کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > جايزه برای پرويز کامبخش و نسیم فکرت

جايزه برای پرويز کامبخش و نسیم فکرت

سه شنبه 28 اكتبر 2008

يک نهاد در ايتاليا که در زمینه آزادی بيان و حمايت از روزنامه نگاران کار می کند، با انتشار بيانيه ای اعلام کرده است که برندگان امسال جايزه ی سالانه ی آنان، دو روزنامه نگار جوان از کشور افغانستان هستند. اين دو روزنامه نگار پرويز کامبخش و نسیم فکرت می باشند. پرويز کامبخش روزنامه نگاری که پس از دريافت نوشته ای از اينترنت، با دسیسه ی حلقاتی در ولايت بلخ، بازداشت و به مرگ محکوم شد، پس از حدود يکسال و علی رغم صد ها هزار درخواست از نقاط مختلف جهان برای آزادی وی، همچنان در زندان بسر می برد. يک دادگاه در کابل حکم اعدام برای پرويز کامبخش را به 20 سال زندان تبديل کرد و در همان حال دادگاهی ديگر در کابل، درست يک روز پس از دادگاه پرويز کامبخش، برای اسدالله سروری يکی از متهمان اصلی کشتار در افغانستان حکم 19 سال زندان را صادر نمود. تنها مقایسه ی اين دو حکم کافی ست که اوج فساد و ظلم را در دستگاه قضایی افغانستان تشخیص داد.

روزنامه نگاران، نهادهای بين المللی دفاع از حقوق آنان و همچنين سازمان های حقوق بشر، ضمن اعتراض به حکم صادر شده عليه پرويز کامبخش، خواستار آزادی بی قيد و شرط وی می باشند.

نسیم فکرت روزنامه نگار و وبلاگ نويس افغانستان يکی ديگر از برندگان جايزه ی روزنامه نگاری اين نهاد ايتاليایی ست. نسيم فکرت از اولين وبلاگ نويسان افغانستان محسوب می شود کهيادداشت هایی از کابل کاری از اوست.

فکرت علی رغم پَست و بلند های فراوان و مشکلات متعددی که برای ادامه ی وبلاگ نويسی داشته، کار خود را همچنان دنبال کرده و حتا با برپایی نهادی با عنوان "کانون وبلاگ نويسان افغانستان"، برای رشد وبلاگ نويسی در افغانستان تلاش داشته است. او همچنين کارگاه های مختلف وبلاگ نويسی را در ولايت مختلف راه اندازی کرده و به ده ها تن از علاقمندان، وبلاگ نويسی را آموزش داده است.

کابل پرس با تبريک به اين دو روزنامه نگار افغانستان، همراه با سایر همکاران خود در نقاط مختلف جهان، ضمن محکوم کردن حکم دادگاه عليه پرويز کامبخش، خواهان آزادی بی قيد و شرط وی می باشد.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


64 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > جايزه برای پرويز کامبخش و نسیم فکرت

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

  • قبل از همه این جایزه را برای آقایان پرویز کامبخش و نسیم فکرت تبریک می گویم. اما قابل یادآوری می دانم که آقای فکرت چگونه مدافع آزادی است که وبلاگ های "عشق و آزادی" و "روزی که کمترین سرود بوسه است" را به جرم پشتو نوشتن از لست وبلاگ های "کانون وبلاگ نویسان افغانستان" حذف کرد. و وقتی چند بار با آن ارتباط گرفتم، هیچ دلیلی نداشت، جز اینکه لنک کانون را از وبلاگم برداشته که درین مورد هم دروغ میگفت. من آن را پرنت سکرین گرفته ام و با خود نگاه داشته ام تا مبادا روزی بگوید که چنین نبود. هیچ عضوی از کانون به این کار او اعتراضی نکرد. شاید این از بخت بد روزگار ماست که اکثریت نان را به نرخ روز می خورند. آقای فکرت لااقل باید به مطلبی که در کابل پرس در مورد کانون وبلاگ نویسانش نوشته بودم، جواب می داد، اما با دریغ!

    آنلاين بنگريد : کانون وبلاگ نویسان یا کانون قبیله گرایان؟

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.