کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > کارتون > طنز روز > چـــال پنجـــاه جمـــع یک

چـــال پنجـــاه جمـــع یک

رســـانیـــد !

سه شنبه 13 می 2014, بوسيله‌ى شمس الحق حقانی

کـــرزی با تعمـــیم دادن شـــرط ( پنجـــاه جمـــع یک ) به دور هـــای بعـــدی انتخـــابات را به دور پانزدهـــم

دور سوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در سال دوهزار و چارده میلادی آغاز شده بود بالاخره بعد از گذشت شانزده سال بتاریخ پانزدهم اکتوبر سال دو هزار و سی میلادی در دور پانزدهم به پایان رسیده و شهزاده میرویس موفق به کسب پنجاه و یک فیصد آرای رای دهندگان گردید.

بجای یک ساختمان قدیمی تعمیر جدید و مدرنی آباد کردن کار خیلی دشواری نیست ولی با رعایت حفظ آبدات تاریخی قسمت های ارزنده تعمیر قدیمی را حفظ کردن و با استفاده از امکانات مدرن تخنیک تعمیراتی آن را با شرایط و خواسته های زمان منطبق ساختن به یقین که کاری ساده ای نیست.

همچنین دیموکراسی غرب را با دست آورد های ارزنده آزادی مطبوعات ، انتخابات آزاد و حقوق بشرش جاگزین سنت های تاریخی و بومی سر زمین های شرقی کردن کاری خیلی دشواری نیست و نمونه های فراوان آن را در کشور های آسیایی و افریقایی ما شاهدیم اما بکار گرفتن این ارمغان های دیموکراسی غربی با حفظ ارزش های تاریخی و سنن پسندیده بومی به یقین که یک هنر بزرگ است و لا اقل چیزی ساده نیست.

سنت دیرینه و تاریخی واگذاری تخت و تاج سلطنتی از پدر به پسر و انتخاب آزادانه زعیم کشور در پروسه انتخابات آزاد زیر پرچم دیموکراسی و حکومت قانون یکی از همین مثال های دشواریست که فقط مغز متفکر فرزند برو مند این کشور جناب جلالتماب کرزی که بعد از تره کی می توان او را نابغه دوم شرق نامید توان پیدا کردن را حل که به هر دو اصل ارج گذاشته و یکی را قربانی دیگری نکرده دارد.

ایشان با هنرمندی و مهارت خاصی که در حل معضلات مغلق و پیچیده سیاسی و اجتماعی دارند فقط با آوردن تغیری اندک در قانون انتخابات و تعمیم دادن شرط پنجاه جمع یک به ادوار بعدی توانستند که انتخابات را مدت شانزده سال به درازا کشانیده و بعد ازینکه داکتر عبدالله و اشرف غنی بعلت کهولت سن از ادامه رقابت های انتخاباتی دست کشیدند شهزاده میرویس را کاندید پست ریاست جمهوری کرده و با استفاده از تجارب شانزده ساله انتخابات و تقلبات انتخاباتی موفق شدند که برای او پنجا و یک در صد آرا را بدست آورده و او را رسماً به کرسی ریاست جمهوری بنشانند.

می بینیم که جناب ایشان سنت دیرینه و عنعنوی انتقال تاج و تخت پدر به پسر را در چوکات قوانین انتخابات آزاد و شفاف تحت لوای دیموکراسی غربی با نهایت زیبایی و مهارت انجام داده که در نتیجه هم لعل بدست آورده و هم دل یار نرجانید.

با تقــــــــــــديم حـــــــــــرمت
حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


65 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > کارتون > طنز روز > چـــال پنجـــاه جمـــع یک

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

  • براي پيروزي دكتر اشرف غني در انتخابات دور دوم، فقط يك راه باقي مانده و ان اعلام عدم امضاي قرارداد امنيتي افغانستان-امريكا و به تعليق در اوردن تمامي قرارداد هاي امنيتي قبلي ميباشد اقاي غني در اين اعلام بايد تاكيد داشته باشد كه تحت هيچ نوع شرايطي قرارداد هاي امنيتي را امضا نخواهد كرد و به هيچ يك از افراد حكومت اش صلاحيت نخواهد داد تا به نيابت از او، قرارداد را امضا كنند. تبليغات از اين نوع سبب خواهد شد تا راي از لوگر و غزني و تمامي ولايات جنوب به تحريك طالبان به نفع داكتر اشرف غني احمد زي بدست آمده و او به رياست جمهوري آينده كشور برسد.
    با احترام

  • شمس الحق حقانی(؟) تو یک « جمعیتی» کثیف و یاوه گو هستی! یک دفعه دیده نشد، در باره جنایتکاران جنگی مثل سیاف و ربانی و خلیلی و عطا محمد ، مطلب بنویسی! یک روز تو نیز همراه سائر لجن های جمعیت و شورای نظار، محاکمه خواهی شد! در خارج نشسته، نان ا زدسترخوان کاترین اشتون میخوری و برای عبدالله عبدالله مزدور ایران، خایه مالی میکنی!
    کرزی، رفت، تو هنوز ترجیع بند تهوع آور« انتقاد از کرزی» را تکرار میکنی ! گاه می اندیشم آیا تو همان پرویز بهمن نیستی؟!

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.