کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > کابل پرس ورزشی > فرمول یک > نبرد آخر در فرمول یک

نبرد آخر در فرمول یک

اینترلاگوس به کدام یک شانس قهرمانی می دهد: ماسا ـ همیلتون

جمعه 31 اكتبر 2008, بوسيله‌ى علی جواد دهقان

یکشنبه دوم نوامبر حساس ترین گراند پریکس فرمول یک در اینترلاگوس برزیل برگزار می شود. مسابقه بر سر تعیین قهرمان است. در این مسابقه رقابت اصلی مابین مک لارن و فراری می باشد. مک لارن با لوئیس همیلتون جوان و کوالاینن در یک سو و فراری با فیلیپه ماسا و کیمی رایکونن در سوی دیگر.

لوئیس همیلتون جوان بریتانیایی می رود تا با قهرمانی در این مسابقات با 23 سال سن جوان ترین قهرمان فرمول یک شود و برای رسیدن به این هدف تنها احتیاج دارد تا از خط پایان حتی به عنوان پنجمین راننده عبور کند ولی شرایط برای تیم فراری و ماسا بعنوان امید اول برای قهرمانی متفاوت و سخت تر است چرا که ماسای برزیلی باید نفر اول یا دوم این مسابقات شود.

ماسا که خود متولد سائوپائولوی برزیل است امیدوار است که هموطنانش در این مسابقات او را مورد حمایت خود قرار دهند و روحیه اش را برای رسیدن به قهرمانی قویتر سازند.

یک وجه مشترک مابین ماسا و همیلتون در این مسابقات جنگیدن آنها بر سر کسب مقام قهرمانی در سال است. همیلتون که تا زمان حضور فرناندو آلونسو در تیم مک لارن زیر سایه او بود ولی ناگهان خود را بالا کشید و جنجال مطبوعات انگلیسی که همواره در حمایت از همیلتون کوتاه نیامدند سبب شد تا آلونسو تصمیم به ترک مک لارن بگیرد و راهی رنو شود و از آن پس بود که کوالاینن جایگزین آلونسو شد. در تیم فراری نیز ماسای برزیلی از زمان حضور شوماخر سابقه همراهی با این تیم را داشته است. ماسا در فصل گذشته به نوعی زمینه ساز قهرمانی هم تیمی اش رایکونن نیز شد و امسال و در این مرحله حساس چشم امید به سوی او دوخته است تا او به یاری اش بشتابد. ماسا سال گذشته قراردادش را با تیم فراری تا سال 2010 تمدید کرد.

آیا ماسا تقلب می کند؟

این سوال در پی اظهارات عجیب ادی جوردن یکی از تیم داران اسبق فرمول یک بوجود آمد. ادی جوردن درباره ماسا گفته بود: اگر ماسا تلاش کند تا قهرمانی را همانند همان کاری که در ژاپن انجام داده بود بکند و قهرمانی را از لوئیس بدزدد این لوئیس است که باید مواظب او باشد و جلویش را بگیرد.

ماسا در جواب جوردن گفته است: ناجوانمردانه کاری کردن در بازی ام نبوده است. نمی خواهم به هر صورتی قهرمان شوم. تنها چیزی که در ذهن من است این است که قهرمان شوم. اگر امسال قهرمان شوم که رویایی است که به حقیقت تبدیل شده است و اگر نه که آن هم درست است. من تلاشم را در سال بعد خواهم کرد.

رایکونن: به ماسا کمک خواهم کرد

کیمی رایکونن به هم تیمی اش اطمینان خاطر داده است که راه را برای قهرمانی او در فصل جاری هموار می سازد و می گوید: من کمک خواهم کرد که ماسا پیروز شود. من خوشحال خواهم شد که بتوانم کاری برای فیلیپه انجام دهم که او قهرمانی را کسب کند.

رایکونن ضمناً گفته است که اگرچه امسال به قهرمانی دست نیافته است ولی سال آینده قصد دارد به دنبال رسیدن به این هدفش باشد.

چه فشاری بر روی همیلتون است؟

در فصل پیش همیلتون که می رفت قهرمانی را برای اولین بار از آن خود کند در نهایت تسلیم فراری و راننده موفقش یعنی رایکونن شد. همین شکست و تقابل دوباره فراری و مک لارن و رانندگانش در این مسابقات باعث شده که بسیاری در انتظار تکرار شکست سال گذشته برای همیلتون جوان باشند. از جمله افرادی که مصمم است القاء کند تراژدی سال گذشته برای همیلتون فراموش نشدنی است ماسا است. ماسا می گوید: همه فشارها بر روی او خواهد بود بخصوص وقتی که شما درباره اتفاقی که در سال گذشته روی داده است فکر می کنید.

اما بریاتوره از تیم رنو با اطمینان خاطر می گوید که همیلتون تجربه لازم را پیدا کرده است و قهرمان می شود: او همان اشتباهاتی را که سال گذشته داشت امسال نخواهد داشت.

بریاتوره تأکید می کند که همانند او بر روی همیلتون شرط بندی کنید با یقین کامل و اگر پول زیادی دارید بر روی تیم فراری و راننده اولش یعنی ماسا.

نکته جالب دیگر در مورد قهرمانی ماسا یا همیلتون این است که هر کدامشان برای اولین بار نماینده کشورشان بر روی سکوی قهرمانی بعد از گذشت بیش از یک دهه می باشند. آیلتون سنای برزیلی که در سال 1991 قهرمان فرمول یک شد و دیمون هیل انگلیسی که در سال 1996 قهرمان این رقابت ها شد آخرین نمایندگان برزیل و بریتانیا در سکوی اول فرمول یک بوده اند.

باید تا روز یکشنبه منتظر بمانیم تا ببینیم کدام یکی از غولهای دنیای فرمول یک قهرمانی را با خود به خانه می برد.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


52 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > کابل پرس ورزشی > فرمول یک > نبرد آخر در فرمول یک

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.