در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > تنيس > خداحافظي بانوي شماره 4 تنيس

خداحافظي بانوي شماره 4 تنيس

علی جواد دهقان
چهار شنبه 9 می 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

دنياي تنيس در ابتداي اين هفته با اتفاق عجيبي روبرو شد. يكي از برترين ورزشكاران زن اين رشته پرطرفدار تصميم به خداحافظي غيرمنتظره اي گرفت كه باعث شوكه دوستدارانش شد. كيم كليسترز تنيسور زن بلژيكي كه با مصدوميت هاي زيادي مواجه بوده است تصميم گرفت در سن 23 سالگي و در دوران اوج كاري خود از دنياي تنيس خداحافظي كند.

اين بانوي نامدار بلژيكي در وبسايت شخصي خود آورده است: تنيس زيباييهاي زيادي دارد اما اكنون راكتها معلق خواهد شد. كليسترز كه زماني در رنكينگ جهاني تنيسورهاي زن، نفر اول به شمار مي آمد اكنون با عنوان نفر چهارمي به كار خود پايان خواهد داد. كليسترز در ادامه گفته است: بعد از يك خداحافظي عالي در انتورپ (بلژيك) همه چيزهاي خوب بايد به پايان برسد. مصدوميت هاي مداوم ادامه دادن را برايم مشكل ساخته است.

گفتني است كه كليسترز قرار است در ماه جولاي با برايان لينچ ـ بسكتباليست آمريكايي ـ ازدواج كند. تنيسور بلژيكي افزوده است: من هنوز دوست دارم تنيس بازي كنم اما مصدوميت هايم در چند سال گذشته سبب شده است كه لذت چنداني به مانند قبل از آن نبرم. سال گذشته من با مربيان تمرين مي كردم اما مشكلات مصدوميت ها هنوز پابرجا است.

در همين حال جاستين هنين ديگر تنيسور زن بلژيكي كه نفر اول دنياي تنيس زنان به حساب مي آيد از تصميم كيم كليسترز حمايت كرده است. در حالي كه كليسترز پيش از اين عنوان كرده بود در پايان فصل تصميم به كناره گيري دارد ولي با تصميم غيرمنتظره خود در روز يكشنبه همه و حتي هموطنش هنين را نيز متعجب كرد.

هنين در تمجيد از هموطن جوان خود كه دوران حرفه اي شان را با همديگر شروع كرده بودند مي گويد: بلژيك و دنياي تنيس يك قهرمان را از دست مي دهد. ما با هم رشد كرديم و بازيهاي زيادي را در كنار هم بوديم. ما احتراج زيادي براي يكديگر قائل بوديم اما رقيبان هم بوديم. داستان خوبي براي تنيس بلژيك بود براي اينكه ما در سبكهايمان خيلي متفاوت بوديم. ما نبايد هرگز آنچه كه كيم كليسترز براي تنيس انجام داده است فراموش كنيم. من بهترين آرزوها را براي زندگي جديدش بعد از تنيس دارم.

اينك مروري بر زندگي بانو كيم كليسترز داريم:

كيم كليسترز متولد 8 ژوئن 1983 در بيزلن بلژيك است. كليسترز جوان در ميان هوادارانش ملقب به كيم كنگ مي باشد. قدرت، جايگيري خوب و سرعت از مشخصات بارز او است كه بطور چشمگيري در بازيهايش به چشم مي آيد.

كيم خود دختر يك فوتباليست موفق به نام لي كليسترز است و همچنين مادرش الي وانديكاتبك خود يك قهرمان ژيمناستيك بود است. كليسترز خود گفته است كه پاهاي قوي اش را از پدر و انعطاف بدني را از مادر به ارث برده است.

در خانواده ورزشي كليسترزها، خواهر كوچكتر كيم به نام ايلكه نيز در سال 2002 قهرماني نوجوانان جهان را كسب كرد ولي در سال 2004 به دليل مصدوميت از ناحيه كمر تصميم به خداحافظي زودهنگام از تنيس گرفت.
در نوامبر 2003، كيم اعلام كرد كه قصد ازدواج با ليتون هيوويت تنيسور مرد استراليايي را دارد كه اين امر ميسر نشد و در اكتبر 2004 به اين رابطه پايان داده شد. در اكتبر 2006 كيم اعلام كرد كه با برايان لينچ بسكتباليست آمريكايي نامزد شده است.
پيشتر كيم در مصاحبه اي اعلام كرده بود كه بعد از ازدواج با برايان قصد كناره گيري از دنياي تنيس و ايفاي نقش يك زن خانه دار را دارد و در عوض مي خواهد كه از شوهرش در عرصه ورزش حمايت كند. تاريخ عروي آنها 14 جولاي 2007 اعلام شده است.
كليسترز كه در دوران نوجواني نيز كارنامه درخشاني از خود بر جاي گذاشت از همان زمان نويد حضور يك تنيسور بزرگ را مي داد. كليسترز در دوران نسبتا كوتاه حرفه اي با بزرگاني همچون جاستين هنين، خواهران ويليامز، شاراپووا و مائورسمو رقابت داشت.

سال 2003 بعنوان بهترين سال براي او از نظر كسب عناوين قهرماني به حساب مي آيد. او تاكنون سه مربي را عوض كرده است كه بارت وان كريخوف اولين مربي اي بود كه در 11 سالگي و در سال 1992 توانست او را كشف كند و به گمان بسياري نقش اساسي را در ساختن آينده موفقيت آميز كيم ايفا كرده است. كارل مائيس و مارك دئوس نيز ديگر مربي هاي كليسترز بوده اند.

در اختيار گرفتن مديريت تورنمنت ستارگان كه در فرانسه برگزار مي شود به احتمال زياد يكي از مشاغل بعدي كيم خواهد بود كه او را همچنان در بيرون از دنياي تنيس فعال نگه خواهد داشت.

نكات جالبي درباره عملكرد كليسترز مي شود بيان كرد كه به طور فهرست وار به برخي از آنها اشاره مي كنيم:

• بعد از مارتين هينگيس كه در سال 1997 12 عنوان قهرماني را كسب كرد اين كليسترز بود كه در سال 2003 با كسب 9 عنوان قهرماني جايگاه دوم را دارد.

• او تنها بلژيكي ـ چه مرد و چه زن ـ بوده است كه هم در مسابقات انفرادي و هم دو نفره نفر اول دنياي تنيس بوده است.

• از سال 1974 به بعد كليسترز اولين تنيسور زن با ارائه 100 بازي در طول يكسال بوده است.

• دريافت 2/2 ميليون دلار در پي قهرماني در مسابقات اوپن ايالات متحده سبب شد كه بالاترين رقم دريافتي توسط يك زن در تاريخ ورزش را از آن خود كند.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس