IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > دریچه‌های امید افغانستان

دریچه‌های امید افغانستان

بلی در خبر ازدواج این زوج نمونه تاثیرگذاری این خانم مبارز افغان و این نماینده‌ای برحق ملت افغانستان و دادخواه‌گر قشر مظلوم زن افغانستان را مشاهده مینمائیم و این را میگویند ثمره‌ای مبارزۀ عملی یک مبارز واقعی در محیط ماحولش، نه حرافی.
عارف پوپل
جمعه 6 آگوست 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

هموطنان دردمند مطلبی که باعث این نوشته شد، حاصل از شنیدن خبر تصویری راجع به ازدواج جوان افغان بنام فرامرز با دخت شریف و درد رسیده‌ای افغان بنام صامعه جان که قربانی تجاوز جنسی یک تعداد اوباش تربیت شدۀ دم و دستگاه متجاوزین بحقوق و ناموس ملت افغانستان که طبعا" با باندهای تروریستی، جنگ‌ سالاران و متجاوزین به حقوق بشر و جنایت‌کاران جنگی ارتباط تنگاتنگ داشتند گردید.

عکس از بی بی سی فارسی

دوستانی که این خبر را دیده باشند حتما" مانند من و هزاران هموطن دیگر باعث خرسندی و شکرگزاری‌شان شده است و اگر ندیده باشند بهتر است که به سایت‌هایی که این خبر را پخش نمودند از جمله بی بی سی لندن مراجعه نموده و خود قضاوت کنند. ولی تصویری که در ذهن بنده از پخش این خبر نقش بسته، سه چهرۀ تابناک را در سطح اجتماع وطن من و تو به نمایش میگذارد که مورد بحث درینجاست و آن چهره‌ها اینانند:

درین خبر تصویری اول خانم جوان، پاکدامن و نجیب افغان صامعه جان را در حین پخت و پز و بعدا" در کنار شوهرش مشاهده میکنیم، صامعه جان این دختر مبارز افغان که چندی قبل در ولایت سرپل مورد تجاوز وحشیان و زورمندان گروه‌های مافیائی به قرار گفتۀ خودش هشت نفر قرار گرفته بود، خود را از قید و بند و سیستم ترس و وحشت و به اصطلاح شرم و ننگ بی‌جا و عرف و عادات ناپسند اجتماع رهانیده، تجاوز بحقوق خود را منحیث ننگ و خفت نه بلکه بحیث وسیله و صلاح مبارزه دادخواهی برای خویش قرار داده، با آواز بلند چهره‌ای کثیف این جنایتکاران و حامیان‌شان را افشا نموده و دادخواهی بر حق خود را به گوش دولت نادولت افغانستان، جامعه‌ای مدنی به اصطلاح طرفدار حق و عدالت و مدافع حقوق بشر رسانید. با وجود اعتراض این زن مظلوم که من قهرمانش مینامم، گوش شنوای را نه در افغانستان و نه در جهان صاحب شد ولی با این خاموشی اختیار نکردن و دریدن پرده‌ای این وحوش که بنام قوماندان، جنگ‌سالار و مجاهد دروغین که از سه دهه است در افغانستان وحشت و بربریت را در تمامی امور سرمشق کار خود ساخته‌اند، خود بذات خود یک عمل قهرمانانه بوده و من‌ منحیث یک هموطن این عمل شریفانه صامعه جان را بخودش، فامیلش، ملت و جامعه‌ای زن دردمند افغان تهنیت و شادباش میگویم.

در تصویر بعدی با چهره‌ای جذاب، دوست‌داشتنی و مهربان یک عیار و جوانمرد واقعی افغان که نامش فرامرز است بر میخوریم. فرامرز جوان را می‌بینیم که با یک ژست مهربانانه دستمال خود را به همسر دردمندش که هنوز هم با یادآوری از کابوس وحشتناک‌ تراژیدی زندگی‌اش اشک از رخسارش جاریست تقدیم نموده و به بیانات دردمندانه همسرش گوش فرا میدهد.

بعدا" فرامرز جوان را با چهره‌ای خندان و مهربانش می‌بینیم که از درد و رنج خودش که از قصه‌ای زنده‌گی همسر عزیزش براش رخ داده، زبان میگشاید و درد و رنج خود را مانند یک بمب منفجر شده در بدنش تشبیه میکند و همین سرنوشت دردناک صامعه او را وا میدارد که با یک حرکت جوانمردانه و خودگذری تمام پیشنهاد ازدواج خود را با صامعه توسط ملالی جوبا این بانی نهضت آزادی‌خواهی زنان افغانستان عرض میدارد که البته مورد پذیرش صامعه هم قرار گرفته و این وصلت مقدس به ثمر میرسد. درینجا باز هم بیک تابوشکنی دیگر و عمل قهرمانانه‌ای جوان سنت‌شکن افغان که مدتی را در خدمت ملالی جویا به سمت گارد محافظه وی سپری نموده بر میخوریم. این عمل فرامرز واقعا" یک عمل جوانمردانه و قهرمانانه محسوب میشود، بلی دوستان این انتخاب فرامرز در اجتماع افغانستان که تابع عنعنات، خرافات و عادات ناپسند عقب‌گرایانه میباشد و هم مقابله با اعتراضات فامیل، دوستان، اقارب و محیط ماحول فرامز کارسانی نبوده، بخصوص انتشار این خبر در میدیای داخلی و خارجی وی را ممکن است در تنگنای قرار داده باشد که جهیدن از همچو موانع واقعا" سنت‌شکنی و عمل قهرمانانه است که فرامرز انجام داد.

نتیجه‌ای کلی را وقتی ارزیابی کرده خواهیم توانست که در متن خبر، خبرنگار قسمت‌هایی از بیانات ملالی جویا این قهرمان زن افغانستان، این نمونه‌ای شجاعت و استواری در امر مبارزۀ حقوق زنان افغانستان، ملالی جویا مدافع حقوق بشر و ملالی جویایی که صدای اعتراضش خیمه‌ای لویه جرگه را لرزانید، خواب خوش و راحت مرتجعین، زورمندان، جنگ‌سالاران، متهمین جنایات جنگی را در پارلمان افغانستان به کابوس وحشتناک برایشان تبدیل نمود. ملالی جویایی که با وجود توطیه‌ای قدرتمندان و خلع غیرقانونی از پارلمان لحظه‌ای آرام نه‌نشسته، در داخل و خارج کشور، هر رادیو، تلویزیون و میدیا را به سنگر مبارزه حق‌خواهی و آزادی‌خواهی تبدیل نموده و صدای بغض گرفته‌ای مردم ستمدیدۀ افغانستان در آفاق گردید. جنایت‌کاران و حامیانشان را از اروپا گرفته تا آمریکا، از پارلمان اروپا گرفته تا سنا و گانگرس آمریکا و دهلیزهای ملل متحد افشا نموده و حق‌خواهی و دادخواهی ملت افغان را با شجاعت و پشتکار به گوش ملل آزادی‌خواه جهان رسانیده است.

بلی در خبر ازدواج این زوج نمونه تاثیرگذاری این خانم مبارز افغان و این نماینده‌ای برحق ملت افغانستان و دادخواه‌گر قشر مظلوم زن افغانستان را مشاهده مینمائیم و این را میگویند ثمره‌ای مبارزۀ عملی یک مبارز واقعی در محیط ماحولش، نه حرافی.

بلی این خبر خوش ازدواج فرامرز و صامعه یک بار دیگر نام این الگوی شجاعت و مبارزه را زبانزد جهان ساخت و ثابت نمود که نزدیکی و هم‌صحبت بودن با ملالی جویا سطح آگاهی فرامرز را به آن حدی بالا برد که او را وا داشت سنت‌شکنی نموده و نمونه و سرمشق عیاری و جوانمردی گردد. چه میدانیم که صدها و هزاران انسان دیگر از نور درخشان ملالی جویا که مستفیذ نشده باشند؟ و فرامزر نمونه ای مستفیذ شده از این نور درخشنده میباشد. در مقایسه با پیروان جنایت‌کاران جنگی که چنان روزگاری بر سر صامعه و صدها زن دیگر آورده‌اند. از همین جاست که گفته‌ای مشهور بیاد میآید که میگویند.

کبوتر با کبوتر زاغ با زاغ/ کند همجنس با همجنس پرواز.

بلی ملالی جویا تو با رهنمائی، شفقت و مهربانی در عمل، مصدر خدمت والای شده‌ئی، و در حرف که صدایت ناقوس مرگ بر دژخیمان جنایت‌کار است. بلی ملالی جویا تو با مبارزه‌ای بی‌امانت قهرمان دیگری تقدیم اجتماعت نمودی و بدین جهت برایت شادباش میگویم و میگویم بذری که تو و انسان‌های شریف مانند تو افشانده‌اید به یقین که روزی ثمر داده از همین افغانستان در بند، افغانستان دیگر خواهد ساخت و به یقین که شما سه چهره‌ تابناک دریچه‌های امید افغانستانید.

به امید آن روزها

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

  • سلام خدمت تمام عزیزان تقدیم است .بنده به نوبه خود این وصلت مقدس را به خانم بزرگ صامعه جان و برادر بزرگ فرامرز جان تبریک و تهنیت عرض میدارم و از خداوند مننان خواهان زنده گی ارام و پر از محبت برای هردوی شان ارزو دارم اگر این خبر واقعت داشته باشد که مایه فخر است برای همه افغانها خریدن حیثیت یک زن افغان نه تنها که مردانگی و همت بالا است بلکه عزت و سر بلندی برای هردوجفت و فامیل های محترم شان است .
    باور دارم که خانم های دل پاک وبا ایمان مورد تجاوز بی غیرت ترین و بی ناموس ترین حیوانات درنده قرار میگرد .
    اقای فرامرز عزیز یقین داشته باش که با مقدس ترین خانم زنده گی را اغاز کردی خداوند اجرش را بتو بدهد .

جستجو در کابل پرس