کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > صف آرایی قبایل درانی علیه حکومت احمدزی بیشتر می شود

صف آرایی قبایل درانی علیه حکومت احمدزی بیشتر می شود

يكشنبه 16 جولای 2017

کابل پرس: منابع مختلف به کابل پرس می گویند که با محدود شدن قدرت درانی ها در حکومت فغانستان، قبایل درانی اکنون صف آرایی های خود را مقابل حکومتی که محور اصلی آن را غلزایی ها/ غلجایی ها تشکیل می دهند بیشتر می کند. اجتماع چند روز پیش در قندهار و تشکیل گروهی موسوم به محور مردم فغانستان نمونه های علنی این صف آرایی ها می باشند، اما در پشت پرده نیز فعالیت های گسترده ای جریان دارد.
منابع می گویند از جمله فعالیت های پشت پرده، گفتگوهای مخفی نخبگان درانی با سفارتخانه کشورهای مختلف برای کسب حمایت می باشد. آنان تاکنون با سفارتخانه های روسیه، آمریکا، چین و بریتانیا ملاقات داشته و محور این گفتگوهای مخفی، ناتوانی حکومت اشرف غنی احمدزی و نارضایتی قبایل مختلف درانی از این حکومت می باشد. آنان همچنین از نارضایتی عمومی بین مردم هزاره، تاجیک و اوزبیک و تورکمن نیز استفاده کرده و ضعف های حکومت احمدزی را برجسته می نمایند و تنها راه برای خارج شدن از بحران را بازگشت تمام عیار درانی ها به قدرت می دانند.

نشست گروه محور مردم فغانستان
نشست گروه محور مردم فغانستان با محوریت رحمت الله نبیل و رنگین دادفر سپنتا از نزدیکان حامد کرزی

منابع می گویند بازگشت گلبدین حکمتیار به کابل که از جمله خروتی های غلجایی می باشد، سران حکومت درانی را بیشتر از پیش نگران ساخته است. درانی ها بیش از یک دهه، حکمتیار را همراه با متحدان غربی خود تحت تعقیب قرار داده بودند و یکی از دلایل اصلی آمدن حکمتیار به کابل، بالابردن وزنه ی غجایی هایی چون اشرف غنی احمدزی در حکومت می باشد.

ورود برخی از نمایندگان پارلمان به قندهار برای شرکت در نشست اعتراضی درانی ها

منابع می گویند رویارویی پنهان و آشکار غلجایی ها و درانی ها در عرصه های مختلف وجود دارد از جمله تصاحب زمین هایی که کوکنار/خشخاش در آن ها کشت می شود، کنترل محورهای قاچاق مواد مخدر، کنترل گمرکات، در اختیار گرفتن پست های محلی از جمله ولایت و فرماندهی پولیس. این رقابت ها همچنین در درون صفوف طالبان وجود دارد و سران قبایل غلجایی و درانی هرکدام تلاش دارند تا نفوذ بیشتر در این گروه داشته باشند.
قبایل درانی و غلجایی در رقابت های درونی خود، از چهره های اقوام هزاره، تاجیک و اوزبیک نیز استفاده می کنند و هر کدام تلاش دارند با شامل کردن این افراد، وزن خود را در رقابت ها بیشتر کنند. هرچند در این زد و بند ها و معامله ها گاه سخن از رفع محرومیت و تبعیض علیه هزاره ها، اوزبیک ها و تاجیک و تورکمن ها به میان می آید اما بصورت موقت و جهت جذب متحد می باشند.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


57 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > صف آرایی قبایل درانی علیه حکومت احمدزی بیشتر می شود

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.