کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > وبلاگ نویس > «چهل روز بی فرخنده» و «استقامت فعالان مدنی»

«چهل روز بی فرخنده» و «استقامت فعالان مدنی»

دو شنبه 27 آوريل 2015, بوسيله‌ى chendavol

«اقتدارگرایی» (توتالیتاریسم) با نفی گذشته (منفی خود)، نفی امروز و وعده دادن فردای بهتر (موهوم و بدون برنامه)، بی‌ شکل (یا هم‌شکل) کردن افراد جامعه، کوتوله‌پروری (حذف شایسته‌سالاری و اِعمال تبعیض)، دشمن‌سازی (بیگانه‌سازی در درون و بیرون جامعه)، قدسی‌سازی امور عادی و قهرمان‌پروری برای نابود کردن هویت فردی و حوزه خصوصی افراد می‌کوشد. وقتی حوزه خصوصی آسیب ببیند، فضای عمومی نیز برای کنش و واکنش اجتماعی مناسب نخواهد بود. به این ترتیب، دولت و نهادهای پشتیبان آن بر «جامعه مدنی» کاملا چیره می‌شوند وهویت مستقل و کرامت انسانی از بین می‌رود.

در افغانستان، وجود پدیده‌ای به نام «جامعه مدنی» که البته هنوز هویت کاملا واقعی خود را به دست نیاورده است، با همه کاستی‌ها و نارسایی‌های درونی و بیرونی‌اش، برای رویارویی با «اقتدارگرایی» در چهره‌های گوناگون دولتی و غیر دولتی‌اش ضرورت دارد.

باید با بازخوانی تاریخ کشور به ویژه از دوره امانی به این سو و رصد کردن گفتار و رفتارهای مخالفان «جامعه مدنی» ـ حتا آنان که امروزه، به فریب، جامه آن را به تن کرده‌اند ـ ، آسیب‌های «جامعه مدنی» را بررسی کنیم و به سهم خود، برای کاستن و برطرف کردنش بکوشیم.


آنلاين بنگريد : http://chendavol.blogfa.com/post-40...

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


62 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > وبلاگ نویس > «چهل روز بی فرخنده» و «استقامت فعالان مدنی»

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.