IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > وبلاگ نویس > «دنیا پر از بدی است و من شقایق تماشا می‌کنم» (سهراب سپهری)

«دنیا پر از بدی است و من شقایق تماشا می‌کنم» (سهراب سپهری)

chendavol
دوشنبه 16 جون 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

HHHHHHHHHHHHHHHOOOHHHHHHHHHHHHHHHH
بزن باران که دین را دام کردند
شکار خلق و صید خام کردند
بزن باران خدا بازیچه ای شد
که با آن کسب ننگ و نام کردند

جام جهانی فوتبال است و همهمه انتخابات در افغانستان. همه دنیا به گونه‌ای سرگرم کار خویشتن هستند و اندیشه‌های قرون وسطایی مسلمانان، خاورمیانه را بیش از پیش به آتش کشانده است. سکوت و چشم بستن بر جنایت‌های کسانی که فقط «خون» و «مرگ» را برای دیگران می‌خواهند، گناهی است نابخشودنی.

کیست برخیزد از این دشت‌ِ معطّل در برف‌؟
می‌دَوَد خون‌ِ کسی آن سوی‌ِ جنگل در برف‌
کیست برخیزد و این مویه‌ی مدفون از کیست‌؟
بوی کم‌بختی ما می‌دهد، این خون از کیست‌؟
کیست برخیزد و در جوش‌، چه می‌بینم‌؟ آه‌!
خون‌ِ معصوم سیاووش‌، چه می‌بینم‌؟ آه‌!
دست‌ِ امدادِ که بود این‌سوی پَرچین واماند؟
این خدا کیست که در خوان‌ِ نخستین واماند؟ (کاظم کاظمی)

عکس‌ها و ویدئوهای دل‌خراشی که گروهک «داعش» روی وب‌سایت‌های گوناگون آپلود کرده، فقط سقوط انسان مسلمان را به منجلاب اخلاقی نشان می‌دهد که می‌تواند چنین جنایت‌هایی را در حق یک انسان دیگر روا بدارد.

اگر توان داشتید، ببینید گروه مسلحی را که درون یک ماشین نشسته‌اند و در جاده‌ای روانند. آن وقت به هر ماشینی که از کنارش می‌گذرند یا از روبه رویشان می‌آید، بی‌رحمانه شلیک می‌کنند. در کدام شیوه انتقام‌گیری چنین رذالتی درج شده است؟ کشتار نزدیک به دو هزار تن از دانش‌جویان دانشکده نظامی موصل در یک روز بماند. سر بریدن انسان‌ها که ره‌آورد کدام فرهنگ منحط است، برای آنان عملی ساده است.

کشتار وحشیانه‌ای که گروهک تروریستی «داعش» در سوریه و اکنون عراق به راه انداخته است، دل هر انسانی را فارغ از هر پیوند تباری و مذهبی به درد می‌آورد و مو بر تن آدم راست می‌کند. نابسامانی‌های اداری و سیاسی دولت عراق را در رونق گرفتن این گروهک نمی‌توان بی تقصیر دانست، ولی از پشتیبانی‌های مالی و لجستیکی دست‌های برون‌مرزی در تجهیز و تقویت این دژخیمان نیز نباید چشم پوشید. البته دود این آتش به چشم همه مسلمانان می‌رود در همه جای دنیا.

با این حال، شباهت عجیب و غریبی میان داعش و طالبان هست. هر دو از یک تبار ایدئولوژیکند. در میان داعش، سه گروه مشخص‌تر به چشم می‌خورند: سلفی‌ها و وهابی‌های واپس‌گرا، بعثیانی که با سلفی‌ها میانه‌ای ندارند و دشمن خونی دولت جدیدند، ولی برای پیشبرد اهداف خود در این گروه حضور یافته‌اند و گروهی که سیاست‌های دولت مرکزی عراق سبب ناخشنودی آنان شده است. البته داعش فقط شیعیان را به نام «روافض» قتل عام نمی‌کند، بلکه به اهل سنت، مسیحیان، ترکمن‌ها و کردها هم رحم نمی‌کند.

در اوایل شکل‌گیری دسته طالبان نیز وهابی‌های واپس‌گرایی بودند که در خارج از کشور تعلیم دیده‌اند، کمونیست‌هایی که دل خونی از مجاهدان داشتند و با حضور در پوسته طالبان برای انتقام گرفتن از مجاهدان صف کشیدند و قشرهایی که نابسامانی‌ کشور و جنگ‌های داخلی، آنان را به ستوه آورده بود.

 

از یادمان نرفته است حاکمیت وحشیانه و قرون وسطایی امارت اسلامی طالبان. از یاد نبرده‌ایم جنایت‌های طالبان را در قتل عام مردم بی‌گناه در مزار شریف، بامیان، سید آباد، شَمالی و دیگر مناطق کشور که هر روز به دلیل انتساب افراد به فلان نژاد و فلان مذهب به مسلخ می‌رفتند.

کاش به خود بیایند آنانی که دل گرو «برادران ناراضی» خود دارند و نیز مردم افغانستان باید از سرنوشت «عراق» عبرت بگیرند و نگذارند فرآیند مردم‌سالارانه‌ای که با مقاومت مردم در دوران طالبان و شهید و مجروح دادن در 13 سال گذشته در حال تثبیت است، از دست برود. بیاییم به فردای خود بیاندیشیم.

اگر قلب ضعیف دارید، این لینک را نبینید:
http://fararu.com/fa/news/194271/تصاویر-جنایت‌-هولناک-داعش-در-صلاح‌الدین

 

آنلاين بنگريد : http://chendavol.blogfa.com/po...

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس