کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > راسموسن؛ ما رییس جمهور افغانستان را نفهمیدیم چرا تاخیر می کند!

راسموسن؛ ما رییس جمهور افغانستان را نفهمیدیم چرا تاخیر می کند!

سه شنبه 28 ژانويه 2014, بوسيله‌ى لیلما سدید

اندرس فوغ رسموسن سکرترجنرال ناتو عین اعلام راپور سالانه ۲۰۱۳ درمقر نانو در بروکسل که با خبرنګاران صحبت می کرد عدم امضا توافقنامه امنیتی میان امریکا و افغانستان را باعث کندی کار در برنامه های اینده ناتو وجامعه جهانی در افغانستان خواند.
سکرتر جنرال ناتو همچنان هشدار داد که رهبری افغانستان با تاخیر در امضای توافقت‌نامه امنیتی با واشنګتن، تداوم کمک های مالی جهان از نیروهای امنیتی افغانستان را با خطر جدی روبرو کرده‌است.
موصوف گفت: " رهبری سیاسی افغانستان نباید تاثیرات منفی امضا نکردن توافقت‌نامه امنیتی در کشور های کمک کننده به افغانستان را نادیده بگیرد چون حکومت افغانستان توانایی پرداخت یک ماه معاش نظامی ان کشور را ندارد "

این راپور در۲۳ صفحه نوشته شده و سه ونیم صفحه آن مربوط فعالیت های ناتو با افغانستان در سال ۲۰۱۳ میلادی می باشد همچنان در راپور امده است که ادامه این همکاریها، مشوره دهی و تریننګ در اعلامیه مشترک که در کنفرانس سران ناتو در سال ۲۰۱۰ در لیزبن درج شده بود.
وی در اظهاراتش در این نشست خبری ګفت ، پیشرفت در کارهای نیروهای ناتو ن مورد تمجید قرار داده ولی بار دیګرتاکید کرد، اگر توافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن امضا نشود "مذاکرات ما تکمیل نخواهد شد "
سکرترجنرال افزود: " بناعن اګر این سند امضا نشود در پایان سال ۲۰۱۴ امسال ماموریت جنګی امریکا و ناتو در افغانستان خاتمه خواهد یافت و ما نګزید ګزینه صفر را برای نیروهای خود درافغانستان تعین کنیم که ان خروج تمام نیروهای ناتو از انکشور خواهد بود. "

نامبرده خاطرنشان کرده گفت؛ افغانستان 352 هزار نیرو دارد و من نمیدانم اگر این کشور کمک های بین المللی را به دست نیاورد چگونه آنها را تمویل خواهد کرد؟ چون بودجه مالی انکشور کافی نیست که معاش یک ماهه انها را بپردازد ایا بدون کمک های بین المللی این امکان وجود دارد؟
وی ګفت : " من نمی‌دانم حکومت افغانستان چگونه قادر است بدون کمک مالی جامعه جهانی این همه بودجه را تامین کند. اگر نیروهای ما پس از ۲۰۱۴ در افغانستان نباشند بسیار مشکل خواهد بود که برای نیروهای امنیتی افغانستان منابع مالی جستجو ګردد. "

پس ازسال ۲۰۱۴ میلادی ؛ سالانه حدود ۴ میلیارد دلار برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان ضرورت است که در اجلاس شیکاګو کشورهای عضو ناتو انرا تعهد کرده‌اند.
راسموسن ګفت که دیگر کشورهای عضو این سازمان نیز حاضر اند در این ماموریت کمک کنند اما منتظر اند تعهدات خود را پس از امضای توافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و امریکا اعلام کنند. او تاکید کرد که ناتو حاضر است که همکاری کند اما نمیداند چرا در این مورد حکومت افغانستان می خواهد تاخیر کند وی علاوه کرد که فهمیدن یا درک کردن رییس جمهور کرزی مشکل است

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


63 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > راسموسن؛ ما رییس جمهور افغانستان را نفهمیدیم چرا تاخیر می کند!

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.