صفحه نخست > دیدگاه > فراخوان برای انتخاب بیرق خراسان عزیز

فراخوان برای انتخاب بیرق خراسان عزیز

1
چهار شنبه 25 جون 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بيرق افغانستان، از لحاظ زيبايى و سازگارى رنگها، بد رنگ ترين بيرق جهان است. وقتى رنگهاى بدون هارمونى در كنار همديگر قرار مى گيرند، بيش از اندازه چشم آزار اند و زشت به نظر مى آيند.
افزون بر زشتى رنگ شناختى، بيرق افغانستان تاريخ تاريك نيز دارد. فهم عام اينستكه سه رنگ بيرق افغانستان اين مفاهيم را بازگو مى كند:
سياه: گذشته تاريك و پركشمكش
سرخ: خون شهداى جنگ استقلال
سبز: رنگ اسلام، سرسبزى و اميد به پيشرفت و رفاه
مفاهيم "سرخ" و "سبز" تا حدى درست و صحيح است.
اما، توضيح عام و پذيرفته شده در مورد رنگ سياه در بيرق افغانستان صحيح نيست. رنگ سياه در اين بيرق به مفهوم گذشته تاريك نيست. رنگ سياه يعنى تسلسل و ادامه حاكميت هاى پشتونى گذشته. از ميرويس نيكه(گلابرو) تا سالهاى نخست حكومت امان الله خان، به استثناى احمدشاه بابا(گلابرو) و سلسله او، تمام حاكمان پشتون بيرق با رنگ سياه داشتند. وقتى بيرق فعلى به سه رنگ ديزاين شد، رنگ سياه را به نشانه تمام بيرقهاى سياه گذشته در آن نگهداشتند.
وحالا سوال اين جاست كه اين فهم عام و مشهور در مورد رنگ سياه در بيرق افغانستان، به مفهوم گذشته اى تاريك از كجا آمده است. پيشاپيش بايد گفت كه هيچ كسى و كشورى گذشته سياهش را در پرچم خويش درج نمى كند. در مورد اين مفهومى مشهور و غلط از رنگ سياه در بيرق افغانستان دو نظر مى تواند مورد بررسى قرار گيرد.
١. روشنفكران و اصحاب جرايد پشتون به هدف كاستن حساسيت غير پشتونها اين مفهوم را شايعه نموده اند.
٢. روشنفكران چپى غير پشتون به هدف بازگو نمودن گذشته تاريك و خونين حاكمان پشتون اين شايعه را خلق و آنرا دامن زده اند.
نظريه دوم بيشتر به واقعيت مقرون است. روشنفكران چپى غير پشتون تا آنجا كه مى توانستند فاشيزم قبيله را نقد و هجو مى كردند. يك نمونه آن هجو اين كلمه "سردار" است. در زمان ظاهر شاه(گلابرو) نام هر نوچه و نيمچه اى دربار پيشوند سردار داشت. اما، چپى ها موفقانه آنرا تبديل به يك كلمه توهين آميز نموده بودند. قسميكه سيكها را به دليل هميشه لنگى پوشيدن "لالا سردار" مى گفتند. پس وقتى كسى مى گفت من سردار هستم، مى گفتند تو هندو استى؟

بهرحال، هربارى كه شما بيرق افغانستان را بلند مى كنيد و يا روى ميزتان مى گذاريد، سى و سه فيصد بيرق عبدالرحمان خون آشام را نيز افراشته ايد. افراشتن، آويختن و روى ميز گذاشتن بيرق افغانستان، مثل اينستكه سنگ قبر اجداد خود را با لگد بزنیم. در كشور هاى مرفه، مردم يكشنبه ها روى قبر گذشتگان شان يك دسته گل مى گذارند، مردم عام و غريب ما در مناسبت هاى خاص سر قبر گذشتگان شان يك ديگ حلوا مى برند و قرآن مى خوانند، اما، اين با جوانان امروز استكه با گذشتگان شان چگونه برخورد مى كنند. گذاشتن بيرق افغانستان روى ميز و يا درج نمودن آن در فيسبوك يعنى، اهانت و خندیدن به گورهاى دسته جمعى بدخشان، باميان، فارياب و جوزجان.

يك نكته: وقتى بيرق افغانستان را مى بينى به نوار سياه بالايى آن فكر كن.

انتخاب پرچم خراسان

خوب حتما مى پرسيد، هر مملكت بيرق دارد، بلاخره من كدام بيرق را بلند كنم و به آن عشق بورزم. جواب كوتاه و آسان است: بيرق خراسان.
كلمه خراسان يادگار روزگارى استكه هنوز قبايل پشتون در اطراف كوه سليمان مصروف پشتون والى بودند و تاجك و ترك (هزاره، ايماق، ازبك وتركمن) اين ديار زندگى عزتمند و متمدنانه داشتند. ما، مى توانيم خراسان را از نو أحيا نماييم و عزت و سرفرازى را به زندگى خراسانيان برگردانيم.

درست استكه بخشهاى از خراسان تاريخى در ايران و تركمنستان واقع گرديده است. بحث ما مشخص نمودن حدود و ثغور جغرافيايى خراسان تاريخى نيست. ما مى خواهيم يك دولت مستقل و متمدن براى تاجيكها، ازبكها، هزاره ها، تركمن ها، نورستانى ها، ايماق ها، قزلباشها، سادات و پشتون هاى تمدن پذير و فارسى زبان تأسيس نماييم و نام آنرا خراسان بگذاريم. صلح و رفاه فقط در يك كشور جديد با نام خراسان ممكن و ميسر است. ما، سه قرن در همقفسى با جاهلان كوه سليمان تپيده و سوخته ايم. نمى خواهيم فرزندان ما نيز در اين قفس بمانند.

لطفا ما را در انتخاب پرچم خراسان عزيز همكارى نماييد. بيا تا پرچمى را در زمين و فضاى مجازى برافرازيم كه قلب ما براى آن بطپد، و احساس كنيم كه: "آه، اين بيرق مرا به ياد بدخشان، باميان، هرات و جوزجان مى اندازد. از اين بيرق بوى وطن و حس خانه مى آيد. "

مفهوم رنگها روشن است و همه می دانند.
انگيزه و دليل ما براى انتخاب رنگهاى ذيل اين بوده است.

تشابه بيرق خراسان با بيرق همسايه هاى حوزه فرهنگى-تمدنى ما.
چشم نوازى و زيبايى بيرق خراسان

لطفا بسيار دو دله و مذبذب نشويد. بگذاريد تا امروز، به هدف رهايى از قفس قبيله يك بيرق، يك نشانه، انتخاب كنيم، فردا، در روز تأسيس خراسان از نو مى توان انديشيد و انتخاب نمود.

همچنان، به نظر شما كدام نام بهتر است:
خراسان
خراسان نو
خراسان نوين

لطفا يكى از دو بيرق ذيل را انتخاب نماييد
ما اولى را به دليل زيبايى و چشم نواز بودن ترجيح مى دهيم.

اول

دوم


تاریخ بیرق افغانستان

http://en.wikipedia.org/wiki/F...

واژه های کلیدی

تجزیه افغانستان

1

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اسم باید همان خراسان باشد نه خراسان نوین و یا دیگر :
  بیرق همان سبز سفید و سرخ

 • best would be The first one. But please add some hairs on bairaq. This would always remind every one of pasheme madaret.

 • درود به گردانندگان سایت وزین کابل پرس?
  من خوشحالم و از ته قلب آرزو دارم با همت و کوشش و تلاش دوامدار و مبارزه برای آزادی و دفاع از تمدن و انسانیت، راه مان را ادامه دهیم. به اعتقاد شخصی بنده، کشور اوغانستان، تا زمانی که اوغانستان باشد، یقین دارم نه روی صلح می بیند، نه تمدن، نه انسانیت و نه شرافت. این کشور، دیگر از جور کردن، گذشته. پس یگانه راه، تجزیه و تغییر نام این کشور است. باید آنقدر مصمم و قوی و حوصله مند باشیم که تا تحقق این خواسته، از پا نایستیم.
  در مورد پرچم:
  به نظر من، پرچم دومی زیباتر از است. به لحاظ ترکیت رنگ و فورم. فقط یک پیشنهاد داشتم. می شود یک شکل یا سمبول خورشید، در وسط یا گوشه و کنار پرچم گذاشت؟ به چند دلیل: اول؛ خراسان خود به معنای خورشید یا طلوع گاه افتاب است. دوم؛ سمبول خورشید، به معنای روشنایی است. سوم؛ خورشید در این پرچم این معنا را می رساند که دیگر آفتاب ما طلوع کرد و از این پس، تاریکی وجود ندارد. تاریکی که حاکمان و قبایل متأسفانه اصلاح ناپذیر و متحجر پشتون، برای سه صد سال به این سرزمین آوردند.
  با عرض حرمت و احترام.

 • شما فرمودید یک دولت فارسی زبان تشکیل میدهید , پس تورک های مملکت چه میشود ؟ پس فرق شما و فاشیسم اوغان چیست . شما میخواهید که با اشتراک همه اقوام برتری طلبان پشتون را از بین ببرید و در خرابه آن برتری طلبان تاجیک را اعمار کنید هه هه هه از خواب بیدار شوید که اقوام افغانستان عدالت اجتماعی در همه امورات زندگی میخواهند . برادر بزرگ و کوچک ممنوع است .

 • این ارمان کثیف تان را به کور خواهد بود شما شهامت انرا حتی ندارد که بداخل کشور زندکی کنند مانند سک های آواره در سرزمین های بیکانه صدا میکشید شما کسانی هستید که از هست و بود خود تاریخ خود اصلیت خود و بالاخره از هویت تاریخی و اسلامی و عقیدتی خویش انکار کرده اید و کسانیکه این صفات منعوی را نداشته باشد حتی انسان کفته نمی شود افغانستان سر زمین افغانان با دیانت وطندوست با وفهار وبا شهامت است و تمام مردمان که در حدود جفرافیوی این سرزمین زندکی میکنند به افغانیت اسلامت تاریخ و معنویات روسم و فرهنک پر افتخار خویش افتخار میکنند فقط تعدادی محدودی مانند شماها است که در کشور های بیکانه به پول و غذا حرام مانند خرس های قطبی پوندیده اید و ناره های دیوانه وار سر میکشید

 • من بر دین اسلام و تاریخ کثیف و شرم آور حاکمان پشتون شاشیدم.

 • ایجاد سرزمین خراسان با محوریت فارس ها و یا فارسیوان های سرزمین اوغان ستان ممکن و مقدور میباشد! اما در گام نخست میان فارسیوان ها باید اتحاد و همدلی لازم ایجاد گردد! مردم پر غرور تاجیک متحد و منسجم میباشند، تنها این هزاره ها هستند که در زیر چکمه های خشن استبداد له گردیده اند! هزاره تاریخ گم گشته به ترک و مغل و... چسپیده اند که باید از این وضعیت رو به باز گشت به هویت و اصالت مادری زبان فارسی باز گردند> در ان صورت اطمنان دارم که سرزمین خراسان و کشور خراسان را میتوانیم به احیا دوباره بگیریم! طرح پرچم و درفش کاری است نیکو! اما باید عملی تر دست به اقدام زد!!

 • رنگ سرخ سبز زرد با نشانی آفتاب تأاید من است ، اینجا مملکت نام تاریخی آن خراسان و تورکستان بوده است
  اینجا مملکت فارس یا پارس نه بوده و نیست و نخواهد بود ، با پیشکرد ن نام پارس یا فارس ، اتحاد اقوام و
  ملیت هارا ویران نسازید مردم پارس و منطقه پارس د ر مملکت ایران امروزی موقعیت دارد . زبان بین الاقوامی
  خراسان زبان ( دری ) بوده و هست و خواهد بود انشا الله

 • اختلافات بین هزاره، تورکمن و تاجیک از همین حالا شروع شد،
  اینده خراسان را نزد تان مجسم کنید، که موضوع سر تقسیم قدرت در میان
  باشد، باز سگ جنگی ها شروع خواهید دید.

 • خر او اسان

 • خراسان يعني جاي خر او اسان در بشتو

 • اقای احمد خان نمیدانم تو در کدام خو خر گوشی بسر می بری؟؟؟؟؟؟؟؟
  آزره زاولی صاحبان اصلی تاریخ وتمدن وزیان فارسی دری در خراسان بزرگ تاریخی خاستگاه اصلی این زبان فاخر وتمدن ساز استند. جت های ایرانی که امروز بدلیل جمعیت بیشتر ادعا دارند صاحب زبان فارسی استند به ریش بابای جت خود می خندند.سرزمین که حدود هفتاد سال میشود ایران نامیده میشود در اصل سرزمین عراق عجم ویک بخش دیگر اش مازندران وخوزستان وچند منطقه دیگر با نام های مجزا نامیده میشود.وهیچ ارتباطی با ایران باستانی ویا همان خراسان بعدی که افغانستان فعلی تنها بخشی از ان است ندارد.
  در همین رابطه مقاله یی همین اکنون۲۷.۶.۲۰۱۴ میلادی در ساین جمهوری سکوت وجود دارد.این مقاله یک مقاله تحقیقی است ونشان می دهد کی هویت خودرا گم کرده است.توتاجیک یا همان تازی که باقی مانده اعراب مهاجم به این سرزمین استی به هیچ وجهه نمی توانی صاحب تاریخ وتمدن زبان فارسی باشی.جت های ایرانی خو به هیچ وجهه این صلاحیت را ندارند وتمام مناطق که در شاهنامه های تاریکی و قوم زاولی وزاولستان کبیر آمده همین منطقه یی است که آزره ها فعلا در آن زندگی می کنند.اگر چه ایرانی ها نیز مانند پشتون ها کوشش کرده اند چند منطقه تقلبی مانند زابل وکوه البرز واین چیز ها را در سر زمین عراق عجم نام گذاری کنند.ولی این تقلب های تاریخی جایی را نخواهد گرفت.
  هزاره گندمی رنگ تو نازم /مه تاریخ پر از جنگ تو نازم
  اگه دنیا شود پر از زرو سیم/همو کوه های پر سنگ تو نزم

 • عزیزان دوستان بیدار شوید که صبع شد ، شما در چه فکر و خیالی به سر میبرید ، ایـــــــــــــا شما انقدر اسقلالی از خود دارید ؟؟؟؟؟ البته که نــــــــــه!
  در همچو شرایط احساس که افغانستان در گیر قدرت زیر پاهای قدرت های منطقه و جهان دارد دست و پا میزد این بحث بی معنی است و همچو کاری از دست هیچکس در همچو شرایط ساخته نیست ، چرا در فکر راه بیرون رفت نیستد ؟ افغانستان که میگویند سابقه 2500 ساله دارد و این همان پرچم که توسط اجنب داده است و همه افغانستان را به همون پرچم می شناسند و یا سناسانده شده است دگر قابل تعغیر نیست و نمی کنند بهوده وقت تلف کردن زمان است و بس .

 • سلام
  به نظر مه فقط خراسان باشه خوب اس دوم رنگ بیرق اولی خوب اس.
  باید دست به دست هم داده و از ادامه تقلب برای تولد خراسان بزرگ استفاده کنیم.
  به امید آن روز که صد البته خیلی نزدیک اس.

 • اين خيال است و محال است و جنون

 • رنگ بیرق خراسان عزیز ما سبز و سفید باشد با نشان کوه و خورشید. کوه و خورشید نشان خراسان عزیز است. سبز رنگ زندگی و تپش و رویش است. سفید هم رنگ ارامش و صلح و دوری از رذالت. بیرنق اول در این تصویر بهترین بیرق است به شرطی که نشان کوه و خورشید در مابین ان باشد.

  سلام بر همه کسانی که از زندگی با غولها خسته شده و خواهان جداکردن راه خویش از اینها استن. افغانستان و افغان ننگ بشریت اس.

  خراسان ان بود کاز وی خور اید.

 • بهتر است که رنگ آبی در یک بخش آن باشد بهتر است که عوض رنگ زرد باشد

 • در پشتو بسیار چیز هایی است که معنی ندارد و یک زبان نوساز است اول کلمه او غان چه معنی دارد.
  و غان جمع غین است که معنی آله تناسیلی را میدهد

 • Khoda konat, ke Tajik ha azad shawan, wa mesle Tajikistan yak mamlakat azad dashta bashad. Man dar tjikistan zendagi mikonam. har rose yak gul dochtare tajike hamrahem ast. Dochtarhae tajek besiar koshgosaran astan. hatman Kohrasam ham amintawer meshawad. Zenda bad dochtar ha tajikan, ba behtarin raqhs wa esheq zoo ba do paik vodka

 • این ارمان را طوریکه پدران و نیاکان تان به ګور برده شما همچنان ارمان به دل به ګور میروید ۰ شما اول اخلاق نوشتن وګفتن را یاد ګیرید ۰ خودم یک تاجیک افتخار به افغانستان و پشتون میکنم ۰ شما در وقت اشغال اسیای میانه از انجا به افغانستان مهاجر شدید انشااله به شما این دفعه یک حساب وپاکاری ضروری است ۰مثلیکه شماها فعلا در اروپا و امریکا مهاجر هستید ۰ایا شما در انجا حق کاندید شدن به ریاست جمهوری ویا کدام مدریت را دارید واظح است که نی ۰اصلا شما شرم وحیا ندارید ۰شما بخاطری بدست ګرفتن قدرت ناموس را هم به پشتونها پیش میکنید ۰ خودم پیش از سال ۹۲ وظیفه داشتم هر هفته میهمان بودم وبه همین قسم اشخاص رو برو میشدم ۰ به امید انروز که اصلاح شوید ۰

 • طوفان

  تو از همو دیوس های ناقل می باشی. به هر رنگی که خواهی جامه می پوش من از طرز خرامت می شناسم

  تاجیک به مانند تو بی شخصیت و بی وجدان و غول پرست نمی باشد. ما از خیر شما غولها تیر شدیم.

 • منطق شما خراسان دوست ها فقط توهین و فحاشی است ما ره در مملکت مان آرام بانید این برادران پشتون را علیه ما نشورانید شما کی در دراحتی در اروپا کیف می کنید ما را آرام بانید.

 • کثیفان خابتان به قبرتان میبرید. افغانستان از افغان است، بود و میباشد هر قدری که تعصب بکنید این سرزمین اولادهای راسخ خود را میشناسد. شما غلامان ایران فاحش و پاکستان منافق هر چی تلاش کنید این افغانستان افغانستان باقی خواهد ماند. تا زنده ایم کسهای ایرانی و پاکستانی ګاییده نمیتواند چیزی بکند. لوده های خرررررررررررررررررررررررررر

 • درمورد دولت خراسان باید گفت ، راستی تا زمانیکه نا افغانستان تغیر نکند ازین مشکلات اجتماعی خلاص نمی شویم مگر برادران پشتون هم تا آخرین زور تلاش خودرا میکند تا یک پشتونستان بسازند. در مورد بیرق فعلی( پیراهن تنبان و چادر خانم و مادر عبدالرحمن خان) باید گفت که یک وجه تاریخی هم دارد مثال:
  سیاه: رنگ بیرق ابو مسلم خراسانی
  سرخ. بیرق سلطان محمود غزنونی که الی آمده خمینی در ایران نشان آن مروج بود
  سبز : خو معلوم است که رنگ اسلامی دارد
  اگر در بیرق موجوده به نظر بنده رنگ آبی عوض زرد رنگ آبی که نشان بیرق آریای ها بود انتخاب شود خوبتر میشود که روابط تاریخی را مستحکم بسازد و در قسمت نشان هم نشان آریا یی ها عقاب بود ه سردار داود هم نشان عقاب را در بیرق جمهوری اش انتخاب نموده بود. هارون خراسان

 • میرحسین تلاش
  ما در کجا محدوده جغرافیای افغانستان را حفاظت توانیستم که خواب نقشه خراسان را داشته باشیم. ماکجا برای این وطن خدمت کرده ایم که برای یک سرزمینی وسیعی خراسان کنیم. ما کجا وحدت قومی، زبانی و مذهبی را حفظ کردیم که وحدت جمیعت بزرگی از خراسان را حفظ کنیم. هر زمانی تسلط ما بر این زمان موفقانه بود، نمادی از وحدت ملی، بازسازی و ترقی را در این کشور در میان کشور های همسایه و منطقه ایجاد کنیم. هر زمانیکه ما به عنوان قدرت منطقه ای مطرح شدیم باز خواب خراسان را ببنیم. در غیر آن بگذارید یک جمیعت که به آرامش زندگی شان را سپری می کنند آرام باشند دست ناامنی برای شان دراز نکنید.

 • فردوسی در شاهنامه چنین می‌گوید:
  فرو هشت ازو سرخ و زرد و بنفش همی خواندش کاویانی درفش

  دوستان درفش واقعی سرزمین ما درفش کاویانی است . آنرا برافراشته کنیم با نام خراسان عزیز //////////////

  درفش شکوهمند و سرفراز کاویانی چیست؟
  درفش کاویانی یکی از کهنترین پرچمهای جهان است که بدست آهنگری دلاور، کاوه، که برای در هم کوبیدن ستم و شکنجه بیدادگران تازی به پا خواست بر افراشته شد.

  فردوسی در چکامه های خود رنگ این پرچم را سرخ و زرد و بنفش آورده است:
  «همی خواندش کاویانی درفش فروهشت زو سرخ و زرد و بنفش »

  درونمایه رنگهای درفش سرفراز کاویانی چیست؟

  رنگ سرخ
  رنگ سرخ رنگ روز " تیر" سومین روز هفته است که امروز به آن "چهارشنبه" میگویند. " تیر" نام فرشته باران نیز میباشد و به یاری و کوششهای اوست که زمین ازریزش باران بهره مند و کشتزارها و مرغزارها سیراب و سبز و خرم میشوند. این رنگ نماد شکوه و توانایی، خروش و جوشش، پایداری برای پاسداری و نگهبانی از مرز و بوم است.

  رنگ زرد
  رنگ زرد رنگ روز " مهر" پایان هفته است که امروز به آن " یکشنبه" میگویند. این روز نام فروغ و روشنایی را با خود دارد، زیرا زادروز " مهر تابناک" میباشد. این رنگ نشان پاکی و نیکخواهی، نمایانگر فر و بزرگی، روشنگر گران منشی و سروری و بازگو گر درخشندگی، فروزش و روشنایی است.

  رنگ بنفش
  رنگ بنفش رنگ " اورمزد" چهارمین روز هفته است که امروز به آن " پنجشنبه" میگویند. این رنگ نشانه جنگاوری و دلیری و نبرد سرسختانه با دشمن و پیکار در راه آزادی کشور و نگهبانی از یکپارچگی و شکوه آن است

 • درود بر افغانستان مرگ بر دشمنان افغانستان وخراسان...

  آنلاین : http://ahmadireza.loxblog.com/

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس