صفحه نخست > خبر و گزارش > خواب امتياز علم

خواب امتياز علم

يکی از روسای انجمن کچالو فروشان جنوب آسيا
کابل پرس
يكشنبه 10 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

لازم است چند خبر قبلی کابل پرس? به روز شود:

خبر اول اينکه فيلتر سايت ملالی جويا از روی سِرور شرکت افغان تلکام برداشته شد. از روز دهم جون، اين سايت در دسترس خوانندگان اش قرار گرفت.

خبر دوم اينکه نشست مطبوعاتی در حمايت از ملالی جويا برگزار نشد. ظاهرا دليل عدم برگزاری اين نشست، مقاله ی انتقادی سردبير کابل پرس درباره ی سفما بود. روزی که قرار بود، نشست برگزار شود، آقای بوميا و آقای سمندر، در محل برگزاری (دفتر مرکز بين المللی ژورناليزم به مديريت همين دو تن) حاضر نشدند و تلفون شان هم خاموش شده بود. مهمانانی که دعوت شده بودند، با جواب منفی دربان مواجه شدند و از دم دروازه بازگشتند. البته از آقای سمندر عزيز و آقای بوميا انتظار بود که اجازه می دادند جلسه برگزار می شد. آنوقت يا يک پاسخ انتقادی درست و حسابی به نوشته ی سردبير کابل پرس می دادند و يا يک خبر خوب که سفما بزودی انتخابات برگزار می کند.

خبر سوم اينکه آقای ميرويس جلالزی، امروز يک عکس از يکی از روسای سفما يا اتحاديه ی به گمان خود آزاد روزنامه نگاران جنوب آسيا ارسال کرد. در اين عکس آقای امتياز علم، در جلسه ی افتتاح سفما، در هوتل اينترکانتيننتال خواب تشريف دارند.

اينجا را کليک کنيد و وارد سايت خانم ملالی جويا شويد

اينجا را کليک کنيد و مقاله ی انتقادی درباره ی سفما با عنوان " کچالو فروشی بسيار است، اين هم يکی ديگر" را بخوانيد

عکس امتياز علم را در انتها بخوانيد

چند خبر کوتاه کابل پرس که در بالا به روز شد.

سايت اينترنتی خانم ملالی جويا www.malalaijoya.com از طرف شرکت افغان تلکام فيلتر شد. اين دومين باری است که در افغانستان سايت های اينترنتی فيلتر می شود. از دو روز به اينسو در افغانستان کسانی که با استفاده از تلفون افغان تلکام به اينترنت وصل می شوند، نمی توانند به سايت خانم جويا دسترسی داشته باشند.

برای عبور از فيلتر می توان از سايت های زير استفاده کنيد. اين سايت ها شما را بصورت ناشناس به سايت های فيلتر شده خواهند برد:

http://www.proxyfoxy.com

http://www.freeproxy.ca

نخستين سانسور اينترنتی در افغانستان، چند ماه پيش از سوی وزارت امور خارجه ی افغانستان روی داد. سايت کابل پرس، پس از انتشار سند اختلاس نزديک به يک ميليون دالری محراب الدين مستان، به مدت دو روز در وزارت امور خارجه فيلتر شده بود که اين فيلتر برداشته شد.

بدنبال اخراج ملالی جويا از ولسی جرگه ی افغانستان، فردا چهارشنبه ساعت 9:30 صبح، جمعی از هواداران وی از چهار راهی صدارت شهر کابل راهپيمايی را به سمت دفتر يوناما واقع در چهارراهی زنبق ترتيب داده اند.

در همين حال روز 5 شنبه نيز، جمعی از روشنفکران و روزنامه نگاران افغان با برپايی يک نشست خبری در مرکز بين المللی ژورناليزم، اعتراض خود را نسبت به اخراج غير قانونی نماينده ی مردم اعلام خواهند کرد. اشتراک کنندگان در اين نشست خبری آقايان جاويد فرهاد، رحيم الله سمندر، قسيم اخگر، کامران ميرهزار، ضيا بوميا و فضل الرحمان اوريا می باشند و ورود برای عموم آزاد است:

آدرس: کابل، سرک دارالامان، کوچه مقابل ليسه حبيبيه، مرکز بين المللی ژورناليزم

زمان : پس فردا 5 شنبه ساعت 10 صبح

كارنامه

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دفاع از جویا دفاع از مردم تیره روز و برباد رفته افغانستان است. اشتراک در هرگونه اعتراض علیه جنگسالاران و بنگ سالاران در دفاع از جویا اقدام شرافتمندانه و پرافتخار است.

 • هر که افغانستان را دوست دارد و آنرا خانه مشترک همه ی اقوام ساکن این کشور میداند باید از این مدافع عدالت و آزادی دفاع کند. تشکر از کابل پرس? و از محترم میر هزار که ما را در جریان تحولات قرار میدهد

 • واقعا بی مضمونی هم سخت است گاهی به تایید یکی روزرا بیگاه می کنید وزمانی به تفبیح دیگری روز را به شام می رسانید .یکبار با خود فکر کنید شما که فیر از وقت هیچ سرمایۀ دیگری ندارید در صرف آن چرا اینقدر اسراف می کنید .مدتی را در خفظ اسپنتا در کرسی قدرت صرف کردید به نام اینکه او گله گرا نیست در حالی که اگر هراس از به قدرت رسیدن گله های دیگر در وزارت خارجه نمی بود اوکجا وزیر می شد . تعهدی که او قبل از وزیر شدن در منزل فانونی به اوداد این بود که داکتر عبدالله برای شما چه کرده است که من (اسپنتا)کرده نمی توانم؟ یک برادر فانونی ثریب پانزده سال است که در سفارت اقفانستان در دهلی است وبرادر دیگرش اضافه از ده سال است که در اوکراین وترکمنستان در سفارت وظیغه دارد .او در سفرش در هندوستان وقتی به سفارت رفت نسبت به کمکی که فانونی در به وزارت رسیدن او انجام داد ابراز امتنان کردو به برادرش اطمینان داد که در وظیقۀ اوتفییری وارد نمی کند .ازین جنگ های زر گری اغوا نشوید همه سر وتۀ یک کرباسند .

  • Har roz agar 10000 ham maqala nabeshta konii hach fahida nadarad..Shoma makhoheed ke jalb tawajo shaweed. Kabulprees manand khak andaz shoda.Har kas mahyad jawab chah khod ra makonad wa marawad....

   Kochi

 • شما از ملالی جویای بیچاره حلوای سرسوته ساختین. آخراو بیچاره خودش میخایه مشهور شوه مگم کامران میرهزار میخایه از نام او هم استفاده کنه و نام بکشه.

  • حقیقتی که پاسخ ندارد؟
   راستی همین خانم که شما آن قدر ازاو حمایت می کنید، تا هنوز چکاری برای مردم افغانستان بخصوص زنان رنج دیده کشور انجام داده است؟ اگر کدام کاری مفید بجز از فحاشی و توهین به این و آن کاری مفید انجام داده است بفرمائید؟ هر کس می خواهد از وجهه کمایی شده با فحاشی و هتاکی این خانم سوء استفاده کنند، بیچاره ملالی خود نمی داند که از وجود او استفاده نادرست انجام میشه! البته ناقضان حقوق انسانی و زور گویان هم از این خانم بیچاره! خیلی برتری ندارند.

  • او بیادر پشت ای گپها نگرد دخترک بی تجربه و احساسی لیاقت نقد کردن را ندارد!
   او گدی شده در دست "راوا و غربیها" که از وجود او سو استفاده می کنند تا به هدف خود شان برسد. عده ای از روشنفکران کیلوی هم بدنبال او راه افتاده که شاید در این کار خبرهای باشه نه؟ و از سود آن بی نصیب نمانه!

  • با عرض احترام بخونندگان محترم.بجواب اقای عبدالا ايا مفهوم ديموکراسی راميدانيد يااز کاسه فقيرانه با سياف وامثالهم صرفنان ميکنيد.صدای جويا صدای ملت است درد هزاران طفل معصوم است چشم براه پدران شان هستند صدای ملالی ناله هزاران دختر جوانی است که عفت وکرامت شان توسطه همين وحشی ها به عرب ها وپاکستانی ها فروخته شده سيافی که نميتواند دندان های خود را بشويد چطور ميتواند از منافع مردم دفاع کند.ننگ ونفرين باد به اين چهرهای سياه چون سياف؛خليلي،ملا عمر؛فهيم؛ربانی و غيره و غيره که درنابدودی فرهنگ کلتورو پيشرفت وطن از هيچ هيله دريغ نميکنيد.نفرين بر شما قاتلين وغاصبين يتم وبيوزنان. بسم الا پوپل جمهوری چک

  • من ميخواهم از حامیان شیطان الدین ربانی و جنایتکار ملی مسعود فقط یک سوال کنم.

   شما که به خاطر جنایتکار ملی ملا نامرد مسعود سینه پاره میکنید آیا به ما میتوانید بگویید که آیا جهاد شما و شیطان الدین ربانی همین است که مانند خفاشان نفرین شده از حضور امریکایی ها و اشغال افغانستان بوسیله نیروهای ناتو به حیث دستاورد تان یاد کنید ؟

   آیا خدمات شما برای گرفتن امنیت قوای امریکایی در بگرام افتخار شما است ؟

   آیا قرار داد آتش بس جنایتکار ملی مسعود با روسها افتخار شما است ؟

   لطفا ً به ما بگویید ای مشت غلام و خفاش خون آشام که شما از کدام جهاد حرف میزنید ؟

  • بلی دوست عزیز

   چنین معلوم میشود که در افغانستان آنانی که خود فروش و وطنفروش هستند قهرمان و مجاهد خطاب میشوند.
   خواهش میکنم به خاطر توهین و دشنام این سرسپرده مسعود جنایتکار ناراحت نشوید، آنها با این دشنام و توهین به ما ثابت میکنند چرا ملالی جویا خار چشم شان شده.

  • هموطن عزیز آقای زمان

   این حامیان بیخرد جنایتکار ملی مسعود دهن پاره میکنند و چون خفاشان خون آشام عربده میکشند که مسعود نامرد جهاد کرد و جهان را آزاد کرد از همینرو من از آنها فقط دو سوال خیلی بسیط کرده ام که در ذیل باز هم خدمت آنها تقدیم میدارم:

   شما که به خاطر جنایتکار ملی ملا نامرد مسعود سینه پاره میکنید آیا به ما میتوانید بگویید که آیا جهاد شما و شیطان الدین ربانی همین است که مانند خفاشان نفرین شده از حضور امریکایی ها و اشغال افغانستان بوسیله نیروهای ناتو به حیث دستاورد تان یاد کنید ؟

   آیا خدمات شما برای گرفتن امنیت قوای امریکایی در بگرام افتخار شما است ؟

   آیا قرار داد آتش بس جنایتکار ملی مسعود با روسها افتخار شما است ؟

   لطفا ً به ما بگویید ای مشت غلام و خفاش خون آشام که شما از کدام جهاد حرف میزنید ؟
   آیا اشغال اففانستان را نتیجه دستاورد های جنایتکار ملی مسعود میدانید ؟

   لطفا ً قدری مردانگی پیدا کرده به سوالات بالا جواب بدهید

  • بلى شيرشاه جان نازنين طوريكه ازقديم كفته اند كه آدم هارا سخنان حكميانه ولى خران را درب و دروب هروقت كه ميخواهى بختت را بيازماييى بااين شيرمردان بفرما بايد قبول كنى كه مسعود قهرمان در هرطائفه و قبيله وحزب طرفداران دارد كه هم به زبان منطق مى توانند باشما سخن برانند و در صورت كه عقل تان قاصر آيد به زبان خودتان باشما حرف خويش را مى زنند كه براى هميش مقاومتت را در داخل وجودت نابود كنند اين را بايد بدانيد كه اين ها هم أهل شمشير اند وهم اهل قلم مى توانند فاشيستان را بازبان خودشان كمونستان را بازبان خودشان بفهمانند

  • بهادر جان خوب منظورت را فهميدم كه تو هم مى فهمى كه هدف تو طرح سوال بخاطر حل مشكل نيست خودت سوالت را واقعا خلاف آداب و رسوم فبول شده بشرى به شكل مطرح مى كنى كه آن برادر طرف مقابلت قهراو جبرا هم سوالت را جواب مى دهد و هم نوع احساس نفرتت راخوب برايت تفهيم مى كند خودت مسؤوليت دشنام هايت را قبول كن

  • زنان به حمايت از ملالى جويا مظاهره نمودند

   حدود دو صد تن از زنان و دختران روز چهارشنبه در شهر پلخمرى مرکز ولايت بغلان به حمايت از ملالى جويا مظاهره نموده و خواستار لغو تعليق عضويت وى در پارلمان شدند.
   جويا نمايندۀ منتخب مردم ولايت فراه ، چندى قبل در مصاحبه با تلويزيون طلوع، شوراى ملى را ( بدترازطويله خانه ) و اعضاى جرگه را بنام جنگ سالار و قاچاقبر خطاب نموده بود.
   پارلمان به دليل همين حرفها و اظهارات توهين آميز به اعضاى جرگه عضويتش را تا پايان دوره تقنينى به تعليق در آورد.
   مظاهره کنندگان در شهر پلخمرى در حاليکه تصاوير جويا را با خود حمل ميکردند راهپيمايى نموده و قطعنامه ايرا در استاديوم ورزشى صادر و آنرا به دفتر يوناما تحويل دادند.
   يک خانم که رويش را با چادرى پيچانده و قطعنامه را قرائت ميکرد، بدون تذکر اسمش به آژانس خبرى پژواک گفت که جويا در اظهاراتش مطابق قانون اساسى، از آزادى بيان استفاده نموده و به تعليق درآوردن عضويت وى در پارلمان، زير پا نمودن قانون اساسى است.
   وى که مظاهره کننده گان را اعضاى کميتۀ دفاع از ملالى جويا معرفى کرد، افزود: ما به هيچ وجه تحمل کرده نمى توانيم که عضويت ملالى جويا در پارلمان به حالت تعليق باقى بماند!
   اين خانم ادعا کرد که مشاجره و سر و صدا در بين اعضاى پارلمان ، خود ثابت ميسازد که حرفهاى جويا عليه آنها درست است.
   اما بى بى خير النساء ٣٠ ساله يک مظاهره کننده ديگر گفت: همينقدر خبر دارم که جويا يک دختر مشهور است، اما نمى دانم که چه کاره است؛ از ما دعوت شد که اينجا بياييم، شما جويا را به ما معرفى کنيد.
   همچنان حميده ٤٠ ساله خدمۀ يکى از مکاتب شهر پلخمرى که در جمع مظاهره کننده گان شامل بود گفت که مديره مکتب آنها را بخاطر اخذ کمک به اينجا روان کرده است.
   اين زن که از تذکر اسم مکتب و مديرۀ آن خوددارى نمود ، علاوه کرد: ما ملالى جويا را نمى شناسيم ، مردم غريب هستيم و فقط بخاطر گرفتن کمک اينجا آمده ايم، شما به ما کمک کنيد، (خيرات بدهيد!
   محمد سالک نمايندۀ يوناما قطعنامه مظاهره کننده گان را تسليم شده و گفت که آنرا به دفتر مرکزى خود در کندز مى سپارند.
   در بخشى از قطعنامه آمده است: ما زنان نمى خواهيم آزادى بيانرا که از سوى زنان انعکاس داده ميشود، خفه شود.
   اما حبيب الرحمن افضلى سرپرست قوماندانى امنيه بغلان اين مظاهره را يک حرکت غير قانونى و بدون در جريان گذاشتن پوليس، دانسته ميگويد که در صورتيکه کدام آشوب و يا حادثۀ غير مترقبه بر پا ميشد، مسووليت آن را کى بدوش ميگرفت!
   افضلى افزود که سازماندهنده گان مظاهره مورد پيگيرد قانونى قرار خواهند گرفت.
   اخيراً مظاهراتى به طرفدارى از جويا در کابل، ننگرهار و فراه نيز بر پا گرديد و اقدام ولسى جرگه مبنى بر تعليق عضويت او در جرگه تقبيح شد.
   ملالى جويا بعد از تعليق عضويتش در پارلمان، طى کنفرانس مطبوعاتى در کابل اعلان کرد که حاضر است در محکمه بيطرف حاضر واز خود دفاع نمايد.
   اما وى گفت : قبل از محاکمه من، بايد جنايتکاران وناقضين حقوق بشر محاکمه شوند ومن از تهديد وزورگويى آنها هراس ندارم.
   به گفتۀ جويا به تعليق درآوردن عضويت در پارلمان، به او فرقى نمى کند و اين کار زمينه وفرصت را برايش باز تر ساخته است.
   اما پارلمان فيصله نموده که جويا بايد به دليل اظهارات اخيرش که وصف جرمى هم دارد به ادارات عدلى وقضايى معرفى شود.
   پارلمان عضويت ملالى جويا را با اکثريت آراء به تعليق در آورده و اظهارات جويا را غير مسؤولانه و خيانت خوانده است.
   به گفتۀ اعضاى پارلمان، جويا آنها را که از ملت نمايندگى ميکنند توهين نموده است؛ از همين جهت حق موجوديت در پارلمان را ندارد.

   نظرات کاربران:

  • 5/30/2007
   Children being used (as tools) against Malalai Joya’s expulsion from Parliament

   Earlier, I wrote a very informative article titled “Malalai Joya from Women Right to Afghan Mellat’s Secret Weapon” where I mentioned enough of Malalai Joya’s meaningless outcries which captured some attention from the media.

   After Joya’s shameful interview on Afghanistani TV, based in California, where she abused all Afghanstani Farsi-speaking and writing authors, she then left for Afghanistan where she quickly appeared on National TV in Kabul to discuss her latest trip to the West.

   An argument ensued between Malalai Joya and the interviewer/announcer regarding the content/topic of the speeches she gives outside of Afghanistan. During the discussion, the announcer made a valid point when he stated, “You call yourself a ‘women defender’ in our country, but we have never heard you mention a word about the lives of Afghanistani women in your whole trip to the West. Why is that?”

   Instead of answering that particular question, Joya kept talking about warlords and criminals and bypassed the question altogether. The announcer requested that Joya answer the question he had asked or at least address it, Joya changed the subject and stated something along the lines of “I am not finished yet. Let me tell you, instead, what is going on in our lawmaking house. Our lawmaking house is ‘a stable of animals.’” Anyhow the whole interview became nonsensical.

   The next day, the National TV broadcasted her interview clip in a “politic jokes show.”
   When the people heard what Joya called them, the reaction was swift and she has been suspended from the Parliament.

   Anyhow, as every Afghanistani citizen knows, Joya is not a well-educated woman. She has a high school diploma from an illegal refugee school in Pakistan. Joya became a member of RAWA (Revolutionary Association of the Women of Afghanistan) and she sold their newsletters in the marketplace of Afghanistani refugees in Pakistan.

   I would like to say a few things about RAWA at this point. Meena Keshwar Kamal, an ethnic Pashtun woman, founded RAWA in 1977 on behalf of women’s rights. Shortly after, Meena moved to Pakistan and started fighting against communists in Afghanistan. It was during this time that Pakistan was dying to find an Afghanistani person who was against the new regime. Meena linked up with the Pakistani government and received financial support from ISI (Pakistani Intelligent Service). She built her strong political base in the city of Quetta in Pakistan. In just a few years Mrs. Meena became favorable in the eyes of Pakistani politicians. Afghanistani fundamentalist, Gulbuddin Hekmatyar, who is also an ethnic Pashtun and also Pakistani’s favorite Islamic radical leader, took a jealousy-infused action against Meena and assassinated her. After the death of Meena, ISI started indirectly controlling RAWA through unknown leaders till this day and use the organization as an Afghanistan women movement.

   During the first days of Malalai Joya’s speaking out in Parliament, people disliked her for being a strong member of RAWA. But she was supported by many political parties and was able to still maintain a position in Parliament. In light of Joya’s being a poorly educated person, it is not surprising as to why she would compare the Parliament to that of a stable.

   After Joya was suspended from the Parliament, there were many articles written by the ex-Taliban workers and Afghan pro-communists and the Afghan Mellat Party. Now, I will come to my point as to why I am writing this. Everyone can ride an ownerless car. Meaning, Afghanistan politics is a car and it seems that anyone can ride it or anyone can have control over it. If the world takes a deep look at Afghanistan, especially in the politics, I bet they will laugh. On May 24, 2007 RAWA members closed a children school in the Farah province and brought them to the streets to demonstration against the expulsion of Joya from the Parliament, and show to the world that there are people who defend and support Joya and all that she says.

   In a country like Afghanistan where all the educational systems were nearly destroyed throughout the years, where the oldest people cannot even write or read their mother language, how can these younger children be able to decide whom to support politically? Isn’t it a crime to use children for your own agenda? Does Joya ever think that there are people who are closely watching her? Does she think the whole world is filled with fools?

   Joya always speaks in the Farsi language whenever she is inside Afghanistan. On May 25, there were also hundreds of people demonstrating against the expulsion of Joya from the Parliament in the southern province of Jalalabad

   First of all, southern people in Afghanistan don’t speak Farsi; they barely understand a single word of it. So how did these people who demonstrated for Joya ever understand Joya’s speeches? Do you see these Burkas; they are newly bought for these women to wear. A poor widowed woman wearing this burka in Afghanistan? Usually, the slogans are very short sentences so why is the girl reading the slogans from a paper? Who wrote the slogan for her to say? Shouldn’t she know what to say when defending Joya and not have to read someone else’s writings? The bearded men that you see in this picture, they are from the same tribes of Mr. Abdul Jabar Sabet who is currently serving as attorney general of Afghanistan. Sabet was a former member of the Islamic Movement of Gullboddin Hekmatyar, who is on America’s most wanted terrorist list and was the number one enemy of the (United Front) Northern Alliance.

   Who knows exactly who is hiding under those new burkas. Could be men or women. Whom do you think bought them? ISI Pakistan or Mr. Abdul Jabar Sabet?

   On May 29 a group of women showed in Pulkhomry northern city. The reporter of Afghan News Paper interviewed some women every three women, tow of them said ‘’they do not know who Malalai Joya is. One of those women said ‘’ they took some people who were begging at street and told us to come here we are giving aids, but we haven’t get anything yet’’

   (If you know Farsi, read the article in Afghan Paper News official website here) http://www.afghanpaper.com/tbo...
   Everywhere else in the world, there are politicians and citizens demonstrating, not young children who barely know the alphabet and who are hardly old enough to make their own decisions. Do you think she has fooled the world? Or is she just making a fun out of herself? Using children as a tool (weapons) for fulfilling her own project is a BOLD crime against the Universal Declaration of Human Rights policy!

   آنلاین : Rawan

  • آقایانی که در مورد جویا رد و بد میگویند و گاهی «دیوانه» خطابش میکنند و گاهی‌ «طفلک» و گاهی هم «روسپی» همه و همه از سر افلاس سیاسی و نبود منطق در برابرش.

   همین «طفلک» دم کل جنایتکاران و خاینان را طوری محکم زیر پا کرده که سروصدا و غوغوشان به آسمان بالاست. بخاطر همین «طفلک» است که مردم در هر نقطه افغانستان تظاهرات میکنند و به خیابانها میرزند.

   و اگر وی واقعا «دیوانه» و «طفلک» و نمیدانم چه و چیست، چرا ستمکاران خاین ویب سایتش را در افغانستان فلتر میکنند؟ مگر این بخاطر تیرهایی نیست که کاری در قلب شان خلیده و و سوز و ناله شان از این جهت بالاست و حال میخواند دود آنرا از جای دیگر بکشند.

   سایت جویا را افغان تیلی کام به حکم سیاف و ربانی و قانونی و ... سانسور کرد.

   ولی برای گریز از این سانسور دوستان میتوانند از این طریق به آن دست یابند:

   http://www.proxyfoxy.com/index...

   آنلاین : با خروج از سانسور به سایت جویا وارد شوید

  • میگویند، شاگردی در صنف بیولوژی تنها درمورد کیک چیزی میدانست. هروقت معلم ازو در مورد چیزی میپرسید، او در بارهء کیک جواب میداد. روزی معلم به تنگ آمد و از او پرسید که دربارهء شتر گپ بزند. شاگرد، گفت:

   شتر حیوانیست بسیار بزرگ. پوست شتر پشم دارد و درمیان پشم کیک جای میگیرد و کیک حیوانیست که.....

   معلم که از بس درمورد کیک شنیده و به جان آمده بود، روز دیگر از شاگرد خواست که درمورد ماهی سخن بگوید. پس شاگرد گفت:

   ماهی حیوانیست که در بحز زندگی میکند. ماهی فلس دارد و پشم ندارد. اگر ماهی پشم میداشت دران کیک جای میگرفت و کیک حیوانیست که......

   برخی ها عادت کرده اند که هرچیز را مانند ملالی جویا به مسایلی که برایشان دیکته شده ربط بدهند.

   این ها اگر قرار باشد درمورد مهتاب هم سخن بگویند، شیار های روی مهتاب را کار مجاهدین و مسعود ثابت خواهند کرد.

   همین را میگویند تنگنظری و تفکر اسپ گادیوار!

  • آقای عیار

   هیچ کس چنین نمی اندیشد این فقط برداشت و پندار نادرست شما است. مسعود جنایتکار ، ربانی، حکمتیار ، فهیم را به خاطر دلایل معین و جنایات علیه مردم بیگناه و بیدفاع ملالی جویا و اکثریت مردم نمیپذیرند نه به خاطر دلایل واهی. این شما هستید که از یک جنایتکار فرشته میسازید.

  • واین شما هستید که فرشته یی چون مسعود را جنایتکار میخوانید! پس ما و شما تعریف جداگانه یی از فرشته و از جنایتکار داریم. شما را راه تان ما را راه ما. نزد شما ملاعمر فرشتهء نجات است و نزد ما مسعود. نزد شما مسعود جنایتکار است ونزد ما ملاعمر. شما را فرشتهء تان ما را هم فرشتهء ما.

  • شیر شاه زمان
   شیر شاه_ نه مسعود فرشته بود ونه ملا عمر ادم!اوبجه اگر مسعود نمی بود حالا پنج ابی ها شما را هم مانند خان ها پیشاور خان صاحاب !صدا میزدند ومجبور بودید که مانند ملا عمر باغبانی نصرالله بابر را میکردید!یا از چودری...

  • قو قوسرود و قو برگ چنار .

   نوکران شیشته قطار .

   میزنن چرس و قمار .

   کتی دالر و کلدار .

   _

   کاشکی شاه شجاع میبودم .

   نوکر در هر جا میبودم .

   _

   کاشکی نادر میبودم .

   چون او قاطر می بودم (میگویند پدر نادر انگلیسی بوده ).

   از یک چشم کور میبودم .

   پیش ملت منفور می بودم .

   _

   کاشکی سردار هاشم وزیر میبودم .

   پیش انگلیسیها خورد خمیر می بودم .

   پیش ملت چون خنضیر می بودم .

   _

   کاشکی وزیر مومند میبودم .

   چون او وحشی و آدمخوار سگ در بند میبودم .

   خوده آباد می کدم .

   مُلکه برباد می کدم .

   کالای دراز می داشتم .

   دندان چون گراز می داشتم .

   _

   کاشکی ظاهر خان میبودم .

   در خارج سرگردان میبودم .

   _

   کاشکی رفیق تره کی میبودم .

   در نوکری از همه پیش کی میبودم.

   رهبر خلق میبودم

   در خون خلق غرق میبودم .

   _

   کاشکی رفیق حفیظ الله امین میبودم .

   تره کی انگشتر و من نگین میبودم .

   دستها تا به آرنج در خون مردم رنگین میبودم .

   _

   کاشکی داکتر نجیب می بودم .

   جاسوس در داخل هر جیب میبودم .

   بعد از گشتار مردم گپ از آشتی میزدم .

   چون نیرنگ نمیگرفت دو آدم را چاشتی میزدم (یعنی میخوردم) .

   _

   قو قو قو برگ چنار .

   نوکرا شیشته قطار .

   میزنن چرس و قمار .

   کتی دالر و کلدار .

   چرا مه نیستم نوکر .

   چون ازنوکری نیست کاری بدتر .

   _

   کاشکی حکمتیار میبودم .

   نوکر بی اختیار میبودم .

   مثل اوخیلی خون خوار میبودم .

   چون او سگ هار میبودم .

   _

   کاشکی ملا عمر کور میبودم .

   از تمدن دور میبودم .

   چون او نوکر مزدور میبودم .

   در مدارس پاکستان چون او تنبل مفتخور میبودم .

   از ترس برای مخفی شدن داخل گور میبودم .

   _

   کاشکی کرزی قوم سالار میبودم .

   بنده دالر کدار میبودم.

   چون او قوم پرست و قوم سالار میبودم .

   گپ از برادری و آشتی میزدم.

   گپ مفتی میزدم .

   _

   قوقو برگ چنار نوکرا شیشته قطار .

   میزنند چرس قمار .

   کتی دالر کلدار .

   چرا مه نیستم نوکر .

   چون از نوکری نیست کاری بدتر .

   از سایت نیما

  • بلی اول تو باید بدانی توکی هستی؟
   چون تو تاهنوز خودرانشناختی پس چطور میتوانی قضاوت کنی؟
   حالاتو فقط یک فاشیست(وطن فروش هستی)
   فقط همین قدربرایت مینویسم دیروز پدران شما وطن را به روس انگلیس فروختایا جای بساافتخار برای پداران شمانبود؟ بلی
   وتابه حال ضربه سلطه روس انگلیس از سرشما نرفته به همان فکر خواب خیال هستی؟
   که موقف قهرمان ملی کشور رانمیدانی؟
   جای بساافسوس که هنوزهم مانند توانسان های وطن فروش هستند
   که نام قهرمان ملی کشوررادرردیف جنایت کاران جنگی مینوسند
   من از شما منحیث یک افغان میپرسم
   که مانند خودت هیچ دیگر دم دار دیدی؟دوم!ایاتویک بی فرهنگ فروخته شدای پاکستانی نیستی؟هتمآ
   تشکر (فواداحمدزی
   )

  • جواب به دوستی که در موردقهرمان ملی کشور، بزرگ مرد جهاد ومقاومت افغانستان ک... سخن زده است.شما اگر با وجدان استيد وخود را افغان میدانيد بايد واقعيت ها را به مردم انعکاس بدهيد و هيچگاهی از حقايق چشم پوشی نکنيد .از شما دوستانه تقاضا ميکنم که سخنان دور از واقعيت را نگوييدو نزنيد چرا که سخن های شمااز دشمنان کشور ما سرچشمه می گيرد.شما افغان نه بلکه دشمن افغان ها هستيد.بادرود بی پايان به روان پاک مسعود (رح).

 • عقب نشينی آقای بوميا؟

  • Sadly it has become a norm for Kabulpress to insult and mock every body that it does not like. As for Imtiaz Alam, he is a liberal and famous journalist and one of the founding members of SAFMA and elected president of its Paksitan chapter for 3 consecutive times

   He is also political editor of famous Paksitani newspaper The News. It is time for kabulpress to become professional and re-draw its editorial policies for good. Else, it will swamp in one sided and unprofessional reporting like Tolo TV which it should not

   Cheers

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس