کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > عزیز رویش و فریب هزاره ها با طرح حل معضل کوچی ها

عزیز رویش و فریب هزاره ها با طرح حل معضل کوچی ها

يكشنبه 23 فبروری 2014, بوسيله‌ى زمان احمدی

اندیشه های متعصبانه ناشی از تفکر برتری جویی قبیلوی و آمیخته با فرهنگ و سنت ناپسند کوچیگری اشرف غنی احمدزی نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، تبدیل به یکی از شدید ترین نقاط ضعف وی گردیده و بدترین ضربه حیثیتی را به ایشان وارد نموده است. به همین لحاظ او و حلقه اطرافیانش درین اواخر به شدت به دست و پا زدن افتاده اند تا راهی برای جبران این ضربه کشنده بیابند و اندکی این شکاف عمیق را پرنمایند. واضح است که این نقیصه سنگین، بیشتر از همه هزاره ها را از وی متنفر ساخته است، زیرا تمام بحران آفرینی های کوچی های وحشی، در سرزمین هزارستان صورت گرفته است و بدترین ضربات فراموش نشدنی را هزاره ها ازین ناحیه متحمل شده اند. اینک او به هزاره های تیمش که همانا وابستگان به جناب خلیلی معاون فعلی رئیس جمهور هستند، وظیفه سپرده است تا به هرطریق ممکن راه حلی را برای توجیه افکار عمومی هزاره ها در مورد کوچی گری و آینده آن در حکومت اشرف غنی دریابند. بنابرین پس از رایزنی های دقیق، عزیز رویش را که میتواند با کلمات بخوبی بازی نماید مامور این کار ساختند. جناب عزیز رویش هم در همکاری با جمهوری سکوت که این روز ها به شدت در تامین منافع تیم اشرف غنی کمر بسته و افشار را قرآن برسرنیزه انتخابات افغانستان ساخته است، مصاحبه ای را ترتیب داده و به نشر سپرده اند تا هزاره ها را بدین روش اقناع نمایند.

درین مصاحبه عزیز رویش بسیار زیرکانه کوشش نموده است از طرحی جامع و کارساز در راستای حل مشکل هزاره ها با کوچی ها سخن بگوید و آن را حل شده بپندارد، او همچنان کوشیده است تا به همگان بفماند که او طرف اصلی مذاکره با اشرف غنی بوده و توانسته است با استدلال های زیاد این طرح را با کوچی ها و اشرف غنی به تفاهم برساند. وی نیز به گونه ضمنی میخواهد بیان کند که آگاهانه و با هدف حل مشکل کوچی ها به اشرف غنی پیوسته است.

درین مصاحبه عزیز رویش مسئله دیگری را هم میخواهد از خود سند بگذارد و آن اینکه در آینده میتواند مدعی شود که طرح حل معضل کوچی ها از او بوده و خلیلی درآن نقشی نداشته است تا توانسته باشد ضربه به خلیلی هم وارد آورده و اعتباری برای خودش دست و پاکند، به این بحث نمیپردازیم که خارج از موضوع این نوشتار است.

از بخش های دیگر این مصاحبه سازماندهی شده که بگذریم، وقتی کار به جایی میرسد که سوال کننده در خصوص ضمانت اجرای این توافقنامه می پرسد، آنگاه است که منطق عزیز رویش می لنگد و سعی می کند تا با بازی با کلمات آن را به شکلی بپیچد. او ضمن اینکه به صراحت از عدم موجودیت ضمانت اجرایی این طرح سخن میگوید، مردم را بعنوان ضمانت اول در اجرا و تطبیق آن به معرفی میگیرد. این موضوع دو پیام را میرساند؛ از یک سو عزیز رویش مسئولیت اجرای آن را بعهده مردم گذاشته است تا در آینده اگر این کوچی ها به قول شان وفا نکردند که یقینا وفا نمیکنند، مردم را مقصر بپندارد و از سوی دیگر خود را پیش از پیش تبرئه کرده باشد. واضح است که در گذشته نیز در هنگام وقوع فاجعه حمله وحشیانه کوچی ها به هزارستان، مردم با دستان خالی و بدون حتی حمایت سیاسی آنانی که یک دهه به نمایندگی این مردم در قدرت بودند کاری از پیش نبردند.

همچنان آقای رویش درین مصاحبه از تشکیل یک کمیسیون در زیر مجموعه ریاست جمهوری بمنظور تطبیق این توافقنامه و یا طرح، خبر داده است و اعضای آن را متشکل از شخصیت های بی طرف و ذینفوذ دانسته است. باید گفت که در گذشته نیز کمیسیون های مختلفی تشکیل شدند و ظاهرا بی طرف و ذینفوذ هم بودند ولی چرا قادربه حل این معضل ریشه دار نشدند؟

جناب رویش مدت زمان عملی شدن این طرح و یا توافقنامه را سه الی چهار سال اعلام کرده اند و گفته اند درین مدت خساراتی که به هردو جانب وارد میشود از صندوق ویژه ای که با بودجه معین ایجاد میشود پرداخته خواهد شد. اما جناب ایشان به این فکر نکرده اند که درمدت سه یا چهار سال دوره ریاست جمهوری اشرف غنی اگر برنده شود که احتمال آن ضعیف هست، به پایان خویش نزدیک میشود و هیچ کاری هم صورت نگرفته است و این بهانه خوبیست برای این که از وعده به توافقات سرباز زنند. چرا این طرح در سال اول دوره ریاست جمهوری عملی و تطبیق نمیشود؟ دلایل زیادی میتواند وجود داشته باشد از جمله:

1- چهارسال دیگر نیز کوچی ها با تمام امکانات و تسلیحات پیشرفته شان فرصت دارند به هزارستان هجوم بیاورند و تمام داشته های مردم را غارت و دهها نفر را قربانی سازند.
2- بودجه پرداخت خسارت به کوچی ها در دولت رسمیت یافته و بیشتر از آنچه قبلا به شکل غیر رسمی دریافت میکردند این بار باتوجیه مقامات عالی رتبه دولتی د و به شکل رسمی دریافت نمایند.
3- زمینه برای تداوم کوچی گری و طرح ریزی برای تامین و تضمین آینده کوچی ها فراهم گردد.
4- هزاره ها چهارسال دیگر متحمل خسارات و قربانی های فراوان شوند و از پیشرفت بازمانند.

جناب رویش در بخش دیگری از گفته هایش از ممنوعیت کوچ کوچی ها به مناطق هزارستان یاد میکند، غافل از آن که گفته هایش به شدت متناقض هست، زیرا وقتی ورود کوچی ها به هزارستان ممنوع قرارداده شود چه نیازی به ایجاد صندوق ویژه و بودجه معین وجود دارد؟ این تناقض میرساند که ورود کوچی ها به هزارستان حتمی و اجتناب ناپذیراست و آنهم با پشتوانه صندوق مالی ویژه با حمایت همه جانبه حکومت اشرف غنی.

عزیز رویش کوشیده است تا معضل کوچی ها را مشکلی دارای حیثیت حقوقی بیان کند و آن را مبرا از صبغه هویتی و حیثیتی بداند، در حالیکه خود ایشان و همگی به خوبی میدانند و اصلا قابل انکار نیست که کوچی گری با آن که در اصل موضوع اجتماعی بوده است ولی در طول تاریخ از آن استفاده سیاسی صورت گرفته و تبدیل به حربه بسیار قدرتمند در دستان افراطیون پشتونیزم و برتری جویان قومی و انحصار گران قومی همچون اشرف غنی و اسماعیل یون و .... شده است. بناءً با افکار تندروانه و افراطی پشتونیزم قومی اشرف غنی احمدزی چگونه کنار می آید؟ آیا اشرف غنی و همقطاران و هم اندیشان وی حاضرند تا منافع غیرمشروع قومی خویش را کنار گذاشته و به معضل کوچی ها حیثیت حقوقی و اجتماعی بدهند؟

سوال دیگری در خصوص لغو فرامینی شده است که کوچی ها با استناد به آن هزارستان را سرزمین شخصی شان میدانند، اما آقای رویش با آنکه دوبار تکرار شده است، نتوانسته است به آن پاسخی ارائه کند و از موضوع اصلی طفره رفته است، زیرا کوچی ها لغو فرامین را نپذیرفته اند و او نمیتواند این مسئله را بیان کند،‌ زیرا تمام طرح را زیر سوال می برد.

در نتیجه میتوان گفت که این توافقنامه از همین حالا باناکامی مطلق روبروست و نمیتواند متضمن حل معضل ریشه دار و تاریخی هزاره ها باشد و بدین اساس نمیتواند رای هزاره ها را برای به قدرت رساندن اشرف غنی جلب کند.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


52 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > عزیز رویش و فریب هزاره ها با طرح حل معضل کوچی ها

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • چندی قبل گروهی از زنان فعال مدنی از ولایت میدان وردک به دیدار جناب اشرفغنی رفته است که از وی در مورد اهداف و پلان های که در قبال کوچی ها دارد آگاه شود به محض مترح کردن سوال که( جناب اشرفغنی شما در قبال کوچی ها چه پلان دارید ؟) اشرفغنی روی به سکرترش میکند که به این هاکه اجازه ورد داده بعد بری اینها میگوید بفرما دروازه باز است .این است منطق اشرفغنی در قبال کوچی ها که جناب رویش دم از حل این معضله میزند امید ورام که مردم بدور از احساسات و هلهله رهبران که مارا به انحصار گرفته است به کسی رای بدهند که به خیر وسلاح ملت باشد

 • یک راه باید پیدا کنیم. اگر شما بهتر از اقای رویش میتوانید عمل کنید، چرا هیچ راه حلی را پیشنهاد نمیکنید.؟

  اشرف غنی یا هر کس دیگر که ریاست را بر عهده بگیرد، میتواند هزاران قول بیجا بدهد.مثل کرزی و خاندانش!

  یا ایا فکر میکنید عبدالله قدرت کنترل کوچی را دارد؟
  او شاید کنترل گره نکتایی خود را هم نداشته باشد چه رسد به کنترل بدوی های جنوبی.

  پس اشرف غنی بهترین طرف است تا بتوانیم مشکل پای لوچها را که نه تنها برای مردم مناطق مرکزی بلکه برای همه مردم این خاک مشکل افرین هستند را حل کنیم. مردم هیچ راه دیگری ندارند جز گفتگو با ریس کوچی ها اشرپ غنی. چون برای جنگ مثل کوچی ها مسلح نیستند و این خود نوعی شکست پیشاپیش است. اگر هوشیار باشیم باید مسلح شویم و با میل سلاح از خود و ناموس خود و مال خود دفاع کنیم. سلاح تنها زبانیست که کوچی زاده های وحشی طالب میفهمند. زبان این وحشیهای خشتک کشال ترور است. و اگر راه حل دیگری پیدا نشود باید با ترور جواب این سبک مغزان پای لوچ را بدهیم.

 • انتخاب عزیز رویش اتخاب مردم نیست چون مردم در دوران های گذشته فریب کسانی را خورده اند که از انها نمایندگی کرده اند، به نام شان قلم زده اند وغیره...واز طرف دیگر عزیز رویش در بطن تحولات بزرگ شده است مانند صدها روشنفکر دیگر هزاره حق انتخاب خودش را دارد که دلایلش را نیز ذکر کرده است در گفته ها ویا نوشته های عزیز رویش هیچ سند روشنی از حل معضل کوچی ها به چشم نمی خورد و اشرف غنی احمد زی طرح را که پیش کش کرده است انتقال کوچی ها به هزاره جات توسط موتر های دولتی است که باید انجام شود ودلیل آن صدمه نرسیدن به کشت وکار مردم تا به چراگاه کوجی ها میباشد وشما بیبینید که اشرف غنی احمد زی چه اندازه به کوچی ها حرمت قایل اند که از بودجه دولت ضمینه انتقال انها را به مناطق هزاره جات می خواهد فراهم نماید،توافق عزیز رویش با اشرف غنی مانند توافق سایر رهبران هزاره است که در طول مدت مردم را فریب داده اند واگر از انها را راه حل قناعت بخش جستجو کنی میگویند که خود مردم باید جواب گو باشند مردم محروم وزجر دیده ما همیشه قربانی تبانی رهبران شان شده اند واگر ازحق نگذریم تا رهبران وچیز فهم هزاره ها به هم نزدیک نشوند مسئله کوچی لا ینحل باقی میماند چون دوری نخبه گان هزاره از همدیگر کوچی هارا فرصت می دهد که هر سال بد تر از سال دیگر هزاره ها را تحت فشار قرار دهند ،طرح کاندیدان ریاست جمهوری در قبال کوچی ها مشخص نیست اگر مشخص است چرا واضح از انان سوال نمی شوند ویا چرا خود کاندیدان به این معضل واضح اشاره نمی کنند پس تتیجه میگیریم که عزیز رویش در انتخاب اشرف غنی احمد زی مقصر نیست ومقصر مردم است که در اینده شاهد تهاجم کوچی ها باشند ورقیب اشرف غنی احمدزی،داکتر عبدالله نیز کدام طرح در بابت کوچی ها ندارد واین مردم ما هست که باید منتظر حوادث بعدی باشند.

  آنلاين بنگريد : جمهوری سکوت

 • كابل پرس را آدمهاي بي سواد مثل زمان به گند كشيده و به همين خاطر جايگاهش را در بين رسانه هاي كشور كاملآ از دست داده

 • اگر مخواهید به نظریات اشرف غنی احمدزی عوامفرب آشنا نمأید لطفا اپن ویدئو را تماشا کنید. در آخرین دقایق ویدیو بردار اهمدزی به توهین هزاره‌ها میپردازد. ممنون

  144-Buzkashy/Ashrafghani Shafie Ayar

 • بدبختی کلان ملیتهای محروم در افغانستان نداشتن حافظه تاریخیست. پشتونها همیشه در مواقع اساس درلاک قبیلوی خود فرورفته اند، حتی داکتر نجیب که کمونست بود واساسن اعتقاد به مسایل قومی نداشت، در آخر به همه چیز پشت پا زد و به قبیله خود پیوست. فکر نمیکنم که اشرف غنی کوچی در یکشب تغیر کرده و همه چیز گل و گلزار گردد. آقای راوش نه خود را فریب بده و نه ملیت هزاره را

 • نوشته بالا خیلی مغرضانه است. دوستانی که این نوشته را می خوانند باید یک بار به اصلا مصاحبه استاد رویش مراجعه کندو ببینند که این نوشته تا چی حد غیرواقعی و مغرضانه نوشته شده است. اصلا مصاحبه در سایت جمهوری سکوت به نشر رسیده است. تشکر

 • زمان احمدي به كوس مادرت با اين نوشته سطحي و خركوس بازي ات. حرامزاده هاي مثل توست كه افشار را قرباني بازي هاي شوراي نظار ميكند و هزاره ها هر سال كه انتخابات رياست جمهوري نبود از افشار به صورت گسترده تجليل ميكرد.
  خاك بر سرت با محقق زن بازه ات

 • واه واه باین اخلاق،رحیمی صاحب
  جا دارد که چنین افرادی طرفدار اشرف غنی کوچی باشند ...

 • کوس شیر نوشته ای رفیق، بهتر است اول کمی درس بخوانی تا نوشتن را یاد بگیری، این چه بود که تو نوشتی ؟

 • صحبت ر و یش ر ا با ب ا د ر غنی د ید ه ا ید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • زمانیکه دویا سه سال قبل کوچیهای وحشی با سلاحهای پیشرفته خانه ها و مساجد را در بهسود و دایمیرداد به خاک یکسان مینمودند و مردم را قتل عام مینمودند- در همان روزها عزیز رویش در یک برنامه تلویزیونی با حشمت غنی کوچی رییس قبیله کوچیها برادر اشرفغنی کوچی احمدزی - مصروف جر وبحث درمورد کوچیگری و وحشت کوچیها بود و از جانب حشمت غنی کوچی توعینهای بیشماری شد- ولی بازهم عزیز رویش نظر به پیشنهاد سازمانهای جاسوسی دنیا با این کوچی یکجا شده و هیچ شرم و حیایی در وجود این پست فطرت دیده نمیشود.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.