کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > کارتون > طنز روز > تیــکه داران دهــان بســته

تیــکه داران دهــان بســته

تیــکه داران قــوم هــزاره میخــواســتند دراعــتراض به گــروگــانگــیری مســافــران هــزاره دهــان به اعــتراض بگشــایند امــا ...

سه شنبه 17 مارس 2015, بوسيله‌ى شمس الحق حقانی

بزرگان قومی به اشخاص و افرادی در یک جامعه اطلاق میگردد که بزرگی شخصیت انسانی شان آنها را در راس گروه از انسان ها قرار داده و ایشان با استفاده از فراست و کیاست ذاتی و تجارب زندگی در میان قوم و تبار شان به رهنمایی آنها در حل و فصل مشکلات و معضلات اجتماعی پرداخته و بیرون رفت ازین معضلات را همیش در سایه حفظ وحدت و برادری با سایراقوام و منافع علیای کشور جستجو میکنند.

تیکه داران قومی که شکل و شمایل ظاهری شان خیلی به بزرگان قومی شباهت دارد اما کار و وظیفه شان بکلی از آنها متفاوت بوده و در حقیقت دلالان سیاسی اند که در بدل دست یافتن به منافع شخصی و فامیلی به حل مشکلات و معضلات قوم شان می پردازند.

ایشان نه به علت بزرگی شخصیت انسانی شان بلکه بیشتر به علت بزرگی رمه های گاو و گوسفند و مقدار جاه و مال شان بدین مقام دست یافته و از آن برای توسعه قدرت و اندوختن بیشتر ثروت خویش استفاده میکنند.
تیکه داران قومی از لحاظ شکل کاری به دو شاخه ای تیکه داران صادق و تیکه داران خاین تقسیم بندی می شوند.

تیکه داران صادق به آن گروه از ایشان گفته می شود که در ازای منافع شخصی لا اقل به مشکلات قوم شان بصورت درست رسیدگی کرده و جاه و مال را که ازین طریق بدست می آورند به اصطلاح مردم برایشان حلال میگردانند.

تیکه داران خاین در حقیقت کسان اند که حتی از شغل تیکه داری استفاده سو کرده و فقط منافع شخصی و فامیلی را در نظر دارند و برای دست یافتن بدان از هیچ عمل خلاف هم دست بردار نیستند.
ایشان فبل از دست یافتن به شغل پر درآمد تیکه داری به مردم باغ های سرخ و سبز را نشان داده و حل مشکلات و معضلات شان را بصورت فوری به ایشان وعده میدهند ولی بعد از جلوس به کرسی تیکه داری همه قول و قرار ها را بدست فراموشی سپرده و حتی در مواقع اضطراری که حرف زندگی و مرگ قوم شان در میان باشد به آنها توجه نکرده و بیشتر حفظ منافع شخصی خود شان را در نظر دارند.

با تقــــــــــــديم حــــــــــــــــرمت
حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی

https://www.facebook.com/zahrkhand

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


58 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > کارتون > طنز روز > تیــکه داران دهــان بســته

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.