در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > دادگاه بين المللی جزايی بايد در افغانستان وارد عمل شود

دادگاه بين المللی جزايی بايد در افغانستان وارد عمل شود

دوشنبه 28 می 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تلويزيون طلوع از دادستان کل يا لوی سارنوال افغانستان معذرت خواهی کرد. آقای عليم صديق کارمند ارشد نمايندگی سياسی سازمان ملل در افغانستان، در يک نشست خبری اعلام کرد که خوشبختانه مساله ی تلويزيون طلوع و جبار ثابت پيشرفت کرده و روز گذشته آقای سعد محسنی، رييس اين تلويزيون از دادستان کل پوزش خواسته است. تلويزيون طلوع تاکنون رسما اين اظهارات آقای عليم را تاييد و يا رد نکرده است.

در نشست خبری امروز يوناما، آقای ريچارد بنت، نماينده ی کميساريای حقوق بشر سازمان ملل در پاسخ به سوال کابل پرس که چرا از دادگاه بين المللی جزايی، خواهان اعمال صلاحيت نمی شويد، در حالی که تمام شرايط برای اعمال صلاحيت وجود دارد گفت که سه مساله وجود دارد. اول اينکه اين صحيح است که افغانستان عضو اين دادگاه است و معاهده ی روم را امضا کرده است. دوم اينکه دولت افغانستان هيچ درخواستی از اين دادگاه برای اعمال صلاحيت در افغانستان نکرده است. سوم هم اينکه آی سی سی يا دادگاه بين المللی جزايی خود می تواند وارد عمل شود. وی افزود که آی سی سی امکان خوبی برای دستيابی به عدالت می باشد.

آقای ريچار بنت از پاسخ به سوال دوم کابل پرس خودداری کرد. کابل پرس پرسيده بود: شما آقای بنت يکی از تهيه کنندگان اصلی برنامه ی عمل دولت برای صلح، مصالحه و عدالت در افغانستان بوديد. طبق زمانبندی ذکر شده در برنامه ی عمل، اکنون بايد در اواسط اين برنامه قرار می داشتيم. چرا شما هم مانند آقای کرزی از اجرای عدالت در افغانستان عقب نشينی کرديد؟

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • Please excuse me for not writing my text in Pashto or Dar lanuages because I do not have those text on my PC. Asking pardon from Atternoy General is a successful reaction that must have been taken long time ago rather than spending the nation’s most hard working and honest government official. I would request TOLO TV not to delay in acceptance of this fact . Mr. Jabar Sabit deserve this!!!!!! I would also like to thank the director of TOLO TV for taking such leadership act!

 • تلویزیون طلوع در تحت فشار رهزنان جنایتکار ملی و شیطان الدین ربانی به حربه ای به دست سیاه ترین و مرتجع ترین بخش جامعه مبدل گردیده است.

  کارکنان این تلویزیون باید از ملالی جویا عفو خواسته و اگر واقعا ً میخواهند تا دوباره اعتماد روز های اول را کمایی کنند باید اعتراف کنند که رهزنان مافیای شورای نظار جنایتکار ملی مسعود ایشان را تهدید کرده و اکنون آنها آزاد نیستند بلکه آله دست دزدان شیطان الدین ربانی هستند.

  • تلویزیون طلوع یگانه تلویزیونیست که زیر فشار و تاثیر فاشیست های قومی که کشور را مال پدران خود میدانند و میخواهند همه چیز به اخیتار آنها باشد و همه چیز نام پشتو داشته باشد و زبان دری و گویندگان آنرا بیگانه میخوانند... نیامده است. تلویزیون طلوع شهامت به سوال کشیدن فاشیست را داشته است. درین کشور حالا هرکه ضد حاکمیت فاشیستی کرزی -احدی- احمدزی-خرم-وردک باشد به رویش تاپه طرفداری از جبههء ملی، ایتلاف شمال، جنایتکار جنگی، جنگسالار وغیره میخورد.

   ثابت خود از بطبیق کننده های برنامهء فاشیستی دویمه سقوی است. طلوع صدای مخالف است که به راستی هم در جایگاه دگراندیشانه قرار دارد. دشمنی با طلوع تنها و تنها در جهت تامین تمامیت پشتونی و پشتونیزیشن کشور است. نبود طلوع کشور را به درلبه خطرناک رویارویی قومی قرار میدهد. زیرا برنامه های دولت کاملاً درجهت برنامه های قومی دولت و تیم فاشیست و قومپرست افغان ملت قرار دارد.

  • بلی شما راست میگویید ! مصاحبه دلقکان طلوع با ملالی جویا ثابت کرد که آنها به خاطر فاشیست های قومی این دختر با شهامت را به باد مسخره گرفتند.

   این ابلهانه خواهد بود که انتقاد و خصومت با دزدان و گرگان ربانی و باند او را دوستی با فاشیست های قومی قلمداد کنید.

  • كسانيكه برحقانيت ملالى جويا قلم فرسايى مى كنند بايد بدانند كه اين زن جز يك رقاصه ساز اشغالكران غربى جيز بيش نبود زنى بى حيايى كه به جشم خود بمباران ظالمانه قواى امريكا وناتو را بالاى مردم مسكين وطن خودش مى بيند اما يك روز از زبان كثيفش بيرون نشد كه بايد اين جنايت كاران اشغالكر خارجى به ميز محاكمه كشانده شوند بلكه دلقك وار همان ساز مجاهد ستيزى واسلام ستيزى خويش رادرقالب الفاظ مانند محاكمه كشاندن جنك سالاران كه همان مدافعين وافعى اين مرز وبوم اند نغمه سرايى مي كرد حالا خيلى ناوقت است كه اين ملت به اين شعارهاى كاذب باور كند او صداى همان زنان فحشا طلب وهم جنس باز غربى است كه مى خواهد ملت را خالى از معنويت سازد به همان آتش بياندازد كه همين اكنون خود آنها به آن افتيده اند وهرروز شاهد مسلمان شدن تعداد زيادى ازين مردم در كشورهاى غربى هستيم لله الحمد

  • لوی سارنوال و تلیویزیون طلوع!

   دیروز خبر ناخوش آیند را در بعضی سایت ها انترنتی از جمه کابل پرس خواندم که واقعن نگران کننده برایم بود . خبر معذرت خواهی تلویزیون طلوع از جبار جبار لوی سارنوال افغانستان .

   حرف قابل مکس در اینجاست که بد بختانه بعد از چقدر جنگ و خونریزی برادر کشی هنوز هم همان خودخواهی های که در دوران به گفته بعضی از اتباع افغانستان بابا های مردم افغانستان وجود داشت تا حال ادامه دارد . از جمله میتوان از کار روایی آخری آقای لوی سارنوال افغانستان جبار ثابت نام برد . در واقع اگر کارکردهای پس پرده را نادیده نگیرم و آفتاب را با دو انگشت پنهان نسازیم دیده میشود که همه ای این کار روایی های از یک جناح خیلی مطرح که حالا در سریر قدرت هم قرار دارد طرح ریزی میشود . و فقط یک حرف نزد شان خیلی محترمست آن اینکه اقلیت و اکثریت اگر یکی از انسانهای که به گفته شان از جمع اکثریت هستند حرف دروغ محض و بالآخره هرچه بگوید باید عملی شده و انجام بپذیرد. بخاطری اینکه از جمع اکثریت هست و آقای لوی سارنوال هم از همان قماش مردمان هست که در اکثریت قرار دارند .

   تلویزیون طلوع که یکی از پربیننده ترین تلویزیون های افغانستان هست و واقعن در چندسال که از کارکردهای شان میگذرد خوب درخشیدند و خار چشم افراط گرایان و قبیله سالاران و جنگ سالاران بوده و همواره از آزادی بیان و اندیشه مردم این مرز بوم استقبال به عمل آورده است که یکی از شهکاری های این تلویزیون به حساب می آید . کارکرد به گفته بعضی ها منفی و چیزی که به مزاق قبیله سالاران خوش آیند تمام نشده اینست که چرا تلویزیون طلوع از واژه های ناب فارسی دری استفاده میکنند .. مانند واژه های چون دانشگاه - دانشکده - شهر داری وووو..

   بعد ازین دیده شود تا چه وقتی یک چنین فرهنگ غریب درین سرزمین ادامه خواهد یافت و تا چی وقت از کله شقی و خودخواهی به حیث افختار یاد خواهد شد
   www.danishgah.blogfa.com

   آنلاين بنگريد : http:/www.danishgah.blogfa.com

  • در این جا مسایًل زیاد هست که باید یاد آور شویم، دری زبان رسمی کشور ما هست و گرچه من یک پشتو زبان هستیم باز هم به دری تقریر و تحریر کرده میتوانیم. من برای بار دوم کابل پریس را مخوانیم و این احساس میکنم که بلا شک این اخبار هم زیر اثر فارسی ایران در آمده که این یک افسوس برای نابودی زبان دری هست.

   موضوع دوم این هست که بلا شک و شبه پشتون در این کشور در اکثریت هستند و یک اکثریت خاموش که از این خاموشی آنان بعضی نادانها که از اقوام مثل تاجک و ازبک هستند سوًاستفاده میگیرند و در این جدوجهد هستند که پشتونها را زیر اثر خود بیاورند که الحمدالله این اقدام آنان بعضی پشتونها را بیدار ساخته تا جلو این اهداف او بی عقلان را بیگیرد، مثال عمده این قدم برای 20000 بیست هزار شاگردان در مکاتب کابل تدریس به زبان پشتو مهیا کردن است. بعداً شما خواهند دید که هر کارمند دولت در کابل که در ارگانهای دولتی کار مینماید باید پشتو و دری را مکمل یاد داشته باشد چون هردو زبانها، زبانهای رسمی این کشور میباشد پشتونها اکثریت دری را میفهمند مگر اکثر تاجک و ازبک باید از وظایف خودشان سبکدوش شوند این موضوع عنقریب در بحث پارلمان خواهد پیوست. تشکر از آن عیده تاجک و ازبک که پشتونها را بیدار ساختین.

   موضوع سوم در باره ملالی جویا هست، این شخص که درباره او همشیره بدو رد گفت نشان میدهد که یک از آن حیوانات هست که از باغ وحش فرار نموده و یا از اثر ناتوانی مسًولین باغ وحش آزاد میگردد. اوو حیوان بدخور چون خنزیر ملالی که از نام اش آشکار هست که یک دختر غازی هست، ملالی نام خود را بالای خود نه مانده این نام نیک از طرف والدین ایشان به رضا خداوند بالای ایشان گزاشته شده. پیش از این که او از قوای ایًطلاف در باره سحوه انها بپرسد چرا جنایتکاران، خنزیران و شادیان وحشی که به رهبری بیگانگان چون پنجابیان دال خور نه پرسند که تنها در شهر کابل 60000 هزار افغان بیگناه را شهید ساختند، سدها هزار افغان را معیوب کردند و بی شمار اطفال را یتیم کردند. او منحوسین که امروز در خانه همان ملت مزلوم و بی چاره در آمدند و به آینده انها بازی مینمایند. شما جنایتکاران که هرچند تلاش کنید ملالی غازی را ترسانده نمی توانید و اگر خدا نخواسته ملالی یک بار باز شهید شد من متیقین هستم که سدها ملالی دیگر پیش خواهند آمد.

  • ملالی جویا درست که واقعیت های مردم را انعکس میدهد . سخن های را که میگوید حقیقت است . خانم جویا باید اول در مورد خودشان به مردم معلومات دهند که ایا عضوی سازمان راوا است یا نه ؟ ایا با ( ای اس ای ) کدام رابطه دارد یا خیر تنها به گفتن این که عضوی سازمان راوا نیستم این سوال ها حال نمیشود . باید ثابت نماید که عضوی هیچ سازمان نیست
   درسایت ببنید www.khawaran.com/MalalaiJoya_ISI.htm

  • برادر محترم پشتون: با وجود یکه به پشتونها احترام دارم اما برای خودت بهتر این میبود که اولتر از همه یعنی پیش از دفاع ار ملالی جویا در مورد حزب و گروه که وی مربوط آن است معلومات حاصل مینمودی و میدانستی که ایشان به کلمه شهادت باور و اعتقاد ندارند بعدا افسوس میخوردی که اگر شهید شود چه و چه میشود.

  • دوست عزیز!
   فکرکنم که خودت از جمله همقماشان جویاهستی! چرا توهین؟ با توهین بانو جویا آیا عدالت تأمین خواهد شد؟ بهتر است سواد و درک خودها را از ازادی بیان تکمیل بسازید، تا بتواند الفاظ زشت بانو جویا را از انتقاد تمیز بدارید. بهتر خواهد بود، تا آتش نفاق رابا سخنان نیک که شایسته هرانسان است، خاموش بسازید.

  • اگر شما ملالی جویا را رقاصه اشغالگران غربی میدانید اول به برهان الدین ربانی و یونس قانونی بگویید که چرا با افتخار موجودیت امریکایی ها یاد میکنند و در پارلمان که تحت نظر اشغالگران ایجاد شده عضویت دارند.

  • دوست محترم:
   میشودکه همین نظر خود را بدون استفاده از الفاظ زشت و رکیک خارج از ادب ٍ اخلاق اسلامی و افغانی هم بنویسید.

  • Mr. Habiby , you must answer first ,how did you know that the pakhtun are majority in this country ? You must write your resource. If you do not write your resource your allegation is wertless

   If fascist people want to force the other ethnics to accept that pakhtun who are about 16% people of this country are majority, nobody will accept this allegation because your dream is baseless

   The pakhtuns must accept the reality , and respect for the eighty and four percent 84% people of this country. If pakhtuns use force ,the pakhtuns will receive double back

  • Mr. Habiby , you must answer first ,how did you know that the pakhtun are majority in this country ? You must write your resource. If you do not write your resource your allegation is wertless

   If fascist people want to force the other ethnics to accept that pakhtun who are about 16% people of this country are majority, nobody will accept this allegation because your dream is baseless

   The pakhtuns must accept the reality , and respect for the eighty and four percent 84% people of this country. If pakhtuns use force ,the pakhtuns will receive double back . Please print my written, it ia aresponse , I lost my time because you do propagandas against my oppressed county people . If be so I will write nothing in your site,and the enemies my people will become happy,and you also will lose your credit

  • دوستی که نام و نشانی نداری سلام .
   در قسمت ملالی جویا بسیار خوب گفتی ولی در قسمت منافقین غلط . چرا نامت را نمینویسی میترسی خجالت میکشی تو هم در گریز هستی ولی بند ماندی مشتی زدی در لگدی بند ماندی و زاه گریز را نمی یافی .از اعمال مجاهدین بعد از سال 1372 همه دنیا آگاهی حاصل کردن که یک نفر آدممطلوب در یک تنطیم شان نبوده و نیست .از این مجاهدین کرده بیغیرت در دنیا کسی نیست .دزدی چور چپاول قتل اختطاف انفجار وبلاخره تجاوز به زن و دختر مردم بی ناموسی ها را کردن که ما مردم را بخون و خاک نشاندن شما هنوز هم مجاهد میگویید نمی شرمید زمان داکتر نجیب ما آرام بودیم حد اقل جنگ نبود دزدی چور و تجاوز به ناموس کس نمیشد .ای کاش که این سگ ها را این پاکستان سگ باز تربیت درست میداد که پاسبانی کنند نه چپاول گری و بی ناموسی . یکنفر خوب ندارد قبل از 1372 ما میگفتیم که زنده باد مجاهدین ولی حالا میگوییم که مرگ نفرین تف باد به مجاهدین . و دیگر نام این جانی های حرفوی چه از اسلامی چه از جمعیتی چه از اتحادی و چه از.................. نام نبری که مایه خجالت برای همه افغانهای سراسر دنیا میشود .

جستجو در کابل پرس