صفحه نخست > دیدگاه > گفت و گو > اين باغ وحش است، خانه ی گرگان و درندگان

اين باغ وحش است، خانه ی گرگان و درندگان

گفتگوی اختصاصی کامران ميرهزار با ملالی جويا، دقايقی پس از اخراج از پارلمان
کابل پرس
چهار شنبه 23 می 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

حدود دو سال و نيم پيش سفری به فراه و نيمروز داشتم. صبح زود از هرات حرکت کردم و حدود ساعت 3 عصر پس از طی کردن چندين ساعت در ميان خاک باد و عبور از کنار افراد مسلح غير مسوول و نيز افراد مسلح مسوولی که علنا دزدی می کردند به فراه رسيدم، جايی که ملالی جويا از آنجا و با رای مردم آنجا سالی بعد وارد ولسی جرگه افغانستان شد. برايم تعجب آور بود که چگونه دختری از اين شهر دورافتاده توانسته زنان آنجا را برای بدست آوردن حقوق شان بسيج کند و برای اعتراض به سرک های فراه بکشاند. سرک که نه، يک چهارراهی که چند وجب بيشتر آسفالت نشده بود و از هر طرف خطر بود. خطر گروگان گيری، سرقت و قتل توسط افراد مسلح طالبان و يا افرادی شبيه به آنان.

امروز ولسی جرگه ی افغانستان، ملالی جويا را که با رای قابل قبول مردم فراه به پارلمان راه يافته بود، از حضور در پارلمان منع کرده و وظيفه ی او را به حالت تعليق درآوردند. آيا کسانی که در پارلمان افغانستان حضور دارند، اين حق را دارند که نماينده ی منتخب مردم را از پارلمان اخراج کنند؟ دقايقی پس از تصميم اين افراد مبنی بر به حالت تعليق درآمدن وظيفه ی ملالی، گفتگويی با او داشتم که می توانيد آن را بشنويد.

پرسش هايی که ملالی جويا به آن پاسخ داد چنين می باشد: امروز در ولسی جرگه ی افغانستان چه گذشت؟ آيا اين اقدام ولسی جرگه مبنای قانونی دارد؟ شما پس از اين دست به چه اقداماتی خواهيد زد؟ افغانستان عضو دادگاه بين المللی جزايی است و اساسنامه ی اين سازمان را در دهم فبروری سال 2003 امضا کرده است. طبق منشور اين دادگاه، جنايات عليه بشريت، جنايات جنگی و جنايات تجاوز جنسی مشمول مرور زمان نمی شود، آيا شما تلاش کرده ايد که اين دادگاه را متوجه جنايات در افغانستان کنيد؟ آيا پس از اين اقدام پارلمان، از آنجايی که شما با رای مردم وارد پارلمان شديد، دست به اعتراض مانند برپايی راهپيمايی و يا اعتصاب خواهيد زد؟

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • با سلام به شما.
  متن گفتگوی تان با خانم جویا را بصورت مکمل روی صفحه نگذاشته اید. فقط چند ثانیه از متن این گفتگو را میتوان شنید.

  • سلام خواننده ی عزيز!
   سپاس از اطلاع بموقع شما. اين مشکل اکنون بايد برطرف شده باشد. مشکل مشکل برق و اينترنت در کابل عزيز است. پوزش می خواهم. البته مشکل ما تنها نيست. وزير انرژی در ابتدای کارش گفته بود 40 روزه برق روبراه خواهد شد که نشد.

   آنلاین : http://kabulpress.org

  • منظور وزير برق؛‌ برق چهل روزه بود که از آن چند سال ميگذرد.

  • برادر عزیز در مورد برق برایتان بگویم که در ممالک اروپایی بمناسبت قدردانی از اختراع ادیسن(برق)سالانه برای یک دقیقه برق را قطع میکنند و در مدت این یک دقیقه ملیون ها دالر شهروندان و دولت ضرر میبیند. ولی به نظر من وزیر آب و برق افغانستان میخواهد یک ریکارد را قایم کند که در ممالک اورپایی برای یک دقیقه برق قطع میشود اما وزیر محترم ما میخواهد برای چندین سال این ریکارد را قایم کند و این حق هر کس است

  • البته این دخترک خود نیز نمی داند چکار می کند؟ به گمان وی یک انسان در روی زمین وجود دارد آن هم در وجود ایشان خلاصه شده است!!! چرا ما با خود اینگونه رفتار می کنیم راستی احقاق حقوق مردم با فحش و ناسزا تأمین میشود؟ البته همه می دانند زیر کاسه نیم کاسه های است که از این راه بدنبال آن می گردد.

  • این دخترک خوب میداند که چه میگوید. وقتی خونخواران دیگر پارلمان از دموکراسی بخشیدن خون دهها هزار هموطن مظلوم ما برای خود شان را بدانند، وقتی دموکراسی افغانستان دموکراسی اهدایی باشد، وقتی دموکراسی زیر سایه تفنگ باشد این دیگر دموکراسی نه بلکه چتلی پاشیدن به دموکراسی است.

   جویا آنچه در مورد پارلمان گفته سخت به دل هموطنانی مینشیند که دل پر از این خاینان و جانیان دارند، برای آنانی که در خارج زندگی گرم و نرم دارند ناممکن است که درد و ماتم مردم ما را درک کرد که از دست این حیوانات انسان نما چه روزگار تلخی را که سپری نمیکنند.

   جویا بهترین کلمات لارم را در مورد این کثافت های پست بکار برده است و به شهامت و جرئتش باید احترام گذاشت.

   کسانی که احمقانه میگویند وی برای مشهور شدن اینکار را کرده فکر کنم از میزان محبوبیت و مشهور بودن وی اطلاع کافی ندارند، از بیشتر مشهور شدن ممکن نیست و کسی آنقدر احمق هم نمیشود که بخاطر مشهور شدن جانش را به خطر بیندازد.

  • مسوولین این دولت معلوم میشود که از این ملت انتقام میگیرند و این ملت افغانستان را دشمنان سر پرده خود تلقی می کنند. ولی این یک حقیقت است ولی مردم افغا نستان جوانمردی بخشودن آنها را دارن به شرط آنکه بعد از این از دشمنی بامردم دست بردارند یعنی برق را آب خدائی وبند برق را روسها اعمار کرده اند وبرق را برای مردم فقیر کیلووات 6 افغانی به فروش رسنده پولش رادرجیب های خود انداخته پنج سال بعد فرار خوا هند کرد. توجه...توجه...توجه.

  • آیا فکر نمیکنید که همین نحو مبارزه یعنی مبارزه به شکل افراطی آن مشکل ما افغان هاست. من بین ملالی جویایی که بت دموکراسی را پرستش میکند، یک طالب افراطی ای که بن لادن را می ستاید یا یک مجاهدی که حرف اولی الامر خودراکورکورانه متابعت میکند یا یک کمونیستی که لینین و مارکس را حلال همه مشکلات میداند فرقی نمیبینم. فحش و ناسزا مبارزه نیست. تجربه نشان داده است جنایت کار ترین کمونسیتان، مجاهدان، طالبان و این دموکراتان اشخاصی بوده که خصیصه های روانی مشابه به ملالی جویا داشته و دارند.

 • آقای کامران میرهزار،
  اگر روابط خوب و نزدیک با خانم جویا دارید، لطفاً او را به نزدیک ترین بیمارستان روانی معرفی کنید.
  در تمام دنیا، هیچ دیموکراسیی، به ما اجازه نمی دهد که به جمعی از انسانها توهین کنیم و آنها را خر و سگ و گاو و حتی بد تر از آنها بگوییم.
  با تأسف باید بگویم که خانم جویا دیموکراسی را نمی شناسد و یک مقدار سوء استفاده از آزادی بیان می کند. آزادی بیان به معنی دشنام دادن به دیگران نیست.

  • برای اینکه موضوع روشن شود اول شما به ما بگوهید که موقف شما در برابر یونس قانونی و شیطان الدی ربانی چه است؟

   آیا شما جنایات آنها را انکار میکنید ؟

   بعد از اینکه به این سوال جواب دادید و موقف خود را واضح کردید ما میتوانیم جلو تر رفته و نتیجه گیری کنیم. که آیا ملالی جویا حق به جانب است یاخیر؟

  • آقای عبدالله من نمی دانم که آزادی بیان را تو از کدام بینش به آن نگاه می کنی آزادی بیان به مفهوم فاش کردن اعمالی است که دیگران از او آگاه نیست فاش کردن واقعیتهای است که افراد مثل من و تو که کور هستیم هیچ گاهی به این واقعیات پی نخواهیم برد جز افراد اندکی که ذهن شان باز شده و باریکیهای که در سیاست و اجتماع و حتی مذهب رخ می دهد می بیند برای من و تو شرم است که با این بینش کور خود برویم آزادی بیان را به قهرمان یک ملت که اضافته تر از چند تن محدود این قسم افراد را نداریم بیاموزانیم که آزادی بیان این طور است تو باید توهین نکنی. توهین یعنی چه دوست عزیزم من از تو توقع داشتم که این گفته های جویا را کمتر از آن ببینی که این افراد انجام داده است ولی برعکس تو می آیی از گرگان و درندگان ملت مظلوم ما دفاع می کنی جای شرم است. من وقتی که خود را به جای تو قرار می دهم که این گونه قضاوت می کنی حتی به ارزشهای والای انسانی که خدا ارزانی ما کرده برای خود زاید می بینم و چنین احساس می کنم که حیف است برای انسانهای مثل من و تو خدای مهربان نعمتهای چون چشم، زبان، گوش وغیره داده اند که ما از آن برای دفاع کثیف ترین انسانها و خبث ترین انسانهای روی زمین به کار می بریم آخر به خدا ما در قبال این نعمتهای خداوندی مسئول هستیم ما باید حد اقل هیچ کاری که نتوانستیم توانایی آن را داریم که خود را کنترل کنیم نمانیم که یک ذره خباثت و کثافت در ذهن ما رسوب کند آیا حیوانات و درندگان به اندازه این جنایتگاران کاری کرده می تواند خیلی که شاهکاری کند یک انسان را بخورد و بدرد ولی از اینها بگو که در چند ماه تنها در کابل 65000 نفر را کشته و آنهم در چه شرایطی؟ جقدر مردم غریب ما مهاجر شدند که امروز شرایط مهاجرت را از هرکس تو بیشتر لمس می کنی. و چه زنهای پاکی که توسط اینها بی عفت شدن و تجاوز بی شرمانه بالایشان انجام گرفت و چه محله های آبادی که ویران شد آیا عقل تو تنها چهره ظاهری آنهارا می شناسند که انسانگونه اند؟ انسان توسط عملش شناخته می شود نه توسط چهره ظاهری اش. جویا یگانه فردی است که من امیدوارم که تاریخ مابا داشتن چنین افرادی جعل نخواهد شد همانطوری که اسلام واقعی توسط همین اشخاص جعل شد حالا می خواهند تاریخ ما را نیز حعل نماید که یگانه امید که دارم من شخصاً او ملالی جویا است که خدا موفقش کند. بالاخره خدا تو را نماینده خود درزمین مقرر کرده و از عدالت خداوند نماندگی می کنی برادر کمی در این مورد تأمل کن.

  • baz e sholaye ha ra chi megi? bye

 • ملالي جويا ننگ به پارلمان افغانستان بود . این یکی از بهترین اقدامات پارلمان کشور است که بعد از سلب صلاحیت دو وزیر بی کفایت انجام میدهند.

  من این گام نیک پارلمان افغانستان را یک عمل بسیار تاخیر میدانم باید پارلمان این کار را بسیار زود انجام میداد.

  • آقای کبیر باید برایتان بگویم که پارلمان باید ریشه این موضوع را پیگیری میکرد.
   * چرا افغانان مهاجر شدند و میشوند؟
   ج- بخاطر نبود امنیت،بیکاری و بی خانه یی

   پارلمان باید وزرای دفاع،داخله و کار امور اجتماعی را سلب صلاحیت میکردند نه وزیر خارجه را باید یاد آور شوم که من با وزیر خارجه کدام رشته هم ندارم صرف یک افغان هستم.

  • بلی حالا اگر جای خالیش را به ملا عمر بدهند دیگر این پارلمان خواستنی ترین و دموکراتیک ترین پارلمان دنیا میشود که دل احمد کبیر ها و دیگر تخم های حرام این کشور شاد گردد.

  • دوستم راست گفتی ملالی جویاننگ به پارلمان افغانستان است. و قاتلین 65 هزار نفر تنها در شهر کابل افتخار پارلمان ما است.

  • !unfortunately you are so clever

  • او خانه خراب خانه تو هم خراب وخانه این اعضای پارلمان که تو از آنها دفاع می کنی حتمآ یک نمره زمین به تو درچور آباد داده و در یک کمپنی امنیتی امریکائی مجا هد هستی ودالر قبضه می کنی.مگر به فکر آینده اولادت باش که بادالر پرورش یافته ودر چور آباد زنده گی می کنند!!!چه خوا هد شد.در اجتماع زنده گی کن واجتماعی باش.این هم دستور خدا وهم دستور عقل انسانی است.

 • Malalai has only said what the reality of both houses, she only mentioned the bitter acts & fACTS of the parlementarian didnt she commit any huge crime as some of the Lower and Upper houses members? why are we trying to be blind? Realy Afghanistan needs men and Women as Malalai. Should we need any detail of thoses’ leaders we need to reffer to 15 years back history lets go on the mass graves,be evidence of the masacars and .... who did it you me or she? Lets be realistic and accept the reality of each person of that WHO IS WHO? I do support her comments. Lower House doesnt have the right according to the law to suspend her. I wish once houses will be able to make a fair dicision.
  May Allah will help us build our capacity of undrestanding, country will be built then.

 • درود بر ملالی جویای قهرمان!
  ننگ و نفرین بر آنانی که خود را به اصطلاح نمایندگان مردم می دانند. روز خرمستی این جمع جنایتکار حتماً به پایان می رسد.
  با مطلبی درین مورد در وبلاگ "عشق و آزادی" در خدمت تان هستم!

  آنلاین : و عشق را کنار تیرک راهبند تازیانه می زنند!

 • اسلام علیکم:
  چیزی را که من میخواهم در باره ملالی جویا بگویم ان اینست که اگر به تاریخ افغانستان نظر بیندازیم درخوهیم یافت که پیوسته اشخاص راستگو و راستین در کشور ما پامال،توحین ،تحقیر ویا هم کشته شده اند یعنی در اینجا ادم راسخ بکار نسیت اگر راستگو و راتسین باشد حالش همچو ملا ِِّّّلی جویا خواهد بود.
  واسلام
  مسعود امیری

 • در کشور ما رسم است که هر عمل غیر قانونی به نام قانون صورت میگیرد. و جمعی چند بنابر منافع شان طوطی وار قانون میگویند در حالی که خود شان اصلاً به هیچ قانونی پابند نیستند.

  اعلام شد که به اساس ماده 102 قانون اساسی و ماده هفتاد اصول و وظایف داخلی ولسی جرگه عضویت ملالی جویا در ولسی جرگه به تعلیق آورده شده است

  ماده 102 قانون اساسی چنین است : " هر گاه عضو شورای ملی به جرمی متهم شود, مامور مسول از موضوع به مجلسی که متهم عضو آن است, اطلاع میدهد و متهم تحت تعقیب عدلی قرار میگیرد. در مورد جرم مشهود مامور مسول میتواند متهم را بدون اجازه مجلسی که او عضو آن می باشد تحت تعقیب عدلی قرار دهد و گرفتار نمایید. در هر دو حالت هر گاه تعقیب عدلی قانوناً توقیف را ایجاب کند, مامور مسول مکلف است موضوع را بلافاصله به اطلاع مجلس مربوط برساند وتصویب آنرا حاصل نماید."

  یعنی , متهم اولاً از طرف ارگان های قضایی به مجلس مربوط اطلاع داد کیشود و یا تحت تعقیب عدلی قراز میگیرد وبعداً به مجلس مربوط اطلاع داده میشود.کسانی چند با دیدن تلویزون و با بلند کردن دست های شان نمیتوانند بدون کدام تحقیق در مورد یک نماینده انتخابی مردم تصمیم بگیرند.

  ماده هفتاد اصول و وظایف داخلی ولسی جرگه چنین است: در صورتی که یک عضو مجلس مرتکب جرمی شده باشد, رئیس مجلس میتواند برای یک روز از شرکت در جلسه محروم سازد.

  استدلال این آقایان چنین بود که این ا صول و وظایف داخلی ولسی جرگه است و از طرف ما ساخته شده است و نظر به شرایط میشود تغیر داد. (وب سایت بی بی سی)

  بسیار خوب, پس لازم بود که اول اصول و و ظایف داخلی ولسی جرگه را تقیر میدادند , بعداً تصمیم گرفته میشد. در هیچ جای دنیا اول در مورد یک چیزی فیصله و بعداً در آن مورد قانون ساخته نمیشود. اول قانون باید ساخته شود, بعداً فیصله صورت بگیرد.

 • تعلیق ملالی جویا از پارلمان هرگز جای تعجب نبود بلکه تعجب در این بود که چطور این خیل جنایتکاران که همیشه با تفنگ شان جواب میدادند این دختر شجاع را تا هنوز تحمل کرده بودند. وقتی کرگسان درنده خوی مانندی سیاف، قانونی، ربانی، محقق، پرم قل و.... قبضه پارلمان را بدست داشته باشند انتظار بیشتر از این را نمی توان داشت.

  ملالی جویا را ممکن است در فرهنگ سازمان های محیط زیست مقصر شناخت چون حتماً حیوانات وحشی در طبعت وجود دارند که اگر هم به جان انسانها یلا شوند شاید به اندازه به اصطلاح وکلای محترم پارلمان افغانستان ضرر نرسانند. آیا کدام حیوان وحشی را در کره زمین سراغ دارید که درنده خوی و وحشیگری اش را با سیاف مقایسه کرد که هزاران هزاره بینوا ما را تیل داغ و در کانتینر ها سوختاند و یا با محقق و ربانی مقایسه کرد که خون هزاران کابلی بیچاره را ریختاندند؟

 • کرامت انسانی انسانها در هر حال محفوظ است .

  آنلاین : http://bamir.blogfa.com

 • آیا یگانه همین زنکه هست که در کشور مان برای تامین عدالت اجتماعی باقی مانده هست ؟؟؟؟؟ پس این زنکه نیز برای خوشی آقایان خودمتهم به غداری به خون شهدای وطن عزیز شده هست این یگانه قربانی این زنکه شاید نباشد بلکه گمان میرود که او درین راستااز قربانی های دیگر نیز بحره مند شده باشد

 • ملالی جویا درست گفته آدم ها ی که در پارلمان کشور هست همان آدم کشان دیروز هست که نقاب دیگری به چهره زده اند پارلمان یک بهانه است تعدادی زیادی از آن ووحشی ها کارهای دیروزی خود را تکرار میکند و لیی تاریخ در باره همه آنها به نسل آینده همه چیز را باز گو خواهد کرد و روزی خواهد آمد که مردم بر قبر آنها تف خواهند کرد ولی امروز بازی با آنها هست هر کاری بکنند کسی نمیتوانند برای آنها کاری انجام دهند مرگ بر جنگ سالاران دیرون و وزیران و رهبران امروز

 • سلام

  من اول بشمااین شجاعت را تبریک عرض میکنم

  عارضم بحضور شما افغانستان کشوری مثل عروسک شب خیمه بازی بدست
  هرظالمی یا فروخته میشود یا به اجاره داده میشود
  قبلا حکومتی ها با معرفت بودن اجاره میدادن و اگر بی پول میشده گرو میکردن جدید ها رسما بفروش رسانند و از خاب بیدار شدن تازه فهمیدن که اوهو چی گوهی خوردن و میخاستن به اسطلاحی (قانغری ) کنن که دیدن نمی شود شاید کشته و مردار شوند فکری دیگری کردن ماکه مستجر خارجی هاستیم (ملت ) گفتن حالا مستجرها را دزدی میکنیم مال شان را میخورم نشد اصلا میکوشیم ما که براحتی توانیستم خاک زید پایشان را معاممله کنیم خودشان چیست
  شما چطور خانم ملالی جویا اینهارا حیوان یا مرکز این هارا طویله
  نام گذاری میکنی آیا شما نمی دانی اینها به اندازه حیوان نمی دانن
  معرفتی حیوانی ندارند ؟
  آیا شما میدانید اگر شما به حریم یک سگ یا گوسفند حمله کنید چی اتفاقی برای شما میوفتد یا میتوانی استخوان سگ را از دهن اش بگیری ...........اتفاقات میوفتد
  اینها به اندازه مثال دادها هم از حق خودشان دفاع نمی توانند بکنند مارو که فروخته و لیلام میکند این خاین قاب شوی کرزی و دست اندرکارانشان .
  خلاصه مطلب من یک از طرف دارهای افغان هستم که اگر روزی بشنوم نیروی برای از بین بردن اینها بوجود آمده اولین نفر حاظرم ثبت نام نمایم و منرا ببخشید این قدر با سراحت همچیز را نوشتم
  ( گفتنی زیاد است ) اما خیانت که کرزی به ما کرد در طول تاریخ تا حالا نشده بود حتی بزدل ربانی نکرده بود یا .......روباهای مکار دیگر

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب
جامعه ی مسيحيان افغانستان

چهار شنبه 24 دسامبر 2014 , کابل پرس خبری

آرزو می‌کنم که طالبان سربازان من بودند

چهار شنبه 4 جون 2008 ,

شهروند جهان است!

يكشنبه 16 دسامبر 2007 ,

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس