صفحه نخست > کارتون > طنز روز > نزول نرخ پشــم و پنبــه در شــام و عــراق

نزول نرخ پشــم و پنبــه در شــام و عــراق

بعــد از فــرار داعشــیان بســوی ترکــیه و جهــان غــرب نرخ پشــم و پنبــه در بازار هــای شــام و عــراق ســیر نزولــی کــرد.
شمس الحق حقانی
جمعه 6 نوامبر 2015

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

هنگامیکه جلادان داعش بر سرزمین شام و عراق تسلط پیدا کردند زندگی اکثریت مردم آن سامان به جهنم سوزان مبدل گشت و درین میان خصوصا سازنده ها ، رقاصه ها ، فروشندگان مشروبات الکهولی و صاحبان صالون های آرایش و دلاکان در وضعیتی خیلی دشواری قرار گرفتند.
سازنده های که از زرنگی لازم و استعداد به نرخ روز نان خوردن برخوردار بودند به گفته ایرانی ها فورا دنده عوض کرده بجای ساز و سرود با خواندن نعت و منقبت و یا طلاوت قرآن کریم تامین اعاشه زندگی میکردند و فروشندگان مشروبات الکهولی هم بجای فروش آب انگور با تقدیم کشمش آب و آب زم زم به خلق خدا هم از آنها رفع تشنگی کرده و هم برای خود ثوابات فراوان اخروی کسب میکردند.
اما دلاکان بیچاره که دیگر کسی برای تراشیدن ریش نزدشان مراجعه نمیکرد برای تامین اعاشه فامیل مجبور بودند که از دلاکی به چرخگری تغیر وظیفه داده و کارد و چاقو یا ساطور و تبر جلادان داعش را تیز کنند.

اما از برکت ضربات مرگبار هواپیما های روسی بر مواضع داعشیان قصابان ریش کشال چنان دست و پا گم کرده و هراسان شدند که فورا بعد از تراشیدن ریش و پشم بسوی مرز های ترکیه هجوم برده و از آنجا روانه سرزمین باداران شان شدند.
گفته اند که شری برخیزد که به خیر ما باشد و یا طوفان شود که خدا مراد خوشه چین را دهد بلی همین کار شد و بازار دلاکان شام و عراق دو باره رونق گرفته و کار و بار شان چنان چوک شد که شب و روز بدون وقفه مصروف تراشیدن ریش و پشم داعشیان گشتند که کوت های پشم و پنبه در پیش دوکان هایشان چون کوه های پشم انبار شده و کودکان منطقه از پشت بام های خانه هایشان بالای آن کوه های پشم خیز می زدند.

شهرداری اول بفکر سوختاندن آن پشم ها شده ولی بعد تجاران پشم و پنبه آنها را به قیمت نازل خریداری کرده و در صنعت نمد سازی و تولید گلم و قالین از آن استفاده کردند.
اما درین اواخر صنعتکاران و تجاران زرنگ نبض زمانه را درک کرده بجای تولید نمد و گلم جای نماز های دعا قبول و کفن های ضد آتش جهنم از پشم مجاهدین فراری تولید کرده و به بازار مسلمین عرضه میدارند که بدینطریق هم دعای مسلمانان قبول شده و از آتش جهنم نجات می یابند و هم این کار درآمدی خوبی برای تجاران پشم و پنبه بحساب می رود.

با تقــــــــــــديم حـــــــــــرمت
حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی

https://www.facebook.com/zahrkhand

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس