در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > دانشجویان دانشگاه بلخ!

دانشجویان دانشگاه بلخ!

آخرين خبر همراه با شش عکس از درگيری پلیس با دانشجویان!
يكشنبه 28 سپتامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

عکاس: رستم بلخی

کابل پرس: عکس های زير توسط رستم بلخی يکی از دانشجویان دانشگاه بلخ گرفته شده است. طبق اظهارات اين دانشجو، پوليس بيست و سه تن از دانشجويانی را که بازداشت کرده بود رها کرد. در همين حال از سرنوشت سه تن از دانشجويان هيچ اطلاعی در دست نيست و دوستان و خانواده های آنان نگران سلامت آنان می باشند. برخی منابع خبری از کشته شدن يکی از دانشجویان خبر داده اند. رستم بلخی دانشجوی دانشگاه بلخ به کابل پرس گفته است که امروز دانشجويان دانشگاه بلخ در اعتراض به سیاست قومی دولت و مقامات بلخ و حمله پوليس به دانشجويان دست به اعتصاب زده اند. دانشگاه بلخ اکنون در محاصره ی کامل پوليس می باشد.

بلخ درآتـش قوماندان عطا!

زیر سقف دموکراسی و حقوق بشر واژه های زبان ما تحریم و اعدام می شوند

يكشنبه 28 سپتامبر 2008, نويسنده: رستم بلخی

واژه های کلیدی
آموزش، مکاتب و دانشگاه

پيام‌ها

 • روز بخیر.....

  خانم چشمه از اقای محترم ح مهدوی بخاطر دادن القاب مقدس به کلام خداج انتقاد نموده بودند و باین حادثه که در بلخ اتفاق افتاده بایست قناعت شان حاصل شده باشند که زبان را میتوان مقدس خطاب کرد حتی در صورت ضرورت "چشم های انسان مخالف را کور" کرد اگرچه برای زبان پشتو باشد!!!

  و حالا اگر خانم چشمه جشماهاش را کم باز کند و کتاب" پته خزانه" را با کلام خدا بطور مقایسوی مرور نمایند شاید به حقیقت مطلب پی ببرند که اقای مهدوی حق به جانب استند!!!
  و از جناب خانم چشمه در اینده انتظار برده میشود که در همچو موارد به قضاوت عجولانه ننشینند....زیرا گفته اند: که چوب خدا نیز صدا ندارد!!!

 • من اگرچه والی بلخ و تعدادی از دولتمندان بلخ را هم وطن پرست و صادق نمی دانم، متعقدم که این غلطی و اشتباه از یک تعداد همین محصلین پوهنتون بلخ است که در این دوره های بسیار ناآرام و مملو از حساسیت های جنجال برانگیز کشور ما متاسفانه باز هم بازیچه دست چند تا خایین به ملت افغانستان که خادم و آله دست حکومت ایران و خیال پردازی های هوایی اش هستند، شده و ناآگاهانه مانع و سد راه آزامی و ثبات در مملکت میشوند. از نظر من این نوع خیانت ها همانگونه باعث بربادی کشور ما میشوند چون اعمال طالبان و جهادیون پول و مقام پرست. فرزندان سالم این کشور میدانند که کشور ما در حال حاضر بیشتر از هر چیز به ثبات و اتحاد ضرورت دارد تا پیشبرد مرام های نامشروع این همسایه و آن همسایه. این محصلان و کسان هم مفکوره شان که طالبان را یک توده نادان و بیسواد میدانند، آیا لازم است که در حالت فعلی به خاطر مسایل که در حال حاضر هیچگونه اولویت ندارد، آشوب به راه اندازند. از نظر من میان اینان و طالبان در نادانی و بیسوادی ابدآ فرقی وجود ندارد اگرچه این ها محصل در موسسات عالی هستند. وظیفه این ها بیشتر آن است که خود و وقت خود را صرف آموختن علم نمایند تا که بعد ها بتوانند مصدر خدمت به این سرزمین فلک زده شوند.

  • علی جان

   شما یا بسیار ساده تشریف دارید ویاهم با تغیر اسم اصلئ تان به (علی) میخواهید خوانندگان کابل پرس را اغوا کنید (البته به فکر خودتان).

   مشکل افغانستان حل ناشدنیست! و حق نیز به زاری گرفته نمیشود! آرامی و ناآرامی در کشور متأثر از مظاهره و استفاده از زبان مادری نیست بلکه از فرهنگ انتحار و انفجار هموطنان عزیز و یهود تبار منشأ میگیرد.

   شما نیز کوشش کنید تا به زندگی خودتان برسید و از تبلیغات بی خاصیت و بیفایده بپرهیزید!

   در آینده نیز لطفا کوشش نکنید با انتخاب اسم های مستعاری چون علی و یا حسین و با لهجه دار نمودن جملات تان خود را هزاره ویا تاجک معرفی کنید چونکه در قرن بیست و یکم اینکار ها حماقت خودتانرا نشان میدهد.

   خداوند متعال شما را هدایت فرماید!

  • جاوید آقا، اولآ بدان که سویه عالی و بهتر ات نسبت به این کسان که از نظر تو صاحبان فرهنگ انتحار و انفجار هستند، از طرز صحبت وانتخاب کلمات نامربوط و زشت کاملا آشکارا و واضع است، زیرا این سخن است که نماینده گی از تربیت انسان میکنذ نه قومیت و لسان وغیره. ثانیآ من هیچگونه اجباری به تغیر لهجه و انتخاب نام دیگری ندارم که خود راهزاره و تاجیک و یا... جای بزنم، زیرا به غیر از هزاره ها و تاجیکان،اقوام دیگر این سرزمین همه تسلط کامل به زبان دری داشته و دارند چون که یکی از زبان های ملی ما است و شاعران، نویسنده گان و دانشمندان، هنرمندان و بلاخره خیلی از رسیده گان این سرزمین از همه اقوام این کشور برخاسته اند نه اینکه تنها از هزاره ها و تاجیک ها. استفاده از نام های مستعار حتمی طرزالعمل خودت است که اینقدر در مورد آشنایی داری و مطمین هستی. خودت خوب میدانی که اشخاص نوکرمنش چون تو بسیار کم هستند که خود را مورد استفاده دشمنان این وطن میسازند و مخاطب من هم اشخاص از قبیل تو نیستند. هرکسی اجازه تبلیغات البته برای بهتر شدن اوضاع کشور و وطن خود دارد و نه برای انداختن شرارت و بی اتفاقی. امثال تو به هیچوجه دوست بیچاره گان و غریبان این خاک نیستند، لذا برادر محترم سخن سنحیده گوی، یا که خموش باش.

  • برادر علی (ساختگی)

   شما که از تربیت فامیلی و ادب کامل بهره مند میباشید، چگونه ادعا میکنید که اکثریت افغانستانی ها از حقوق اولیه خود مبنی بر تحکیم وحدت پلاستیکی (مُلی)، چشم پوشی کنند؟

   شما چرا خود برای تحکیم و استقرار یک وحدت واقعی نمیگذارید تا کلمۀ دانشگاه در کنار کلمات یونیورستی و پوهنتون، ذکر گردد؟

   آیا این خود منافقت تانرا که ریشه در تبار و رهنمون های پیشوای دینئ تان (معاویه ابن ابوسفیان) دارد، نشان نمیدهد؟

   این وحدت مُلی (پلاستیکی) چرا در هنگامیکه سرود ملی بزبان فارسی (دری) بود گُل نمیکرد؟ و شب و روز در تلاش بودید که سرود ملی را به سرود قبیله تبدیل کنید.

   این وحدت پلاستیکی یا پُر از منافقت تنها وقتی به نظر تان مهم و ارزشمند جلوه میکند که بقای خود و نظام قبیلوی خود را در خطر میبینید.

   علی جان (ساختگی)!

   همانطوریکه قبلاً گفتم سعی و کوشش تان مبنی بر فریب فارسی زبانان، بیهوده و بی نتیجه خواهد بود. همانطوریکه خداوند توانا (ج) خود در قرآن کریم میفرماید: "مکرو مکرالله والله خیروالماکرین" شما نیز هرگز با مکر و خدعه نمیتوانید پیشرفت و ترقئ داشته باشید.

   هرقدر بر منافقت و گمراهئ تان پافشاری کنید تا همان اندازه شاهد قتل و خونریزی در میان افراد قبیله خواهید بود. تعداد بیشتر مکاتب تان به آتش کشیده خواهد شد و خانه های بیشتر از افراد قبیله در زیر بمباردمان هواپیما های همتباران تان (یهودیان) به خرابه ها مبدل خواهد گردید...

   خداوند (ج) شما را به راه راست هدایت کناد!

 • استبداد و زورگویی محکوم به شکست است! افغان ملت و آنعده از هموطنان پشتون ما که میخواهند به زور زبان پشتو را بر مردم افغانستان تحمیل کنند، باید بدانند که دیر یا زود طعم تلخ شکست را خواهند چشید! انشاالله!

 • به پیشگامان مبارزه با فاشیسم به دانجشجویان فهیم دانشگاه بلخ تبریک می گویم
  بیایید این حرکت را سر آغاز مبارزه وتحریم همه جانبه زبان پشتو که زبان قاچاق بران وسربران و پای لوچان است قرار دهیم
  بیایید تمدن چندین هزار ساله زبان فارسی رااحیا نماییم تا کشور ازاین فلاکت رهایی یابد.

  • چقدر پست و رزل و كثيفند آناننيكه با زبان مردم اين مرزو بوم دشمني مي‌كنند. بخدا قسم كرزي و دار و دسته‌اش همان طالبان و اولادة وهابيت و يهوديت و ابوسفيان هستند كه فعلا فقط براي چور و چپاول مردم بيچارة اين مملكت فقط چهرة عوض كرده اند(عبدالقيوم كرزي بزرگتري تاجر مواد مخدر و از يزرگترين مافياي بين المللي و متقاضي خريد شركت هوايي آريانا، چون پول كلان مردم بيچاره را بي زحمت بدست آورده است) و الا همان دذدان و چپاولگران وطن مي‌باشند و تمامي كساني كه والي گماشته‌اند همانند خودشان هستند و هيچ نيك نامي ندارند و تنفر و انزجار مردم از اين دذدان موج مي‌زند. اينان نه سوادي دارند نه درد دين دارند و نه مال مردم و عزت و آبروي مردم براي شان مهم است چنان در لجنزار كثافتي كه براي خود درست كرده اند غوطه ورند كه نمي دانند چه مي‌كنند. تا چند روز شتر چراني مي‌كردند و مورد تجاوز بزرگان خود قرار مي‌گرفتند و الان دارند عقده‌هاي دل را مي‌گشايند. آخر در كجاي دنيا ديده‌ايد كه زبان رايج يك مملكت كه 90 درصد مردم آن مملكت مي‌توانند با آن زبان به راحتي صحبت كنند و تمامي متون و ادب و فرهنگ به اين زبان نوشته شده است، ممنوع باشد و زبان بيگانه انگليسي معتبر؟ من بي‌احترامي به زبان انگليسي كه زبان بين‌المللي دنيا است نمي‌كنم. عسكري كه دارد تابلو را بر ميدارند واقعا با تعصب تمام نفاق ، تحجر ، دهشت افكني و پليدي در درون شان موج ميزند چنانكه بادارنشان همين خاصيت را دارند و ددي و پليدي، خوردن مال حرام، شكم بارگي، تجاوز به مال و ناموس مردم كار عادي و روزانة شان است. مگر كرزي و اطرافيانشان چه داشتند كه امروز در پول و دلاري كه از خون اين ملت بدست آمده است شناورند و داعيه دموكراسي را نيز دارند. جاي دور نرويم مگر همين بچه نورك قمار باز چه بود كه الان در بلخ حكومت مي‌كند تف به كرزي و باداران و تمامي كساني كه اين گونه با آبرو، مال، ناموس ، عزت و شرف مردم بازي مي‌كنند. آخر يكي به ما بگويد اين كلمة دانشگاه چه مشكلي مي‌تواند براي حكومت پوشالي كرزي مي‌تواند ايجاد كند؟ لطفا خواهش ميكنم نظر بدهيد شايد خطراتي دارد ما نمي دانيم!!!!!!!!!!!!!!!!

 • بادرود به تمامی هموطنان عزیز
  افغانستان سرزمین مشترک افغانهاست از شمال تاجنوب و از خاور تا باختر ، بشرط آنکه بدانند که مشکل اصلی کشور ما و این تفرقه ها از کدام قرن شروع شده از زیر زمین ما آثار تاریخی و تمدن بیرون می آید . واز روی زمین آدم های کلوخ چشم انتحاری .
  دوستان بیآئید برای همیشه سرزمین خویش را از چنگال خرافات شیخان عرب بدوی سوسمار خور که تاج پادشاهی و شاهنشاهی ما را برسرگذاشته و نام بنجل حکومت اسلامی را برما نهاده مگر خودشان چرا نمی گویند امارات اسلامی عرب ،و با آهن ربای نام اسلامی تمام هستی مارا توسط حاجی گگ ها و چلی ملا و آخند به تاراج می برند و ما تا قیامت در فقرباشیم و آنها بنوشند و شکم کلان کنند. بس نیست
  خدا هم این جهل و خواب ما را خوش ندارد.
  دگرخود رااز خواب غفلت ، ملایان وقیح ویرانگر و غیره وطنفروشان نجات دهیم . واین کوه بزرگ جهل و بی سوادی را با وطن دوستی برادری و تلاش پاسخ دهیم
  و این سر آغازی باشد برای یک افغانستان نوین باشد که دگر قوم پرستی را ذلت بدانیم. زبان دری نه تنها زبا مردم ما بلکه زبانیست که در دنیا رقیب ندارد با فرهنگ 6000 سال تاریخش .
  به پیش بسوی خردمداری لیاقت و کاردانی .

  دی شیخ با چراغ همی گشت گرد دیر/کزدیو ودد ملولم و انسانم آرزوست/عرب بدو انسان نیستند.بشریت را به نابودی کشیده اند.

  آنلاين بنگريد : راه حل مشکل نهائی کشور عزیز ما خرد و دانش و آگاهی از تاریخ کهن این خطه است.

 • همزبانان افغانستانی‌ام درود

  من یک ایرانی هستم. از رویدادهای ناگواری که در دانشگاه بلخ پیش آمده بسیار اندوهگینم. پایداری شما در راه زنده و پویا نگه داشتن میراث مشترک نیکانمان بسیار ستودنی است. کاربرد زبان مادری حقی آشکار است. جای تأسف است که در افغانستان میان گویشوران به دو زبانی که همریشه هستند (پارسی دری و پشتو) این چنین درگیری به راه است. از شما می‌خواهم بی آن که پشتوزبانان را تحقیر نمایید از زبان خود پاسداری کنید. بدانید که ما در ایران غمخوار شماییم. جاوید باد زبان ارزشمندمان!

 • بادرود !
  در واقع هرازچندی مسایل بسیارازاندازه مهم به گوش طنین افگن میشود که واقعیت های پشت پرده را برایتان به طور بسیارخوبی هویدا میسازد! من یکی از جمله افغانان استم که فارس ،پشتون ،ازبک ،هندو، هزاره، قزاق، پشه ایی ،نورستانی ،کودامنی همه و همه به چشمم جزء از افغان نمیآید ،همگان در زیر یک چتر ( افغامستان ) حق زندگی کردن مشترک را دارند که بایدبه حقوق اجتماعی و انسانی آنها همانند یک انسان زنده در نزد همگان محفوظ باشد ، یک کودک افغان به هر قشریکه وابستگی داردکودک افغان است و باید به آن محبت شود همچنان بزرگان و بانوان افغان ، همه برایما قابل احترام استند و باید به وجود این شایسته انسان روی کره خاکی ما احترام کامل گذاشت ،همچنان احترام به زبانهای مختلط که در هر خانه هر قبیله و هر ملیتی گویاست بایداز احترام کامل برخوردار باشند ، لاکن بد بختانه در افغانستان توسط افراد و مغز های متفکر فرصت طلبانان و دشمنان افتخارات و دستاوردان و پیشرفت و ترقی دیگران همه چیز به شکل بسیار رذالت و بیشرمانه به دست نابودی سپرده شده ،زبان و دستاورد های ارتباطی و اثار باستانی ، نشانه پیشرفت و ترقی وروشنفکری واستعدادهای دوره های مختلف در یک سرزمین بشمار میرود و بدین وسیله ارزش استعداداجدادی آن سرزمین را برملا میسازد ، اما باکمال ابراز ناراحتی باید گفت ، در حالیکه زبان دری فارسی تنهازبان نخست پیشرفته و کامل جهان با داشتن تاریخ بیکرانش در روی کره خاکی ماافتخار بسیار والای افغانیت مااست ، همواره توسط خود فروختگان و ملیت پرستان و دشمنان این زبان غنی کیهان ما تا حدود نابودی درزیرسیاست های اعوامفریبانه پوشانیده شده بود ، خوشبختانه که هر چیز در حالت تغییر تحول و تکامل است باگذشت زمان پدیه نو جاگذین پدیده کهنه شده و واقعیت هانیز روز بروزبرای همگان بصورت درست آن آشکارا میشود ، مسله جاگذین ساختن تابلوی روی عنوان دانشگاه بلخ یک واقعیت عینی است وکار بجایست که در زمان خودش انجام میگیرد و اگر دشمنان زبان ملی افغان ، خاینین و جاسوسان پاکستانی وانگریز و تازی ( عرب وهابی ) که در بیست سال گذشته 100 بلیون دالر صرف برای اغفال ذهنیت ها در کشور های چون افغانستان و افریقایی و غیره خرچ کرده است هر اندازه بکوشد تا جلو جهش مردم ما را بگیرد کاری خواهد بود سراب ، زیرا سده 21 زمان رشد ساینس و تکنالوژی پیشرفته است که افغانان به ویژه جوانان عزیز ما شکیبایی آنرا ندارندتا بیشتر دزدان ادبی مارا تماشا کنند . بدرود

  آنلاين بنگريد : خورشید نو

  • به نظربنده آقای نورزیراسارت مقامات بالای دولت کارمی نماید زمانیکه برایش هدایت داده می شود که فلان کارراانجام بده مجبوراست که بخاطرسودومنفعت شخصی خویش این کارراانجام بدهد.شمامقایسه نمایدکه دولت افغانستان مکمل ازمردم پستونشتان است که آنهامی خواهندکه همه کلمات لفضی بی جای خویش راکه صرف خودشان تلفظ می نماید برسردیگران اجباری هم استعمال نمایند مانسل جوان تاصدای خویش رازیادلرزانده می خواهیم که لفظ آسان وبین المللی راکه کلمه دانشگاه است استعمال نمایم که دل نشین است ولی خودی پثتون هامی توانند که ازکلمه شخصی خویش که پوهنتون است استفاده نمایندپرابلمی نیست .ولی این مشکل راخودی آقای نورایجاد کرده که هدایت می دهدبا دانشجویان برخوردصورت گیردوتابلوی که آنهاآماده ساخته اندپاین شود که این یک عمل غیرعاقلانه وعوامانه است درحالیکه خودی نورسفرهای هرلحظه به خارج دارد خودش فگرنماید که درهیج کشوری تحت نام کلمه(پوهنتون)تابلوی رامشاهده کرده است یاخیرخودش روی این موضوع مکس نمایدوعاقلانه عمل نماید .

 • سلام به دوستان کابل پریس من یک واقعیت را برای شما باز گو نمایم اما تا هنوز سند ام تکمیل نشده است
  رخصتی زمستانی سال جاری فرصت خوبی برای دختر بازی بود اگر شما از حقیقت با خبر شوید انگشت حیرت به دهان خواهد گرفتید به خصوص کسانیکه دخترانشان در رخصتی در کلنیک حقوقی در پیش همایون رحیم بودند نمیدانی که نقشه که کشیده بود چطور ما هرانه تطبیق کرد فلانی که یک سمستر غیر حاضر بود فقط در امتحان شرکت کرد اول نمره شد برای اینکه بتواند نقشه شوم خود را بالای شان تطبیق کند
  کلنیک حقوقی یعنی کلنیک دختر بازی در رخصتی های زمستانی به گفته ای خود شان چقدر شرین بود روز های سرد در اطاقها تنهایی
  معیار پذیر ش در کلنیک باید دختر باشی اگر پسر باشی باید تعهد و قسم بخوری که به هیچ کس نگوید اما کسیکه این قسم را خوردم من بودم اما حالا که همه چیز به دستم آمده باسند وثبت به همه بیان می کنم حتی می توانم صوتی وتصویر آنرا در بازار عرضه نمایم که همه بداند حقیقت در دانشگاه نمره صد گرفتند کسیکه نام خود را نوشته نمی تواند مخصوصا دختران مقبول بیسواد صاحب اختیار فیشنی که هیچ فکرش را هم نمی کنی که چینی باشد. بقیه اسناد روز بعد انشا ءالله دانشگاه بلخ دانشکده حقوق و شرعیات xxxinul;

 • من از ایران مطلب میگذارم
  راستش موقع خواندن این خبر خنده ام گرفت در ذهنم مرور میکردم که در شهری که مظهر و خواستگاه تمدن است و نام مولوی در آن میدرخشد دانشگاهش با زبان بیگانه و دون مزین شده در آن هنگام یاد کلام استاد سخن فردوسی افتادم که فرمود :
  بپرسیدشان از کیان جهان
  وزآن نامداران فرخ مهان
  که گیتی به آغاز چون داشتند
  که ایدون به ما خواربگذاشتند؟}

  چگونه سرآمد به نیک اختری
  بریشان برآن روز کند آوری

جستجو در کابل پرس