صفحه نخست > خبر و گزارش > صف آرایی قبایل درانی علیه حکومت احمدزی بیشتر می شود

صف آرایی قبایل درانی علیه حکومت احمدزی بیشتر می شود

يكشنبه 16 جولای 2017

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس: منابع مختلف به کابل پرس می گویند که با محدود شدن قدرت درانی ها در حکومت فغانستان، قبایل درانی اکنون صف آرایی های خود را مقابل حکومتی که محور اصلی آن را غلزایی ها/ غلجایی ها تشکیل می دهند بیشتر می کند. اجتماع چند روز پیش در قندهار و تشکیل گروهی موسوم به محور مردم فغانستان نمونه های علنی این صف آرایی ها می باشند، اما در پشت پرده نیز فعالیت های گسترده ای جریان دارد.
منابع می گویند از جمله فعالیت های پشت پرده، گفتگوهای مخفی نخبگان درانی با سفارتخانه کشورهای مختلف برای کسب حمایت می باشد. آنان تاکنون با سفارتخانه های روسیه، آمریکا، چین و بریتانیا ملاقات داشته و محور این گفتگوهای مخفی، ناتوانی حکومت اشرف غنی احمدزی و نارضایتی قبایل مختلف درانی از این حکومت می باشد. آنان همچنین از نارضایتی عمومی بین مردم هزاره، تاجیک و اوزبیک و تورکمن نیز استفاده کرده و ضعف های حکومت احمدزی را برجسته می نمایند و تنها راه برای خارج شدن از بحران را بازگشت تمام عیار درانی ها به قدرت می دانند.

نشست گروه محور مردم فغانستان
نشست گروه محور مردم فغانستان با محوریت رحمت الله نبیل و رنگین دادفر سپنتا از نزدیکان حامد کرزی

منابع می گویند بازگشت گلبدین حکمتیار به کابل که از جمله خروتی های غلجایی می باشد، سران حکومت درانی را بیشتر از پیش نگران ساخته است. درانی ها بیش از یک دهه، حکمتیار را همراه با متحدان غربی خود تحت تعقیب قرار داده بودند و یکی از دلایل اصلی آمدن حکمتیار به کابل، بالابردن وزنه ی غجایی هایی چون اشرف غنی احمدزی در حکومت می باشد.

ورود برخی از نمایندگان پارلمان به قندهار برای شرکت در نشست اعتراضی درانی ها

منابع می گویند رویارویی پنهان و آشکار غلجایی ها و درانی ها در عرصه های مختلف وجود دارد از جمله تصاحب زمین هایی که کوکنار/خشخاش در آن ها کشت می شود، کنترل محورهای قاچاق مواد مخدر، کنترل گمرکات، در اختیار گرفتن پست های محلی از جمله ولایت و فرماندهی پولیس. این رقابت ها همچنین در درون صفوف طالبان وجود دارد و سران قبایل غلجایی و درانی هرکدام تلاش دارند تا نفوذ بیشتر در این گروه داشته باشند.
قبایل درانی و غلجایی در رقابت های درونی خود، از چهره های اقوام هزاره، تاجیک و اوزبیک نیز استفاده می کنند و هر کدام تلاش دارند با شامل کردن این افراد، وزن خود را در رقابت ها بیشتر کنند. هرچند در این زد و بند ها و معامله ها گاه سخن از رفع محرومیت و تبعیض علیه هزاره ها، اوزبیک ها و تاجیک و تورکمن ها به میان می آید اما بصورت موقت و جهت جذب متحد می باشند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس