خبرنگار وجود نداشته است. اما به همين ميزان خشونت عليه مطبوعات نيز افزايش داشته است. اينگونه از ماه جوزا ١٣٨٦ تا امروز از سوی گزارشگران بدون مرز دست کم ١٨ مورد تهاجم، ٢٣ مورد تحديد به مرگ ، ١٤ مورد دستگيری و ٤ مورد اختطاف روزنامه نگاران شمارش شده است. ده ها روزنامه نگار نيز مجبور به استعفا و يا خروج از کشور شده اند.

امروز ما از شما انتطار داريم که در برابر افکار عمومي جهاني متعهد به حل سريع برخي از اين معضلات شويد. عدم حل فوری اين مشکلات دولت شما را با خطر به هدر دادن دستاوردهای به سختي بدست آمده، از دست دادن اعتماد روزنامه نگاران افغانستان، و حمايت افکار عمومي جهاني روبرو مي سازد. اين امر بدون شک همکاری دولت ها از جمله کشورهای اروپايي که به شکل مالي، نظامي، و سياسي ياريگر دولت شما هستند، با مشکل روبرو خواهد کرد.

آقای رئيس جمهور

شما نمي توانيد مورد پرويز کامبخش روزنامه نگار جواني که وضيت اش افکار عمومي جهان را متاثر کرده است، ناديده انگاريد. محکوم به مرگ شدن وی از سوی دادگاهي در مزار شريف موج اعتراض مشروع را در جهان بر انگيخت، بيش از صد هزار نفر طومار روزنامه انگليسي انديپندنت را برای آزادی او امضا کرده اند. روشنگری اخير در باره مورد شکنجه واقع شدن اين روزنامه نگار از سوی ماموران امنيت ملي سايه ترديد را بر توان دولت شما در رعايت موازين بين المللي انداخته است.

آقای رئيس جمهور چگونه شما مي توانيد از جامعه جهاني خواهان کسب حمايت بيشتر شويد در حالي که همزمان در کشور شما قضات، دادستان ها، مسئولان سياسي ملي و محلي، رهبران مذهبي، روزنامه نگاران را مورد تهديد و تهاجم گاه خشونت بار قرار می دهند.

لغو محکوميت به اعدام و آزادی فوری پرويز کامبخش شايد نشان برداشتن گامي روشن در اين مسير تاريک باشد. از سوی ديگر مصونيت از مجازات در پرونده های متعدد روزنامه نگاران امری غير قابل قبول است.

عدم توان پليس و دستگاه قضايي برای يافتن قاتلان ذکیه ذکی سردبير راديو " صدای صلح" تعهدادت بين المللي دولت شما را در رعايت دولت قانونمند خدشه دار ساخته است. مصونيت از مجازات آمران و عاملان قتل ذکيه ذکي موج تازه ای از خشونت عليه روزنامه نگاران زن را دامن زده است. در پي قتل اين روزنامه نگار شجاع تا امروز بيش از پانزده روزنامه نگار زن افغاني مورد تحديد و تهاجم قرار گرفته و به سکوت وادار شده اند. تنها اقدام عملي شما مي تواند اين موج تهاجم را متوقف کند. بدون اقدام عملي وعده های تسکین دهنده وزرای شما هيچ اثری نخواهد داشت.

در طي ماه های اخير دست کم ده زن روزنامه نگار در شهر هرات مورد تحديد و تهاجم قرار گرفته اند. رحیم الله سمندر، رییس انجمن مستقل خبرنگاران افغانستان، به گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است ". متاسفانه عدم حمايت دولت نيز در افزايش حملات تاثير دارد"

در مزار شريف در ماه دلو سال گذشته افراد ناشناسي که خود را نماينده طالبان معرفي مي کردند، سه روزنامه نگار زن را تهديد به مرگ کردند. اين افراد به يکي از اين روزنامه نگاران گفته بودند " اگر به کار در تلويزيون ادامه بدهي ما همه ی خانواده ات را اختطاف( ربوده) مي کنيم." عليرغم درخواست و مراجعه اين روزنامه نگاران به مقامات مسئول ولايتي و امنيتي، اما آنها از محافظت پليس برخودار نشدند.

گزارشگران بدون مرز گزارشات تکان دهنده ای از عدم حمايت و حفاظت از روزنامه نگاران در شهرهای چون هرات دريافت کرده است. خديجه احدی معاون سردبير راديو فرياد که برنامه ای پر شنونده را در اين راديو اجرا مي کرد، بعد از آنکه چندين با مورد تهديد تلقني قرار گرفت و به او گفته شد " شما يک زن هستيد و صدايتان نبايد شنيده شود" با نارنجک به خانه اش مورد حمله تخريب قرار گرفت .

حسام شمس مدير عامل سابق راديو تلويزيون ملی هرات که در پي تضعيقات وارده مجبور به استعفا شده است به گزارشگران بدون مرز مي گويد " از شش ماه پيش با شرکت فعال روزنامه نگاران جوان و آغاز به کار راديو و تلويزيون های تازه تولد رسانه ای ديگر در شهر مشاهده شد. اما دشمنان آزادی بيان از جمله زورمداران و افراد مسلح آنها، با آزادی بيان هيچ نزديکي ندارند آنها دارای نقش کليدی در دولت هستند و مي توانند مانع کار ما شوند."

نجيبه ايوبي مدير اجرايي امور رسانه ای کليد گروپ مي گويد " شرايط در ولايات بدتر است. در کابل به دليل حضور سفارتخانه ها، رسانه ها و ديپلمات های خارجي و سازمان ملل دولت مجیور است آزادی بيان و مطبوعات را رعايت کند. اما در ولايات وضع فرق مي کند مسئولان محلي هر کاری مي خواهند انجام مي دهند. "

روزنامه نگاران بسياری که از سوی گزارشگران بدون مرز در باره وضعيت آزادی بيان مورد سوال قرار گرفتند موضعي شديدا انتقادی نسبت به اقدامات دولت شما در حمايت از آزادی بيان و مطبوعات اتخاذ کردند. سعد محسني مدير تلويزيون طلوع که بطور دائم از سوی مقامات قضايي و مذهبي مورد تعرض قرار مي گيرد، اعلام کرده است" دولت افتخار شش ساله خود را در دفاع از آزادی بيان از دست مي دهد."

آقای رئيس جمهور

همانگونه که شما خود مي دانيد اين حملات عمدتا عليه رسانه های مستقل که اغلب دارای مواضع انتقادی نسبت به مقامات دولتي و محلي هستند، انجام مي گيرند.

البته دولت شما مسئول حملات خشونت بار همچون قتل عبدالصمد روحاني خبرنگار بي بي سي و آژانس خبری پژواک در هلمند که نشانگر وحشيگری مهاجمان است، نيست. در سال گذشته اجمل نقشبندی و سید آقا دو همکار مطبوعاتی افغان بدست طالبان در همین منطقه ربوده و سپس کشته شدند.

در آخر ما از شما خواهان اقدام ديپلمات های افغانستان در حمايت از علي محقق نسب مديرمسئول ماهنامه حقوق زن هستيم. اين روزنامه نگار افغان که سالها در ايران و در شهر قم زندگي کرده است در تاريخ ١٤ اسفند ماه در شهر قم از سوی ماموران وزارت اطلاعات و به دستور دادسرای ويژه روحانيت دستگير شده بود. در تاريخ ٩ خرداد ماه پس از سپری کردن ٨٦ روز بازداشتدر زندان اطلاعات قم، با سپردن وثيقه ای سنگين آزاد شد. وی در ايران و افغانستان مورد تحديد و تعرض قرار دارد.

در تاريخ معاصر افغانستان هيچگاه مردم تا اين اندازه به رسانه های آزاد افغانستان برای اطلاع رساني دسترسي نداشته اند. تا پيش از اين رسانه های خارجي همچون بي بي سي و يا صدای امريکا محبوب ترين رسانه ها برای مطلع شدن در نزد مردم بودند. امروز در افغانستان به ويژه جوانان از رسانه های مستقل خود استقبال مي کنند. اما باز همين رسانه ها مستقل و روزنامه نگاران جوان هستند که قرباني حملات و اعمال فشار و آزار و اذيت قضايي _ مذهبي که در اغلب موارد از سوی هواداران شما انجام مي گيرند، قرار دارند.

آقای رئيس جمهور اميدواريم که به شکوائيه ما بذل توجه فرموده و برای پايان دادن به اين وضعيت نگران کننده اقدامات لازم و ضروری را انجام دهيد.

بهترين آرزوها و احترامات مرا پذيرا باشيد

روبرت مئنارد دبير اول پزارشگران بدون مرز پاريس ١٢جوزا ١٣٨٧ ١١ زوئن ٢٠٠٨

واژه های کلیدی

پيام‌ها

جستجو در کابل پرس