صفحه نخست > دیدگاه > وبلاگ نویس > توافق نامه لو رفته ازسفرغنی به ایران!

توافق نامه لو رفته ازسفرغنی به ایران!

mosafeer
دوشنبه 20 آپریل 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

توافق نامه لو رفته ازسفرغنی به ایران

به نظرشما درجریان سفراشرف غنی به ایران روی چه چیزهایی باهم گفتگو وبه توافق خواهند رسید ؟

 یک تعداد ازبند های توافق نامه دوطرف، توسط اجنت های خارجی که دراین سفراشرف غنی را همراهی می کنند ، قبل ازامضا لو رفته است . ازآنجا که قانون حق دسترسی به اطلاعات پاس شده است ، بخش هایی ازبند های فاش شده را برای هموطنان عزیزمی گذارم تا درجریان توافقات پشت پرده ی این سفرقرارگیرند :

1- ایران وافغانستان دوکشوری درجهان است که زبان مشترک دارند ولی زبان همدیگررا نمی فهمند . برای درک متقابل، نیازبه زبان مشترک دارند . دراین قطعنامه ابرازامیدواری شده است که با انتخاب "باری جهانی" به حیث وزیراطلاعات وفرهنگ، زبان فارسی به "سوچه دری " ترجمه گردد تا دوطرف ایران وافغانستان به تفاهم بیشتری دست یابند .

2- دوطرف باهم توافق کرده اند که ؛ ایران وافغانستان دوکشورهمسایه می باشند، وسال ها درکنارهم آب ونمک خورده اند .

3- - ایران وافغانستان دوکشوری است که اولِِ نامِ هردو با "الف" شروع می شود، این اشتراک باعث شده که این دوکشورِدوست، دراکثرروی داد های جهانی، ازجمله المپیک پکن، دنبال هم حرکت کنند .

4- ایران وافغانستان دارای اشتراکات فرهنگی فراوان وخدشه ناپذیری هستند، ولی همیشه یک طرف سعی کرده است طرف دیگررا مورد تهاجم فرهنگی خود قراردهند . براساس این توافق درآینده این روند باید متوقف شود ودست های خارجی دراین کارقطع گردد .

5- ایران کشوری است که سال ها ازسه میلیون مهاجرافغانی پذیرایی می کند . طرف افغانستان ازدولت ایران خواسته است که مهاجرین افغانی را به جای برگشت داوطلبانه به سوریه، به افغانستان بفرستد . ولی طرف ایرانی درجواب گفته است ؛ مرگ حق است، چه سوریه چه افغانستان فرقی برای انسان افغانی نمی کند . اشرف غنی به زبان فارسی گفته است ؛ " هرجور راحتی " 

5- تروریست یک پدیده جهان شمول می باشد که نه تنها تهدیدی برای ایران که بلکه برای جهان می باشد. دراین مورد هردو توافق کرده اند .

6- هردو کشورتوافق کرده اند که مواد مخدریک پدیده خانمان سوزی است که طرف افغانستان تولید کننده وطرف ایرانی مصرف کنده ی عمده ی آن می باشد . 


آنلاين بنگريد : http://mosafeer.blogfa.com/post-850.aspx

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس