صفحه نخست > دیدگاه > انتخابات، یا از چاله به چاه افتادن

انتخابات، یا از چاله به چاه افتادن

ما که دانیم، مرد که نامرد کیست
کمباور کابلی
دوشنبه 17 فبروری 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مردم تار و مار شده ء افغانستان با مشاهده این کاندید های دغل که از سر وروی شان نکبت میبارد ، در برابر یک چاه و یک چاله قرار گرفته اند .کدام یک بهتر است؟

کمباور کابلی

این اشخاص کاندید شده برای کرسی ریاست جمهوری افغانستان، اکثریت، دشمن ملت، جنایتکار جنگی یا گماشته گان امریکا و برونمرز میباشند. برخی ازین آدم ها دریشی و نکتایی را کنار گذاشته اند ، حتا خویشتن را به ریش و تسبیح و عصا و عمامه نیز آراسته اند، آیت و حدیث میخوانند و پیوسته کوف و چوف میکنند!
آیا مردم افغانستان به قاتلین خود رای خواهند داد؟ آیا مردم به یک جاسوس شناخته شده را ی خواهند داد؟
گمان نمیکنم! اما شاید این فریبکاران، باردیگر بالای بیخبری و بیسوادی اکثریت جامعه ، حساب باز کرده اند، کیسه ها و جیب های بزرگ دوخته اند. اینان شاید برای تحقق «تقلب های بزرگ» آماده میشوند، شاید به بوجی های دالر خارج امید بسته اند !
برخی ازین کاندید ها، تمایل خویش را بر « تداوم پالیسی های حکومت کرزی» نیز پنهان نمی کنند
یعنی هم صلح و تبانی و لاس زدن با طالبان را میخواهند هم حقوق زنان و کودکان را!
هم « تمدن و دستاورد های مدرن » را دوست دارند، هم اسلام بدوی وتوحش طالب را!
برخی ازین کاندید ها نه به زبان فارسی، چندان توانایی تکلم دارند نه به زبان مادری خویش( پشتو) قادرند ، منویات و ما فی الضمیر خویشتن را افاده و تبیین کنند!
بیشتر این کاندید های کرسی ریاست، عاشق سینه چاک، امضای الحاقیه پیمان امنیتی با امریکا میباشند ، بدون این که درین مورد به مردم پاسخگو باشند، اشغال افغانستان بوسیله امریکا و ناتو، تا چه وقت دوام خواهد کرد؟
مردم تار و مار شده ء افغانستان با مشاهده این کاندید های دغل که از سر وروی شان نکبت میبارد ، در برابر یک چاه و یک چاله قرار گرفته اند .کدام یک بهتر است؟ این چه سرنوشتی است؟
شهروندان میگویند:

حاجت این فلم رنگارنگ ، نیست
ما که دانیم، مرد که نامرد کیست!
رفتن از دهلیز جاسوسان، خطاست
رای دادن بر « جهادی» برده گی است!

هوچیگری و تنگ نظری جمعی از کاندید شده گان: بصورت نمونه ، مشت نمونه خروار، یکی از آقایان نامزد کرسی ریاست جمهوری ،اخیرا دربرابر یک خبرنگارمنتسب به یک تلویزیو ن محلی،که پرسیده بود « فامیل ایشان، در کجا تشریف دارند؟» ناگهان از کوره در رفته است، و گفته است : «به تو چه؟»و سپس به افراد امنیتی خویش دستور گشودن اجباری کامره فلم برداری خبرنگار و هتک حرمت وی را صادر فرموده است!
یک کاندید دیگر که در اصل با زبان فارسی متداول امروز ، سر ناسازگاری دارد و همواره اصرار دارد، به « لسان دری دوره اعلاحضرت ظاهر شاه» صحبت کند، میفرماید که که واژه « شهروند» رانمی پذیرد، وی از کلمه « وطندار» خوشش می آید !

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • نوشته از سید رحمن غوربندی

  کشتار کابلیان قابل توجیه است…!

  به تأریخ 25 دلو 1392 ه ش برابر به 15 فبروری 2014 م در اخبار شبانۀ تلویزیون بی بی سی فارسی دو تن از اشخاص معلوم الحال افغانستان هریک آقایان حفیظ الله منصور عضو حزب جمعیت وشورای نظار افغانستان، نطاق وژورنالیست حزب جمعیت و فعلاً نماینده در ولسی جرگه، و کبیر رنجبر عضو حزب دموکراتیک، عضو سابق ولسی جرگه، مصاحبه ای داشتند. این مصاحبه پیرامون یادآوری از بیست و پنجمین سال روز اشغال افغانستان توسط اتحاد شوروی سابق، دلایل و نتایج آن ترتیب داده شده بود. در جریان مصاحبه، آقای رنجبر برای اختفای آن همه بربادی و تباهی که حزب دموکراتیک وابسته به شوروی بر کشور و مردم ما به میان آورد، از کشتار هفتاد هزار باشندگان کابل، در جریان اشغال و چور شهر کابل توسط تنظیمی ها در رأس جمعیت به اصطلاح اسلامی و شورای نظار تذکر داد، که چگونه توسط همین تنظیمی ها، اطفال، پیران، جوانان کابل به خاک و خون کشیده شدند و چگونه به زنان کابلی تجاوزات به عمل آمد و کابل که مرکز نظام دولتی بود به ویرانه و مخروبه مبدل گردید، بدون آن که آقای کبیر رنجبر به علل اصلی و محوری بی ثباتی، مروج گردانیدن اغتشاش، بی نظمی و دسپلین زدایی بپردازد، به معرفی مرتکبین اصلی کشتار، تجاوز و تخریب شهر کابل که تنظیمی ها باشند، پرداخت. در اینجا آقای حفیظ الله منصور پاسخ داده که :« باشندگان کابل زندگی مرفه داشته، از کارمندان دولت بوده و از اعضای حزب دموکراتیک خلق بودند…» آری! به این صورت آقای منصور آن جنایات بر علیه کابل و کابلیان را قابل توجیه اعلام نمود، اعمال ارتکابی تنظیمی ها مخصوصاً جمعیت و شورای نظار در شهر کابل، از نوع جرایم علیه بشریت شمرده شده، و قابل تقبیح و محکوم کردن می باشد، اما از فحوای صحبت آقای منصور نه تنها کشتار کابلیان و تخریب کابل امر معمول و لازم، قابل دریافت بود بلکه موصوف به بُغض و نفرت کافی وعریان علیه کابلیان حرف میزد و با این شیوه سعی مینمود بر یک نفاق، تضاد و ضدیت دیگر یعنی به ایجاد نفاق میان هموطنان بیگناه و معصوم شهر ها بالخصوص شهر کابل و هموطنان بیغرض و پاک روستایی ما محیلانه بپردازد، او به صراحت کامل و بدون هراس تلویحاً کشتار کابلیان را جنایت نگفته و یک امرعادی تلقی نمود.
  آقای کبیر رنجبر که چندی قبل به ظن ارتکاب جرم زنا دستگیر و زندانی شده بود، نیز در این مصاحبه تلاش می کرد تا اعمال جنایتبار حزب دموکراتیک خلق، که افغانستان را به تباهی کشید، توجیه نماید. ......

 • جناب غور بندی صاحب!
  به نکات و موارد بسیار دقیق و جالب ، توجه داده اید.تنظیم های آدمکش گویا تا روز قیامت از مردم، « طلبکار» هستند! اشخاص وابسته به تنظیم ها، مثل حفیظ منصور، میخواهند تا پایان عمر، با مغالطه گویی و چرند، دیگران را فریب بدهند. تنظیم ها ی وطنفروش، اسباب و آلات جنگی و آر .پی. جی و ماشیندار صقیل خود را بر بام و بالکن های خانه های مکروریان ( بخصوص مکروریان کهنه) نصب کرده و بدون اذن و اجازه صاحبخانه این کاررا انجام میدادند ،جنگ شهری از بالکن وبام خانه های غصب شده، خاطرات و صحنه های خونینی را رقم زد!این مزدوران تنظیمی، چند روز نه بلکه چند هفته، اهالی برخی مناطق کابل را در خانه ها زندانی کردند ، بالای هر جنبنده ای فیر میکردند حتا بالای سگ ها و پشک ها!
  این کشتار های بیرحمانه تنظیمی ، سبب شد، پس از اشغال امریکا و حکومت کرزی، خلقی های بدنام و دوسیه دار و همسنگر اشغالگران ، از غار ها و سوراخ های خویش بیرون شوند وادعای « بیگناهی» و سرخرویی کنند و شخص فاسدی مثل سیدمحمد گلابزوی به وکالت پارلمان برسد!
  اما در باره حفیظ منصور!
  در تمامی دوره منحوس طالبان ، آقای حفیظ منصور در یکی از مناطق خوش آب و هوای مشهد، زیر حمایت دستگاه امنیتی رژیم خامنه ای، به انتشار نشریه« پیام مجاهد» مصروف بود و زندگی او بسیار مرفه و آرام بود!همینطور اسماعیل خان، گلب الدین حکمتیار ژنرال دوستم نیز درین آوان، ساکن مشهد بودند، البته کریم خلیلی و کاظمی و بقیه نیز بودند!

 • رای دادن به اشرف غنی احمد زی، برای تاجکان یک اشتباه تاریخی است!
  هیچ فارسی زبان، هیچ تاجک، هیچ آدم دارای وجدان و آگاهی و خرد، به این امریکایی فریبکار ، یعنی اشرف غنی نبایدرای بدهد! این شخص ، مانند خلیل زاد و جلالی، باید در انتخابات شهری یا پارلمانی ایالت متحده امریکا خود راکاندید کند نه افغانستان!
  اشرف غنی، علنا اعلام کرد که میخواهد زبان پشتو را در سطح منطقه« لسان درجه اول» سازد! اشرف غنی گفته که « تداوم» پلان صلح کرزی با طالبان نیز جزو برنامه اوست!
  اشرف غنی اگر رییس جمهور شود، چند ولایت افغانستان رسما و علنا به طالبان داده خواهد شد!
  این در حقیقت طرح و پلان امریکاست که توسط این امریکایی افغانی الاصل ( اشرف غنی) عملی میشود!

 • دوستان عزیز ، دوست عزیز نویسنده ممنون ، اما در باره مردم بیچاره افغان که هیچ عرضه و صلایت از خود ندارند گوسفند وار باید ازانسان های گرگ صفت جز پیروی و فرمان برداری چیزی دگیر هم میتوانند بکند ؟ البته که نه ! برای همه گفته میشود که چی بکنید و چه نکنید ، انها باید فرمام بر باشند که هر حالت که بیایـــــد خواسته و یا نا خواسته پزیرا شوند ، قسمیکه معلوم می شود باید نوبت جنابان طالب باشند اما یه یه قسم دگیر ، اینبار با لباس کت و شلوار و چی آش برای خانم ها پخته معلوم نیست ، و اینکه برای خانم منی ژوب و یا 10تا چادری ، از دو حالت خارج نیست . خدا به مردم بیچاره افغان رحم کــــــــــــند.به امید یک صلع دایمی.

 • از دانشمند گرامی استاد کمباور متشکرم.با اینکه شاید ازیک زاویه ، رای دادن به هریک از دشمنان مردم، دور از انصاف باشد . اما به نظر من از آنجا که اهمیت و منزلت رای « ممتنع» در جامعه ای که ۹۰ درصد سواد ندارند، هنوز جا نیفتاده و آشکار نشده است، پس من به صورت نسبی ، زلمی رسول را بر دیگر هواخواهان چوکی ریاست جمهوری، ترجیح میدهم. صبور رستگار

 • اشرف غنی احمدزی بهترین سیاستمدار است. آاو با گرفتن ازبک و هزاره تاجیک‌ها راا نابود می‌‌‌کند و بعدا کار ازبک و هزاره در ‌یک شب تمام است. لطفا به خاطر معلومات بشتر دا گوگل ان را جستجو کنید. 149-Hoshiari Siasi Shafie Ayar

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس