صفحه نخست > دیدگاه > کرزی به دوساز رقصیده است

کرزی به دوساز رقصیده است

اتمر، فاشیست آرمانی؛ اسدالله خالد، یک سیافی، یک جنایی
جعفر رضایی
دوشنبه 13 اكتبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کرزی به دوساز رقصیده است

اتمر، فاشیست آرمانی؛ اسدالله خالد، یک سیافی، یک جنایی

تنزیل ضرار احمد مقبل در پست وزرات امورمهاجرین و ارتقای حنیف اتمر در پست وزارت امور داخله، قلب خبر تغییرات در کابینه کرزی است. پریشانی و تشویش نویسندگان غیرپشتون نسبت به تک قومی شدن تمام وزرات های کلیدی_ومخصوصا وزراتهای دفاع، داخله و مالیه_ بسی روا و بجاست. آمدن خادیست-فاشیست تند و پرانرژیِ مثل حنیف اتمر در وزارت داخله امری است که نباید از آن به آسانی گذشت و نادیده پنداشت. اظهار نظر سفیر بریتانیا در مورد احتمال روی کارآمدن یک دیکتاتور در کابل و سپس معرفی خادیست-فاشیست آشنا با شیوه های شکنجه و تصفیه در وزارت امور داخله شباهت باورنکردنیِ به مقدمه چینی یک کوتاه احتمالی دارد. نامزد شدن حنیف اتمر(خادیست-فاشیست متحرک و مجرب) در پست وزارت داخله خبری خوفناکی است که سکوت و بی تفاوتی نسبت به آن بهای بسی سنگینی در پی خواهد داشت. بهرحال، این قلم در مورد آن فاشیست آرمانی به این اشارت کوتاه و اصرار به ساده نه انگاشتن آن بسنده می نماید.اما، غرض ازتایپ پرشتاب این مطلب علاوه بر تذکر بالا گپ و گفتی راجع به شکنجه گر و آدمکش دیگریست که نام نامیمون او نیز در جمع وزرای پیشنهادی است. اسدالله خالد، قوماندان آدمکش سیاف و والی دیروز قندهار که شهره شکنجه گری و آدم کشی است از جانب کرزی به حیث وزیر دولت در امور پارلمان معرفی شده است. علاوه بر غزنویان و قندهاریان که خاطره نکبت بارٍ حاکمیت و ولایت اسدالله خالد را در ذهن دارند، شاید کانادایی ها بیشتر از هر کس دیگری او را بشاسند. شکنجه زندانیان محبس سرپوزه قندهار توسط شخص اسدالله خالد بار ها سوژه و سرخط رسانه های کانادا بوده است. چندی پیش اخبار دخالت مسقیم اسدالله خالد در شکنجه زندانیان محبس سرپوزه باعث شد تا وزیرخارجه کانادا طی کنفراس مطبوعاتی خواستار برکناری او شود. افغانی های مقیم کانادا به یاد دارند که برکناری اسدالله خالد رضایت و شادی تلویزیون و مطبوعات کانادا را در پی داشت، و سخنگوی سازمان "عفو بین المل" به تلویزیون سی بی سی کانادا گفت که در صدد تحقیق و اعلام ارتکاب جنایت علیه بشریت در مقابل والی پیشین قندهار است. پیشنهاد اسدالله خالد به حیث وزیر، علاوه بر سابقه سیافی-جنایی او، نقض آشکار قانون اساسی افغانستان نیز است، اسدالله خالد تحصیلات عالی ندارد و تنها تا صنف دوم فاکولته درس خوانده و بعدا مسلک قوماندانی و آدم کشی را پیشه نموده است. بهر ترتیب، پرسش اینستکه چه فشار و انگیزه ای حامد کرزی را تا این حد بدانتخاب و جنایتکار پرور نموده است؟ شاید،پاسخ دقیق این سوال را بتوان در رفت و آمدهای مهمانان ارگ دید، اما از این راه دور، به وضوح آفتاب، می شود دید که اینبار کرزی به ساز سیاف و فاشیسم رقصیده است.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای نوسینده شاید بسیار تو یک شخصی فاشیست و نشنلیست باشی و از گفته های تان هم معلوم است که هستی بخاطر اینکه با در نظر داشت سابقه فعالیت آقای اتمر وی را یک پرچمی خطاب کردی اما هیچ گاهی نه گفتی که آ قای ضرار احمد مقبل هم یگانه کسی بود در کابینه دولت کنونی که از تحصلی اندک برخوردار یا هم بیسواد و عطا تا اکنون هم نتوانسته بود که اسنادی ساختگی فراغت خویش از تعلیم و تربیه پروان را هم به پارلمان حاضر کند ، و سابقه ویران کردنی دها پل و پلچک را در زمانی حکمروای اقی پل پران را هم به عهده داشت و شما که خود یک شخصی نشنلست هستید بیدونی اینکه افغانستان را خانه همه افغانها بدانید این نوشته را انجام داده اید . افغانستان و افغان دوست

  • لعنت خدا برهرچه جنايت كار و آدم كش از هرقوم وقبيله كه در افغانستان است با شد اين ننگ براي كرزي مزدور بس كه ادم خادست مانند اتمر را كه نشان جنايتش بر باي لنگش معلوم است برگرده مردم مظلوم ما سوار كند ولي اين جنايت كار اتمر هم اگر حد اقل وجدان را ميداشت بحاي خود مينشست و از سا بقه جنايت بار خود از مردم افغانستان عذر ميخواست ولي آنكه خداندارد وجدان ندارد و آنكه ايمان ندارد حيا ندارد و انسان بي حياو بي شرم بد تر از حيوان است .و السلام
   مولوي حقگو

  • آقای رضایی درود و سپاس برشما.
   اجازه بدهید در کنار آنچه شما به قلم آورده اید بنده نیز نظریاتم را عرض کنم.

   چنانچه همه میدانیم،دولت کرزی از اوایل روی کار آیی،نظر لطف خاصی نسبت به جانیان طالبی داشت. اگر فقط و فقط دلایل داخلی این علاقمندی را مد نظر گیریم،شما میدانید که در حلقات حواریون کرزی، از اسماعیل یون،تا روستار تره کی، و احدی آنانی اند که به طالبان به چشم امیدی برای برقراری دوباره " حاکمیت میراثی پشتون ها" و محوری برای اتحاد دو باره آنان می نگرند. همین امر سبب شد تا هیچ گاه کرزی در برابر طالبان یک استراتیژی روشن و قاطع را مطرح نکند. امروز طالبان در هئیت کوچی، در تمام کمربند های اطراف شهر کابل جابجا شده اند و با توجه به نظریات سفیر انگلیس که گرداننده اصلی برنامه ها هم انگلیس است،دگر لزومی ندارد تا طالبان با آتش توپخانه وارد کابل شود! وزیر داخله حنیف اتمر که وظیفه تامین امنیت شهر را بدوش دارد، در جابجایی طالبان کوچی نما در شهر مسوول است. بعید نیست که مردم کابل صبحی سر از خواب بردارند و متوجه شوند که طالبان بدون سر و صدا وارد کابل شده اند! همان کوچی نما ها ! یا هم کوچیان - طالبان !

   دوم اینکه قرار اطلاع به تعداد 90 هزار تن افراد قبایلی " افغان "! مسلح زیر نام عودت کننده گان، مرحله به مرحله وارد کشور میشوند. گروه های اولیه این مهاجرین عودت کننده، همانگونه که شما اطلاع دارید، درشهرستان های خواجه بها الدین و در قد از مربوطات استان تخار رسیده اند و تنش ها میان ساکنین اصلی و این به اصطلاح عودت کننده گان دیریست ادامه دارد. این مهاجرین عودت کننده که قباله شرعی !!! در دست دارند!!! و مدعی اند که اجداد شان از ساکنین اصلی محلی بوده اند، از طرف مردم محلات مورد پرس و جو از اصل و نسب شان قرار گرفته اند ، زیرا هیچ کس ، حتی کهن سال ترین باشنده آن ولا قادر به شناسایی زنده های یا مرده های آنان نگشته اند! و برای جابجایی این عودت کننده گان ساحات وسیعی از همواری در منطقه جبل السراج که مردم محل آنرا " پشته سرخ " میخوانند، ساحاتی در اندراب،نهرین، اشکمش، دست کیله گی،دشت آبدان کندز و مناطق مرزی در هرات و مزار مدنظر است. اینان عودت کننده گان در قدم اول باید بافت قومی موجود در مناطق نامبرده را برهم زنند، و در گام بعدی به صدور اندیشه های افراطی و مواد مخدر به قلمرو امنیتی روسیه بپردازند.

   در این رابطه نیز وزارت امور داخله و وزیر امور داخله که همفکر گروه فاشیست برسرافتدار است و خواهان حاکمیت مطلقه تک قومی، نقش اساسی دارد و گماشتن او به این سمت اصل دلیل اس هم همین است! زیرا امکان داشت ضرار احمد مقبل، رفیق نیم راه باشد و متوجه خطر شده به مانعی در راه برنامه های شیطانی تیم دولت مبدل شود.

   بناَ رقص های کرزی چنانکه ما فکر می کنیم همه هم بی خرسک بازی خالص نیستند، بلکه بعضا پانتومیم اند که پیام های در خود دارند که باید متوجه آن شد و با سازش همنوا نگشت. گروه فاشیستان بر سراقتدار، با تجربه از پایداری مردم در برابر طالبان، حالا که طالب در آستانه ورود دو باره به ارگ ریاست دولت از در عقب است، پیشاپیش لشکریان آنان را زیر نام کوچی و عودت کننده به مناطقی که مراکز اصلی مفاومت علیه جانیان طالبی بود، در صدد پیشگیری از تکرار شکست طالبان اند.

  • bebakhshed az een ki man windows farsi nadaram.
   bayad beguyam ki ki een aaqay afghan dost ki ast . shyad az haman afghan dost haye bashad ki dar daman america wa canada ba sar mebarad. bayad mardana wa misl yak afghan qwaqee wared maidan shawad wa az een taraf dari hay na haq begzarad. shayad ki hanif atmar wa ya hamid karzai rawabet shakhsi ba een aaghay afghan dos dashta bashad wali bayad yak afghan een qadar bi wejdan na shawad ki az jenayat karane choon atmar wa asadullah khaled wa dar nehayat az karzai pushtibani kunad.
   ba omid aan ki hama afghan ha bedun taasub wa milyat parasti abraz nazar kunand.
   saeed kabuli az kabul ranj kasheda

 • جناب آقای رضایی درود و سپاس برشما.
  در کنار فرمایشات و تشویشات جناب،با اجازه بنده نیز نکاتی را خواهم افزود که شاید دلیل اصلی برکناری وزیر داخله را روشن سازد.
  شما بخوبی میدانید که حلقاتی در درون حاکمیت کرزی، به شمول کرزی،از اوایل روی کارآیی لطف خاصی در برابر طالبان داشتند و بعضی از مشاورین کرزی مثل اسماعیل یون،حبیب الله رفیع،روستارتره کی، انوارالحق احدی به طالبان به عنوان محور اتحاد دو باره پشتون ها و نیروی که توانایی احیایی دو باره قدرت از دست رفته پشتون ها را دارند می بینند!!! به همین دلیل کرزی هرگز قادر به طرح استراتیژی روشن و قاطع در برابر طالبان نگشت.

  اینها همیشه در تلاش بودند و هستند؛ که به هرنحو ممکن خود شان در قدرت به عنوان بدنه ی سیاسی باقی بمانند، و طالبان هم بدنه نظامی و همان دیکتاتوری که اخیرا سفیر انگلیس از آن صحبت کرده است را برپا سازند و همه رقیبان تباری - سیاسی غیر پشتون را مات شاه وزیری بدهند!

  از جانب دیگر،تعداد بی شمار کوچی نما که همانا در اصل طالب اند، الان در اطراف کابل جابجا اند و هیچ بعید نیست که صبحی شهریان کابل سر از خواب بردارند و متوجه شوند که شهر بدست طالبان افتیده! یعنی تسلیم شده! بنا وزارت داخله باید در اختیار شخص مطمینی باشد تا در این راستا همکاری کند نه احتمالا سنگ اندازی.

  خبر دقیق و تازه اینکه،مشاورین کرزی،وقتی متوجه شدند که کوچی ها با مقاومت در بهسود و بقیه مناطق روبرو شدند و با توسل به آنها ادامه برنامه اشغال اراضی خطر ساز، ممکن نیست؛ بنا طرح جدیدی را زیر نام " مهاجرین عودت کننده از پاکستان" روی دست گرفته اند که به اساس این طرح 90 هزار تن افراد مسلح قبایلی " افغان"!!! مرحله به مرحله وارد کشور خواهند شد. اولین گروه های این مهاجرین عودت کننده!!! چنانکه شما اطلاع دارید، به شهرستان های درقد و خواجه بهاالدین استانداری تخار رسیده اند.
  مردم آن محلات در تلاش شناسایی آن عودت کننده گان،از ایشان در مورد اصل و نسب شان پرسیده اند، زیرا هیچ کس ، حتی کهن سال ترین باشنده ی محل قادر به شناسایی خودشان یا اجداد شان که گویا ساکن محل بوده اند، نگشته اند!!!

  برای اسکان این مهاجرین از همواری های واقع در جبل السراج که به "پشته سرخ" معروف است و مناطقی در اندراب، نهرین، اشکمش، دشت کیله گی ، دشت آبدان در کندز، جوزجان ، فاریاب وبدینگونه سراسر شمال - شمالرق و جنوبغرب معین شده است.
  به خصوص مناطق مرزی، کنار شاهراه هاو آن شهرستان ها و شهرک های که مراکز اصلی پایداری علیه جانیان طالبی و باداران پاکی - عربی شان بود!
  این عودت کننده گان!!! وظیفه دارند تا در گام نخست بافت قومی موجود آن مناطق را برهم زده،فیصدی نفوس پشتون ها در سراسر شمال و شمال شرق و جنوبغرب بیافزایند تا در آینده ها احتمال پایداری در برابر طالب که اینک امروز یا فردا از در عقب وارد کاخ ریاست دولت در کابل خواهند شد، کمتر شود.

  دوم هم این عودت کننده گان، که مردم محلات درقد و خواجه بهاالدین و تخار میگویند، زبان آنها هیچ شباهتی با پشتوی کشور ما ندارد، و قادر به فهم آن نیستیم؛ با جابجایی در مناطق مرزی کانال خوبی اند برای صدور افراط گرایی و مواد مخدر به قلمرو امنیتی روسیه یا همانا کشور های آسیای میانه!
  بنا در موجودیت ضرار احمد مقبل این احتمال وجود داشت که او در برابر چنین برنامه های سنگ اندازی، افشاگری یا هم مقاومت کند!
  اینست که ویرا از وزرات داخله برکنار نمودند و حنیف اتمر را که خود یکی از پیشتازان فاشیسم قبیله است ، مقرر تا هم به نفع کرزی که کاندید دو باره ریاست دولت است، کمپاین کند و هم زمینه برنامه اسکان عودت کننده گان را فراهم سازد.
  دیده شود که عکس العمل مردم، گروه های سیاسی اپوزسیون و آگاهان ما در برابر این همه توطئه گری چی خواهد بود.
  هرچه باشد اسکان عودت کننده گان چندان ساده هم نیست که به نظر میرسد.

 • سلام !

  این آقایی که دربالانقد نوشتی بعدازبیسواد نوشتی که (عطا) لطفآبنویس حتاامید که به بزگواری تان ببخشیدمرا.

  لالادلجو

  • لالا دلجو
   فکر میکنم که در سخنان واقیعت چیزی به گفتن ندارید در پی اشتباه کمپوتر میگردید!!!
   تشکر از قبول واقیعت!!!
   سولیک.

 • Easy to speak from Canada, but I see you as the real "fascist" All the talk about Atmars past is what the Northern Alliance make up, but we Afghans refuse to look at his accomplishments as a minister, he reached and helped more villagers in Afghanistan than ever before in its history...He was building a system in the Ministry of Education, when he was appointed as the Minister of Education he told everyone that don’t expect results from him in one year or two, but five or six years , which was very realistic of him, I hate the way your generation of Afghans ruin our country and now just criticize people, everyone has a history in Afghanistan and no one is innocence, your not innocent because here you are spreading negative and false rumors against good Afghans, and ran away to Canada for a better life, Atmar is a great man and I hope one day he becomes the next leader of Afghanistan, this is coming from someone who is from the smallest minority in Afghanistan.....

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس