صفحه نخست > دیدگاه > نمی توانم نفس بکشم، پشتونیزم از بطن خود طالب و داعش و کوچی می زاید

نمی توانم نفس بکشم، پشتونیزم از بطن خود طالب و داعش و کوچی می زاید

کابل پرس خبری
شنبه 6 جون 2020

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یک: محور اصلی کنوانسیون هایی چون کنوانسیون منع ژنوساید، کنوانسیون پناهندگان و کنوانسیون محو نژادپرستی قومیت است. در کنوانسیون منع ژنوساید، ماده دوم بر جنایات بر علیه یک گروه خاص از جمله یک گروه قومی خاص تاکید شده است. در کنوانسیون پناهندگان، یکی از شرایط پناهندگی، تهدید و در خطر افتادن جان به دلیل تعلق به یک گروه قومی خاص ذکر شده است. کنوانسیون محو نژادپرستی نیز بصورت مشخص بر محو جنایات سیستماتیک علیه گروه های قومی خاص توسط حکومت یا حکومت های تک قومی تاکید دارد.
دو: آن هایی که می گویند فضا را قومی نکنید، خود خواسته و ناخواسته در خدمت پشتونیزم قرار دارند، چرا که هیولای پشتونیزم، خواست های خود را به عنوان خواست های ملی تحمیل می کند.

سه: آن هایی که می خواهند جنایات سیستماتیک پشتونیزم را با این استدلال که در مناطق پشتون نشین نیز طالب و داعشی جنایت می کنند، توجیه کنند، نمی دانند که ماهیت جنگ در مناطق پشتون نشین و غیر پشتون نشین فرق دارد. در مناطق پشتون نشین، جهان بدوی و قرون وسطایی آمیخته با طالبانیزم و مواد مخدر و انواع وسایل جرم و جنایت وجود دارد که حتا نخبگان پشتون چون خلیل زاد و کرزی و احمدزی نیز نمی خواهند مردم خود را از این جهان جدا کنند، چرا که در بطن این جهان قرون وسطایی طالب و کوچی و داعشی زاییده می شود و آن ها بازوی نظامی پشتونیزم برای نابودی غیر پشتون و اشغال سرزمین غیر پشتون است.

چهار: افغان خطاب کردن غیر پشتون ها، خود همراهی آگاهانه یا غیر آگاهانه با هیولای پشتونیزم و نژادپرستی زاییده از آن است که در کنار جنایات سیستماتیک، سعی در نابودی هویت اصلی غیر پشتون دارد.
پنج: پشتونیزم هیولایی است که عامل اصلی جنایات سیستماتیک می باشد و در سه قرن اخیر در دل خود طالب و کوچی و داعشی زاییده است.
شش: اگر مراد و منظور مبارزه با نژادپرستی و هدف قرار دادن ریشه های اصلی است، باید پشتونیزم هدف قرار داده شود.
هفت: خودمختاری گروه های قومی غیر پشتون حق آنان است و تاکید بر خودمختاری و بدست آوردن خودمختاری، راه حل دایمی برای مهار و حتا نابودی هیولای نژادپرستی پشتونیزم است.

مطالب مرتبط

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس