صفحه نخست > عکس > وضعیت پناهجویان افغانستانی در یونان

وضعیت پناهجویان افغانستانی در یونان

علی مهرجویی
يكشنبه 26 جولای 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بیش از یک هفته است که در آتن پایتخت یونان شاهد سیلی از پناهجویان افغانستانی می باشیم. در اوایل پناهجویان افغانستانی در پارک بنام ویکتوریا می آمدند که در سال های 2009 و دو 2010 نیز شاهد ازدحام سر سام آور پناهندگان در این پارک بودیم. اما در سال جاری بخاطر جمعیت بیش از حد، سر انجام داد و فریاد ساکنین اطراف پارک در آمد و آنها رسما در چندین نهاد مسئول دولتی شکایت پیش کشیدند. بالاخره پس از گفتگوهای مفصل با مقامات شهرداری، پناهجویان موقتا در پارک معروف به الکسندر انتقال یافتند.
الان در پارک الکسندر زیر گرمای آفتاب سی و چند درجه، میان خیمه های کوچک حدود سیصد نفر پناهنده افغانستانی که اکثریت آنها همرای خانواده هستند زندگی می کنند. در میان خانواده ها، کودکان بیست روزه و دو ماهه و مرد و زن مسن و معیوب نیز دیده می شود .
ضمن گفتگواز پناهجویان علت پناهجویی آنان را جویا شدم و پرسیدم که چرا در چنین شرایط سخت و دشوار به اینجا آمده اند. تقریبن جواب ها عین هم بودند: شدت گرفتن ناامنی ها در کشور و زندگی تحت تعقیب و گریز در ایران، آنان را وادار ساخته که تن به چنین مسافرت خطرناک و خسته کننده بدهند.
یک دختر بنام فاطمه که نه سال بیشتر ندارد از ولایت پنجشیر به من گفت که افغانستان را دوست ندارد زیرا در آنجا کودکان را آزار میدهند و هر روز در آنجا جنگ و بد بختی است. جایی که درس و بازی و شادی نباشد را اصلا دوست ندارد. زیر لب حرفهای صادقانه و کودکانه او را تایید کردم و گیسوان خاک آلود اورا بوسیدم .
آمار بالای پناهجویان را مردم هزاره تشکیل می دهند، مردم تاجیک و اوزبک در ردیف دوم و سوم قرار دارند. از سه قسمت یک قسمت پناهندگان از افغانستان آمده که عمده ترین آنها از مناطق نا امن فعلی چون قندوز و غزنی هستند. بقیه از کشور ایران بخاطر ترس از رد مرز شدن دوباره، پناهجو شده اند .
پیشنهادی که از طرف نهادهای خیریه ممکن است در همین روزها به دولت یونان داده شود این است که باید مردم از داخل پارک جمع شده و در مکان های امن تر اسکان داده شوند. نا گفته نماند که در طول این چند روز، اعضای اتحادیه افغانستانی های مقیم یونان، در کمک رسانی به هموطنان خویش فعالانه سهم گرفته اند .

برای دیدن عکس های بیشتر به صفحه فیسبوک کابل پرس مراجعه کنید.

علی مهرجویی#KabulPresshttps://www.facebook... بیش از یک هفته است که در آتن پایتخت یونان شاهد سیلی از پناه...

Posted by Kabul Press on Sunday, July 26, 2015

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس