صفحه نخست > عکس > جوانان هزارستان در بامیان برای مقابله با خشونت و اعتیاد دویدند

جوانان هزارستان در بامیان برای مقابله با خشونت و اعتیاد دویدند

جواد کیا | خبرنگار آزاد
يكشنبه 1 دسامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

عکس از مسابقه دوش برای سلامتی، حقوق بشر و "نه" گفتن به خشونت و اعتیاد
این مسابقه روز شنبه 30 ماه نوامبر در مرکز بامیان برگزار شد. در این مسابقه ده ها تن از جوانان بامیان از
میدان هوایی این ولایت الی پیش روی بودای "شهمامه" بامیان در هوای سرد دویدند. این برنامه از طرف آمریت جوانان ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان با همکاری مالی موسسه انکشافی آغا خان در بامیان سازمان داده شده بود.

گالری عکس

واژه های کلیدی

هزاره | جوانان | مواد مخدر
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • هزارستان کدام کشور است؟

 • منظور از هزارستان مغولستان خو نیست؟ شما آغایان که اینقدر عاشق سینه چاک تاریخ اجداد تان هستید و نمی خواهید تا تبع افغانستان باشید، لطفا لطفا به مغولستان بروید چون پدران شما همه از مغولستان بوده اند و هزاره نیز یعنی هزار سرباز چنگیز خونخوار که در افغانستان آن زمان باقی ماندند.

 • منظور شما بهرام از افغانستان کدام کشور است؟ ایا کشورئ است که از زمان ایجاد ان تا کنون قومئ ستمکار .خونریز . وحشئئ . چوپان . ودر اخر خود مردارگر .انتحارئ . بر ان به زور بر دیگر اقوام حکومت کرده اند . ایا تا بحال از خودت پرسیده ائ چرا این کشورئ که متاسفانه باغرضهائ قومئ نام ان از خراسان زمین یا هر نام دیگر تبدیل به نام نا خوشا یند افغانستان شد . که این خود اغاز سیه روزئ دیگر ساکنان این سرزمین پاک شده . حال تو ائ . دغه ز اده . دور از هر تعصبئ .بگو چرا این سر زمین تا این حد از دیگر کشورهائ دنیا پس مان است . اگر شما دغه ها انسان بودید .چرا حال وروز ما به این حالت است . به خدائ پاک سوگند .علتش فقط وجود . شما قوم لجوج است اگر شما مردم پشتون در هر جائ دنیا باشید . به خدا قسم مایه ابرو ریزئ تمام بشریت هستید . من به کتاب خدا سوگند مئ خورم در یکئ از کشورهائ اروپایئ متمدن .. یک عده پشتون را دیدم در یک محل توریستئ .چپلقهایشان را زیر مقعد خود گذاشته . وبا هم دغه پغه مئ کردند . وان هم درمیان پیاده رو . هر توریستئ که از انجا مئ گذشت . با تعجب به انها نگاه مئ کرد . اگر اسمان به زمین بیاید . شما ائ پشتونها . بدون استثنا یکئ تان ادم نمئ شوید . غیر از مواد مخدر . که همانا تنها در امد عمده ئ تان است . که باعث از بین بردن جوانان کارامد . تمام دنیا مئ شود . باعث بیمارئ ایدز بعد از < شادیها > شما هستید چون شما پشتونها عامل مواد مخدر هستید . در اخر همین بس که شما اگر به همان هندوستان که رگ وریشه ئ اصلئ تان مئ باشد .رنگ تان را گم مئ کردید . به نفع دیگر افوام بود . وشما هم مئ توانستید . خود را در انجا غرق در چتلئ که همانا ارزویتان است . مئ کردید

 • با منشا یابی خشونت و اعتیاد، علاج ان را دویدن دریافتند؟ خیلی ها انسان های فهمیده بودند!؟ مردم هزار ره بامیان در مقابله با خشونت و اعتیاد میتوانستند درس بخوانند، دوش را به سگان بگذارند. خوب مشکل است اینکه بگویند ((هر که بخواد هرچی بگی من سگ کوی زینبم)) ولی کار سگان را انجام ندهند. خدا یا شکر تا حال نشنیده ام بگویند ((سگ دیوانه عباس پرستم)) زیرا با وجود قایل نبودن به شخصیت انسانی خود، شرکت ایشان نیز هویدا میگشت.

 • بهرام مینویسد:"منظور از هزارستان مغولستان خو نیست؟ شما آغایان که اینقدر عاشق سینه چاک تاریخ اجداد تان هستید و نمی خواهید تا تبع افغانستان باشید، لطفا لطفا به مغولستان بروید چون پدران شما همه از مغولستان بوده اند و هزاره نیز یعنی هزار سرباز چنگیز خونخوار که در افغانستان آن زمان باقی ماندند."

  بیجاست بی‌سواد،
  1- خان خانان چنگیز خان و مغولان بعد از حمله تلافی‌جویانه بر علیه قلمرو سلطان محمد خوارزمشاه، قریب صد سال در این مناطق فرمان روایی کردند، مهم‌ترین دلیل که می‌شود بر علیه این ادعای خصمانه دشمنان هزاره آورد این است که، چگونه مغولان که آقایی کلی مناطق را می‌کردند، سر زمین‌های خوش آب و هوا و مناطق گرم و حاصل خیز را رها کرده، هزارستان غیر قابل تحمل و خشک، با زمستان طاقت فرسا و غیر قابل عبور و مرور را برای زندگی برگزیده بودند. مثل این می‌ماند که کسی برای زندگی دو گزینه داشته باشد میان ویلا و خیمه، ولی بجای ویلا، خیمه را برای زندگی کردن برگزیند! چنین چیزی خلاف عقل است.

  2- کلا قریب شش الی هفت میلیون نفر (اوغانستان، پاکستان، ایران ووو...) هزاره وجود دارد. اگر جمعیت هزاره‌ها را تنها پنج میلیون در نظر گیریم، از هزار نفر سربازان چنگیز پنج میلیون نفر به وجود آمده باشد. اگر سرزمین اوغانستان آن زمان را حتی خالی از سکنه بدانیم و کلی جمعیت آن را تنها صد هزار نفر در نظر بگیریم جمعیت اوغانستان امروز باید پنج صد میلیون نفر می‌بود.
  اگر هزار نفر (سربازان چنگیز) به پنج میلیون برسد.
  باید صد هزار نفر (کلی جمعیت اوغانستان آن زمان) باید الآن پنج صد میلیون نفر می‌بود.

  3- طرفداران فرضیه آمیزش جنسی سربازان چنگیز با اجدادشان، باید اول ثابت کنند که اجداد آن‌ها مورد تجاوز جنسی سربازان چنگیز قرار گرفته است، بر اساس کدام تاریخ. حتی اگر این فرضیه احمقانه تجاوز جنسی را قبول کنیم، در آن صورت نصف دی، ان، ای هزاره‌ها ساکن این مناطق بوده‌اند، یعنی هزاره‌ها برادران خونی تان به حساب می‌آیند.

  این عکس تحفه من به جوانان هزارستان.

 • ائ نا فطرت حساب تو جداست تو از همانهایئ هستئ که چراغ را دیده خود را به کورئ میزنئ . نوبت تو هم روزئ مئ رسد . که دین و ایمانت ملا عمر اذن انتحارئ بدهد . تو که دیگران را اینگونه ارزیابئ مئ کنئ احمق برو به حال قوم وحشئ خود یک فکر کن . شما مایه ئ نگ نه تنها مردم غیر پشتون افغانستان بلکه مایه نگ تمام مسلمانان جهان هستید . اگر چه تو ائ احمق ادعائ با سواد بودن را دارئ . ولیکن تو مثال همان خر نادانئ هستئ که خروارها کتاب حمل مئکند .

 • جان برادر حق دشنام مده من خودم فریب این دویدن ها را دیده ام دیگر نمی خواهم برای برادر دیگری تکرار بشود. برما مردم هزار ره هست که ارزش های که با وجدان مان و ایمان مان همخوانی ندارند را از خود دور نماییم دویدن یا دوش میتواند ما را برای چند روزی خوش و به دور از خشونت و اعتیاد نگهدارد ولی اصل مشکل که همانا دور بودن از ارزش های واقعی اسلامی ما تحت نام به اصطلاح اسلام ناب میباشد، بجای خود باقیست با امید روزی که متوجه شویم و با مطالعه بیشتر خود مانرا از این حالت تحریف پدیده ها و نشناختن راه حل ان بیرون نماییم.

 • زنده باد هزارستان با مردمان زحمت کش که نه بچه بازی نه چرس نه قمار دران رواج دارد مردم با دل پاک و به زحمت از دل سنگ و طبیعت خشن و سرد لقمه نان حلا ل کسب نموده و به ان قانع است به حق دیگران هیچ وقت تجاوز نکرده و خود شان همیشه مورد تعدی وحق تلفی قرار گرفته نمیدانم گناه این مردم زحمت کش و ساده دل چی است که حتی نام گرفتن مناطق شان بنام خود شان اتش بغض را در سینه دیگران روشن میسازد.

 • زنده باد هزارستان با مردمان زحمت کش که نه بچه بازی نه چرس نه قمار دران رواج دارد مردم با دل پاک و به زحمت از دل سنگ و طبیعت خشن و سرد لقمه نان حلا ل کسب نموده و به ان قانع است به حق دیگران هیچ وقت تجاوز نکرده و خود شان همیشه مورد تعدی وحق تلفی قرار گرفته نمیدانم گناه این مردم زحمت کش و ساده دل چی است که حتی نام گرفتن مناطق شان بنام خود شان اتش بغض را در سینه دیگران روشن میسازد.;;;;;;

 • راستش را پرسان کنی ما خو تا حال نفهمیدیم که شما به چی خوش می شوید. عقده را از بین بردن بسیار مشکل است. نه به مغول بودن خوش هستید، نه به افغان بودن و نه به ترک بودن و نه هم به هزاره بودن چون بسیاری از هزاره ها از هزاره گفتن خود می شرمند. حالا باید مشکل را خودتان حل کنید. موفق باشید

 • از بس که ریشه ای خود را به این و آن پیوند دادیم، در اخیر ندانستیم که
  کی هستیم و ار کجا آمده ایم.
  در حالیکه
  آب در کوزه و ما تشنه لبان میگردیم
  یار در خانه و ما گرد جهان میگردیم.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس