کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > کارتون > طنز روز > شــایســته ســالاری دلیــل تعــویق کــابیــنه

شــایســته ســالاری دلیــل تعــویق کــابیــنه

ملــت افغــان باید صــبر جمــیل بخــرج دهــد چــون شــایســته ســالاری دقــت لازم میــخواهــد و نیــازمنــد زمــان اســت !

شنبه 27 دسامبر 2014, بوسيله‌ى شمس الحق حقانی

ملت افغان واقعا ملت خیلی ناشکریست که به هیچ چیز قانع نبوده و در همه چیز باید انگشت انتقاد بلند کرده و همیش نق بزند و منفی بافی کند.
ما خوب بخاطر داریم که کرزی به دلیل که در تعین کابینه دقت لازم بخرچ نداده و بجای شایسته سالاری مصلحت سالاری را گزیده بود از هر طرف مورد انتقاد شدید قرار گرفته و مسول همه معضلات کشور خوانده می شد و حالا که بعد از آنهمه هرج و مرج و بی پلانی حکومت کرزی بخت ملت یاری کرده و برای اولین بار در تاریخ این کشور بجای یک سیاستمدار و حاکم بیسواد یک مغز متفکر و یک سپه سالاری فکری بر اریکه قدرت این کشور تکیه زده که قبل از به قدرت رسیدنش پلان های ده ساله حکومت را تکمیل کرده و عملی کردن آن را با جاگزینی شایسته سالاری بجای مصلحت سالاری در کابیه حکومت وحدت ملی می خواهد عملی سازد باز هم داد و فریاد این ملت نا شکر به آسمان بلند شده که چرا تعین وزرا در کابینه جدید اینقدر وقت زیاد را در بر می گیرد !؟

خوب قرار مثل معروف دو خربوزه به یک دست گرفته نمی شود و ملت افغان هم باید میان راه دهل و راه سرنی یکی را انتخاب کند !؟
یا مصلحت سالاری در تعین کابینه که عملی کردن آن حد اکثر شش روز وقت را در بر خواهد گرفت و یا شایسته سالاری که غور و دقت لازم می خواهد و اجرای آن حد اقل به شش ماه وقت نیاز دارد.
میدانم که اصطلاح شایسته سالاری در فرهنگ افغانی سابقه چندانی ندارد و خیلی ها نمی توانند تصور کنند که چرا با گزینه شایسته سالاری در تعین کابینه به شش ماه وقت نیاز است پس مجبورم که درین باب کمی روشنی انداخته و رفع شک و ابهام کنم.

برای تعین شدن یک شخص در کابینه جدید با معیار های شایسته سالاری وی مجبور است که مراحل ذیل را طی کند یا به قول معروف وی باید هفت آسمان را بر درد و از هفت دریا بگذرد :

- نامزد وزیر باید در رشته کاری اش دارای مدارک تحصیلات عالی و فنی از کشور های خارجی باشد ، حد اقل تجربه ده ساله کاری آن کشور ها را داشته باشد اما تابعیت کشور های خارجی را نداشته باشد.

- نامزد وزیر باید از شهرت نیک بر خوردار باشد یعنی که سوانح کاری اش با فساد اداری و مالی ملوث نباشد.

- نامزد وزیر باید عضو فعال تیم انتخاباتی کلمرغ جان یا گلمر جان بوده باشد.

- نامزد وزیر باید از طرف معاون اول و دوم کلمرغ جان و یا گلمر جان پیشنهاد شده و مورد تائید و توافق هر دو قرار گیرد.

- نامزد وزیر بعد از طی مراحل قبلی باید مورد تائید و توافق کلمرغ جان و گلمرجان قرار گیرد.

- اگر اختلاف نظر بزرگی میان کلمرغ جان و گلمرجان در مورد وی وجود داشت و از طریق مذاکره و معامله رفع نشد موضوع به دادستانی کل راجع شده و در آنجا فیصله خواهد شد.

حالا کلاه تان را قاضی قرار داده و منصفانه قضاوت کنید که برای تعین بیست و چار نفر وزیر با شرایط دشوار و قسما متناقض فوق که به قول معروف نه کج باشد و نه راست و نه تر باشد و نه خشک آیا شش ماه زمان خیلی زیادیست !؟

به نظر من که هر چه دیر تر آید بهتر آید و عجله کار شیطان است !
مدت پنج سال دوران حکومت وحدت ملی تعین شده که سال اول سال انتخابات ریاست جمهوری و سال دوم سال تعین کابینه و سه سال باقیمانده برای خدمت به مردم بکلی کفایت خواهد کرد.

با تقديم حــــــــــــــــــــــــــرمت
حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی

https://www.facebook.com/zahrkhand

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


58 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > کارتون > طنز روز > شــایســته ســالاری دلیــل تعــویق کــابیــنه

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • تحریر دارنده مقاله بهتر بود زمان بندی را طور ذیل تحریر میداشت:
  نیمه اول سال اول، تعیین ریاست و بخش اجرایی آن
  نیمه دوم سال اول، تعین وزرای کابینه
  سال دوم، تعیین معینان وزارت خانه ها
  سال سوم، تعیین و مقرری والیان ولایات
  سال چهارم، تعیین و مقرری معاونین والیان
  سال پنجم، تعیین و تقرر سفرا در کشور های خارجی
  سال ششم (به دلیل حل نشدن مشکل تعیینات و مقرری ها حکومت یکسال دیگر تمدید میگردد)، تعیین و تقرر اعضای پایینتر از سفرا در خارج از کشور و مامورین رده های پایین بعد از معینان و والیان.
  سال هفتم و هشتم، انتخابات ریاست جمهوری بعدی.
  به هر صورت، از روزی که اشرف غنی به هرات رفت و ندانست اولویت حل مشکلات کشور باید چی باشد، من به عقلانیت و صداقت آقای غنی مشکوک ام.
  با احترام

 • به نظر شطرنج بازی جریان دارد، اشرف غنی به هرات رفت تا مگر با فریب مردم آنجا برای به اصطلاح اوردن امنیت و کار سر را بی سر کند و دست عبدالله عبدالله را از انجا کوتاه نماید، باز به کابل امد و یک پیاده را فدای پلان های بعدی شطرنج نمود، اشرف میداند که نمی تواند به مزار برود و پایه عبدالله عبدالله را در انجا سست نماید. به هر حال شاعر میگوید: ان دو بودند چو گرم زدو خورد-دزد سوم خر شانرا زدو برد.
  با احترام.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.