صفحه نخست > خبر و گزارش > حمله ی تروریستی بالای زائران هزاره در شهر کویته ۶۰ کشته و زخمی بر جای گذاشت

حمله ی تروریستی بالای زائران هزاره در شهر کویته ۶۰ کشته و زخمی بر جای گذاشت

هزاره اینترنشنال
چهار شنبه 22 جنوری 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

شامگاه سه شنبه ۲۱ جنوری هنگام که دو عراده اتوبوس با بیش از صد مسافر از شهر مرزی تفتان عازم شهر کویته بودند در منطقه مستونک مورد حمله انتحاری قرار گرفت که در اثر این حمله تا کنون ۲۵ تن به شمول زنان مردان و کودکان جان های شان را از دست داده و بیش از سی تن دیگر به شدت زخمی شده اند. قرار اطلاعات پولیس محلی، یک عراده موتر مملو از مواد انفجاری توسط انتحار کننده در کنار اتوبوس حامل مسافران خودش را انفجار داده است.
از کویته گزارش داده شده است که مجروحین برای معالجه به شفاخانه ها منتقل گردیده اند و تحت مراقبت قرار دارند. منابع خبری در شهر کویته ی پاکستان می گویند که به دلیل وخیم بودن و شدت جراحت بعضی از زخمی ها، احتمال دارد آمار کشته شدگان افزایش یابد.

گروه تروریستی “لشکر جهنگوی” لحظات پس از این حمله، مسوولیت آنرا به عهده گرفت است.
حزب دموکراتیک هزاره در پاکستان ضمن محکوم نمودن این حمله تروریستی، روز چهار شنبه را روز “اعتراض عمومی” در کویته اعلان کرده است.

شبکه سراسری مردم هزاره متعلق به مردم هزاره در هر جای جهان برای دفاع از حقوق آنان، در هر جای جهان بويژه افغانستان است. این شبکه با نگاه به قوانین حقوق بشر بويژه بیانیه جهانی حقوق بشر که هرگونه تبعیض و ستم را نفی می کند و به انسان ها برای بدست آوردن حقوق شان، حق راه اندازی گروه و اجتماع را می دهد، راه اندازی شده است.

آنلاین :

شبکه سراسری مردم هزاره

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • با ابراز همدردی عمیق با مردم مظلوم و هردم شهید کویته؛ میخواهم یاد اوری بنمایم این که: " آنان که در محافل و مجامع، ردای بلند و فاخر رهبریت این مردم به خون نشسته را بردوش میکشند؛ در قبال وضعیت این چنینی " باید" جوابده باشند! رهبریت مسئولیت است! و مسولیت رهبری چه بسا به هزار بار خطیر تر و پر مسئولیت تر از وظیفه پزشک و طبیب میباشد! طبیب در قبال جان فرد جواب ده بوده؛ اما رهبریت مسئولیت کتله های عظیم انسانی را بردوش میکشند. مسئولیت حیات و مرگ، اقتدار، عزت و یا زبونی و ذلت جامعه یی را ...!
    جامعه کویته در تب مزمن ی دارد میسوزد و قربانی میدهد! جامعه کویته هر روز دسته دسته عزیزان خویش را به دفن میگرند! و این یعنی؛ جامعه کویته به پزشک حاذق و کاردانی نیاز مند میباشند! شما برای تداوی یک سرما خورده گی ساده دنبال پزشک خوب هستید. اما موقعیت اجتماعی تا ن را به دیده سهل و ساده مینگرید! هزاره های کویته، جوانان دلسوز آن دیار، انان که در معامله ها آلوده نگردیده اند، آنان که شعور و شرف شان در حقارت و حماقت به لجن کشیده نشده اند؛ آنان باید مسایل کویته را علمی و بدور از تعصب ها کالبد شکافی بنمایند! و در این میان بیش از همه، عمل کرد های رهبران سیاسی هزاره هارا دراین سرزمین، و بخصوص رهبریت در چند دهه اخیر را مورد نقد، تحلیل و برسی قرار بدهند! نقد شکاک؛- نه از گونه های« خ ..ا..ی..ه .مالی ها» رهبریت مسئولیت میباشد! رهبریت خدمت میباشد و برای خدمت نمودن انسان های کار دان و صادق نیاز مند میباشد! ما عادت کرده ایم که اشتباهات خودرا نپذیریم! سیاست مداران سرتمبه، خود خواه، مستبد و خود پسند از این گونه ها میباشند وضعیت تلخ و شکننده جاری در کویته بخش مهم آن، پیامد عمل کرد های خود هزاره ها در روندتعامل های جاری در آن دیار میباشد! هزاره های کویته، سیاست و عقلانیت را جایگزین شعار، هیاهو، قمه زنی و چنگیز بازی ها باید بنمایند! هیا هو و چنگیز بازی های که یک بار در کابل مارا به قتل عام واداشت؛ و حال در کویته دارد از عزیزان مان قربانی میگرد! در پیامد اشتباهات رهبری نابخردانه، این توده ها هستند که قربانی های سنگین و جبران ناشدنی تاریخی راباز پرداخت مینمایند!!

  • بازهم طرفداری از قوم پشتون کنید، بازهم به آغوش گرم گلبدین حکمتیار مفعول بخوابید و باردیگر به طالبان خونریز و وحشی و ضد انسان و انسانیت پناه ببرید و همچون رهبر جاهل و خاین و بی ناموس تان ، مزاری ملعون وعلیه العنة ، خود و مردم خودرا را شرمنده دنیا و اخرت نموده به مرگ ذلت بارتن دهید! این ها که بیرحمانه کشتار شده اند ، نسل همان هزاره هایست که پدران شان بوسیله امیر عبدالرحمن خان بی ناموس و وغلام سرسپرده انگلیس ها از افغانستان متواری شده بودند ولی بازهم اوغان وحشی و خونریز و نسل عبدالرحمن خانی جنایت کار بیدین تروریست وحشی دنبالتشان میکند و نمیگذاردشان که زندگی راحتی داشته باشند. عجبا که هنوزهم سردمداران بی وجدان هزار به خود نیامده اند و دوست شان را از دشمنان شان تفکیک نکرده اند، به تحریک ایران لبیک یا حسین گفته بازهم خود و نسل شانرا در دهان اوغانهای وحشی می اندازند- بازهم با اشرف غنی احمق زی همبستگی و تساند نشان میدهند و بازهم با ملیت های غیر پشتون دشمنی و عناد میورزند و آتش تفرقه و تشتت و پراگندگی را پر لهیب تر میسازند، با دشمنان اصلی افغانستان و با کوچی های خونخوار که بیرحمانه بر سرزمین هزاره میتازد و از فرزندان هزاره کشته ها می اندازد بازهم با لیدر افغان ذلتی ها و کوچی های خونخوار تروریست عصر حجر دست همبستگی و تساند میدهند و بدینوسیله بر جنایات آنها در سرزمین هزاره ها مهر صحه میگذارند - ای قوم جاهل هزاره تا زمانیکه در محور اوغان و آی اس آی و خواسته های کاذب ایران میچرخید روز و روزگارتان ازین بدتر خواهد بود- هنوز هم دیر نشده است، کون اوغان های تروریست و کثیف و اجنت های آی اس آی را رها نمائید و با ملیت های غیر اوغانی دست تساند بدهید و گرنه غنی احمق زی دومین مغز متعفن دنیا همراه با گلبدین و اسماعیل یون و کرزی ها ، ملیونها اوغان وحشی را از آنسوی خط دیورند بر سرزمین شما حاکم خواهند ساخت ، بخود آئید و از خدا بترسید، دشمن شناس و دشمن شکن شوید.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس