کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > مسولین محترم مبارزه با حوادث طبیعی و مدیریت بحران!

مسولین محترم مبارزه با حوادث طبیعی و مدیریت بحران!

شنبه 28 فوريه 2015, بوسيله‌ى دوکتور شهیر نثاری

باغبانا ز خزان بیخبرت میبینم
آه از آن روز که بادت گل رعنا ببرد

مسولین محترم مبارزه با حوادث طبیعی و مدیریت بحران !
اگر بموقع برنامه ریزی نکنید باقی مردم و دار و ندار محلات برفکوچ زده را بزودی سیل میبرد !
یکی از راهکار های مدیریت بحران بگونه یی است که وقتی یک نهاد و یا نظام از کنترول بحران ، معضل و یا مصیبتی طبیعی، سیاسی و اجتماعی عاجز باشد و یا آنرا عیار نتواند ، باید تدابیری را روی دست گیرد تا از تکرارعین حادثه وهمچنان از وقوع بحران های جدیدی که وضعیت را پیچیده تر میسازد ، پیشگیری شود.

مدیریت ضعیف بحران در حادثات برفکوچ اخیر همه را سرخورده نموده است. بگفته مردم محل هنوز هم امکان موجودیت اهالی زیر کوه های برف وجود دارد. تا حالا حتی بعضی راه ها مواسلاتی جهت دسترسی با قریه جات دور افتاده باز نشده اند.
مدیریت بحران:
Crisis Management

مدیریت بحران عبارت از یک سلسله تلاشها و برنامه ریزیهای علمی و مسلکی است که بحران را شناسایی نموده، به اساس اطلاعات درست جهت مبارزه به آن تصمیم اتخاذ میشود.
پیش بینی بحرانها، شناخت نقاط بحران خیز و آسیب پذیر، جستجو راه حل، پیشگیری از عوامل و رویداد های که باعث بحران میشوند و بلاخره کنترول سریع بحران از جمله وظایف مدیریت بحران بشمار میرود.
یکی از راهکار های مدیریت بحران بگونه یی است که وقتی یک نهاد و یا نظام از کنترول بحران ، معضل و یا مصیبتی طبیعی، سیاسی و اجتماعی عاجز باشد و یا آنرا عیار نتواند ، باید تدابیری را روی دست گیرد تا از تکرارعین حادثه وهمچنان از وقوع بحران های جدیدی که وضعیت را پیچیده تر میسازد ، پیشگیری شود.
ولی با تاسف و بر عکس معیارات ‌یاد شده ، وقتی حرف از مدیریت بحران در نظام افغانستان بمیان میآید و قسمیکه در ظرف چند سال گذشته دیده شده در اکثر حالات نه تنها اینکه از وقوع حوادث و معضلات طبیعی، سیاسی اجتماعی جلوگیری نشده بلکه در اکثر موارد معضلات که کاملاً قابل پیشگیری بوده بطور مکرر اتفاق افتاده و بدتر از همه اینکه دربیشتر موارد بعضی از اقدامات، راهکارها و بی توجه یی های بعضی نهاد های نظام خود باعث بروز بحران های بزرگ طبیعی ، سیاسی اجتماعی شده است.
با در نظر داشت موارد ذکر شده و با توجه به تجارب گذشته ، اگر بموقع برنامه ریزی صورت نگیرد باقی مردم و دار و ندار محلات برفکوچ زده را بزودی سیل خواهد !

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


58 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > مسولین محترم مبارزه با حوادث طبیعی و مدیریت بحران!

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.