کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > آزادی بيان و حکومتی دو چهره!

آزادی بيان و حکومتی دو چهره!

مسعود قیام و هارون نجفی زاده در کنفرانس روزنامه نگاری تحقیقاتی!

شنبه 13 سپتامبر 2008

کابل پرس: مسعود قیام و هارون نجفی زاده، دو خبرنگار شناخته شده ی افغانستان که به ترتيب در تلويزيون طلوع و راديو بی بی سی فعاليت دارند، در يک کنفرانس بين المللی در شهر لی لی هامر کشور نروژ، به تشريح وضعيت روزنامه نگاران و آزادی بيان در افغانستان پرداختند. در اين کنفرانس بين المللی با روزنامه نگاری تحقيقاتی، اين دو روزنامه نگار چالش های پيش روی خبرنگاران و رسانه ها را برای علاقمندان تشريح کردند.

اخبار و گزارش های مربوط به آزادی بيان در افغانستان را در کابل پرس بخوانيد

مسعود قيام، روزنامه نگار و مجری برنامه ی "گزارش شش و نيم " تلويزيون طلوع اظهار داشت که حکومت افغانستان در قبال آزادی بيان، دو چهره از خود نشان داده است. يک چهره ی حکومت افغانستان چهره ای دموکرات و طرفدار آزادی بيان است که فقط با جامعه ی جهانی نشان داده می شود که گفته شود، حکومت افغانستان يک حکومت باز و طرفدار آزادی بيان است. چهره ی ديگری که اين حکومت دارد، چهره ای خش است که در افغانستان به روزنامه نگاران نشان داده می شود. روزنامه نگاران در افغانستان توهين، تحقير، ضرب و شتم، بازداشت و کشته می شوند.

هارون نجفی زاده، خبرنگار راديو بی بی سی که قرار است فعاليت خود را در تلويزيون بی بی سی ادامه دهد، در اين کنفرانس با آوردن نمونه های مختلف از سرکوب آزادی بيان، اوضاع رسانه ها و دسترسی آزاد به معلومات را تاسف انگيز دانسته و چالش های پيش روی روزنامه نگاران را تشريح کرد.

اين دو روزنامه نگاران افغانستان، با ارايه ی يک گزارش مشترک همراه با متن، عکس و فيلم، از آنچه بر روزنامه نگاران می گذرد، تصوير واضح تری ارايه نمودند. از ديدگاه اين دو روزنامه نگار، ملايان، طالبان، حکومت به شمول امنيت ملی و وزارت فرهنگ به مدیریت کريم خرم و همچنین جنگ سالاران بزرگترین سرکوبگران آزادی بيان می باشند. در جريان صحبت های اين دو روزنامه نگار، فيلم کوتاهی نيز به نمایش درآمد که در آن کريم خرم وزير فرهنگ افغانستان، بصورت واضح علیه آزادی بيان در کشور موضع گيری کرده است.

مسعود قيام و هارون نجفی زاده در گفت و گوهایی اختصاصی بصورت جداگانه با کابل پرس شرکت کرده اند که بزودی منتشر خواهد شد.

اخبار و گزارش های مربوط به آزادی بيان در افغانستان را در کابل پرس بخوانيد

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


55 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > آزادی بيان و حکومتی دو چهره!

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • سلام به همه دوستان عزیز
  راستی این خود یک نوع تحریک بالای ..... است
  خوب ما وشما کاری نکینم که وطن را به بد تری بکشانیم
  کاری کنیم که وطن رنج دیده ما جور شود
  قطره قطره دریا میشود

  • سلام به دوستان؛
   دوست عزیز همه این عزم را دارند که در راستای پیوند پیکره از هم پاشیده این کشور کاری را انجام دهند، اگر بگذارند، منظورم کسانی هستند که نه خود در این کشور کار میکنند و نه هم دیگران را میگذارند.
   این دو خبرنگار دقیق گفته اند، رئیس دولت از یک زبان میگوید که "ما پشتیبان آزادی بیان هستیم و از آزادی بیان سخت حمایت مکینم"، اما از طرف دیگر با تقرر شخصی بنام کریم خرم در سمت وزارت اطلاعات و فرهنگ کسی که از فرهنگ، روزنامه نگاری و آزادی بیان یک کلمه هم نمیداند. آزادی بیان را در افغانستان در گلو خفه میکند و به این میگویند دو چهره.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.