کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > رهبر اوزبیک ها، شکارچی طالبان و بانک رای در دام طالبان ارگ نشین؛ سرزمین اوزبیک میدان (...)

رهبر اوزبیک ها، شکارچی طالبان و بانک رای در دام طالبان ارگ نشین؛ سرزمین اوزبیک میدان تاخت و تاز طالبان وزیرستانی

شنبه 15 جولای 2017, بوسيله‌ى کابل پرس خبری

کابل پرس: ژنرال عبدالرشید دوستم؛ متولد اولسوالی خواجه دوکوه جوزجان؛ فرزند عبدالرحیم و انبارشاه؛ سن حدود 64 سال؛ زمانی طالبان با شنیدن نامش لرزه بر اندامشان ایجاد می شد؛ شکارچی طالبان؛ رهبر مردم اوزبیک و کسی که هم در سقوط حکومت ها نقش داشته است و هم در به قدرت رساندن سران حکومت ها. حمایت او از حامد کرزی و اشرف غنی احمدزی، نقش تعیین کننده ای در به قدرت رساندن این دو تن داشت، هر چند این دو تن هر دو به عنوان دست نشاندگان آمریکا و بریتانیا، با اعمال نفوذ مستقیم این دو کشور وارد ارگ شدند. کرزی هم او را تهدید کرد و هم او را سرگردان کرد و به هیچ کدام از وعده هایی که به او در قبال رای اوزبیک ها داده بود عمل نکرد. هر چند تصور می شد که دوستم در حکومت دست نشانده ی احمدزی، با معاون اول شدن، جایگاه سیاسی اوزبیک ها را ارتقا داد، اما بزودی مشخص شد که تیم اشرف غنی احمدزی همزمان با تلاش برای جلب حمایت او و اوزبیک ها در انتخابات، پلان محو و نابودی او را نیز طرح کرده بودند. در دو سال اخیر چند پلان ترور دوستم که بصورت مستقیم توسط اشرف غنی احمدزی، حنیف اتمر، معصوم استانکزی و به احتمال زیاد با اطلاع زلمی خلیل زاد طراحی شده بود به شکست انجامید. در این چند سال تمام حرکات دوستم و تیم او به شکل های مختلف کنترل می شد، از جمله با نزدیک شدن افرادی مانند لالی حمیدزی و کنترل استخباراتی دوستم و نزدیکانش.
پس از ناکامی ترور دوستم، پلان ترور سیاسی او روی دست گرفته شد و برای انجام این پلان، یکی از داخل خود اوزبیک ها به کار گرفته شده، احمد ایشچی!
اکنون سرزمین اوزبیک ها در جایی که فغانستان نام دارد، عرصه ی تاخت و تاز طالبان وزیرستانی شده؛ میدان برای گروه های تروریستی دیگر که مستقیم با مهره های ارگ از جمله حنیف اتمر رابطه دارند، در مناطق اوزبیک نشین وسیع تر شده؛ ترویج بنیادگرایی بین اوزبیک ها شدت گرفته و رهبر اوزبیک ها ژنرال عبدالرشید دوستم در ترکیه بسر می برد.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


56 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > رهبر اوزبیک ها، شکارچی طالبان و بانک رای در دام طالبان ارگ نشین؛ سرزمین اوزبیک میدان (...)

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.