کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > کارتون > طنز روز > معمــای ســتون پنجــم دشــمن

معمــای ســتون پنجــم دشــمن

مشکل مــبارزه با ســتون پنجــم دشــمن اینســت که او خــود را در عقــب بیــرق مــلی کشــور پنهــان میکــند

دو شنبه 12 اكتبر 2015, بوسيله‌ى شمس الحق حقانی


درین اوخر در مطبوعات کشور هر روز سخن از ستون پنجم دشمن در میان است ولی کمتر کسی یک تعریف دقیق و مشخص از این ستون پنجم ارئه کرده است ، درینکه ستون پنجم دشمن به جاسوسان داخلی و ماران بین آستین گفته می شود همه اشتراک نظر دارند ولی اینکه چرا برای آنها اصلاح ستون پنجم بکار می رود درین مورد هر کسی به زعم خویش دلیلی آورده و داستانی حکایت کرده که هیچکدام موجب حصول قناعت برای انتخاب نام ستون پنجم گردیده نمی تواند.

برای اعمار یک خانه مربع شکل معمولا به چار ستون نیاز است که سقف خانه را نگهدارد و اگر خانه مستطیل شکل باشد در آنصورت به شش یا هشت ستون ضرورت خواهد بود اما به هیچ صورت از پنج ستون در اعمار یک خانه استفاده نمی شود پس ازین فهمیده می شود که خاستگاه اصطلاح ستون پنجم صنعت معماری و یا خانه سازی نیست.

کسانی هم به این عقیده اند که اصطلاح ستون پنجم ریشه تاریخی و نظامی دارد و در جنگ های اسپانیا هنگامیکه دشمن از چار طرف بسوی شهر مادرید حمله ور گردیده بود قطار هر لشکری بنام یک ستون یاد می شد و گروپ دیگر از آنها که از قبل در داخل شهر مادرید پنهان شده و منتظر فرصت مناسب برای حمله از درون شهر بودند در تاریخ از ایشان بنام ستون پنجم یاد گردیده است.
این داستان هم بصورت کامل قناعتم را حاصل نکرد چونکه ستون یا پایه معمولا به جسم عمودی شکل گفته می شود اما قطار عساکر که بسوی آسمان بلند نشده که آن را بتوان ستون گفت بلکه در روی زمین به شکل افقی پشت سر هم قرار گرفته بودند پس به ایشان نمیتوان اصطلاح ستون را بکار برد.

بالاخره مجبور شدم دست به دامان پر برکت گوگل زده و از او خواهان حل مشکل گردم ، گرچه از مشکل گشایی گوگل چندان خاطره نیکی ندارم و یکبار دیگر که در هنگام سلطنت کرزی اصلاح طالب میانه رو بر سر زبان ها افتاده بود و من نمی توانستم چنین چیزی را در ذهنم مجسم سازم آن زمان نیز دست به دامان گوگل برده از او استدعای کمک کردم که از بعد از بیست و سه ساعت جستجو جوابش این بود : متاسفانه گوگل از یافتن چنین چیزی اظهار عجز میکند ، لهذا اینبار نیز با ناباوری اصطلاح ( ستون پنجم در افغانستان ) را در صفحه گوگل به جستجو گذاشتم ولی با کمال تعجب بعد از چند لحظه این تصویر را که در پائین مشاهد میکنید در صفحه گوگل ظاهر شد.

با تقــــــــــــديم حـــــــــــرمت
حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی

https://www.facebook.com/zahrkhand

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


75 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > کارتون > طنز روز > معمــای ســتون پنجــم دشــمن

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.