صفحه نخست > خبر و گزارش > فاریاب: تا ده سال دیگر اوزبیک ها در اقلیت و پشتون ها در اکثریت قرار می گیرند

فاریاب: تا ده سال دیگر اوزبیک ها در اقلیت و پشتون ها در اکثریت قرار می گیرند

کابل پرس خبری
سه شنبه 18 مارچ 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

نشر نخست در کابل پرس?: 8 دسامبر 2013

کابل پرس?: روند جابجایی ناقلین پشتون به بهانه های مختلف و تاکتیک های مختلف از سوی حکومت افغانستان و طالبان شدت گرفته است و اگر همین روند ادامه یابد، تا ده سال دیگر فاریاب تبدیل به ولایتی پشتون نشین خواهد شد و اوزبیک ها در اقلیت قرار می گیرند. یک منبع امنیت ملی که نمی خواهد نامش ذکر شود به کابل پرس می گوید که در چند سال اخیر در 13 اولسوالی ولایت فاریاب هزاران افغان ناقل جابجا شده و در برخی از اولسوالی ها مانند پشتون کوت، آن ها در اکثریت کامل قرار گرفته اند. او می افزاید که برخی از مقامات محلی، به این افغان های ناقل که از سرحد پاکستان منتقل شده اند، تذکره های محلی ولایت فاریاب را صادر می کنند.

از طرف دیگر طالبان که در مناطق که نام آن تغییر کرده و پشتون کوت مانده شده، از نفوذ خوبی برخوردارند و از این مناطق به عنوان پایگاه خود برای حمله به مناطق اوزبیک نشین استفاده می کنند. روند جایجایی پشتون ها در فاریاب به اندازه ای افزایش یافته که شهر میمنه رفته رفته شکل طبیعی خود را از دست داده و چهره های غیر محلی بسیار در آن دیده می شود.
این منبع می افزاید که کنترل کامل فاریاب و ولایات همجوار پالیسی اصلی در این طرح جابجایی می باشد.

طبق خبرهای منتشر شده، در ماه های اخیر هزاران تن از مردم اوزبیک در اثر حملات مدام طالبان محل زندگی خود را ترک کرده و به مناطق مرزی در شمال غرب مهاجر شده اند. طالبان در یکسال اخیر حملات خود را به مردم اوزبیک در فاریاب گسترش داده اند.

واژه های کلیدی

پشتون/افغان | اوزبیک
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اینهم فاشیستک اسمعیل یون اسحاک بن یهود. پشتونها اخلاق صهیونستی را در خون خود دارند.

 • برنامه های شوم پشتونها به نابودی خود انها خاتمه پیدا خواهد کرد

 • اکه دوستم، مبارک باشد.

 • کوچ دادن اجباری مردم توسط حکومت ها تحت هر عنوان و بهانهء که باشد، در قدم اول
  برای آنهایکه اجبارن کوچ داده میشوند، همیشه و در هر جای دنیا با فاجعه انسانی همرا
  بوده است.
  اما کوچ اختیاری ( با انتخاب خود شخص) از منطقه ای به منطقه دیگر و بخصوص در داخل کشور ابائی
  خودش یک امر طبیعی و یکی از خواص خیلی قدیمی انسهاست. هر انسان حق دارد، در هر جای کشورش
  که برایش کار و آسایش بیشتر مهیا باشد، کوچ کند و در آنجا مسکن گزیند. اما نه به زور و جبر!

 • این همه آرزوهای یشان را به گور خواهند برد. گرچند ما طرفدار انسان کشی، انتهار و کشمکش نیستیم........ اگر همچو برنامه ای شوم پشتون ها ادامه پیدا کند روزی خواهد شد که دشت لیلی به گورستان همه ناقلین تبدیل خواهد شد. معقوله چاه کن زیر چاه بیجا نیست.

 • در قسمت تنفر اوزبیک ها از پشتون های فاریاب یک قصه کوتاه میخواهم تحریر بدارم اینکه بنده در یکی از برنامه های وزارت احیا و انکشاف دهات در ولایت فاریاب بین سال های 2003 الی 2007 کار میکردم روزی برای ساختن یک پروژه ابرسانی وارد قریه خدایمت المار شدیم تا سروی مقدماتی و معلومات ساحه را بدست اورده کار دیزاین پروژه را انجام دهیم. در حال سروی اراضی بود که یک موتر کاماز از موسسه WFP یک فامیل قبلا مهاجر شده را با بارش میبرد به قریجات پشتون شمال المار، در این لحظه بود که طفل یکی از اوزبیک های قریه که در انجا نزدیکش بودم گفت که اونه باز پشتون پدر لعنت امد. من ازش پرسیدم اینکه چرا دشنام داده او در جواب نتوانست بگوید چرا ولی فهمیدم که حتی اطفال اوزبیک در ولایت فاریاب با قصه بزرگ سالان تنفر عمیق نسبت به پشتون های منطقه که قبلا مهاجر شده بودند، دارند. همین طور وقی میدیدم ولسوال قیصار چگونه استحقاق ساختمان مکاتب پشتون ها را از انها میگرفت و صدها کار دیگر. حالا که عملکرد های اوزبیک ها به جای رسیده که نتیجه منفی داشته، ملامت سیاست های دولت و برگشت مهاجران شده نه عملکرد های اوزبیک ها در مقابل پشتون.
  با احترام.

 • صه یون یست

 • کشور های ناروی و آسترالیا پُر از قوم هزاره ست. تصور کنید که اگر مردم
  این دو کشور همینطور علیه مهاجرین هزاره تبلیغ کنند، آیا فغان هزاره ها به آسمان ها
  بلند نمیشود؟ اما مردم افغانستان در کشور خود شان اجازه کوچ کردن از یک ولایت به ولایت دیگر
  را نباید داشته باشند؟ آیا افغانستان تجزیه شده، که مردم جنوب به شمال و معکوس آن کوچ نکنند؟
  آیا مردم هزاره فقط در دایکندی و بامیان زندگی کنند و اجازه کار و زندگی را بطور مثال در شهر های
  مانند هرات و کابل و مزار را نداشته باشند؟
  نه، آقای میر هزاره ها، چیزیکه به خود می پسندی به دیگران نیز بپسند. در ضمن باید نزد وجدانت جوابگو
  باشی، که تمام پشتون ها نه طالب اند و نه فاشیست. طوریکه تمام هزاره ها شفیع دیوانه نیستند.

 • جناب ادمین شما نمی توانید افغانستان را با ناروژ و استرالیا موقایسه کنید. چون در این کشورها که شما نام بردید مردم هزاره بخاطر زندگی میکند که از کشورش مهاجر شده است و نیامده است که اینجارا اشغال کند. امما متاسفانه در افغانستان قضیه بر عکس است. جابای و مهارت در مناطق غیر پشتون نشین توست پشتون ها طراحی و برنامه ریزی شده از زمان های قبل شده که هنوز ایدامه دارد و ایدامه خواهد داشت. من با شما موا فق هستم که اگر کسی از یک کشور است در همه مناطق برای زندگی بهتر میتواند برود امما نه اینکه بنام مهاجرت پلان بیرون رندن مردم بومی ان مناطق را داشته باشد. شما در کتاب دوم سقوی از برنمه و پلان برادران پشتون ما به وزاحت میتوانید نتیجه بگیرید که بر نامه چیست. به امید روزی که تعسوب و تعیض در بین همه مردم افغانستان از بین برود...

 • جناب Juma
  مردم کشور های بیگانه را اشغال میکند، نه کشور خود را. فلهذا هزاره کابل یا هرات را
  اشغال نمی کند، و پشتون فاریاب را. هر قوم اجازه دارد در هر جای وطن خود زندگی کند.
  چرا مردم بومی آن منطقه را براند؟ اگر جای کار برایش پیدا شد، همانجا مسکن میکند، اگر
  کار و خانه برایش پیدا نشد، به جای دیگر کوچ میکند.
  اینکه دو تا خر فاشیست در کتاب دوم سقاوی چتیات مینویسد، گناه آنرا را به گردن تمام قوم
  پشتون انداختن، بی وجدانی و بی عدالتی ست، طوریکه گناه وحشییگری افراد مانند شفیع دیوانه
  خلیلی و محقق را در جنگ های کابل، به گردن تمام قوم هزاره نباید انداخت.
  در هر قوم انسانهای خوب و خراب وجود دارد.

 • رهبران پشتون صد ها سال است که خیانت و بی ناموسی میکنند.
  کتاب سقوی دوم خود بیانگر برنامه های شوم این قوم است. با زدن فاریاب پشتونها میخواهند مردم بومی را فراری دهند و ارام ارام کوچی ها را در ان اسکان دهند و بعد سندی را به دست کوچی ها میدهند و انها را مالک زمینهای اقوام دیگر میکنند. این سیاست پشتونها صد ها سال است که میچلد. اگر قوم پشتون مثل انسان بیاید و زمین را از صاحبش بخرد و در انجا زندگی کند هیچ کس با ان مشکل ندارد. اما با وحشی بازی و حیله گری مردم بومی را ازار دادن به جایی نخواهد رسید و بر مشکلات افزوده خواهد شد.
  شما خودتان هر ساله مشکلاتی را که کوچی های پشتون پاکستانی برای مردم جنوب و مرکز و شمال خلق می کنند، میتوانید ببینید.
  این کوچ اجباریست!

 • تاکه بنام رهبران فروخته شده و سرخم مانند - دوستم - خلیلی -ضیا مسعود ویکعده دیگر داشته باشیم- حال مان بدتر از امروز خواهد بود.

 • سلام دوستان من یک سوال دارم که امیدوارم شرافتمندانه به آن پاسخ داده شود در صورتیکه مردم ما میتوانند در هر نقطه کشور که بخواهند مسکن گزین شوند پس چرا یک تاجیک یک اوزبیک یک هزاره تا به حال موفق نشده ویا جرهت نتوانسته در یکی از ولایاتی پشتون نشین مسکن گزین شود خانه بخرد زمین بخرد ودیگر جایداد تا به حال در همیشه از سکان دادن برادرانی پشتون در مناظق شمال داستانها وقصه هایی زیادی شنیده ام وی تا به جال ندیدام که گروهی از اقوام دیگر در مناطق پشتون نشین امکاناتی اسکان پذیری را یافته باشند مثلا شهرهایی هلمند قندهار زابل ارزگان میتواند اگر دولت وجامعه جهانی کمک کند تمامی مهاجرین دربدر وبی خانمانی افعان مقیم ایران را در خود جا دهد که مسلم است در شگوفایی وابادانی این مناطق سهمی ارزنده نیز بازی خوهاند نمود ولی در کشور ما همان سیاست یک بام ودو هواست

 • سلام به همه

  من یک هزاره هستم و چندین کاکایم در لشکرگاه زندگی می کنند. دولت سالها قبل برای شان زمین داده و آنها بدون کدام مشکل با بقیه اقوام در انجا زندگی می کند و یک پشتون یک روز نگفته است که چرا شما که از اینجا نیستید اینجا امده اید. انها انچنان پشتو و هزارگی را صریح صحبت می کنند که من احساس حسودی می کنم. بیایند پشتونها در بامیان زندگی کنند. ایا زمین به اسمان می خورد؟

  جناب میرهزار، کار شما به نفع هزاره ها و یا کدام قوم دیگر نیست. افغانستان به ارامش نیاز دارید. من چندین فامیل هزاره را می شناسم که در قندهار کار و بار دارند. این طور نمی شود که در یک کشور شما مرزکشی کنید. اگر پشتون ها به فاریاب می روند زندگی می کنند خوب ازبک ها هم بروند به جلال اباد و قندهار و لشکرگاه زندگی کنند.

 • جناب غنی

  ولسوالی نادعلی در هلمند کاملا هزاره نشین است. همچنان هزاره ها در مرکز هلمند که همان لشکرگاه باشند زیاد هستند و کار و بار می کنند. نصف جمعیت این شهر را تاجیک ها و هزاره ها و ازبک ها و بلوچ ها تشکیل می دهند. همچنان یک جمعیت بسیار کلان تاجیک ها در جلال اباد زندگی می کنند. در قندهار هم فارسی وانها و هندوها زندگی دارند. هزاره ها و تاجیک های بسیار در قندهار کار و بار دارند.

 • البته ازادی مردم برای انتخاب محل سکونت به این معنا نیست که دولت بیاید و مردم را به زور جا به جا کند. هیچ دولت این حق را ندارد. اما مردم یک کشور در انتخاب محل سکونت خود باید ازاد باشند.

 • به عبدالله!
  اسماعیل یون در کتاب تفرقه بر انگیز دویمه سقوی خود به طرفدارن خود توصیه نموده ، می نویسد: برای اینکه تسلط پشتون ها در افغانستان دایمی باشد ، هرقدر میتوانید افغان وافغانیت را در بین مردم تبلیغ کنید.

 • اگر آقای اشرف غنی به قدرت برسد ٬ قدم به قدم مواد ۱۳ گانهء کتاب دویمه سقوی را که اسماعیل یون نوشته وفعلاٌ خود اسماعیل یون از جملهء افرادپیش قدم ، کلیدی وتصمیم گیرنده در تیم انتخاباتی آقای اشرف غنی احمد زی می باشد ، عملی می نماید.

 • یک موضوع بسیار مهم که بسیاری از مردم کشور ما میدانند و بسیاری نمیدانند متاسفانه که این یک واقعیت بسیار تلخ است
  اینکه در کشور ما سناریوی اشغال فلسطین از طرف یهود یان و سریع تر از ان جریان دارد ، تو سط انگلیس وهمدستان اش عملی میگردد که از دو صد وپنجاه سال بندینسو گاهی سریع گاهی به کندی ، بدبختانه که امروز با خاطر ارام وسریع انجام میشود اوغانها اصلن نه غیرت و جر ت غصب زمین ها و اشغال کشور ما را داشته و نه دارند در طول تاریخ انها برای عملی نمودن اهداف استعماری غاصبین و بیگانه ها اله دست شده اند اوغان صد ها سال مردمان خود فروش زن فروش و وطنفروش بوده و هستند به همان خاطر اگر روس بود ایران پاکستان انگلیس امریکا ترکیه خلاصه هر منفعت جوی استعمار گر بیگانه انها را به چوکی حکومت نشانده و اجیر خود قرار داده اند اینکه اوغان به سرعت در سر زمین ما مسکن گزین ساخته مشوند وکشور ما اوغانیزه میشود به خاطر صداقت اوغان در مزدوری و نوکری بیگانه ها است ما میبینم که غیرت اوغانی و پختونوالی فروش زن دختر وطن هر کاری در بدل پول ومنافع برای هر که باشد حتی پنجابی های مردارخور که خود شان نوکر انگلیس هستند
  . در اینجا مردمان غیر اوغان کشور ما نیز رول زیاد دارند که پوست کنده بگویم همان قدر که اوغان اجیر است انها هم سست خایه هستند خوب میدانند که سر کلانهای فروشنده ی شان و گرگان خارجی اوغان را به سرنوشت شان حاکم ساخته و حق زندگی انسانی را از ایشان سلب میکنند و همه دار و ندار شان را از دست میدهند ، هنوز هم خمود وجمود مانده اند و امید دارند که خارجی ها که دشمن اصلی شان هستند حقوق شان را از اوغان بگیرد

 • جناب ادمین! من با حرف های شما موافقم که اگر یک نفر از یک قوم کاری بدی کرد نباید همه را در کاری انها مقسیر دانیست. ما باید بر گردیم به تاریخ 300 سال در افغانستان. سوال نم شمااین است که ایا در مدت 300 سال برادران پشتون بجز اینکه مردم بومی محل را اواره و از خانه و کاشانه شان رانده چیزی دیگری کرده ؟ میتوانی برایم مثال بدی؟ ایا شما میدانید که مردم بومی جنوب خراسان بزگ از کدام مردم بودند؟من نمی خواهم که فقد کتاب دوم سقاوی را برای شما بگیم که چه نویشته. شما میدانید که تاریخ افغانستان همش را جعل کردید؟ خوب است انسان ها کمی واقع بین باشد. شما از خلیلی و محقق یاد کردین نمی خواهم از کسی طرفداری کنم ولی خلیلی و محقق هیج وقت تجاوز وتعروز سری کسی نکر هر کاری کرد دفاع از خودش و مردمش بود. من برای شما این اطمنان را میدهم اگر 30 درصد برا دران پشون خب میبود بیش از 62در صد مردم هزاره قطلعام نمی شد. پس از اینجا معلوم است شاید سری زبان خوب باشد امما پلان یا هدف چیزی دیگر است. انسان همیشه تاریخ را میبیند اینده را پیش بینی میکند.
  امید وارم ازم خفه نشوی.

 • جناب juma
  دوران عبدالرحمن ظالم شکر خدا گذشت. او نه تنها بالای دیگر اقوام ظلم کرد بلکه
  بر قوم خود نیز ظلم کرد. اما خوشبختانه اقوام تحت ستم دیگر آنقدر ضعیف نیستند، که به زور
  از جایگاه زندگی شان رانده یا کوچ اجباری داده شوند. کوچی ها چند مرتبه این تجربه را کردند ،
  اما به زور مردم محل به عقب رانده شدند.
  فعلاّ این رهبران خودی اند که بنام قوم خود، هزار نوع بی عدالتی حتی بر قوم خود روا میدارند.
  زمین های مردم خود را غضب میکنند، به میلیون ها دالر فساد میکنند، به رای مردم خود
  به قدرت میرسند و بعد بالای وعده های که به مردم داده اند، پای میگذارند.
  در آن زمان شاید یک گرگ وجود داشت اما امروز گرگان بی شماری در لباس میش مردم را
  فریب میدهند.

 • آقای اشرف غنی تداوم دهندهء راه و روش و سیاست عبدالرحمن خان کله منار و تداوم دهندهء سیاست محمدگل خان مهمند شوونیست است. آقای اشرف غنی زمانیکه در سال های ۱۳۵۵ و۱۳۵۶در زمان داود خان در دانشکدهء ادبیات دانشگاهء کابل جامعه شناسی تدریس می نمودند ، سخت از سیاست های عبدالرحمن خان دفاع می نمود وعبدالرحمن خان مستبد وظالم پادشاهءِ مورد پسند و ایده آل او بود. او سیاست های عبدالرحمن خان را تأیید واو را یگانه پادشاهء میدانست ، که خدمات بزرگِ برای تأمین وحدت ملی ویک پارچگی افغانستان انجام داده است. در حالیکه اقای اشرف غنی این را خوب می دانست اما نه می گفت که برای تحقق این کار عبدالرحمن خان ۶۲ فیصد نفوس هزاره هارا قتل عام نمود. زنان وکودکان آن هارا به صفت برده و غلام غنیمت گرفت وحتی دربازار های خارج از افغانستان به فروش رسانید. "افغانستان در مسیر تاریخ اثر میر غلام محمد غبار مورخ شهیر کشور" برای جناب اشرف غنی این مهم نه بود که ۶۲ فیصد نفوس هزاره ها را عبدالرحمن خان از بین برد ٬ برای او این مهم بود که عبدالرحمن خان با این کار خود چه گونه توانست گویا وحدت ملی از نوع که آقای اشرف غنی هم به آن ایمان دارد را در افغانستان تأمین کرد. بناءٌ اگرجناب اشرف غنی به قدرت برسد همان وحدت ملیِ را در افغانستان پیاده خواهد کرد ، که پادشاهء ایده آل او عبدالرحمن خان پیاده نموده بود.

 • دوستان که زنده گی چند فامیل هزاره و فارسیوان را در لشکرگاه ، ناد علی و دیگر مناطق از این قبیل نام برده اند؛ آیا این عزیزان میدانند که ساکنین بومی این مناطق کیها بوده اند؟! سرزمین ابایی ما را به اشغال گرفته اند و حال اگر چند فامیل را در دسته بندی های دون و حقیرانه در کنار خویش پذیرفته اند، کدام شهکاری تاریخی ننموده اند! خوب است تا دوستان مسئولانه و اگاهانه کامنت بگذارند!

 • در همین سال گذشته -وقتی بحث بر سر چپاول و یاغیگری های دوستم در قسمت ممانعت از طرحهای کوچی و قبیله در صفحات شمال صورت گرفت-
  امرالله صالح به صراحت در تلویزیون طلوع بیان داشتکه -وقتی یک سرمایه گذار ازبیک در خوست جهت سرکسازی برنده /داوطلبی گردید- و خواست که خیابانهای خوست را تعمیر و قیرریزی نماید- فورن یکعده از افرادی بنام بزرگان خوست به کابل نزد کرزی آمدند و گفتند که چطور یک ازبک در خوست امتیاز سرکسازی را گرفته و او را ازین امتیاز منصرف ساختند- و بنابرین جنرال دوستم نیز میخواهد که برنامه های دولت در مناطق ازبیک نشین از طرف کارگران ازبیک پیش برده شود -درحالیکه شریک چینایی مربوطات نفت وگاز یک پشتون بود- که کارگران و افراد مسلح یا نگهبانان و بادیگارد ها را نیز از مناطق پشتون نشین با خود آورده بود.
  که در آنوقت استادعطا و استادمحقق وبرخی دیگر از سران جمعیت در پهلوی دوستم استادند و از برنامه او حمایت نمودند/ ولی آیا دوستم میتواند بحیث یک سیاستمدار و فرد رهبری کنند در بین قومیت ترکتبار و ازبک ما /تبارز نماید- درحالیکه دوستم یک معامله گر و کپ شنو ترکیه و پاکستان است و هرگز از مزدوری به قبیله پشتون سرپیچی نخواهد نمود-
  پس چطور فاریاب چه ؟؟که حتی تمامی مناطق شمال بدست طالبان و کوچیها فتح نشود؟؟؟؟؟

 • the sisters of Farogh Warrdak have attacked Jalalabad.Just to inform you

 • کامنت 12.56 شخص بی نام و متعصب تابکی تورک ستیزی و دشمنی با قوم اوزبیک تورک تبار افغانستان ؟؟؟
  کامنت 18.54 رضا دایزنگی ، لشکرگاه هلمند اصلأ سکونت گاه قوم هزاره و تاجیک و تورک بوده سرزمین خراسان
  است ، پشتون ها ی پاکستانی د ر سالهای اخیر با پروگرام مطرح دولت پشتونی افغانستان ، به این شهرها هجوم
  آورده غصب کرده اند / حالا هم این پروگرام و غصب منطقه و جای سکونت هزاره تورک تاجیک ها ادامه دارد
  اکنون به فاریاب رسیده است ، نیت حکومت پشتونی افغانستان خراب است و من الله توفیق

 • ذبیح‌الله مجاهد Farogh Warrdack’s sister

 • جناب بیسواد بنام حقبین
  آیا حقیقت گویی -در مورد کرده های دوستم ویا عملکرد های نابخردانه دوستم -توعین به ترکتباران است-یا حقیقتگویی برای روشنسازی ترکتبارانیکه دیروز هم بخاطر دوساتم معامله گر رای های شانرا به کرزی ریختند و ویرا بحیث معاون نظپامی کرزی یا معاون سرقوماندانی قوای مسلح ساختند -ولی کرزی -به کمک افغانملت و جنرال طاقت و اسماعیل یون و اشرفغنی کوچی ویرا یکروز هم در ارگ اجازه داخل شدن در دفتر کارش را نداد و حتی به ترکیه گریختاندش و توسط جمعه همدرد در دفعه قبل یعنی یکماه قبل از انتخابات قبلی هموطنان ازبیک ما را قتل عام نمودند و بازهم دوستم معامله گر با بیچاره گی از امر ترکیه و پظاکستان سرپیچی ننمود و آمد به کرزی رای شما را فروخت و اینبار هم همان شعار معاونیت را در گرو ه اسمماعیل یون -حبیب الله رفیع- جنرال طاقت-احدی -زاغ خیلوال و دیگر افغانملتیهای دو آتشه بیفرهنگ به سرگرده گی غنی دیوانه داده و رای ترکتباران را به همکاری یکعده از به اصطلاح قلمبدستان ترکتبار میفروشد و وقتی فردادبازهم از کشور گریخت - پظنجسال بعد بازهم میآید و میگوید / ما میدانه میبریم و ما مرد هستیم و کوچی صیبه رهبر که گفتیم رهبر و پظیشوای ماست.

 • به جواب کامنت 17.34 بی نام و بی ایمان و کور متعصب مزدور پارسی های ایران
  جناب بی نام ، بی سواد من هستم یا تو هستی کلمه توهین را توعین و دوستم را دوستام مینویسی ؟؟؟
  اقوام تورک تبار افغانستان ( اوزبیک تورکمن ) د ر انتخابات ریاست جمهوری سال 1993 به کدام کاندید رأی
  میدهند به خود شان مربوط است ، د ر اینجا دموکراسی و آزادی بیان و عقیده موجود است هرکس منفردانه حق
  رأی خویشرا دارد و بس ، بی نام ، آقسقالی و کلانکاری خشکه بانکه گی تو و امثال تو ضرورت نیست ، کل اول
  سر خود را تداوی کند شما غیر پشتون ها مرد میدان نشدید اقلأ یک نفر هم کاندید ریاست جمهوری د ر این دوره
  ندارید چون شما همه را با سخن های ناسنجیده و بی اعتنایی های نا خردانه ، د وستان را به خود بیگانه میسازید
  حالا روی هم نزد اقوام ندارید آبرو و عزت تان ازبین رفته است د ر زیان و خساره هستید ازشدت پسمانی و
  پشیمانی و د ر د الم فغان و ناله سرمیدهید خود کرده را نه دوایی نه دارویی نه دلجویی باشد ومن الله توفیق

 • نوسنده محترم کابل پرس? سلام ، د ر حقیقت این از پلان های شوم حکومات پشتونی د ر کابلستان بوده چنانچه
  باشنده اصلی قندهار ، هلمند ، غزنی ، فراه ، جلال آباد ، میدان وردک وغیره شهرها و ولایات ، اقوام هزلره
  و تورک و تاجیک بوده اند ، با هجوم قوم پشتون ها ی پاکستانی به رهنمایی حکومات پشتونی ، شهرهای متذکره
  پشتون نشین شده اند ، قوم پشتون پاکستان بسیار زیاد دارد . الله تعالی به حق غیرپشتون ها لطف و کرم بنماید
  د ست ظالمان را ازبین ببرد آمین

 • آقا یا خانم حقبین
  اینکه اشتبا شده دوستم را دوستام نوشته ام - چیزی مهمی نیست /معذرت میخواهم -اما شما چرا اگر کسی درمورد -معامله گریهای /یکی از سردسته های خود فروخته -تاجیک مانند ضیا مسعود/یا هزاره مانند خلیلی و یا دوستم چیزی مینویسد- که چیزی پوشیده نیست- وارخطا شده- و با توعین به نظر دهنده -بی نام و به گفته شما بیسواد مانند دوستم- وی را متهم به مزدور بودن پارسی های ایرانی مینمایید؟؟؟؟ آیا معامله گریهای همین افراد نامبرده - چیزی پظوشیده است؟؟؟؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس