صفحه نخست > حقوق بشر > ادامه کشتار و کوچ اجباری در بهسود!

ادامه کشتار و کوچ اجباری در بهسود!

مقامات بلندپایه همچنان از جنایات حمایت می کنند!
کابل پرس
شنبه 2 آگوست 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در آخرين خبرها از بهسود آمده است که دور جدید حمله ی مهاجمان با سلاح های سنگين و سبک به جان و مال مردم آغاز شده و کشتار و کوچ اجباری همچنان ادامه دارد. اين کشتار و کوچ اجباری که از جنايات حاد علیه بشریت قلمداد می شود، با هماهنگی کامل میان مقامات بلندپایه ی دولت مانند فاروق وردک و عده ای پاکستانی و طالب صورت می گیرد. يک منبع در ارگ ریاست جمهوری که نخواست نامش فاش شود به کابل پرس? گفت که علی رغم فرمان کرزی برای خروج کوچی ها از بهسود، آنان قصد دارند که ضربات اساسی به مردم وارد کرده و سپس منطقه را موقتا ترک کنند. اين منبع تاکید کرد که آنچه در بهسود روی می دهد، در هماهنگی با مقامات بلندپایه، طالبان، نیروهای حزب اسلامی و عده ای پاکستانی ست که تذکره ی افغانستان را بدست آورده اند.

فرمان حامد کرزی مبنی بر خروج موقت کوچی ها، يک فرمان کاملا يکجانبه بود که ياداور فرامين ديکتاتوران پيش از وی برای کوچ اجباری و نسل کشی ست.

عکس ها از سایت فرياد: يادداشت های يک روزنامه نگار افغان


گزارش تلویزيون لمر از آنچه در در بهسود می گذرد

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • ما نباید کلمه کوچی را برای آن دوزدان و قاتلان نسبت دهیم ، این جنایت یک جنایت سازمان یافته و طراحی شده القاعده و غلامان حلقه بگوشان در درون و خارج حکومت نام نهاد آقای کرزی است ، جنایت که با انگیزه قومی پیریزی شده و از سدها سال قبل است که امروزه فرزندان ناخلف شان چون وردک ، خرم و اشرف غنی و خانواده کرزی میوخاهد احیا گر آن باشد، حال انکه فراموش کرده است که مردم هزاره در نهایت حوسیله مندییی شان تامل و درایت شان را در عرصه فکری به نمایش میگذارد که خصلت هیمشکی این قوم است و در نهایت اگر درک کند که دیگر هیچ قانونی در کار نیست تاریخ را مجددا تکرار خواهد کرد و ارک بار دیگر با خون ناپاکان شسته خواهد شد.

  • Although I appreciate the great civility that HAZARA people showed by thier peaceful demonstration, I am wondering is it the right choice. Do peaceful protests will decrease he sufferings of our people. In Afghanistan, You need to be strong to make your voice be heard. While we should continue our civil and peaceful resistance in the meantime our leaders should arm our people with weapons to be able to defend our land .

 • با سلام به همه
  در کشوریکه هنوز هم جنگ و قتال وجود داشته باشد و برادر برادر خود را بکشد، شکنجه کند و صدا موارد دیگر را به او لایق ببیند عاقبت کار چی خواهد شد؟؟؟!
  بیاید کمی عمیق و انسانی فکر کنیم، در این اواخر موجی از نا امنی های، خشکسالی ها، بیکاری ها، و فشار های بیگانه گای از یک سو کشور مان را تهدیدمیکند از سوی دیگر موجی از زد وبند های قومی در بهسود افکار مردم را پرد کرده است.
  چرا مقامات بلند کشور به این مشکل نقطه پایان نمیدهند؟ در این جا نفع آقای کرزی و سایر رجال سیاسی در چییست که تماشاگر یک تراژیدی سیاه وسفید اند؟؟؟؟
  من از مقامات بلند کشور خواهش دارم که در زمینه توجه جدی کند
  تشکر

  • وطندار عزیزم سروش جان ! این همه جنایات را در چنین شرایط حساس دولت کرزی نمی کند . دولت دست نشانده کرزی مانند فیگور پیاده در بازی شطرنج ممالک بزرگ امپریالستی است که هیچ صلاحیتی در امر ازبین بردن فقر ، بیکاری ، فلاکت اجتماعی و غیره و غیره ندارد . این همه بد بختی ملت ما پلانیزه شده تا باعث شود که پشتونستان بزرگ آمریکا زاده شود . امروز میدانید بزرگترین و پر قدرت ترین کمپ نظامی دنیا ( ناتو ) قدرت مبارزه و ازبین بردن یک گروه کوچک طالبی را ندارد . آیا شما باور دارید که زور ناتو به طالبان نمی رسد ؟ نخیر !! ناتو خود نمی خواهد در وطن من و تو آرامی و سعادت حکمفرماشود . انگلیس ها خود به طالبان کمک نظامی مینماید تا با ایشان بجنگند ، آمریکا پول های کمک شده جهانی را مانند اژدها می بلعد ، اروپائیان اهداف سیاسی نظامی خود را در وطن غر یب و بیچاره من و تو تعقیب دارند . این بازی از سالها پیش روی دست گرفته شده و اکنون آهسته آهسته به طرف ختم شدن نزدیک است . اینکه در این بازی بزرگ نقشه سازان کی کشته میشود ، چقدر کشته میشود و کجا تخریب میشود ، به بازیگران هیچ ارتباط ندارد . این بازی خطر ناک را روس ها ، امریکائی ها و انگریز ها طرح ریزی نموده اند و منافع همه زورمندان در این بازار خون و آتش نهفته است . بیدار باشید وطندار عزیز که در این گیر ودار بین المللی ، اوغان ملتی ها میخواهند اجرت وطن فروشی خود را گرفته و قانون قبیله را بالای من وتو به معرض اجرا در آورند . پرابلم کوچی ها هم جز همین پلان شوم است ، تا شرایط زایمان پشتونستان بزرگ سهل تر گردد . حمله کوچی ها در بهسود ختم نمیشود ، شما شاهد خواهید بود که این حملات نوکران زر خرید انگریزی و این وطنفروشان حرفه ئی گسترش خواهید یافت .

 • اصلاً باور نمیکنم که هنوز هم چنین جنایاتی صورت بگیرد. این عکس ها قبل از همه نشاندهنده ضعف و بر رحمی حاکمان دولتی است. این بیگناهان غلتیده در خون چه هزاره باشد چه کوچی فقط یک پیام به ما دارد که افغانستان کشوریست بی بنیاد ، ضعیف و بی صاحب که به زندگی اتباع آن از حیوان هم بی ارزشتر شده است.

 • این گوشه از هزارن جنایات است که قرن ها درحق اقوام غیر پشتون صورت میگیرد اما افغان ملتی ها با بی شرمی تمام میگویند کوچی ها وارثین اصلی اوغانستان اند وحق دارند در هر نقطه افغانستان زندگی کنند وهر بلای که دلشان خواست بر سر مردم بیاورند وهر کی صدای بلند کند وبه دفاع از انها برخیزد به نوکری ایران تاجکستان ویا ترکیه متهم میشود سرزمین ما اشغال شده توسط افغان ملت است

  • آقای عظیم

   اگر شما نوکر پاکستان و یا کدام دشمن قسم خورده افغانستان نباشید پس بدون شک ابله هستید. زیرا شما به هر مسله رنگ قومی داده و از یاد میبرید که پشتونها هم مانند مردمان دیگر سرزمین ما رنج دیده اند، رنج میبرند و میخواهند کشوری ایجاد شود که همه مساویانه در آن زندگی کنند.

   من از شما میخواهم هر مسله را قومی نسازید و الی خائینین و جنایتکارانی چون مسعود و حکمتیار در هر لحظه پیدا میشوند که با استفاده از مسایل قومی کشور را یک بار نه که صد بار دیگر آماج بعد ترین جنایات کرده و آنرا پارچه پارچه بفروشند.

  • قرار معلوماموثق، یکی از پسر خوانده های کرزی بنام جبار نعیمی که در دوره طالبان خودش و برادرش ولی نعمی، بحیث دیپلمات در قونسلگری افغانستان در پشاور و سفارت افغانستان در اسلام آباد کار میکردند که اکنون بیش از شش سال است که نعیمی با وجود سواد ضعیفی که دارد بحیث دیپلمات در نمایندگی افغانستا در نیو یارک کار میکند و جبار نعیمی به پاس جعل کاری هایش در دوره انتخابات ریاست جمهوری که نمایند ه کرزی در میان مهاجر افغان در پاکستان فعالیت داشت و به پاس جعل کاری هایش بحیث والی در وردک تقرر یافت که همواره در تماس نزدیک و همکاری با افغان ملت قرار دارد.

   این جنایات مستقیم به هدایت دفتر کرزی و اقدامات والی صورت میگیرد.

   یک والی که فرد مورد نظر شخص کرزی می باشد دست باز تر نسبت به معاونین و رهبران هزاره عمل میکند. در برابر وحشت جز استقامت و مقاومت چه باید کرد؟

   ما اقوام هزاره همیشه از گرسنه گی، ظلم، و وحشت این گروه هایی وحشی و آدم کشان رنج برده ایم.

  • در طول تاریخ شما نوکری پاکستان را کردید و ما را نوکر پاکستان میگویید؟ پدرانتان هر جنایتی در حق اقوام مظلوم انجام دادند و شما جای اینکه پوزش بخواهید قیافه حق به جانب میگیرید؟ شرمتان باد که هنوز از کشتن بیگناهان دست برنداشتید و در دل به جنایات باداران طالب و اوغو ملیتان افتخار میکنید.

  • اگر چشم بینا داشته باشی درعکسهای بالا دشمن های قسم خورده مردم را میشناسی
   تا زمانی که برتری خواهی قومی وجنایات اینچنینی وجود داشته باشد شعار های پوشالی هیچ فایده نخواهد داشت شما افغان ملتی ها مسعول جنایات قبیله وحشی بنام کوچی استید تادیروز زیر نام طالب جنایت میکردید امروز بنام افغان ملت وکوچی

  • آقای بهار، کاش مثل اسم تان (بهار) از ذهن و فکر تان طراوت و زیبایی وجود میداشت. در رگ رگ خون و روح و روان شما جز عقده، تعصب و بر تری جویی کاذبانه چیزی دیگری جا نگرفته که این بد بختی خود شماست. چیزی بنام شرم و حیا در وجود شما نیست و بی شرمانه آنچه از دهن شما بر میاید میگوید.

   من با شما موافق نیستم. من چلنج میدهم که ثبوت نمایم که مشکل افغانستان صدر در صد مشکل قومی است و بوده. شما دست از بر تری خواهی و خشونت بردارید و دیگر اقوام افغانستا ن را تحمل نماید، مشکل حل میشود.

   شما مشکل مزدور بودن به بیگانه ها را ندارید، شما فقط نا بودی و سر کوبی اقوام غیر پشتون را میخواهید. این حقایقی است غیر قابل انکار. بیطرفانه به تاریخ گذشته های تان نگاه کنید.

   اما شما دیگر هر گز به این آرمان های شوم خود نخواهید رسید، دیگر آن دوره گذشته است که به حمایه بیگانه ها دول زده از جنوب به شمال حمله آورده جان مال و خانه و کاشانه ای مردم بی گناه را به خاک خون مبدل کنید. آن دوران عبدالرحمان غدار، هاشم خان و گل محمد خان آدم کش و مزدور را از سر تان دور کنید، افغانستان کشور اقلیت هاست و هیچ اکثریت وجود ندارد و قرن بیست یک به شما این اجازه را دیگر نمیدهد تا به شیوه گذشته عمل نماید و مردم افغانستان میلیون هاکشته داده و هر گز تسلیم این خواسته های شوم قوم سالاران نخواهد شد.

   همه چیز در افغانستان رنگ و بوی قومی بخود گرفته و این تعصبات قومی و برتری خواهی پشتون های جاهل (نه تمام پشتون ها بصورت عام)البته آنعده پشتون های وفا دار به حکمتیار، پشتون های مانند گروه طالبان، پشتون های مانند گروه حقانی و پشتون های مزدور بیگانه و بلاخره گروه فاشیست افغان ملت، این ها همه کسانی اند که از وحشی بودن، جنایت شان هم در برابر دیگر اقوام افغانستان و هم در برابر نسل های آینده خود شان و در مزدور بودن شان هیچ گون شک شبه ای وجود ندارد.

   اما متاسفانه اکثر اوقات پشتونهای با سواد و ظاهرآ روشن فکر چشم بسته از این همه اعمال این قوم خود حمایت همه جانبه می نمایند.

   حتا کرزی افسوس آنرا خورده که ایکاش طالبان سر بازان تحت فرمان اش می بودند، این خود گواه نیت شوم و ضعف کرزی را در راستای عقده ای قومی اش نسبت به دیگر اقوام نشان میدهد ورنه در غیر آن از طالبان جز جنایت چه عمل نیکی سر زده که کرزی را تشویق به همکاری با آنها نماید.

   شما نوشته رهبر افغان ملت آقای احدی را در زمان حکومت ربانی خوانده اید؟ زوال پشتون ها نوشته احدی، چه مطلبی را میخواسته بیان کند؟ معلوم است بر تری خواهی جاهلانه و از دست دادن قدرت ظالمانه.

   شما طرح سقاوی دوم را خوانده اید؟ شما در مورد حکمتیار و جنایات اش چه می فرماید؟ آیا در برابر این ها مقاومت صورت میگرفت یا نه؟ آیا کسانیکه در برابر این استاده گی کرده اند جنایت کار استند؟

   چرا یک نفر پشتون طرح سقاویی دوم را محکوم نکرد؟ آیا این طرح هیچگونه جنبه انسانی داشت؟

   شما تعریف جنایت کار را داده میتوانید؟

  • رجب و رسول

   من از شما خواهش میکنم که قبل از اینکه باز هم به تمام پشتونها بتازید یکبار دیگر آنچه را بهار جان نوشته مرور کنید. ولی اگر واقعا پاکستانی نیستید و یا خود را به پاکستانی ها در کویته نفروخته اید.

   زیرا از آنچه شما میگویید هیچکس نفع نمیبرد به جز پنجابی ها کثیف پاکستانی که سه دهه است ما را با استفاده از مسایل قومی به جان هم اندخته اند.

  • به همه معلوم است که نوکر پاکستان کیها استند
   نوکران پاکستان کسانی استند که حتا استخوان های مرده های افغانستان را به پاکستانیها فروختند

  • ajeeb nist? yani ki tanha panjabi ha masool ein hama hast wa pashtoon hai pakistan kho pakistani nistan!!! anha ham afghan hastan chon dar jirgai qawmi pak afghan haji belawor pakistani farmood ma hama afghanim... pas pashtoon hai pakistan afghan hastan wa awlad ein khak hastan.. ma ki hastem??? albata enja hast ki ma jawabe ein hama zolem wa narawai hara megirem .. har amal ki dar afghanistan sorat megirad joz afghan ha kas digar namikonad.. be ayed khob beandishem chi mana darad ki jenayat kochi hara ba pakistan nesbat betim??? ya ham bayad qabool konem kochi ha pakistani hast. man ba haise yak farzande qataghan degar khosh nadaram alaf charam ra ba beganagan betem chon har qader az haqe khod ter shawam padashe behtar az ein ki mardom behsood greft nakhahad greftam.. ta jan darem mobareza mekonem degar ma pashtoon hara bardasht nadarem.. lutfan dasht hai pehnawar jonob ra abyare konid milyard ha dollar ki hamin band karzai dozi mekonad dar jonob masraf konid wa kanal ha wa band hai ab besazid wa tamam pashtoon ha wa kochi hai qarne 21 ra dar anja jai bedihed .. degar khosh nadaram ba pashtoon zendagi konam.. chi dadi ba ma? chi name kaseb kardem? jai tasoof nist ma mardom shamal 90% qalin dasti jahan ra sader mekonem wa helmand 90% afyoon??? o brother burin ba watan khod burin ba amo jonob tura bakhoda degar talib wa talibezem ra ba ma nayared ma mardom azad hastem dokhtar ma maktab merawad zane ma dar biron kar mikonad .. begzarid ma mesli hamsaya hai shamali khod hamfarhang shawim pesh beraweem wa agar shuma khosh darid talib shawid osama shawid...
   hamin dostum nabod ki goft 6 mah barayam waqt bedihid jonob ra mesli shamal aram konam?? chara ba yak genral ki agar ba nazare shuma az afghanistan bashad wa tawani ein ra ham darad ki ba goftai khode ooo(ya talib ra gom mekonam ya khod ra) chara az ein feda kari o esteqbal nashod???
   shuma namikhawhid ki talib az bain berawad chon talib joz pashtoon ast man ham megom az bain narawad degar begzar ein joz shuma dar bare shuma ba shuma baray shuma bashad ama ma mutaniferem.. degar chizi ba ma baqi na manda akhirin chizi ki dashtem boda bod ki metawanist emroz milion ha turist wa ya jahangard ra az mamalik mesli chin hend koria nipal botan tebet vitnam meyanmar wa tamam dunia sarazir konad.. degar wojod nadara .. ein hara ki kard? dega chi maanda ki ora dar betin.. ba lehazi khoda brother hai pashtoon shumara khanetan mara khane ma .. wa agar baz ham amadid .. ma ham ba qawool hamin pahlwan namdar watan.. ya khod az bain merem ya doshman khod ra..

   aziz pahalwan zadah az shahre bastani qondoz

  • من صادقانه به تمام هزاره ها و اقوام محروم می گویم که فریب شعارهای درون خالی را نخورید. باید مسلح باشید و توان دفاع مسلحانه از خانه و زندگی خود را داشته باشید. اقایانی چون انورالحق احدی، اشرف غنی احمدزی و دیگر افغان ملتی ها بدتر و خطرناکتر از طالبان هستند چون طالبان احمق هستند و با حماقت خود ، خود را نابود می کنند اما اینها در ضمن تحصیل کرده بودن همان خط فکری طالبان را دارند که همان برتری قومی است. بروید مقاله و نوشته های انورالحق احدی را بخوانید. او بدون هیچ شرم و حیا از برتری قوم بشتون حمایت می کند. او در حقیقت از قدرت یافتن طالبان خوش بود و می گفت که آنها بشتونهای خالص هستند که قدرت از دست رفته بشتونها را احیا می کنند. من واقعا فکر می کنم که همین فعلا میان افغان ملت و طالبان رابط وجود دارد. طالبان می جنگند و افغان ملت بر اساس جنگ آنها امتیاز سیاسی می خواهند یعنی می گویند که اگر بشتونها قدرت را در دست نداشته باشند از طالبان حمایت خواهتد کرد.

   اقوام محروم باید یک فرماندهی مشترک دفاع خودی تشکیل دهند و بصورت جدی و یکجا برای عدالت اجتماعی و برابری استادگی کنند. یادمان باشد که افغان ملتی ها روابط بسیار تنگاتنگ با حزب جمهوری خواه امریکا دارند. این به این معنی است که اینها قدرت این را دارند که اطلاعات دروغین به جامعه ای جهانی بدهند و افکار جامعه ای جهانی را به مسایل بی اهمیت درگیر کنند. دشمنی اینها را با مطبوعات آزاد هم از همین جا می توان شناخت. تا رهبران تاجیک و هزاره و ازبک و دیگر اقوام محروم مانند گداها برای یکی دو چوکی برای افغان ملتی ها برقصند در افغانستان عدالت و برابری را کسی به خواب همی نخواهد دید.

  • بهار عزیز!

   در گذشته های دور از پدر بزرگ مرحوم خود اموخته بودم که ابله را باید از طرز سخن گفتنش شناخت که به وضوح از درفشانی شما هویداست.

   وزن کردن قهرمان چون مسعود بزرگ که عمری را در راه ازادی وطن و نموس افراد ناسپاس چون شما قوف کرد و سر انجام در همی راه سر داد و سنگر نی با خاین و رهزنی چون حکمتیار کمتر از جفای نیست که خانواده محمد زایی به حق سایر اقوام غیر پشتون د رافغانستان روا داشته اند.
   بدون شک پشتون ها در افغانستان مانند سایر اقوام رنج کشیده اند و اماج سیاست های خصمانه بزرگان به ظاهر رهبر قرار گفته اند.

   فراموشی شدنی نیست که چگونه حکومت های مستبد از نادانی و ناداری کوچی های مظلوم برای اهداف نیشنالیستی خود استفاده کرده و این گروه بیچاره را امروز به خونخوار ترین اردوی سیار برای رسیدن به اهداف ظالمانه خود مبدل ساخته اند.

   بهار عزیز!

   از نامت پیداست هنوز اولین ماهای سال عمر خویش را سپری میکنی و خبری از تاریخ این سرزمین حاکمان مستبد نداری.

   این سرزمین محلیست که اگر خر نبودی پس مهاجر هستی یا هم کافر، اینجا باید خر بود تا شهروند شد.

   ایا تو هم مانند باداران معاش خور ای ایس ایی خود بدین باور هستی که افغانستان دارای 4.5 ملیون کوچی است؟ ایا تو هم همینطور فکر میکنی که کشتن هزاره یا هر اانسان که باشد به دست کوچی روا است؟ تو هم میگویی هر زمین پر از علف مال کوچی است؟ اگر جوابت به این همه سوالات جنباندن سر به سرم تأید باشد پس همان جمله ات را که به اقای عظیم نوشتی نثارت میکنی-تو ابله هستی.

   بنده به عنوان فردی که نه هزاری هستم و نه هم کوچی درک میکنم که مشکل میان کوچی و هزاره نیست، اینجا مسئله گسترش شیونیزم پشتونی است که صاحبان ارباب بدان دامن میزنند و کوچیان بیچاره و نادان را حربه قرار میدهند.

   چقدر بدور از انصاف است که تکلیف زمستان پر برف کوهستان ها و دامن های کوه ولایات مرکزی را هزراه بیچاره با ناداری تمام خود میکشد و امتیاز بهار و تابستان پر علف انرا کوچی ها حق مسلم و میراث اجداد خود میدانند.

   تو بگو بهار! اگر خانه در دامنه کوه داشته باشی زمستان پر از برف انرا سپری کنی و زمانیکه بهار فرا برسد اجازه میدهی کسی دیگر بجای تو از هوای گوارای بهار و تابستان لذت ببرد؟ اگر جوابت اری است پس تو کودن هستی.

   لطفاً پیش ازانکه عقده های شخصی خود را شامل حال یک قهرمان کنی اندکی درنگ کن و بیندیش که در شأن چه کسی سخن میرانی؟ کسی که در قلوب بیشتر از 99 درصد مردم افغانستان جا دارد مانند مسعود بزرگ و یا کسی که 99 درصد نفوس افغانستان اورا جانی و خاین میشناسند مانند گلبدین حکمتیار.

  • سلام به دوستان عزیزووطنداران وطن دوست وبرادرخواهان عزیز.
   افسوس به همه شما جای بسیا رتاسف است که این طور به یک دیگر کلمات مینوسید ایاشما راکس درطول زنده گی تان هدایت به برادرکرده است یانی.
   افسوس به حال همه شما کمی فکر کنید وبکوشید راه حل انرا نه این راکه تو کردی من کردم فلان نفر کرد.

  • بهار و آشنا ! نظریات شما به همان مثل هموطنان ما شباهت دارد که میگویند : بگیرش که نگیرت !!

  • راستی هم که عده ای از پشتون به یک گروه متجاوز کلان تبدیل شده و عده روشن آنان بخاطر خاطر داری پشتون در برابر این همه جنایات و ظلم که از طرف پشتون میشود سکوت اختیار کرده که این یک از ویژگی های قبیلوی آنان است که حتی از دزد پشتون هم باید حمایت کند. چیزیکه شما می توانید تجربه کنید. فقط کسانی گب دارد که در این جریان پایش گیر است یا منافع می برد و یا منافع شان به خطر است.
   معضله فعلی بهسود گرچند ریشه تاریخی دارد اما دولت فعلی -کرزی و همدستان پشتون شان- در چند سال گذشته بی لیاقتی خود را تا اندازه ای به اثبات رساند و هر چه آبرو داشت (سیاسی و اجتماعی) از بین برد و دیگر امید دوباره سبز شدن آن را هم از دست داده حتی از طرف پشتونها خودشان. فلهذا برای برای کامپاین انتخاباتی ریاست جمهوری و تبلیغ انتخاباتی کدام دست آوردی بدست ندارد که بر مردم نشان بدهد و خودش هم شاید می شرمد به این خاطر دست بر برانگیخته کردن تعصبات پشتون و پشتونیزم می زند تا آن عده پشتونان که مغزش باز شده دوباره در چشم آنا خاک پشتونیزم را ریخته و آنان را کور کرده بر آنان سوار شود. وگرنه کدام پشتون است که بگوید کرزی و تیم کاری آن برای انان خدمت کرده بجز از عده معدودی..و اکثریت پشتون میداند که فقط با برادری میشودخوب حکومت و خوب زندگی کرد. این را ما حتی در چشم اکثریت مردم غریب افغانستان اعم از پشتون ، هزاره و ازبک و تاجک میبینیم. اما اینان دست به حساسیتها قومی زده اکثریت پشتون و تعصبات پشتونی را بر انگیخته کرده بر هویت و شخصیت آنان لطمه زده فقط از سادگی آنان سو استفاده می کند.
   کرزی و همنوایان آن فقط تیم از دزدان است که می خواهد مثلی همیشه آبرومندانه در مقامهای بالا دزدی شان ادامه دهد. و فعلا پشتون خواهی را تنها راهی برای بدست آوردن رای برای آنان مانده و تمام راهای آبرومندانه و مشروع را خود آنان از ناکارای خود بروی خود بسته .. چون در تعصبیت پشتون دیگر به فکر افغانستان نه، بلکه به فکر حفظ هویت خویش پشتون رای می دهد.. هر که می خواهد باشد پشتون باشد.. (نه تنها پشتون که همه مردم عادی همین قسم می باشد) پس به نظر من نویسندگان و روشنفکران ما کاری نکند که بجای اصلاح کار نادانسته به کرزی و وابستگان آنان کمک کند. چون سیخ پا کردن پشتون ها و زیر سوال بردن شخصیت ملی آنان وسیله میگردد به دست کرزی و خرم و دیگر همدستان آنان تاآتش موعود آنان را بر افروخته تر کرده دیگ آنان زود تر از وقت پخته شود.
   اینان آن قدر در سرمایه اندوزی مستند که دیگر حتی پدر خود را نخواهد شناخت پشتون که دور... اینان از پشتونان خودشان به نفع شخصی خودشان استفاده می کند.
   اینان می خواهد نفرت را در بین مردم زیاد کند تا بتواند که باز مردم را به چندین قطب تقسیم کند و هوا را خاک آلود کند و بر پشت پشتون که از آنان در حال گریز است، پای خود را مانده به چوکی خود را برساند.

  • مشکل بزرگ شما این است که درست خوانده نمیتوانید ، زیرا من از حکمتیار به نام خائین کبیر و جنایتکار یاد کرده ام.

   بلی من با شما در مورد افغان ملت، عبدالرحمن، و غیره و غیره هم موافق هستم. ولی این بدین معنی نیست که شما همه قوم پشتون را محکوم کنید و بدین ترتیب آنچه را دشمنان من و تو میخواهند دامن زنید و آن جنگ قومی ، برادر کشی و ویرانی خانه من وتو.

   ولی حالا نوبت شما است که بگویید چرا و به کدام حق از یک خائین و جنایتکار جاهل چون مسعود دفاع میکنید ولی به دیگران توصیه دارید که حکمتیار خائین را محکوم کنند ؟

  • آقای رجب ! بدبختانه ماکور خود وبینای دیگران هستیم . وازطرف دیگر مبنای قضاوت ونقد ما برتعصب وگرایش های منفی استوار است . این شاید درست باشد که آقای نعیمی سواد کافی ندارد ولی بحیث دیپلومات درنیویارک کارمیکند ، ولی این راهم باید درنظر داشت که آقای خلیلی معاون دوم مولوی کرزی ازکدام مدارج تحصیلاتی برخوردار است ویاحداقل دانش کافی برای اداره یک ولایت دارد که اکنون به نمایندگی ازهزاره ها درآن مقام حساس احراز مقام نموده است ؟ آیا ماهزاره ها ازداشتن رهبران چون آخوندخلیلی وآخوند محقق نباید احساس شرمنده گی کنیم ؟ شاید جواب این باشد که اقوام دیگر نیز بهتر ازاین نیستند !! برای ملیت محروم وستمدیده ایکه میخواهد گذشته اش را جبران نماید ودررقم زدن سرنوشت آینده خویش عالمانه ، بااصول ومعیارهای کارآ درزمان حال وارد میدان شود ، جواب بالا اما دیگر فقط میتواند درچهارچوب یک رقابت منفی توجیه پذیر باشد وبس . همگان را شاید باور براین باشد که ایجاد سیستم سیاسی که بایک متدولوژی انسانی هدایت واداره میشود تنها با مجموعه تلاشهاومصافهای آدمهای باورمند به عظمت وجایگاه والای انسان درفرازونشیب تاریخ ممکن ومیسراست ،وبرعکس براندازی نظام ستمگر وفاسد نیز نیازمند همان ابزار ونیروی اجتماعی است . سوگمندانه بحث وجدل در رابطه به رویدادها وحوادث درافغانستان ازقاعده بالامستثنی است وکاملاء باانگیزه های سمتی ، قومی ، مذهبی ، لسانی ، صنفی والگوبرداریهای عقبگرایانه صورت میگیرد. تحت تاثیر این گرایش منفی است که اکنون میبینیم هیچ کسی حاضرنیست تانسبت بخود نیز برخورد سازنده ومنطقی داشته باشد ، چه اینکه هم اکنون درچندین ولسوالی هزاره نشین ازخود ملیت ما کسانی بحیث ولسوال ویامسئول امور تعیین گردیده که سواد وکفایت اداره یک فامیل را ندارند، وسطح تحصیلات شان نیز ازچند کتاب درمدرسه های آخوندی فراترنیست ولی خود همین باصطلاح دانسته های قوم سکوت مطلق پیشه نموده وآنرا کمال مطلوب ، ورسیدن بحقوق سیاسی قوم میدانند وشرم آورتر ازآن درانتخابات سال دوهزاوچهار میلادی درپرتو همان نگرش تفرقه افگنانه بود که باالگوبرداری ازبرادران پشتون وتاجک خیل عظیم ازهزاره های ما نیز درحمایت بیدریغ ازکاندیداتوری چهره جنایت کار وآلوده به فساد محقق قرار گرفته وبه نفع وی کمپین مینمودند! نفرین برتمامی آن عناصر که آگاهانه درخدمت ارتجاع وجنگسالاران قرار دارند.

  • آقای گدا خیل،

   تو مثل آی اس آی و مقامات پاکستانی حرف میزنی. آنها همیشه میگویند که افغانها و پاکستانی ها با هم همسایه و برادر هستند و ما با یکدیگر روابط دوستانه و برادرانه میخواهم؛ اما ما شاهد هستیم که این براداران در حق ما چه میکنند.

   تو بر خانه و منزل و داریی من حمله ور میشوی مرا با فامیل و درایی هایم به خاک خون میکشی، وقت باز خواست شد حرف برادری به زبان میآوری ودر برابر دیگران استاده میشوی مرا برادر خطاب کنی. کدام برادری؟ وقتی جنایت به اوج خود میرسد و بعد از قتل کشتار موضوع برادری بیاد تان میآید.

   من برادر جنایت کار نمیخواهم و برادر جاهل و جنایت کار را تحمل کرده نمیتوانم.

   این برادری ها مانند برادری حکمتیار و ربانی، برادری سیاف و محقق برادری کرزی و خلیلی، برادری فهیم خان و کرزی و هزاران برادری های دیگری که نتایج آن قتل، کشتار، خون، ظلم است.

   بابا مزاری خودرا به این باور که ما با هم برادر هستیم خود را تسلیم طالبان کرد و لذت برادری را چشید.

   نادر خان به نام صلح و برادری در حاشیه قرآن امضاکرد، بچه سقو و یارانش را به صلح و برادری دعوت کرد معلوم شد که تا امروز ما تاوان این خوش باوری و برادری را می پردازیم.

   ما شاهد هستیم که برادران مسلمان ماطالبان بر سر برادران خود در مناطق شمالی، در یکولنگ بامیان و در مزار شریف و سایر نقاط دیگر بر سر برادران خود چه آوردند.

   ما برادر دزد آدم کش، جنایت کار و خایین را به محاکمه میخواهم بکشیم.

   مسلمان ها همه با هم برادر هستند، اما این برادر ها همیشه با هم در اختلاف و جنگ قرار دارند. این برادر ها همیشه برادر کشی میکنند.

   ما برادر آدم کش، جاهل و برتر خواه نمیخواهم.

   ما صلح واقعی میخواهم نه برادری های جنگ افروز.

  • مشکل آقای بهار این است، خوانده و نوشتن را مانند مسلک نجاری آموخته است اما مفهوم موضوع و مطلب را گرفته نمیتواند.

   تو میدانی که حکمتیار به یک چهر ه پر از نفرت مبدل شده است، و میدانی راهی برای توجه اعما حکمتیار وجود ندارد. اما در عین حال بر بزرگ مردانی که راه رسم آزادی را برای نسل های بعدی به جا گذاشته اند، عقد ه مندانه و کور کورانه، به شیوه نیاکان ظالمت چون دوره شاهان ظالم اهل محمد زایی و طالبان وحشی، قهرمانان دیگر اقوام را که بخاطر شرف و آزادی مردم خود خون های پاک خود را نثار کردند، توهین نمایی.

   تو دست پرورده ای حکمتیار شکست خورده اکنون در کنار افغان ملت خودرا جا زده ای. اگر حکمتیار و طالب بالای تو و کرزی حساب کند، در نیات و اعمال شما فرقی وجود ندارد.

  • آقای کاوه،

   ما واقع بین هستیم، در پیش چشمان خود جنایات را مشاهده میکنیم، و به دل جان آنرا احساس مینمایم.

   تو کور استی که خلیلی را در کنار نعیمی قرار میدهی،رتبه علمی خلیلی را نا دیده گرفته، عقده مندانه، توهین میکنی.

   من هم خلیلی و هم کرزی را از نزدیک ملاقات کرده ام، اصلآ از لحاظ ادبیات زبان مقایسه نمیشوند.

   من به شما گفتم که این جنایات، توسط افرادی جاهل و بیسواد، تحت انگیزه پشتونیزم افغان ملت، صورت میگیرد. من این چهره ها رابه شما معرفی کردم که کی ها هستند و چه گونه سوابق دارند.

   هدف اصلی من از معرفی چهره های بوده که در جنایات اخیر ولسوالی بهسود در برابر اقوام اصلی این سر زمین دست دارند و در کجا به چه وسیله وجود دارند و چگونه توطیهءها را پلان و عملی میکنند.

  • محترم رجب ! اگرمتذکر میشدی که آقای خلیلی ازکدام پایه ویامدارج تحصیلی برخوردار است بهتربود ، تا ازآن طریق من ودیگران نیز ازمرتبت علمی ایشان واقف میگردیدیم . جمله ادبیات زبان که منظور شما شاید ازقدرت بیان وفصاحت کلام ایشان درمقایسه باکرزی باشد بنظرم دربحث مرتبت علمی نمی گنجد ودلیلی قناعت بخشی نیست که با ارائه آن خلیلی را سزاوار احراز پست معاونت ریاست جمهوری بدانیم . اولا ما خلیلی را درنفس خودش ودر رابطه به مقتضیات ونیازهای تاریخی مردم محروم وستمدیده هزاره مورد بحث قرارد میدهیم که ایشان بدبختانه بعلامت دروغین احقاق حقوق همین مردم عنوان معاونت ریاست جمهوری را یدک میکشد وازآن سوء استفاده مینماید ، ثانیآ مقایسه خلیلی باکرزی به این معنی خواهد بود که چون مقدرات مردم افغانستان بدست یک فرد نااهل ، ناآگاه ونامتعهد نسبت به آنان قرار گرفته است لذا برای ملیت هزاره نیز جایز وروا است تا بدترین ها را انتخاب نمایند. دروجدان وحافظه تاریخ به روشنی ثبت است که رژیم کنونی افغانستان دست نشانده ، مزدور ، نااهل وترکیبی ازجنایتکاران ومافیای قدرت است . جمهوری اسلامی افغانستان بدرستی موجودیت خود را مرهون حمایت بیدریغ پنتاگون است نه حمایت مردم ویااهلیت در امور مملکت داری . ثالثآ باید ازخود پرسید که نقش آقای خلیلی در رابطه به حوادث بهسود وجنایات انجام شده نسبت به مردم آن چیست ؟ آیا اوحاضر است مقام بی ارزش وبی تاثیر خودرا برای یک لحظه قربانی درد ورنج مردم بخون تپیده بهسود بنماید ولب ازلب بگشاید؟ حرف اساسی ودرست شاید این باشد که امروزه مرض مهلک وانسان سوز قوم پرستی آگاهانه بخورد مردم آفت زده ای ما داده میشود وبدون کوچکترین تاءمل کاسه وکوزه را بسر وگردن همدیگر میشکنیم . درحقیقت امر کوچی ها نیزتاریخآ مورد ستم وبهره برداریهای سیاسی قرار گرفته ودرمحرومیت وسیه روزی مقام کمتر ازما ندارند . درشرایط امروز نیز آنها وسیله دستیابی به اهداف شوم سران قوم خود قرار گرفته اند ، چنانکه درهمین چند دهه اخیر وامروزه ازهزاره های ما نیز بمثابه ابزار درتحکیم وحفظ پایه های قدرت چند آخوند استفاده میگردد ، اگرقرار براین بود که ماباید گذشته را جبران نماییم وبه تاریخ گذشته وسرنوشت آینده خویش برخورد عالمانه واصولی نماییم ، وبه منظور ایجاد یک دنیای بهتر برای نسل بعد متوسل به ابزار شایسته وکارآمد گردیم ، نباید به انسان معامله گر وجنایت پیشه ای چون محقق رای پنجاه هزار نفری میسر میگردید تاباکمال بیشرمی ودنائت به آن انتخاب بشاشد ودرپناه آن با منفورترین چهره تاریخ کشور ما ( سیاف ) وارد معامله شود . تماشای این منظر غم انگیز درس وعبرت بزرگی بود تا به انتخاب اهمیت وارزش قایل میشدیم . رجب جان ! من واقعآ دربرابر آدم های ناباب ومعامله گر ومخصوصآ آنانکه تاریخ ومردم را بازیچه ووسیله قرار میدهند به قول شما عقده دارم وباور خودرا لااقل درصفحه الکترونیک بیان میدارم . اینکه شما را خوش نمیآید برایم مهم نیست . ازاینکه باخلیلی وکرزی شخصآ ملاقات داشته اید معلوم است که آدم خیلی مهمی هستید وبخوبی معلوم است که رئیس جمهور ما ومعاونش وقت ملاقات برای هرکس نمیدهد بجز چهره های مهم کشوری ، لذا ازتبادل نظر باشما بی نهایت خود را قدرتمند احساس مینمایم . شادباشید.

  • پس چرا پشتونها اظهار همدردی نمی کنند؟

 • فكر ميكنم عبدالخالق ديگري به كار است. تا اين نادران را كه باز تاريخ نادر غدار را تازه كرده اند و از خود عبدالرحمن ثاني ساخته اند از پا در اورد. مرگ به افغان ملتي ها

 • دوستان عزیز سلام!
  آرزومندم حین ابراز نظر تا آن حد احساساتی نشوید که اشتباهات عظیم املایی و انشایی را مرتکب شوید. در بعضی از نظرات اشتباهاتی دیده میشود که از شاگردان دوره ابتدائیه نیز سر نمی زند.
  با سواد و به سلامت باشید.

  • آقای ندا شامخ،

   ما اکنون روی قواعدزبان و ادبیات بحث نداریم، ما نظریات خودرا در حد توان خود نسبت به جنایات این طالبان وحشی که یک سر آن در نزد کرزی در داخل ارگ و سر دیگر آن در بهسود و مناطق جنوب و جنوب شرق در افغانستان است، بحث داریم. مادرد دل خود با دیگران در میان گذاشته و از طریق این سایت با دوستان و مخالفین تبادل نظر داریم و میخواهیم واقعات تلخی که رخ میدهد، و حقایقی که شنیدن آن برای برخی ها بسیار تلخ است بصورت روشن بیان نمایم؟

   درست است که بصورت عام در تمام نوشته ها املا، انشا و قواعد زبان در نظر گرفته شود، اما در این جا ما روی موضوع ادبیات بحث نداریم، ما شعر نمی نویسیم، باید بگزاریم، تا دیگر در حد توان خود نظرات خود را بیان کنند. در این جا موضوع بیان مطلب مطرح است نه ادبیات، مطلب از وضاحت بیان است.

   شما یک بار دیگر به این عکس ها نگا کنید،و بعد آ نزد خود فکر کرده به ما درس ادبیات بیاموزانید.

   ما شاگرد زبان و ادبیات نیستیم، بلکه میخواهیم احساسات، عواطف نظریات خودرا نسبت به این جنایات بیان نمایم.

   کرزی کجا درست مطابق قواعد حرف میزند. افغان های که در کابل از غرب سر زده اند، ابتدایی ترین سوادنوشتن و خواندن فارسی را ندارند، در گرد پیش افغان ملت بنام کار شناس معاشات دالری گزاف را میگیرند، تو مرد خدا به ما درس قواعد درست نوشتن در این سایت را میدهی.

   هر انسانیکه حس بشر دوستی داشته باشد، با مشاهده این جنایات عقل فکر خود را از دست میدهد، اما تو خوش بخت به ما درس خون سردی را میدهی!!!

 • awal tar az hama bayad salam arz kad khedmate tamami ham watanane mohtaram ba khososs barai baradaran gham didae behsud .ke khode in banda az velaiate maidan hastom va az esaye awal behsud az khode siasang va za mantaghaye boland ghala hastom .va enami nazarem enamist ke baiad dar dowlate afghanestan baiad famida shawad ki har kas metavanad ki raho chahe khoda paida kunad vali amu kasi ki amad va khoda kalane afghanestan gereft ki dar hale hazer nametavanad hich kar ra anjam bedahad ba che manzur in kara kada ba manende i gaba)farah kardan manende ainan goh khordan ast vaghti ki iak nafar iak kara nametana goh mekhora ki da jaye bala mera va az khod taref mekona .ba gofte shahid ustad abdolali mazari baiad ki dar afghanestan barabari va baradari basha va hich kas nabaiad az hagh bogzara agar emrooz bar sare ma mardom zolm ast hich farghi namekona ba khateri ki ma hamesha dar barabare hagh va edalat ta akharin ghatre khuneman estadaim dar panahe maula ali.va dar akahar ham enami akharin gapem hast ki megom bakhshe kullghi mardom afghanestan ba ghesme iak mesal mekhaiom ki enami gape khoda ba mardom berasanom )ensan ra fel esharah va haivan ra fel sota .bale esme khode in banda haji asad az khode maidan shar va az ese awal behsud hastom .HAR KAS BE KASI NAZAD MA HAM BA MAULAIEMAN ALI NAZEM.IA ALI MADAD.KHODEM IN PAIGHAM RA AZ ITALI VA AZ SHARE ROM BARAYE HAMVATANAN AFGHAN MERASANOM.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس