IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > عکس > روز قدس را به مردم هزاره چکار وقتی خود هدف اصلی جنایتکاران هستند؟

روز قدس را به مردم هزاره چکار وقتی خود هدف اصلی جنایتکاران هستند؟

گزارش های نهادهای حقوق بشر حاکی از آن است که بیش از پنجاه درصد قربانیان در افغانستان مردم هزاره هستند. جنایتکاران طالب مردم هزاره را در هر گوشه ی دنیا که بتوانند شکار می کنند. در حمله تروریستی امروز در شهر کویته بیش از 70 تن از مردم هزاره کشته شدند.
جمعه 3 سپتامبر 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

عکس از اسوشیتد پرس

پيام‌ها

 • مسئله غصب و تصرف عدوانی زمین ها و املاک شخصی هزاره ها را در زمان عبدالرحمن جابر، هم از منظر حقوق مدنی و هم از نگاه احکام اسلامی، میتوان به بحث کشید.

  بررسی ابعاد حقوقی و کیفری تصرف عدوانی زمین های هزاره ها در عصر حاکمیت سیاه عبدالرحمن بر عهده فرزانگان، دانشمندان و کارشناسان مسائل حقوقی، جامعه ما است که با طرح دعاوی حقوقی و کیفری بر علیه غاصبین و مجرمین، درین زمینه وارثین هزاره هائی را که در حاکمیت سیاه استبداد در گذشته، املاک شان بغارت رفته بودند، یاری رسانند و از طرف دیگر وظیفه علمای اسلامی است که در قبال غصب و تصرف عدوانی املاک هزاره ها توسط پشتون ها، به کمک و یاری وارثین جان باختگان و مظلومان و محرومان و مال باختگان دوره استبداد سیاه عبدالرحمن خان برخاسته و با بیان احکام صریح قرآن کریم و احادیث نبوی که کشتار و تصرف و غصب و تعدی و تجاوز را بر جان و مال مسلمان حرام دانسته، برای احقاق حقوق از دست رفته آنان اقدام عملی نمایند. اما این قلم با توجه به محدودیت بضاعت علمی و حوصله این مقال، صرف به طرح بحث غصب زمین های هزاره ها پرداخته، امیدوارم تا این بحث، مدخلی شود بر ادامه بحث های ازین قبیل تا در فرجام به اعاده حقوق از دست رفته مردم مظلوم جامعه هزاره، منجر گردد .

  معنای اصطلاحی تصرف: "تصرف كه از آن به ید تعبیر می‌شود عبارت است از سلطه و اقتداری كه شخص به طور مستقیم یا به واسطه غیر، بر مالی دارد"1.

  معنای اصطلاحی عدوان :"عدوان در لغت یعنی ظلم و ستم آشكار"2.

  معنای اصطلاحی تصرف عدوانی: "تصرف عدوانی بمعنی اعم، عبارت است از خارج شدن مال از ید مالك یا قائم مقام قانونی او بدون رضای وی و یا بدون مجوز قانونی. عدم رضای مالك یا عدم اذن قانونی او موجب تحقق عدوان است"3.

  با توجه به ماهیت تصرف عدوانی است که باید قضیه غصب زمین های هزاره ها را با رویكرد كیفری بررسی کرد تا علاوه بر رفع تصرف عدوانی، به مجازات مجرم نیز از نگاه قانون جزاء پرداخته شود . زیرا در ارتباط تصرف عدوانی زمین ها و املاک هزاره ها، عناصر معنوی و مادی جرم را کاملا مشاهده میکنیم :

  الف : عنصر مادی جرم تصرف عدوانی

  1- اقدام به تصرف املاك متعلق به دیگری بازور و عدوان

  2- تصرف اموال غیر منقول

  ب : عنصر معنوی جرم تصرف عدوانی:

  1- غاصبین املاک هزاره ها آگاه بر ماهیت عمل خلاف شان بودند

  2- غاصبین املاک هزاره ها بقصد تفریح و تفنن اقدام به تصرف زمین های هزاره نکرده بلکه با قصد تصرف دایمی و مسکن گزین شدن به املاک هزاره ها این عمل را انجام دادند و به همین لحاظ از قندهار و خوست و دیره اسمعیل خان و سوات و باجور و... آنهم بصورت دسته جمعی به مناطق هزاره نشین حمله برده بعد از کشتار و فراری دادن هزاره ها با زور و جبر زمین ها و املاک آنان را متصرف شدند .

  که درین زمینه تاریخ گذشته افغانستان به این واقعیت غیر قابل انکار، گواهی میدهد که زمین ها و املاک شخصی هزاره ها در گذشته با زور و جبر، غصب گردیده است و تعریف غصب از نظر حقوقی، استیلای بر ملکیت غیر معنی میدهد و اگر این استیلا و غصب ملک غیر، با زور و جبر، صورت گرفته باشد مصداق عینی تصرف عدوانی محسوب میگردد و تصرف عدوانی از نگاه حقوقی، تصرف در اموال غیر منقول بدون رضایت مالک آنهم به نحو عدوان (با زور و جبر) تعریف گردیده است . درینجا تصرف عدوانی دارای دو ركن میباشد ؛ ركن مادی، تصرف است كه همان استیلای بر ملك غیر میباشد و ركن حقوقی، عدوانی بودن(با زور و جبر و اکراه) تصرف است . که با این دلیل در نفس تصرف عدوانی، دو جرم کاملا مشهود است اول تصرف ملکیت غیر بدون رضایت مالک دوم اعمال زور و جبر برای تصرف آن که هم از نگاه حقوق مدنی و هم حقوق کیفری این اعمال جرم تلقی شده و برای مرتکبین آن در چوکات قانون، کیفر و جزا در نظر گرفته شده است
  http://www.afghanistan.fi/kanu...

 • در زمان داکتر نجیب الله صدراعظم کشور هزار بود، هزاره ها فرقه نظامی خودشانرا داشتند، وزیر پلان کشور هزار بود، هزاره ها بدون هیچ گونه تعصب در تمام ادارت کشور بر اساس پالیسی حزب بر اقتدار وطن که مخالف هر گونه تعصبات ملی و مذهبی بود حضور داشتند. خود داکتر نجیب الله امنیت خود و فامیلش را به یک هزاره به نام جبسر یا جفسر سپرده بود. روسای خاد ازجمله بزرگترین ریاست آن یعنی ریاست 11 هزاره بود.

  با وصف مشکلات بزرگ که متوجه ما از طرف تروریستها و افراطیون تحت حمایه پنجابی های بویناک و کثیف پاکستان و عربها بود افغانستان بسوی جامعه مبتنی بر عدالت اجتماعی آهسته آهسته ولی با متانت پیش میرفت.

  ولی اکثریت روشنفکران و بزرگان هزاره دفعتا ً بر اساس تحریکات رژیم خون آشام ایران از همه چیز گذشته و همه چیز را زیر پاه کرده و در جبل السراج تعهد کردند تا کمر یک منحرف اخلاقی ، یک خائین و جنایتکار کثیف چون احمق شاه مسعود را میبندند تا دولت نجیب الله ختم شود و نامرد کبیر مسعود بر اریکه قدرت تکیه کند.

  حتی سلطان علی کشتمند مشهور به شیطان علی گوسفند اعلان کرد که او "هیچگاه کمونیست نبود و نخواهد بود و او هزاره بوده و هزاره خواهد بود"

  چهار زانو زدن بعد از گوز زدن

  نامرد احمق شاه هم فقط بعد از گذشت مدت کوتاه همان هزاره های را که در سقوط حزب وطن و داکتر نجیب الله او را کمک کرده بودند قتل عام کرده و حتی آنها را از نانوایی های کابل بیرون انداخت.

  امروز هم کشور های که با اسرائیل در جنگ بوده و هزاران قربانی داده اند چون مصر و اردن با دولت یهودی صلح کرده در کنار کشور های دیگر مسلمان چون ترکیه، مراکش، تونس، مالیزیا، اندونیزیا با اسرائیل روابط نظامی و اقتصادی دارند ولی هزاره ها به تحریک آخوند های که هزاره ها را از بالای بامها در تهران و دیگر شهر ها پائین میندازند و هزاره را حتی به حیث انسان نمیشناسند ، به خاطر روز قدس مظاهر میکنند و جان شانرا از دست میدهند.

  • ملا تنویر اگر بنابر برداشت های همخونی هایتان (هندوها ) هزار بار زنده شوی و بمیری باز هم راه و رسم جاهلیت قبیله را رها کردنی نخواهی بود !!

   کشتمند صدراعظم کارمل بزرگ بود بر عکس ادعا بی اساس شما داکتر نجیب بر خلاف گذشته بطرف رسم و رواج و ارزش های نابکار قبیله خود روجوع کرده بود حرب و وطن را مال شخصی اخترمحمد خان فکر میکرد !! او بود که کشتمند را سبکدوش کرد !!!

   بلی درست است که "جفسر خان " محافظ اش بود خودش نیز محافظ کارمل بزرگ بودند .!!!!

   قضیه قطعه قومی ملیشا هزاره , ازبک و تاجک.. در کنار هزارن قعطات قومی , وندی , ملیشا اوغانی بمثل ذره یی در دریا جلوه نمایی خواهد کرد !!

   از سویی هم حضور , ایجاد و موجودیت قطعات قومی ازبک و هزاره سایر اقلیت های قومی بخاطر استفاده نظامی , سیاسی بنابر اهداف و منفعت شخصی و غرض الود بعضی ها خود سوال ها بزرگ , جارو جنجال های عظیم را ایجاد کرده بود که تا حال نتایج و تبلغات مغرضانه انرا شاهد هستیم !!!

   ملا مشر تنویره !!!من بیقین کامل ادعا کرده میتوانم که از دنباله روان نظام تر ه کی ,امین و دوره های بعدی حاکمیت ح د خ ا هستید که تغیریه رویه و عقیده داده و گاهی طالب گاهی غالب گاهی .... میشوید ودردفاع از هر موقف نظام قبیلوی و فرد مربوط به قبیله قد بلندک میکنید از این رو در این روز ها خادیست هم شده اید !!! اگر که خادیست هم باشید از ان خادیست های خو برده ( خواب برده ) و سیاهی لشکر تشریف داشته اید که استقامت کاری ومهم بودن ..... ریاست ها ی انرا خبر نداشتید !!!

   اداره 11 که در زمان حاکمیت نجیب (منحیث) ریس جمهور بنابر اغراض قبیلویش ایجاد شد استقامت کاری ان "کار در بخش هزاره ها " و بریاست هزاره ها شهرت پیدا کرد و هیچگاه در راس ان فرد هزاره و یا شیعه قرار نگرفت بل مسولیت ان به اوغان های قبیلوی داده شده بود برخلاف ادعا شما این ریاست یک ریاست بزرگ و مهم نبود.

   حتا سوال های را ایجاد میکند که چرا ریاستی بنام هزاره ها ایجاد شد ؟؟؟ و چرا ریاستی با کودنمبر همان 11 به ریاست بخش احزاب و گروه های مخالف مسلح شیعه ها که هزاره ها جز از انان هستندشهرت نیافت تا ریاست هزاره ها !!ایا هزاره ها و یا شیعه ها جز از مردم وطن ما بودن یا خیر ایا گروه های مسلح برداران هزاره انقدر خطرناک و مسله ساز شده بودند تا اداره استخبارتی مشخص ی بنام و نشان انان انهم حین گرم بودن شعار و بازار مفاهمه و کنار امدن ها "نجیب " عرض وجود بنماید ؟؟؟؟ایا لشکر ایثار , خالد ابن ولید گلبدین جان , حضور هزاران عرب و پاکستانی تخریبکار ضد مصالحه در کنار سیاف محمدی خالص گلبدین وگروه اوغانی مهم بودند یا گروه های ساخت ایران ؟؟ ایا پاکستان با گروه هایش در ان زمان مغرضانه پروسه صلح را سبوتاژ میکرد یا ایران ؟؟

   ایجاد اداره 11 در بخش برادران هزاره , ایجاد ریاست ... در چوکات ریاست عمومی 5 در بخش شورا نظار و ایجاد یک مدیریت ی در چوکات ریاست امنیت ملی بلخ که در بین ازبک ها کارمیکرد واز کابل از جانب اداره یی که استقامت کاری اش در انطرف سرحد دیورند بود اداره میشد از جمله کار های با عواقب بدی از جانب داکتر نجیب اله به شمار میرود که خصومت ها و ناباوری ها ... را در بین اقلیت ها نژدادی مذهبی ... دامن زد .

   من جواب چون و چرا ها را تو که تا گوش ها در گرداب پر تعفن قبیلوی غرق هستی نمی خواهم چونکه جناب تان از ان قماش انسان ها هستید که درخت سبز کردن به .. را افتخار و از سایه ان حرف بمیان می اورید !!!!

  • همچنان ایجاد یک ادراه استخباراتی را با یک شفاخانه و مکتب و پل و سرک به اشتباه گرفته اید ملا صاحب تنویر خان !!!

 • هزاره های کویته پاکستنان را برای خوشنودی دولت کرزی , طالبان پاکستانی میکشند . و از جمله فعالیت های خیط ساختن آب و یا اوضاع پاکستان است برای بهتر ماهی گیری سی آی ای و طالبان افغانی و طالبان پاکستانی . . در دماغ اکبر داکتر نجیب پشتونیت خوابیده بود و وزیر و یا معین بودند هزاره ها در زمان حکومت نجیب هیچ ربطی به خصایل خوب سیاسی نجیب ندارد . نجیب یک استخبارات چی خبرهء بود و میفهمید که از اشخاص و اقوام و موضع و حالات چه طور استفاده نماید .

 • پنجابی کثیف و بویناک چتلستان زیر نام مزاری=خان= خان اصلی= عطاخیل ..... باز هم از شکم گنده خود بعضی مطالب را بیرون کرده و گمان برده که میتواند با نشخوار آن چهره یک پنجابی کثیف را پنهان کند.

  برای خواننده های افغان باید بگویم که ریاست 11 امنیت دولتی به امر رئیس جمهور نجیب الله بعد از خروج قوای روس ایجاد گردیده و یکی از مخفی ترین و سری ترین ریاست های وزارت امنیت دولتی (خاد) بود که بر خلاف ادعای خان پنجابی در امور هزاره ها نه بلکه در ساحات مختلف اطلاعاتی و در تمام کشور فعالیت استخباراتی را به پیش میبرد و رئیس آن یک هزاره به نام برید جنرال مهدی بود.

  سلطان علی کشتمند در بر اندازی کارمل نقش کلیدی داشت و دوشادوش نجیب الله تا زمان برگزاری جلسات ولسی جرگه به حیث صدراعظم کشور وظیفه اجرا میکرد که با معرفی کابینه مختلط حزبی و غیر حزبی و بر اساس پالیسی مصالحه ملی که چوکی های مهم دولت به غیر حزبی ها داده شود از سمت خود دور شد.

  او چون در مذاکرات با روسها در تعویض کارمل نقش اساسی بازی کرده بود بوسیله پرچمی های طرفدار کارمل یا کارملی ها با لقب شیطان علی گوسفند در حلقات شان یاد میشد.

جستجو در کابل پرس