صفحه نخست > خبر و گزارش > بی بی سی مدیران واشنگتن پست را به دادگاه می کشاند!

بی بی سی مدیران واشنگتن پست را به دادگاه می کشاند!

نيويارک تايمز و احمد ولی کرزی آسوده باشند!
سه شنبه 7 اكتبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: بخش فارسی وب سایت بی بی سی بنگاه سخن پراکنی بريتانيا، در آخرين ساعات روز ششم اکتبر سال 2008 خبری را در صدر اخبار خود با اين عنوان منتشر کرد: "احمد ولی کرزی: مدیران واشنگتن پست را به دادگاه می کشانم".

متن خبر منتشر شده در بی بی سی چنين می باشد:

احمد ولی کرزی رئیس شورای ولایتی قندهار و برادر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان، گزارش روزنامه واشنگتن پست مبنی بر دست داشتن او در قاچاق مواد مخدر را بی اساس خوانده است. /احمد ولی کرزی گفته است که مسئولان این روزنامه را بخاطر نشر این گزارش به دادگاه می کشاند./ رئیس شورای ولایتی قندهار، در یک کنفرانس خبری گفت آنچه در روزنامه واشنگتن پست درمورد او منتشر شده، در واقع ناشی از اختلافات سیاسی میان رئیس جمهور و جامعه جهانی در مورد مسایل جاری در افغانستان است./ واشنگتن پست روز گذشته با نشر گزارشی، از احمد ولی کرزی به عنوان کسی نام برده که نقش کلیدی در ترافیک و قاچاق مواد مخدر دارد./ به نوشته واشنگتن پست در مواردی اتفاق افتاده که نیروهای امنیتی افغان کامیون حامل هروئین را متوقف کرده اند اما احمد ولی کرزی به آنها دستور داده که کامیون را رها کنند./ واشنگتن پست همچنین نوشته است که احمد ولی کرزی از سمت خود به عنوان رئیس شورای ولایت قندهار، و نزدیکی اش با رئیس جمهور کرزی استفاده کرده و مصون مانده است./ اما احمد ولی کرزی ادعاهای مطرح شده در واشنگتن پست را بی اساس خوانده و گفته است دست اندر کاران این روزنامه، مدارکی دال بر دست داشتن او در قاچاق مواد مخدر در دست ندارند./ احمد ولی کرزی چاپ مطلب واشنگتن پست در مورد خود را، یک اقدام سیاسی می داند و به صورت ضمنی آن را واکنشی از سوی آمریکایی ها نسبت به سخنان تند رئیس جمهور کرزی نسبت به کشتار غیر نظامیان در شیندند عنوان کرده است: " وقتی رئیس جمهور کرزی در مورد کشتار غیر نظامیان شیندند، به سختی از آمریکایی ها انتقاد کرد، من منتظر چنین اقداماتی از سوی آمریکایی ها بودم."/ او افزود: " نشر چنین گزارش هایی از سوی آمریکایی ها دور از انتظار نبود."/ حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان بعد از آنکه گزارش شد دست کم 91 غیر نظامی در اثر حمله هوایی آمریکاییان در شیندند کشته شده اند، واکنش تند نشان داد و گفت " این خاک از من است و اختیارش نیز از آن من."/ دست داشتن مقامات دولتی افغانستان در قاچاق مواد مخدر، هر از گاهی از سوی نیروهای امنیتی این کشور و همچنین رسانه های بین المللی مطرح شده است، اما این نخستین باری است که از برادر رئیس جمهور مشخصا نام برده شده است./ مبارزه علیه مواد مخدر در افغانستان، یکی از اولویت های جامعه جهانی در افغانستان بوده است، با گذشت هفت سال و صرف بودجه نسبتا هنگفت، تاکنون کاهش چندانی در تولید مواد مخدر افغانستان دیده نشده است./ افغانستان هنوز در صدر فهرست کشورهای تولید کننده مواد مخدر در جهان قرار دارد.

مديران بی بی سی هميشه يکی از ادعاهایی که دارند اين است که دقت در خبر و عدم جانبداری کار آنان است. خبر دست داشتن احمد ولی کرزی در توليد و قاچاق مواد مخدر يکی از اخبار بسیار مهم است که بی بی سی با توجه به آنچه ادعا می کند، بايد دقت خاصی در انتشار آن بکار می برد. اما عکس آن می بينيم بی بی سی خبر را کاملا عکس همراه با اشتباه فاحش به نشر رسانده است. اشتباه بی بی سی در چيست؟


يک: عنوان:

"احمد ولی کرزی: مدیران واشنگتن پست را به دادگاه می کشانم". اين عنوان کاملا اشتباه می باشد. بر اساس آنچه خبرگزاری های مهم و معتبری مانند اسوشیتد پرس منتشر کرده اند، احمد ولی کرزی در نشست خبری خود چنين ادعایی نکرده و بلکه گفته است، از جامعه ی جهانی هر کسی که مدرکی دال بر دست داشتن او در قاچاق مواد مخدر دارد آن را ارايه کرده و او (احمد ولی کرزی ) را به دادگاه بکشاند. در خبر خبرگزاری ها به هيچ عنوان نيامده است که احمد ولی کرزی گفته است که مديران واشنگتن پست را به دادگاه می کشاند.

دو: متن خبر:

متن خبر نيز کاملا اشتباه می باشد. بی بی سی نوشته است که:

"احمد ولی کرزی رئیس شورای ولایتی قندهار و برادر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان، گزارش روزنامه واشنگتن پست مبنی بر دست داشتن او در قاچاق مواد مخدر را بی اساس خوانده است". .. واشنگتن پست روز گذشته با نشر گزارشی، از احمد ولی کرزی به عنوان کسی نام برده که نقش کلیدی در ترافیک و قاچاق مواد مخدر دارد.

خبر بی بی سی به اين دليل درست نيست که گزارش اخير مبنی بر دست داشتن احمد ولی کرزی در قاچاق مواد مخدر را روز پنجم اکتبر " واشنگتن پست" نه و بلکه " نيويارک تايمز" منتشر کرده بود.

با مرور خبر خبرگزاری اسوشیتد پرس که "احمد ولی کرزی ارتباطش را با تجارت مواد مخدر رد کرد" و خواندن خبر بی بی سی فقط می توان چنين برداشت کرد که بصورت سراسیمه و بدون کدام توجه در متن خبر، خبر اسوشیتد پرس، بصورت غلط توسط خبرنگاران بی بی سی ترجمه و بدون ذکر منبع به نشر رسیده است.

حتا در سایت رسمی واشنگتن پست، خبر خبرگزاری اسوشيتد پرس بصورت کامل آمده و مشخص و واضح گفته شده است که گزارش دست داشتن احمد ولی کرزی در قاچاق مواد مخدر در نيويارک تايمز منتشر شده بود.

Karzai’s brother denies links to drug trade

اينجا را کليک کنيد

By FISNIK ABRASHI

The Associated Press

Monday, October 6, 2008; 5:35 AM

KABUL, Afghanistan — President Hamid Karzai’s brother denied Monday that he has ever been involved in Afghanistan’s heroin trade, and accused U.S. officials of fabricating allegations to harm the president.
Ahmed Wali Karzai said no one has ever been able to prove that he is involved in drugs.

The issue was revived over the weekend after The New York Times reported that two unnamed U.S. officials said the White House believes Wali Karzai is involved in heroin trafficking…..

خبر اينکه احمد ولی کرزی دست داشتن خود را در تجارت مواد مخدر رد کرد نيز در سایت نيويارک تايمز با توضيح بيشتر و مفصل تر از خبر اسوشیتد پرس منتشر شده است. اينجا را کليک کنيد:

Karzai’s Brother Denies Heroin Link

By ABDUL WAHEED WAFA

Published: October 6, 2008

KABUL, Afghanistan — The brother of Afghanistan’s president denied any involvement in the heroin trade at a news conference on Monday, saying accusations linking him to heroin shipments were “baseless” and represented political pressure on the president after his criticism of a recent American airstrike that Afghanistan maintains killed scores of civilians.

The brother, Ahmed Wali Karzai, was challenging an article in The New York Times on Sunday, which examined the concerns of top American officials in Kabul and in Washington that he might be involved in heroin shipments, and that in any case, widespread perceptions that President Hamid Karzai might be protecting him are damaging the government’s credibility and undermining efforts by the United States to buttress it.

برای خواندن گزارش اصلی دست داشتن احمد ولی کرزی در توليد و قاچاق مواد مخدر بويژه هرويين، اينجا را کليک کنيد. (نيويارک تايمز)

خطا در کار روزنامه نگاری معمولا پيش می آيد. حتا در بسیار از مواقع می بينيم که در عنوان مطالب در يک روزنامه ی پر تيراژ، غلط فاحش املایی ديده می شود. اما آنچه در بی بی سی روی داده است، نه يک اشتباه معمول در کار و بلکه يک خطای فاحش می باشد. به نظر می رسد اهالی بی بی سی باید بيشتر از آنچه می گويند در کار خود دقت داشته باشند. رسانه ای که بنگاه خبرپراکنی بريتانيا محسوب می شود با اين خبر بسیاری از ادعاهایی که دارد را نقض می کند.

بی بی سی در طی چند دهه تنها صدایی بود که در افغانستان شنیده می شد و در زمان يکه تازی های بی بی سی، يک نوع تک گفتاری رسانه ای بر فضای افغانستان حاکم بود که اين رسانه می توانست، فضای روانی جامعه را به آسانی به نفع آنچه می خواهد تغيير دهد.

خبر کابل پرس:

احمد ولی کرزی را که به دادگاه بکشاند؟

بازهم خانواده ی حامد کرزی!

سه شنبه 7 اكتبر 2008

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • زنده باد کابل پرس?. بی بی سی خبر را تصحیح کرد. مدیران واشنگتن پست آسوده باشند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس