کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > پناه بردن امریکا به کارشناسان امنیتی پاکستان، هند را هراسان ساخته است

پناه بردن امریکا به کارشناسان امنیتی پاکستان، هند را هراسان ساخته است

اندرانی باگچی/ برگردان: داکتر لعلزاد بلوچ

سه شنبه 18 نوامبر 2008

دهلی نوـ مادامیکه قوماندان جدیدقوای مرکزی امریکا، جنرال دیوید پتریوس، بررسی یک استراتیژی امنیتی را در تامپا، فلوریدا آغاز کرد، حضور دو تحلیلگر امنیتی از پاکستان، موجب حیرت همگان در اینجا(هند) شده است.
احمد رشید، یک صاحب نظر تائید شده در مورد طالبان و افغانستان و شجاع نواز، نویسنده کتابی در مورد اردوی پاکستان، درین بررسی ویژه که از اخیر همین هفته در فلوریدا آغاز میشود منحیث «مشاورین» این بررسی نامیده شده اند. هدف این استراتیژی، بررسی طرح های جنگ در افغانستان و عراق میباشد، طوریکه ادارۀ بارک اوباما، جابجایی سربازان بیشتر را در افغانستان زیر غور دارد. حدود صد تن از کارشناسان نظامی که منحیث تیم مشترک بررسی سوق الجیشی نامیده میشود، درین بررسی همه جانبه کمک خواهند کرد و توقع میرود که گزارش کاری خود را در ماه فبروری ارائه دارد. کارمندان ادارات پالیسی سازی از کشورهای اشتراک کننده. باآنها همکاری خواهند کرد.

نگرانی های هند، از این احتمال ریشه میگیرد که سفارشات اخیر احمد رشید «چانه زنی بزرگ» برای حل مسایل بزرگ افغانستان، مانند امنیت و دهشت افگنی، شاید در طرح اوباما، زمینۀ مثمری داشته باشد. یقینا که استدلال مرکزی درین مقال ارتباطات مشابهی را بین «حل» مسألۀ تروریزم در افغانستان و «حل» مسألۀ کشمیر که اوباما از زمانی است ازان حمایت میکند. در همین جورنال چندی قبل گنجانیده شده بود، دریافته اند.
دریک مقالۀ که از آن اقتباسات زیادی صورت گرفته و در جورنال معتبر «امورخارجه» بچاپ رسیده احمد رشید و کارشناس مشهور امریکایی در امور افغانستان بارنت روبین Barnett Rubin نوشتند که هرگاه هند قانع ساخته شود که مسألۀ کشمیر راحل کند ـ پاکستان را میتوان قانع ساخت تا از حمایت تروریزم دست بردار شود، که بنابر استدلال آنها این یک تهدید بزرگتری استراتیژیک برای پاکستان به نسبت حضور تروریست ها درخاک آنهاخواهد بود. اما «کنترول شده میتواند» این یک «چانه زنی و معاملۀ بزرگی» است، که هند از آن حمایت نمیکند.

اگرچه منابع براین باوراند که این قبل از وقت خواهد بود که در بارۀ چنین پیشگامی دیپلوماتیک احساساتی شد. پالیسی سازان هند، بدین باوراند که با شکل گیری ادارۀ جدید امریکا، واقعیت اوضاع برای واشنگتن جدید واضح تر خواهد شد. درصورت و خیم شدن این وضع، از هند توقع آن میرود که برای رویارویی با چنین تصورات، راه دیپلوماسی را به پیش گیرد.

مقالۀ مشترک رشید ـ روبین حاوی پیشنهادات آتی میباشد:

ـ پاکستان را نبایدزیر «فشار» قرار داد، زیرا که تاسیسات امنیتی آن کشور برین باوراند که اتحاد امریکا ـ هند ـ افغانستان برای تجزیه و فروپاشی پاکستان صورت میگیرد.

ـ کماند نظامی پاکستان هنوز هم به تیوری دو ـ کشور معتقد است و خواستار آن است که کشمیر باید داخل سر زمینی برای مسلمانان در جنوب آسیا با شد.بدین ترتیب آنها میگویند که افغانستان «شامل محیط امنیتی پاکستان» میباشد.

پاکستان هنوز هم بدین باورمندی است که تهدید هند، به نسبت ثبات افغانستان بزرگتر میباشد. مقاله در ادامه سفارش یک «گروه تماس را دربارۀ منطقه که از طرف شورای امنیت ملل متحد مختار باشد، کرده است. این گروپ تماس، شامل پنج عضو دایمی شورای امنیت و شاید دیگران (ناتو و عربستان سعودی) میتواند که مشوق گفتگو بین هند و پاکستان، دربارۀ منافع مربوطۀ شان در افغانستان و در بارۀیافتن راه حلی برای مناقشه کشمیر» شوند.

مطابق این نبشتار، بقیۀ جهان باید یک کار را در پیش گیردـ تا «پاکستان را مجدداً اطمینان دهد» که باکدام خطر و تهدیدی مواجه نمیباشد. و بهترین راه برای این کار «حل مسألۀ کشمیر» میباشد. صرف در این صورت است که پاکستان از حمایت خود از تروریزم و تروریست ها دستبردار خواهد شد. خلاصه اینکه بایدپاکستان را در معاوضۀ عدم حمایت از دهشت افگنی، پاداش داد.

طبق این مقاله «غایۀ مرکزی گروپ تماس، باید اطمینان دادن پاکستان مبنی براین باشد که جامعۀ جهانی متعهد به تمامیت ارضی پاکستان وکمک برای حل مسایل ارضی افغان و کشمیر میباشد تا قلمروی پاکستان به نوع بهتری تعین شده بتواند». دراین مقاله همچنان گفته شده است که منحیث یک اقدام نیک، امریکا باید یک معاملۀ هستوی را با پاکستان زیر غور قرار دهد و کشورهند نیز باید دربارۀ فعالیت های خود در افغانستان، از شفافیت بیشتر کار بگیرد.

8 نوامبر2008-11-16

تروريزم، طالبان و القاعده

آخرين اظهارات احمد رشید خبرنگار پاکستانی

جمعه 3 اكتبر 2008

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


209 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > پناه بردن امریکا به کارشناسان امنیتی پاکستان، هند را هراسان ساخته است

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.