صفحه نخست > دیدگاه > وبلاگ نویس > مصاحبه با فرید ریش نیچه درمورد صد روزنخست دولت وحدت ملی

مصاحبه با فرید ریش نیچه درمورد صد روزنخست دولت وحدت ملی

mosafeer
يكشنبه 11 جنوری 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

مصاحبه با فرید ریش نیچه درمورد صد روزنخست دولت وحدت ملی .

خبرنگار: فردریش صاحب صد روزنخست چگونه گذشت ؟ 

فرد ریش نیچه : تشکر! شخصا ازمقامی که دارم اعلان می کنم که اگردولت مردان افغانستان به جای افغانستان جهان را مدیریت کنند هم به نفع خودشان است هم به خیرمردم دنیا باشد. من در مقابل چنین روحی قالب تهی خواهم کرد ومن حیرانم که این چنین انسان هایی- رئیس جمهورورئیس اجرائیه- ازکدامین ستاره بر زمین افتاده اند تا در اینجا یکدیگر را ملاقات کنند ودست رحمت به سرملت کشیده دولت وحدت ملی تشکیل دهند . من یک زمانی گفته بودم ؛ "سردرد هایم نتیجهٔ درد زایش افکارنو می‌باشد" ولی اززمانی که دولت وحدت ملی تشکیل شده است ، تازه فهمیده ام که؛" ریزش مو نتیجه زایش افکارناب می باشد".

خبرنگار: نفهمیدم جناب فردرش .اگه میشه کمی بازش کنید.

نیچه : من یک زمانی نیم عمرم را صرف کردم کتابی نوشتم تحت عنوان ؛" چنین گفت زرتشت" وحالا تصمیم گرفته ام برای جبران آن غلطی، کتابی بنویسی تحت عنوان ؛ چنین گفت عین غین . وکتابی نوشته ام با نام "من مرده ام چون احمقم" ولی حالا نظرم عوض شده میخواهم رساله یی بنویسم با نام "من زنده ام چون میخواهم درکابینه وحدت ملی وزیرشوم"

خبرنگار: مردم منتظراند کابینه زود ترتشکیل شود ، به نظرت این انتظارکی سرمی رسد ؟

قبل ازآمدن به افغانستان عقیده داشتم که ؛ سياستمدارانسان‌ها را به دو دسته تقسيم مي‌كند: "ابزار و دشمن" يعني فقط يك طبقه را مي‌شناسند و آن هم "دشمن" است. حالا به این نتیجه رسیده ام که سیاستمدارانسان هارا به دودسته تقسیم می کنند ؛ مردم و"عضو ستاد" . اینها فعلا دردام اعضای ستاد خود گیرافتاده اند هروقت خواسته های آنها برآورده شد کابینه هم تشکیل می شود .

خبرنگار: به نظرشما چرا کابینه دولت وحدت ملی تشکیل نمی شود ؟ 

نیچه : من یک زمانی ادعاکرده بودم ؛بلند پروازیِ من آنست که در ده جمله چیزی را بگویم که کسی دیگر در یک کتاب می گوید .ولی اززمانی که با دولت مردان افغانستان آشنایی کسب کرده ام،به این نتیجه رسیده ام که بلندپروازی آن است که یک کابینه با دو رئیس درست کرد . خبرنگار:ازنظرخیلی ازکارشناسان این یک امرغلط است . 

نیچه : نادرستی یک حکم باعث نمی شود که آن حکم را رد کنیم ، احکام نادرست برای زندگی بشری ضروری است و رد کردن آنها به معنای رد کردن زندگی است. بنا براین اگه بخواهید زندگی کنید باید هرغلطی را تحمل کنیم .

خبرنگار: وآخرین کلام ؟ درسی ثانیه اگه میشه لطفا

فعلا رئیس جمهورهمه چیزرا می داند ونیت اش هم خیراست. من حتم دارم که به تنهایی می تواند تا پنج سال آینده حکومت کند . آنچه والا بودن یک فرد را ثابت می کند، کرده های او نیست. چون بیخ و بن آنها معلوم نیست و معانی مختلف دارند، بلکه ایمان اوست. ازهمینجا است که میخواهم آن جمله معروفم را نثاررئیس جمهورکنم که ؛ "تو میتوانی ، زیرا میخواهی"

 

 


آنلاين بنگريد : http://mosafeer.blogfa.com/post-811.aspx

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس