صفحه نخست > حقوق بشر > کمیته اعتراض به کوچ اجباری و نسل کشی درافغانستان

کمیته اعتراض به کوچ اجباری و نسل کشی درافغانستان

پنجشنبه 7 اگست/ میدان سانتا کاستانزا و حرکت به سمت سفارت افغانستان - روم ایتالیا
چهار شنبه 6 آگوست 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

هموطنان غیور و باشهامت مقیم ایتالیا!

همانطوریکه درجریان هستید، امسال همانند چند سال اخیرطالبان وجنایتکاران جنگی با استفاده ازنام وشکل و شمایل کوچیها حملات مسلحانه و بیرحمانه ی شانرا بالای مردم بیگناه درمناطق ناهور، شهرستان، دایکندی و بهسود راه اندازی نموده اند که بویژه دربهسود باعث شهادت شماری ازهموطنان بیگناه، به آتش کشیده شدن خانه ها ومکاتب وتلف شدن مواشی شان و درخاتمه باعث کوچ اجباری هزاران تن آنان ازمناطق اصلی شان به سایر نقاط کشورگردیده است. این تنها آغاز کار است زیرا پلان های این حرکت فاشیستی که ازبیرون مرزهای افغانستان هدایت میشود دامنه این غارتگری وچپاول را به تمام مناطق افغانستان واز جمله مناطق سرسبز شمالی خواهد کشاند. اینها عمال دشمنان مردم ما هستند و برای نا امن ساختن مناطق امن فرستاده شده اند. گرچند فعلا آغاز این فاجعه مناطق مرکزی وهزاره نشین می باشد و بهسود است که درخاک وخون می غلطد اما پلان های بعدی شمالی خواهد بود طوری که یکی ازنماینده های این مزدوران اجنبی درمصاحبه تلویزیونی خویش مکررا، رفتن کوچی ها به مناطق شمالی را حق مسلم خود ذکرنمود،هنوز برادران تاجیک ما درمناطق شمالی درسوگ عزیزان خود نشسته اند، هنوزشعله های آتش درتاکستان های شمالی شعله می کشد وهنوز خرابه های نیم سوخته شمالی فریاد می کشد، عدالت!

ما دشمنی باهیچ کسی نداریم، فقط ازجنگ خسته ایم ومیخواهیم درکشور ما عدالت اجرا شود ! برادران پشتون هم باید بدانند که پدیده کوچی وکوچی گری فقط سیاست دشمنان مردم افغانستان است که میخواهند این پدیده همیشه به عنوان یک قوه فشار داخلی حفظ گردد تابتواند زیر نام آن اقوام باهم برادر افغانستان را ازهم دورساخته وبعد ازآب گل آلود ماهی بگیرند.


پس بیایید دست به دست هم دهیم و به این پدیده خون آشام خاتمه بخشیم!

به این منظورافغان های مقیم ایتالیا با ایجاد "کمیته اعتراض به کوچ دهی اجباری و نسل کشی درافغانستان" اعتراض خویش را درمورد برخورد غیرعادلانه حکومت افغانستان دراین قضایا ابرازداشته ازمقامات کشورایتالیا منحیث کشوری که دربازسازی سیستم عدلی و قضایی افغانستان دخیل است میخواهد تا با دید دقیق به ژرفای این مسئله بنگرد و درحل عادلانه این قضیه با درنظرداشت قوانین، کنوانسیونهای حقوق بشری و معیارهای معاصرحقوقی و قضایی سهم خویش را ادا نماید که همانا درخواست ابطال اسناد و فرامینی است که ازیک قرن پیش باعث تبعیض وحق تلفی دراین کشورگردیده است، تا با این کارجلوخشونت، خون ریزی و کوچ اجباری درمناطق محروم افغانستان گرفته شود.
""کمیته اعتراض به کوچ دهی اجباری و نسل کشی درافغانستان" راه پیمایی مسالمت آمیزی را درشهرروم ایتالیا راه اندازی مینماید و ازتمامی هموطنان باهم برادرافغانستان درسراسرایتالیا میخواهد تا با شرکت شان دراین راه پیمایی سهم شانرا درپروسه عدالت اجتماعی درافغانستان ادا نمایند تا باشد افغانستان خانه ای برای تمامی شهروندان آن با حقوق مساوی به معنی واقعی آن مبدل گردد.

هدف ما:

درقدم اول برای حل دایمی معضل کوچیگری ساکن ساختن آنها درجاهای مناسب مطابق ماده چهاردهم قانون اساسی کشور

اجرای پروسه خلع سلاح دایمی بالای کوچیها همانند سایرهموطنان به منظور تطبیق اصل برابری و عدم امتیازدهی بین شهروندان کشور مطابق ماده بیست و دوم قانون اساسی کشور

پرداخت غرامت به مردم متضرر بهسود برای اجرای عدالت اجتماعی

ابطال بدون قید و شرط تمامی اسنادی که حدود یک قرن پیش توسط حاکمان زورگو به منظورنسل کشی و کوچ دهی اجباری مردمان محروم کشور صادرگردیده اند

زمان : پنجشنبه 07 اگست 2008

محل تجمع: میدان سانتا کاستانزا و حرکت به سمت سفارت افغانستان - روم ایتالیا

عکس ها از سایت فرياد: يادداشت های يک روزنامه نگار افغان


گزارش تلویزيون لمر از آنچه در در بهسود می گذرد

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • کار خوبی است و باید هم حق به حقدار داده شود. بنظرم در این مظاهره اگر از جهانیان و حکومت افغانستان خواسته شود که راه حل این مشکل را در پرتو قانون اساسی وضع شده در افغانستان جستجو کنند خوب خواهد بود. نه اینکه با فرمایشات و شرطهای قبلی ماهیت و ارزش مظاهره را زیر سوال ببرند.

  • بازماندگان سنایی ها . بو علی سینا ها . مولاناها و ناصر خسرو ها
   بیاید با هم یکی شوید و بر ضد فاشیزم مبارزه کنید .
   زنده باد خراسان ، پارسی گویشان و ترکان

 • آقای عزیز!

  بالای کلۀ خر یاسین خواندن سودی ندارد.موجودات وحشی با مظاهر محیط انسانی بیگانه هستند.جامعۀ جهانی نیز با با تفاوتی تمام نظاره گر این فاجعه است.اشغالگران میدادانند که بومیان این سرزمین(ملیتهای غیر پشتون)هیچگاهی غلامی اجانب را نمیکنند،بهمین دلیل آنها نیز در این جنوساید سهم فعال میگیرند.سکوت در برابر جنایت بمعنی اشتراک در جنایت است.

 • این آدم بی عقل و غول و وحشی به نام سلیمان خیل میگوید که کوچی ها مسلح نیستند و چند تا توپک دارند. آیا امکان دارد که با چند تا توپک جان دها تن را گرفت و مردم بی گناه و بیجاره را از خانه های شان راند؟

  • آیا توپک سلاح نیست؟ توپک آدم را نمیکشد؟ برای کشتن مردم دیگر چه چیز باید اینها داشته باشند؟ توپک که دارند...

   اینست استدلال و این است تعقل!

 • های هموطن!

  فاشیزم به لب های دلمه بسته ازخون شهدای تان رحمی نمیکند، اما تو این لب ها و این چشمانی را که انتظار ناجی یی بسته شده اند، به خاطر بسپار!

 • با . سلام . زنده باد کسانی که این حرکت انسانی را آغاز کرده اند و با هموطنان به خون خفتهء شان همدردی می کنند . شرم باد بر سر مداران دولتی که ادهای موجودست و اقتدار می کنند ولی چنشن فاجعه انسانی در منطقه تحت سلطه شان صورت می گیرد .و دروغ باد کسانی که دم از همدردی با ملت افغانستان می زنند ولی در این حادثه سکوت بر لب داشتند . من جمله کارتونیستهای سایت که آروز می کنند روزی مردم این وطن لقمه ءنان بی درد سر بخورند . آیا به نظر کارتونیستهای افغانستان کوچ اجباری و آتش زدن خانه ها و کشتن مردم بی گناه را نباید به تصویر کشید ؟؟ آیا قربانیان حملات وحشیانه کوچیهای پاکستان انسان نیستند برای کسانی که ادعای دفاع از انسانیت دارند ؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس